Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu ve Sorgulama ( Gıda Yardımı Başvurusu )

10.05.2023
379
A+
A-
Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu ve Sorgulama ( Gıda Yardımı Başvurusu )

Gıda ve erzak yardımı başvurusu ve sorgulama ( gıda yardımı başvurusu ); Dar gelirli vatandaşlar artan fiyatlardan sonra gıda yardımları için başvuruda bulunmaya başladı. Maddi durumu yerinde olmayan aileler ve dar gelirli vatandaşlar için belediyeler, kaymakamlıklar ve ülkemizde bulunan diğer Sosyal yardım sağlayan kurumlar tarafından gıda yardımı başvurusu alınıyor erzak yardımı yapılıyor.

Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu ( Gıda Yardımı Başvurusu )

Yardıma ihtiyacı olan aileler, dar gelirli vatandaşlar, mutfak giderlerini karşılamakta güçlük yaşayan kişiler için çeşitli kurumlar tarafından gıda yardımı yapılarak, ailelerin ev adreslerine kadar gidilerek gıda ve erzak yardımı sağlanıyor, yardım kolileri ihtiyaç sahibi olan kişilere teslim ediliyor. Bu kolilerin içeriğinde ise ailelerin mutfak giderlerine destek olmak amacıyla, temel gıda malzemeleri olan kuru gıda, bakliyat, yağ, makarna, peynir, yumurta, zeytin, bulgur, mercimek, pirinç, şehriye, çorbalık malzemeler gibi temel ihtiyaçlar karşılanıyor.

Ancak bu yardımlardan yararlanmak için başvuru yapan kişilerin, belirlenen bazı kriterleri karşılaması gerekiyor ve bu kriterler ile de gerçekten ihtiyaç sahibi olan aileler tespit edilerek bu kişilere yardımlar ulaştırılıyor. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda da gıda ve erzak yardımı almanız için yapmanız gereken işlemleri araştırdık. Gelin şimdi “Gıda ve erzak yardımı nedir?” “Gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır?” gibi detayları beraber inceleyelim.

Gıda ve Erzak Yardımı Nedir?

Belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler ve çeşitli Sosyal yardım kuruluşları, ülkemizde bulunan maddi durumu yerinde olmayan ailelere yönelik olarak, mutfak ihtiyaçlarını karşılamak adına gıda ve erzak yardımı kapsamında gıda yardımı kolilerini ailelerin adreslerine kadar giderek teslim ediyorlar. İl ve ilçe belediyeleri, fakir mahallerde yaşayan aileleri tespit ederek, bu kişilere yardım kolilerini dağıtıyor.

Yardım kolilerinin yanı sıra bazı aileler için de marketlerden alışveriş yapmaları için sosyal yardım kartı vererek temel mutfak giderleri için destek oluyorlar. Maddi açıdan güçlük yaşayan kişiler, kendilerine verilen bu sosyal yardım kolileri ve destek kartlarını kullanarak, belediyeler ile anlaşmalı olan marketlere giderek veya yardım kartlarını kullanabilecekleri geçerli diğer yerler üzerinden temel mutfak ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Belediyeler tarafından verilen sosyal yardım kartları tek seferlik kullanılabildiği gibi bazı aileler için de belirli aralıklarla bakiye yüklemesi yapılarak sürekli bir yardım sağlanabilir. Sosyal yardım kartlarına yüklenen bakiyeler, genel olarak ailenin muhtaçlık durumuna, aynı ev içerisinde yaşayan kişi sayısına ve evdeki toplam gelir durumuna göre değişkenlik gösteriyor.

2023 Belediye Erzak Yardımı Başvurusu E-Devlet | SSK.biz.tr

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı başvuru yapabileceğiniz yerlerin arasında, ilk sırada bağlı bulunduğunuz il veya ilçe belediyeleri geliyor. Belediye Yardım Başvurusu yapmak için izlemeniz gereken adımları anlatan yazımızı ziyaret ederek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Biz bu yazımızda e-Devlet üzerinden başvuru adımlarını anlatacağız.

e-Devlet Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet gıda yardım başvurusu yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu yapmak için ilgili linke tıklayarak e-Devlet başvuru sayfasına gidin.
 • Buradaki başvuru sayfasına erişmek için, size ait olan TC kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Açılacak olan başvuru sayfasında sizden istenen bilgileri doldurun ve sistem tarafından otomatik olarak doldurulan kişisel bilgilerinizi de kontrol edin.
 • Ardından, sayfanın alt kısmında bulunan, almak istediğiniz sosyal yardım türleri arasından “Gıda ve Erzak Yardımı” seçeneğini seçerek kaydedin.
 • Başvurunuzu oluşturarak bilgilerinizin, gıda yardımı almak adına sisteme kaydedilmesini sağlayın.

Eğer henüz e-devlet şifrenizi almamışsanız, e-Devlet Şifresi Alma hakkında hazırladığımız yazımızı okuyarak, gerekli işlemleri kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu kanalların yanı sıra, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden de gıda yardımı alabilirsiniz. Bunun için ise ikametgah adresinizin bağlı olduğu yerdeki vakfa, sizden istenen belgeler ile giderek başvurunuzu oluşturmanız ve hane kayıt formunu doldurmanız gerekiyor. Buradaki başvuru işlemleri online olarak yapılamadığı için, bizzat giderek başvurunuzu oluşturmanız isteniyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek, gıda yardımı başvurusu yapmak için sizden istenen belgeler genel olarak şunlardan oluşuyor:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı ve fotokopisi
 • Gıda yardım talebinize dair bir başvuru dilekçesi
 • Aynı ev içerisinde yaşayan kişilere ait nüfus kayıt örneği
 • Ailenizin maddi durumunu gösteren gelir belgesi ya da işsizlik belgesi
 • Hane içerisinde öğrenci var ise her bir çocuğa ait öğrenci belgesi
 • Muhtarlık tarafından verilecek olan ikametgah ve fakirlik belgesi
 • Engelli, yaşlı veya sağlık durumu yerinde olmayan kişiler için sağlık durumlarını gösterir sağlık kurulu raporu
 • Talep ettiğiniz yardım türüne veya aile özelinde belirtmek istediğiniz diğer durumlara dair belgeler

Ramazan Yardımı Ne Zaman Yapılacak?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan maddi yardımların yanı sıra, yardıma muhtaç aileler için kuru gıda yardımı da veriliyor. Kuru gıda yardımı yapılacak olan ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere bulgur, pirinç, yağ, salça, makarna, mercimek gibi mutfak malzemeleri hazırlanarak yardım başvurusu onaylanan ailelere veriliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı başvuru yapmak için ise yukarıda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapacağınız başvurular gibi gerekli belgeleri hazırladıktan sonra e-posta yoluyla ya da bireysel olarak Bölge Müdürlüğüne giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Gıda Yardımı Yapan Dernek ve Vakıflar Hangileri?

Burada size anlattığımız kanalların dışında daha pek çok kurum, kuruluş, dernek ve vakıf tarafından sosyal yardım başvuruları kabul edilerek, ailelere gıda ve erzak yardımı veriliyor. Yukarıdaki kurumların yanında diğer gıda yardımı yapan dernek ve vakıflar şunlar:

 • Türk Kızılayı
 • Ahbap Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Dost Eli Derneği
 • İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Beşir Derneği
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • Nef Vakfı
 • Anadolu Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Suna ve İnan Kıranç Vakfı

İşsiz kalmış, ekonomik durumu yerinde olmayan ve yardıma ihtiyacı olan aileler için Kızılay Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır? araştırarak sizinle paylaştığımız makalemizi okuyarak kurumun yardımlarından da yararlanma şansına sahip olabilirsiniz.

Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yapacağınız gıda yardımı başvurusu, yaklaşık olarak 15 gün ile 30 gün içerisinde sonuçlanarak, tarafınıza olumlu ya da olumsuz olarak dönüş yapılıyor. Ancak bu süre, başvuru yapacağınız kuruma ve kuruma yapılan başvuruların yoğunluğuna göre değişebilir. Ancak bu süre geçmesine rağmen henüz bir geri dönüş alamadıysanız gıda yardımı başvurusu sorgulama yapabilirsiniz. Başvuru sorgulaması yapmak için yine başvuru yaptığınız kanalı kullanmanız gerekiyor.

Eğer e-Devlet üzerinden yardım talebinizi oluşturduysanız, yine e-Devlet Sosyal Yardım sayfasına giderek, sol tarafta bulunan menü üzerinden “Başvuru sorgulama” seçeneğini seçtikten sonra yardım başvurunuzun durumunu görebileceğiniz sayfaya gidebilirsiniz. Belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler veya diğer Sosyal yardım kuruluşları üzerinde yaptığınız bireysel başvurularınıza dair son durumu öğrenmek için ise kimlik kartınız ile yine başvuru birimlerine giderek bilgi alabilirsiniz.

Gıda Yardımı Kaç TL?

700 TL gıda yardımı yapılmaktadır.

Aile Destek Programına Kimler Başvurabilir?

İhtiyaç sahibi olan herkes başvuruda bulunabilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık