Yardım Başvurusu

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Gıda yardımından para yardımına kadar birçok yardım imkanı sunan belediyelerin başında Manisa gelmektedir. Ege Bölgemizin gezilip görülmeye değer tarihi şehirlerinden Manisa’da Ramazan ayında ve pandemi sürecinde yoksul, dar gelirli ve muhtaç vatandaşlarına gıda ve erzak yardımları sunan Manisa Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardımları ile vatandaşlarının yanında yer alıyor.

Dar gelirli ve muhtaç vatandaşlarına zaman zaman para yardımında bulunan, afetzedelere yönelik barınma, para ve eşya yardımları yapan Manisa Büyükşehir Belediyesi yardımlarına Manisa il sınırlarında ikamet eden, gerekli belgeleri belediyeye zamanında teslim eden kişiler başvurabiliyorlar.

Sosyal belediyecilik anlayışını vizyon edinen Manisa Büyükşehir Belediyesi; dağıttığı tekerlekli sandalye ve diğer medikal cihazlar ile engelli vatandaşlarının yüzünü güldürmeyi başarıyor.

Engelli vatandaşlarının yanı sıra kronik hastaların ve yaşlıların da yardım taleplerini karşılamaya çalışan Manisa Büyükşehir Belediyesi, sunduğu Gıda Bankası hizmeti ile her ay binlerce yoksul aileye gıda kolileri dağıtıyor.

Bu yazımızda kısaca Manisa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri yanıtlamaya, Manisa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu aydınlatmaya çalışacağız.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından il sınırlarındaki ihtiyaç sahiplerine yapılan ayni ya da nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç yaşlılar, kronik hastalar ve dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Yoksul şehit, gazi ve asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Kira yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Para yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Eğitim yardımı

60 yaş ve üstündeki yaşlı kişilere pandemi sürecinde gıda kolileri dağıtan Manisa Büyükşehir Belediyesi, yaşlıların yanı sıra muhtaç engellilerin ve kronik hastaların gıda kolilerini ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Yardımlara başvuran kişilerin yanı sıra başvurmasalar dahi yoksul oldukları tespit edilen ailelerin evlerini ziyaret ederek, onlara gıda ve erzak içeren kolileri hediye ediyor.

Özellikle afetzedelere yönelik yaptığı para, barınma, eşya ve giysi yardımları ile ön plana çıkan belediye; sel, deprem, yangın, su baskını vb. doğal afetler yüzünden evini, ev eşyalarını kaybeden ya da çalışma gücü olmayan kişilere birçok yardım sunuyor.

Fakir ailelerin çocuklarını unutmayarak, kış ayları yaklaşırken onlara ihtiyaçlarına ve bedenlerine uygun mont, kaban, bot vb. kıyafetleri dağıtan belediye, bir miktar kırtasiye yardımı da yaparak, fakir ailelerin eğitim giderlerinin bir kısmını karşılıyor.

Fakir ailelere eğitim çağındaki çocukları için yaptığı kırtasiye yardımı sayesinde aileler, çocuklarına kalem, kitap, defter vb. eğitimleri için gerekli olan malzemeleri satın alabiliyorlar.

Ramazan kolisi yardım başvurusu nereden ve nasıl yapılır? e-Devlet başvuru sayfası...

Engelli vatandaşlarının yüzünü güldürmeyi başaran Manisa Belediyesi, tekerlekli sandalye ya da havalı yatak gibi medikal cihazlara başvuran kişilere de yardımcı olmaya çalışıyor.

Şehit yakınları için taziye çadırları düzenleyen ve bu çadırlarda ziyaretçilere ücretsiz yemek dağıtan Manisa Büyükşehir Belediyesi, muhtaç asker, gazi ailelerine de bütçesi doğrultusunda sahip çıkıyor.

Belediye, tüm ayni ya da nakdi yardımlarını sınırlı bütçesi ile yapmaya çalıştığından yaptığı yardımlar, birkaç seferli, tek seferli ya da süreli olabiliyor.

Yoksul ailelerin lise ya da üniversite eğitimi alan çocuklarına bir miktar para yardımı yaparak, onların eğitimlerine devam edebilmelerine ve geleceklerine yatırım yapabilmelerine olanak tanıyor.

Hayır severler tarafından ihtiyaç sahiplerine iletilmek üzere bağışlanan ikinci el ya da atıl durumdaki eşyaları, giysileri ve beyaz eşyaları da yoksul kişilere teslim ediyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi; 60 yaş ve üstündeki yaşlılarla kronik hastaların evlerine gönderdiği sağlık görevlileri ile onların yaşam kalitesini yükseltmek ve yaşam ömrünü uzatmak adına periyodik sağlık muayenelerini yaptırıyor.

Muhtaç kişilerin ve yaşlıların talepleri üzerine ev temizliği hizmeti de verebiliyor. Hatta yoksul ve muhtaç vatandaşlarının yaşadıkları eve dair ufak tefek onarım ve tamirat işlemlerini ücretsiz bir şekilde yapabiliyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Manisa il sınırlarında ikamet eden ve yoksul, dar gelirli, muhtaç, yetim ya da kimsesiz olma şartını taşıyan kişiler; belediyenin yardımlarına başvurabiliyorlar.

İhtiyaç sahiplerinin bu yardımlara başvurabilmeleri için bağlı oldukları belediye binasına ya da direk Büyükşehir Belediyesine gitmeleri gerekiyor.

Başvuralar, e-Devlet üzerinden de kolaylıkla yapılabiliyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi para yardımına ya da diğer ayni yardımlarına başvurmak isteyen dar gelirli vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, başvuru formunda yer alan sosyal yardım türlerinden dilediklerine aynı anda başvurabiliyorlar.

Bağlı oldukları Manisa ilçe belediyelerinin yanı sıra Manisa Büyükşehir Belediyesi yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

e-Devlet üzerinden yardımlara başvuran kişiler, aynı link üzerinden başvuru sonuçlarını da sorgulayabiliyorlar.

Başvurularının son durumunu öğrenmek isteyen kişilerin başvurdukları tarihten sonra en az birkaç hafta beklemeleri gerekiyor.

Bazen başvurularının yoğunluğuna göre bu süre daha da uzun olabiliyor. Özellikle pandemi sürecinde yardımlara yoğun bir şekilde başvuru yapıldığından başvurularının sonuçlanması bir aydan daha da uzun bir süre sürebiliyor.

Vatandaşlar; belediyeye giderek ya da belediyeye ait olan telefon numarasını arayarak da başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Forumu

Büyükşehir Belediyesi yardımına e-Devlet üzerinden başvururken başvuru sahiplerinin birçok soruyu yanıtlamaları gerekiyor.

Formda ihtiyaç sahiplerinin hangi yardımlara ihtiyaç duyduklarına, aylık ortalama gelirlerine, aylık hane halkı ortalama kazançlarına, evlerinin mülkiyetinin kendilerine ait olup olmadığına dair birçok soru bulunuyor.

Form; başvuru sahiplerinin aylık fatura ödemelerine ve diğer giderlerine dair sorular da içeriyor.

Yani form ile belediye; başvuru sahibinin gelirinin yanı sıra giderlerini de tespit etmeye çalışıyor.

Böylelikle Manisa Büyükşehir Belediyesi; başvuru formlarını karşılaştırıp, öncelikli olarak en yoksul kişilere yardım etmeye karar veriyor.

Başvuru formunu dolduran ihtiyaç sahiplerinin mutlaka doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Kendisini muhtaç ve yoksul gösteren, aslında geliri olan kişilerin muhtaç olmadıklarının daha sonra belediye tarafından tespit edilmesi durumunda yardımlardan bir süreliğine yararlanan bu kişilere yapılan yardımlar kesiliyor.

Üstelik bu kişiler; aldıkları para yardımlarının ve diğer ayni yardımların karşılığını faiziyle birlikte belediyeye geri ödemek zorunda kalıyorlar.

e-Devlet üzerinden yapılan başvuruların yanı sıra belediye binasında yapılan başvurularda da kişiye doldurması için başvuru formu veriliyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvuru şartlarını ve başvuruda istenen belgeleri öğrenmek, belediyenin güncel sosyal yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek ya da başvurunuzun sonucunu takip etmek adına Manisa Büyükşehir Belediyesine ait olan 444 9  945 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bu numara üzerinden belediye yetkililerine her türlü soru, talep, görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Çözüm Merkezi, 7/24 Hizmet Veriyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi il sınırlarında yaşayan vatandaşlar sosyal yardım taleplerinin yanı sıra diğer şikayet, talep ve önerileri için 7/24 ÇÖZMER üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Yetkili kişilere https://www.manisa.bel.tr/s73_cozum-merkezi-cozmer-.aspx linki üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Başvuru yapabileceğiniz link üzerinden başvurularınızı da sorgulayabiliyorsunuz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Manisa Büyükşehir Belediyesi erzak ve gıda yardımına belediyeden ya da e-Devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

e-Devlet başvurularınız esnasında başvuru formunda bağlı olduğunuz ve başvurduğunuz belediyeyi Manisa Büyükşehir Belediyesi, başvurmak istediğiniz sosyal yardım türünü ise ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ şeklinde seçmeniz gerekiyor.

Başvurunuz kabul edildiği taktirde 4 kişilik 1 ailenin ortalama 1 aylık ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde peynir, zeytin gibi kahvaltılık malzemelerin ve makarna, bulgur gibi yemeklik besinlerin yer aldığı gıda kolileri ev adresinize gönderiyor.

Muhtarlıktan fakirlik belgesi almanız halinde gıda ve erzak yardımından sürekli olarak yararlanabiliyorsunuz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Manisa il sınırlarında ikamet eden yani Büyükşehir Belediyesine bağlı olan kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar, engelliler, kronik hastalar, yoksul dul kadınlar, dar gelirliler ve muhtaçlar, yoksul asker, şehit ve gazi yakınları bu yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Muhtaçlık kıstasını taşıyan yani düzenli bir sigortalı işi ve geliri olmayan kişiler ile yoksulluk ve dar gelirlilik şartını karşılayan yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’üne ve daha altında bir rakama tekabül edenler; yardımlardan öncelikli faydalanıyorlar.

Ayni ya da nakdi yardımlara dair doldurdukları form, belediye tarafından incelenen ve kabul edilen kişiler, kendilerinden talep edilen engelli belgesi, ölüm belgesi vb. belgeleri teslim ettikten sonra onların evlerine belediye, bir komisyon gönderiyor.

Genellikle zabıta personellerinden oluşan bu komisyon; başvuran kişinin ekonomik durumunu bir de ikametgah adresinde inceleyerek, başvuru formunda bildirdiği bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol ediyor.

Daha sonra ailenin sosyo-ekonomik durumuna dair görüşünü yazdığı bu formu belediye değerlendirme kurulunun onayına sunuyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi değerlendirme kurulu, inceleme raporunu inceleyip, salt çoğunluğuyla son kararını veriyor.

Yani başvuru sahibine yapılacak yardımlar, belediye değerlendirme kurulunun salt çoğunluğuyla belirleniyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Manisa Vefa Sosyal Destek Grubu, 7/24 Yardımınıza Koşuyor. Manisa Vefa Sosyal Destek Grubu; Manisa il sınırlarında yaşayan 65 yaş üstündeki yaşlıların ya da evlerden çıkamayan kronik hastaların pandemi döneminde en temel ihtiyaçlarını karşılamak adına onlara beyan ettikleri ihtiyaçlarına yönelik olarak alışveriş yaptıktan sonra alışverişlerini teslim ediyor.

Kendisi için alışveriş yapacak yani markete, eczaneye ya da bankaya gidecek kimsesi olmayanlar; 112, 155 ya da 156 hatlarını arayıp, Vefa Sosyal Destek Grubu Manisa gönüllülerine ulaşabiliyorlar.

Gönüllüler, hatları ayarak kendilerinden yardım isteyen kimsesiz yaşlılar ya da hastalar için bankaya giderek, onların maaşlarını çekiyor; marketten onlar için gıda ve temizlik malzemeleri vb. malzemeler alıyor; eczaneden ise ilaçlarını alıyorlar.

Toplam harcadıkları miktarı ise teslimat esnasında başvuru sahiplerinden alabiliyorlar.

Bazen yoksul olduklarına kanaat getirdikleri kişilerden ücret bile talep etmeyebiliyorlar.

Bu yazımızda Manisa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Manisa’da ikamet ediyorsanız; büyükşehir belediyesi sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

1100 TL Pandemi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı

 

Hoşgeldin Bebek Setini Kimler Alabilir?

Yeni doğum yapan ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlar başvurabilir.

Hoşgeldin Bebek Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulunduğunuz yerin belediyesine başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu