Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Hafif Yağmurlu

Bartın Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

01.11.2023
1.105
A+
A-
Bartın Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Bartın Belediyesi Sosyal Yardımlar Nelerdir?, Bartın Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bartın Belediyesi Yardım Başvuru Formu, Bartın Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Bartın Belediyesi Yardım Başvurusu; Her sene olduğu gibi bu sene de Bartın Belediyesi çeşitli sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Batı Karadeniz bölgemizin en şirin, ülkemizin ise en küçük illerinden olan Bartın’da pandemi sürecinde vatandaşları yalnız bırakmayan Bartın Belediyesi; ihtiyaç sahibi kişilere ve ailelere ayni ve nakdi yardımlarda bulunmaya devam ediyor.

Bartın Belediyesi; korona virüs yüzünden işini kaybeden ve işyerini kapatmak zorunda kalan esnaf kardeşlerimize, işten çıkarılan personellere, işsiz ve muhtaç kişilere gıda, temizlik malzemesi, kıyafet, kömür, yakacak vb. yardımlarda bulunuyor.

Bartın Belediyesinin yanı sıra Bartın’da bulunan Bartın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da maddi yetersizlik içerisindeki ailelere yardım elini uzatıyor.

Bu yazımızda kısaca Bartın belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, Bartın belediyesi sosyal yardımlarına nasıl başvurabileceğinize değinmeye çalışacağız.

Bartın Belediyesi Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Bartın belediyesi tarafından yoksul ve ihtiyaç sahibi kişilere yapılan sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Kira yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı)
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Muhtaç çocuklara yapılan yardımlar
 • Eşi vefat etmiş, terk etmiş ya da boşanmış kadınlara ve velayetlerindeki muhtaç çocuklara yapılan yardımlar
 • Bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Çocuklar için kırtasiye, önlük, ayakkabı yardımı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Engelli vatandaşlara yapılan yardımlar
 • Kimsesiz yaşlılara yapılan yardımlar
 • Doğal afetlere ya da ciddi bir kazaya maruz kalan ve ailesini geçindiremeyen kişilere yapılan yardımlar

Bartın belediyesi de tıpkı diğer belediyelerimiz gibi önceliğini ihtiyaç sahibi yani muhtaç kişilere veriyor.

Ülkemizde muhtaç kelimesi ile hane halkı kişi başına düşen ortalama gelir; asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişiler ve aileler tanımlanıyor.

Bu noktada başvuru sahiplerinin sigortalı bir işte çalışıp çalışmadıklarına yani SGK kayıtlarının olup olmadığına bakılıyor.

Yaşlı olmasına rağmen kendisine bakan bir eşi, ailesi ve çocukları olmayan ihtiyaç sahibi yaşlılara, dul ve herhangi bir geliri olmayan kadınlara ve onların velayetindeki çocuklarına, eğitim ve öğretim çağında çocukları olan muhtaç ailelere, engellilere ve kimsesiz kişilere belediye; bütçesi doğrultusunda yardımcı olmaya çalışıyor.

Düzenli geliri olmayan ve yoksul aile çocuklarının kırtasiye ihtiyaçlarını karşılayan belediye, bu çocuklara her eğitim ve öğretim yılı başlangıcında okul çantası, ayakkabı, önlük hediye ediyor.

Yakacak kömürü olmayan ailelere ise kış aylarında ısınabilmeleri için kömür dağıtıyor.

Hayır sever vatandaşlar tarafından yapılan kıyafet, mobilya, eşya yardımlarını ise muhtaç ailelere ulaştırıyor.

Bartın’da yaşayan muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişiler, kaymakamlık binalarında hizmet veren sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına giderek ve burada üyelik işlemlerini tamamlayarak da vakıfların yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Muhtaç ve yoksullara düzenli olarak zeytinyağı, bulgur, pilav vb. malzemelerin yer aldığı gıda kolileri dağıtan belediye; pandemiden etkilenen esnaflara ve işini kaybeden personellere de gıda kolisi dağıtmaktan geri kalmıyor.

Bartın Belediyesi; her Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde muhtaç kişilere yardım ve erzak kolisi dağıtmayı da unutmuyor.

Özellikle Kurban Bayramı’nda yoksul ailelere et dağıtan belediye; böylelikle günlük yaşamlarında et alacak bütçesi bulunmayan ailelerin en azından bayramda olsa dahi et yemelerini sağlamış oluyor.

Bartın Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye yardımlarına başvurmak isteyen kişilerin bizzat belediyeye gitmeleri ve sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Pandemi sürecinde işsiz kalan ya da işini kaybeden vatandaşlar da muhtaç kişiler gibi belediye yardımlarına başvurabiliyorlar.

Belediye sosyal yardımlarına belediyeye ait olan resmi internet sitesi üzerinden de erişebilme şansınız bulunuyor.

Bu noktada öncelikle https://bartin.bel.tr/ linkini tıklamalı ve sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘Bize Ulaşın’ kategorisine tıklamalısınız.

İsminizi, soy isminizi, içinde bulunduğunuz maddi sıkıntıları yazarak ve belediyenin size ulaşabileceği telefon numarası, mail ya da hotmail adresinizi de yazarak, yardım başvurunuzu tamamlayabilir, belediyenin size daha sonra dönüş gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz, belediyenin telefon numarasını arayabilir, belediye tarafından yapılan sosyal yardımlara, bu yardımlara kimlerin başvurabileceğine, yardım başvurusu için gerekli belgelere dair ayrıntılı bilgi de edinebilirsiniz.

Bartın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvurularınızı da online platformda gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada vakıf başvurularınız için hemen https://www.bartinsydv.gov.tr/ linkine tıklayabilirsiniz.

Bartın Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak yapılan yardımlara başvurmak için belediyeye gittiğinizde sizden yardım başvuru formunu doldurmanız talep ediliyor.

Başvuru formunda kişisel bilgilerinize, mesleğinize, aylık gelirinize, üzerinize kayıtlı gayrimenkul olup olmadığına, evli olup olmadığınıza, hanedeki kişi sayısına dair sorular bulunuyor.

Yardımlardan faydalanabilmeniz için bu soruları mutlaka doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor.

Bartın Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Daha önce yaptığınız başvurularınızın son durumunu öğrenmek, başvurunuzun olumlu ya da olumsuz nasıl sonuçlandığını sorgulamak için belediyeye gidebilir; internetten gerçekleştirdiğiniz başvurular için e-mail ya da hotmail adresinizi kontrol edebilirsiniz.

Başvurunuz üzerinden birkaç hafta geçmiş olmasına rağmen hala başvurunuza olumlu ya da olumsuz bir sonuç alamadıysanız; başvurunuzla ilgili bilgi edinmek için Bartın Belediyesi telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bartın Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Pandemi sürecinde belediye tarafından yapılan gıda kolisi, para yardımı, mama ve bez yardımı gibi ayni ve nakdi yardımlara başvurmak, başvuru şartlarını öğrenmek ya da başvurunuzu sorgulamak için belediyeye ait olan 0378 227 10 25 telefon numarasını çevirebilirsiniz.

0378 227 56 14 telefon numarasını arayarak, Bartın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bartın Belediyesi Erzak Yardımına Nasıl Başvurulur?

Bizzat belediyeye giderek ya da belediyenin resmi online sitesi üzerinden erzak yardımına başvurabilirsiniz.

Erzak yardımı almak adına alternatif olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek ya da online platformda vakıf kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Belediyenin ya da vakfın erzak yardımından yararlanma şansınızı yükseltmek adına muhtarlıktan fakirlik belgesi almanızı ve fakirlik belgesi ile başvurunuzu gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Bartın Belediyesi Sosyal Yardım Destekleri

Bartın Vefa Sosyal Destek Grubu, Kesintisiz Bir Şekilde Çalışıyor! Ülke genelinde yardım çalışmalarına devam eden Vefa Sosyal Destek grubu üyesi olan Bartın Belediyesi ve gönüllüler; 7/24 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlara ve kronik rahatsızlığı bulunan hastalara yardımcı oluyor.

112, 155 ya da 156 Vefa Destek hatlarından birini arayan 65 yaş üstü yaşlı kişiler ya da kronik bir rahatsızlığı mevcut olduğu için dışarı çıkmaları sağlıkları açısından risk teşkil eden Bartın’lı kişiler; ihtiyaçlarının polis, zabıta, AFAD gönülleri ya da belediye personelleri tarafından karşılanmasını sağlayabiliyorlar.

Vefa Destek hatlarını arayan vatandaşlar, gönüllülerden kendileri adına gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım, ilaç vb. ihtiyaçlarını karşılamalarını talep edebiliyorlar.

Gönüllüler; vatandaşların banka ve diğer kurumlara dair işlemlerini de gerçekleştirebiliyorlar.

65 yaş üstü kimsesi olmayan ya da kronik hastaların ihtiyaçlarına yönelik alışveriş yapan VEFA; daha sonra alışveriş poşetlerini başvuru sahiplerinin ev adres kapılarına kadar teslim ediyorlar.

Alışveriş ücretlerinin ise başvuru sahibi kişiler tarafından kapıda gönüllülere mutlaka ödenmesi gerekiyor.

65 yaş üstü yaşlılar ya da kronik hastaların yanı sıra muhtaç kişiler, bu hatları arayarak, ücretsiz gıda kolilerine başvurabiliyorlar.

Belediye; yaşlıların ve kronik hastaların sağlık kontrollerini de karşılamayı unutmuyor.

Evde Sağlık Hizmetleri vererek, 65 yaş üstü kişilerin ve kronik hastaların hastanelere gitmeden ve virüs kapma tehlikesi ile karşılaşmadan evlerinde tamamen steril bir ortamda muayene olabilmelerine olanak tanıyor.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği

Bartın Belediyesi Ücretsiz Tablet Desteği

Yoksul aile çocuklarına ücretsiz tablet dağıtan Bartın Belediyesi; böylelikle çocukların pandemi sürecinde eğitimlerine devam edebilmelerini ve EBA derslerine katılabilmelerini sağlıyor.

Ücretsiz tabletler; yalnızca muhtaç aile çocuklarına dağıtıldığından ücretsiz tablet almak isteyen ailelerin başvuruya giderken yanlarında muhtarlıktan aldıkları fakirlik belgesini de götürmeleri gerekiyor.

Bartın Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Bartın Belediyesi; SGK kaydı olmayan, düzenli gelir sahibi olmayan, üzerine kayıtlı gayrimenkulü bulunmayan maddi anlamda yoksun yani dar gelirli ailelere yardımcı oluyor.

Belediye; eşinden ya da ailesinden şiddet gören kadınlara, doğal afetler sonrası işini, evini kaybedenlere, eşi tarafından terk edilen kadınlara, yeni bebek sahibi olmuş muhtaç ailelere de ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Yardımlara başvuracak kişilerden ise birtakım belgeler talep ediyor.

Kırtasiye yardımı, tablet yardımı gibi çocuklarına yönelik yardımlara başvuracak ailelerin çocuklarına ait öğrenci belgesini belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Engelli vatandaşlardan veya çalışmasına engel teşkil eden bir hastalığı olan vatandaşlardan ise sağlık raporu talep ediyor.

Şehit ve gazi yakınlarının ise yakınlık derecelerini gösteren belgeleri götürmeleri gerekiyor.

Kısacası başvuru sahiplerinden talep edilen belgeler; özel durumlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin; eşi vefat etmiş dul kadınlardan ölen eşlerine ait ölüm belgesi talep edilebiliyor.

Belediye; öncelikle tüm başvuruları değerlendirip, gerçekten yardıma muhtaç kişi ve ailelere öncelik veriyor.

Muhtaç aileleri tespit edebilmek amacıyla onların evlerine belediye çalışanlarından oluşan bir inceleme komisyonu gönderiyor.

İnceleme komisyonu; başvuru sahiplerinin yaşadıkları evlere, maddi ve sosyal durumlarına dair bir rapor hazırlıyor.

Daha sonra bu rapor; belediye değerlendirme kurulu tarafından inceleniyor.

Belediye; başvuru sahiplerinin başvuru formunda beyan ettikleri bilgilerin doğru olup olmadığını da araştırıyor.

Bu yüzden de sosyal yardımlara başvuran kişilerin mutlaka başvuru formunda doğru bilgilere yer vermeleri gerekiyor.

Bartın Belediyesi Hilal Kart Yardımı

Bartın Belediyesi İhtiyaç Sahiplerine Hilal Kart Dağıtıyor; Belediye tarafından kısa bir süre önce başlatılan Hilal Kart projesine göre belediye, ihtiyaç sahibi vatandaşlara hilal kart dağıtıyor.

Muhtaç vatandaşlar; Hilal Kartlarını belediye tarafından gıda, erzak, temizlik malzemesi, ev eşyası, tekstil malzemesi, kıyafet vb. temel ihtiyaçların yer aldığı ve dağıtıldığı sosyal marketlerde kullanabiliyorlar.

Hilal Kart projesi ile vatandaşların kendi temel ihtiyaçları doğrultusunda ihtiyaçlarını giderebilmesi amaç ediniyor.

Belediye tarafından Hilal kartlar; pandemi sürecinde de dağıtılıyor.

Belediyeye gitmek suretiyle Hilal kart başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Belediye, önümüzdeki yıllarda da muhtaç vatandaşlara Hilal Kart dağıtmayı sürdürmeyi planlıyor.

Bu yazımızda Bartın belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, bu yardımlara nasıl başvurabileceğinize değinmeye çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu ve Sorgulama ( Gıda Yardımı Başvurusu )

SED Yardımı İlköğretim Öğrencisi İçin Ne Kadar?

3.090,00 TL.

SED Yardımı Ortaöğretim Öğrencisi İçin Ne Kadar?

3.295,99 TL.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Özlem dedi ki:

  Ben özlem cesur iki çocuk annesiyim evimiz kira ve biz yetiştiriyoruz .İstanbul’dan bartina taşındık Allah rızası için erzak yardımı istiyorum oğlum için süt istiyorum nolur .Allah razı olsun dinlediğiniz icin

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık