Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

10.05.2023
36
A+
A-
İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Sosyal Yardım Kartı nedir? Ne işe yarar? İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu nasıl olur? İBB Sosyal Yardım Kartı limiti ne kadar? İstanbulkart nerelerde geçerli 2023 gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Sorgulama
İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından yapılan pek çok sosyal yardım bulunmaktadır. Bu sosyal yardımlar, ihtiyaçlar göz önüne alınarak düzenlenmiş farklı tipte yardımlardır.

Dar gelirli muhtaç sahibi vatandaşların yardım başvuru talebini alan kurumların başında belediyeler yer almaktadır. Bu belediyeler arasında özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi birçok sosyal yardıma imza atmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi her yıl belirli bir bütçe ayırarak sosyal yardımları, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için çalışmaktadır. 2023 yılında da muhtaç durumda olan vatandaşları unutmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulkart isminde sosyal yardım kartı, İBB yardım çeki gibi projelerle yardımlarına devam etmektedir.

İstanbulkart, belediyenin anlaşmalı olduğu marketlerde geçerli olan bir sosyal yardım kartıdır. Muhtaç durumda olan kişiler bu kart ile temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.  Peki sosyal yardım kartı tam olarak nedir, ne işe yarar, gelin birlikte bakalım…

Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Belediyeler, yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için her gün canla başla çalışmaktadır. Ülkemizde muhtaçlık sınırı altında yaşayan birçok aile kişi bulunmaktadır. Bu ailelere yardım elini uzatan belediyeler her yıl belirli bir bütçeyi onlara destek olmak için ayırmaktadır.

Yapılan sosyal yardımların ihtiyaçlara göre farklılık gösterdiğini söylemiştik. Sosyal yardım türü olan sosyal yardım kartı da belirli limitleri olan kartlardır.

Sosyal yardım kartı, yoksul ve dar gelirli ailelerin ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılayabilmesi için hizmete sunulmuş bir yardım türüdür. İBB yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı hizmeti ile birçok aileye yardım elini uzatmıştır.

İBB sosyal yardım kartı, belediye tarafından belirli bir limit yüklenen ve kişinin sadece belediyenin anlaşmalı olduğu marketler aracılığıyla ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı karttır. İBB sosyal yardım kartına yüklenecek olan limit, önce belediye bütçesine göre daha sonra ise başvuruda bulunan kişinin muhtaçlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

İBB sosyal yardım kartı BİM, Migros gibi belediyenin anlaşmış olduğu marketlerde geçerlidir. Ayrıca bu kart ile alkol ya da tütün ürünlerinin alınması yasaktır. Bunların dışında ihtiyaç olan tüm ürünler alınabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Ne Zaman Yüklenecek?

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Olur?

Ülkemizde sosyal devlet olmanın gereği olarak düzenlenen birçok sosyal yardım bulunmaktadır. Bu yardımlarla kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek ve onlara destek olmak amaçlanmaktadır.

İhtiyaç sahibi kişilerin yardım taleplerini alan ve değerlendiren belediyeler, çalışmalarına pandemi koşullarında da devam etmektedir.

İBB sosyal yardım kartına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, ikamet ettikleri ilçe belediyesine giderek başvuru talebi oluşturabilirler. Ayrıca sosyal hizmetler müdürlükleri de başvuru taleplerini almaktadır.

İstanbulkart hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemini kullanabilirler. E-Devlet sistemi üzerinden İBB sosyal yardım kartı başvuru talebinde bulunmak için; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz.

İBB sosyal yardım kartı başvurusu için ilgili link ile giriş yapmanız ve İstanbul Büyükşehir Belediyesini seçerek devam etmeniz gerekmektedir. Başvuru formu karşınıza çıkacaktır. Bu başvuru formunda tüm sosyal yardımlar bulunmaktadır. Sizler ön ödemeli sosyal yardım kartı desteğini işaretlemelisiniz.

İBB sosyal yardım kartı yani İstanbulkart için başvuruda bulunduğunuzda bağlı olduğunuz belediyenin yaptığı diğer yardımları da görebilirsiniz.

Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Olur?

Beyaz masa, tüm illerde belediyelerin sunmuş olduğu hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin kullandığı bir sistemdir. Bu sisteme ALO 153 hattı aracılığıyla ulaşılmaktadır.

Aralıksız bir şekilde hizmet veren beyaz masa, sorulan soruları yanıtladığı gibi şikayetleri de kayıt altına alan bir sistemdir. İstanbulkart ön başvurularınızı ALO 153 hattı ile yapabilirsiniz. Ayrıca bu sayede sizden istenen belgeleri ve başvuru şartlarını da öğrenebilirsiniz.

İstanbul il sınırlarında ikamet eden kişiler İstanbulkarta başvurarak sosyal yardımlardan yararlanabilmektedir. İhtiyaç sahibi kişiler ALO 153 hattı aracılığı ile başvurularını yapabilecekleri gibi başvuru durumlarını sorgulama işlemini de yine bu hat üzerinden yapabilmektedirler.

ALO 153 hattı ile mevcut sosyal yardımları öğrenebilmeniz mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Online Başvuru Yöntemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi pandemi koşullarında da yardımlarına devam etmektedir. Sosyal yardımlara artık internet üzerinden de başvuru yapılmaktadır. Özellikle belediyeler kendi resmi sayfaları üzerinden de yardım başvurularını alabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı ile ekonomik anlamda ihtiyaç sahiplerine destek olmaktadır. İBB sosyal yardım kartı internet başvurusu için; https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkini kullanabilirsiniz.

Online başvuru esnasında sosyal yardım kartı için sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız istenmektedir. Böylece verdiğiniz bilgiler doğrultusunda İBB sosyal yardım kartı başvuru durumunuz değerlendirmeye alınacaktır.

İBB sosyal yardım kartı sosyal yardım türlerinden biri olarak İstanbul da ikamet edenlere pek çok imkan sağlamaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu İçeriği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kapsamında başvuruda bulunan ve başvurusu onaylanan kişilere verdiği sosyal kart ile yardım kampanyalarını sürdürmeye devam etmektedir.

İBB sosyal yardım kartı için ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlar başvuru formuna; https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkini kullanarak ulaşabilmektedir. Başvuru formunda istenen kişisel bilgilerinizi doldurmalı ve güncel bir iletişim bilgisi vermelisiniz.

İBB sosyal yardım kartı başvuru formu doldurulduktan sonra kişilerin başvuru durumları incelenmek üzere kabul edilmektedir. Başvurusu onay alan kişi eğer yanlış beyanda bulunduysa bu durum sonradan tespit edildiyse kişi hakkını kaybedecek ve yapılan yardımı da geri ödemekle sorumlu olacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde özellikle de büyükşehirlerde ekonomik anlamda zorluk çeken ve geçimlerini sağlamada yeterli olamayan pek çok insan bulunmaktadır. Bu insanlar, yapılan sosyal yardımlar ile bir nebze de olsa rahatlamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardım türü olan İstanbulkart, ihtiyaç sahibi birçok kişi tarafından başvuru talebi alınan bir yardımdır. Başvuru yaptığınız İstanbulkart için süreci e-Devlet üzerinden sorgulayabildiğiniz gibi ALO 153 hattı ile de sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca İBB sosyal yardım kartı başvuru durumunuzu başvuru yapmış olduğunuz ilçe belediyesine giderek ya da telefonla iletişime geçerek de sorgulayabilmeniz mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

İBB sosyal yardım kartına başvuran birçok kişi başvuru sonucunu sorgulamak için ne yapması gerektiğini araştırmaktadır. Siz de İBB sosyal yardım kartı başvurusunda bulunduysanız başvuru durumunuzu https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linki üzerinden yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiyesi Ne Kadar?

İBB sosyal yardım kartı İstanbul ili sınırları içinde ikamet eden ve muhtaç durumda olan pek çok kişi tarafından başvurusu yapılan bir yardım türüdür.

İBB sosyal yardım kartı almaya hak kazan kişiler kartlarına ne kadar yükleneceğini merak etmektedir. Bizler de bu merakı gidermek için en güncel bilgileri paylaşmaya devam ediyoruz… Peki İBB sosyal yardım kartı limiti ne kadar, gelin birlikte bakalım…

İBB sosyal yardım kartı limiti belediyenin ayırmış olduğu bütçeye göre değişmekle beraber kişinin ailesinde yaşayan sayısı, muhtaçlık seviyesi, gelir durumu gibi pek çok faktör gözetilerek belirlenmektedir.

İBB sosyal yardım kartı limiti kişiden kişiye değişmektedir. Ama ortalama 300 TL, 400 TL, 500 TL ya da daha fazla rakamlardan oluşabilmektedir diyebiliriz. Sosyal yardım kartı ödemesi düzenli olarak yapılmaktadır. Kişi bu ödemeyi nakit olarak almamaktadır. Ödeme, karta yüklenerek kişinin kart ile harcama yapabilmesi sağlanmaktadır.

İBB sosyal yardım kartına yüklenen limit ile belediyenin anlaşmış olduğu marketlerden alkol ve tütün ürünleri hariç alışveriş yapılabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İstanbulkart Nerelerde Geçerli?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardım kartı hizmetine 2023 yılında da devam etmektedir. Peki bu kartı hangi marketlerde kullanabiliriz, gelin birlikte bakalım…

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbulkart için anlaşmış olduğu marketler; Migros, ŞOK, BİM, Rammar, Carrefoursa, Çağrı Market, UCZ, Onur Markettir.

Bu anlaşmalı marketler aracılığıyla ihtiyaç sahipleri, İBB sosyal yardım kartlarını alışverişlerinde kullanabilmektedir.

Sosyal yardım kartı kimlere verilir?

Sosyal yardım kartı, ihtiyaç sahibi olan ve belirli kriterleri karşılayan kişilere verilir. Bu kişiler genellikle düşük gelirli, engelli, yaşlı, yetim veya dezavantajlı gruplardan olabilir. Sosyal yardım kartı başvurusu için yerel belediyelere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na veya ilgili sosyal yardım kuruluşlarına başvurulması gerekmektedir. Başvuru süreci ve şartları, ülke ve kuruluşlara göre değişebilir. Bu nedenle, başvuruda bulunmak isteyen kişilerin ilgili kuruluşla iletişime geçerek detaylı bilgi alması önemlidir.

Sosyal Destek istanbul kartı nasıl açılır?


Sosyal Destek İstanbul Kartı için başvuru yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesine girin.
Ana sayfada yer alan “Sosyal Destek İstanbul” veya benzeri bir başlıkla ilgili bağlantıyı bulun.
Bağlantıya tıklayarak başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz.
Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Kişisel bilgilerinizi, iletişim bilgilerinizi ve diğer istenen bilgileri girin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık