Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Hafif Yağmurlu

Su Faturası Yardım Başvurusu – Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

10.05.2023
41
A+
A-
Su Faturası Yardım Başvurusu – Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Su Faturası Yardım Başvurusu Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır? ; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Su faturası yardımı başvuru şartları, su faturası yardımını kimler alabilir, su faturası yardımı kaç TL, askıda su faturası yardım başvurusu nasıl olur gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Su Faturası Yardım Başvurusu - Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır
Su Faturası Yardım Başvurusu – Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır

Su Faturası Yardım Başvurusu Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Ülkemizde sosyal yardımlar, özellikle ihtiyaç sahiplerinin imdadına yetişmektedir. Asgari düzeyde temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanan vatandaşlar, devlet tarafından düzenlenen sosyal yardımlara başvuruda bulunabilmektedir.

Sosyal devlet olmanın gereklerinden biri de ihtiyaç sahibi olanlara yardım elini uzatmak ve onların yaşam şartlarını iyileştirmek adına destek olmaktır.

Pandemi ile birlikte tüm dünyada yaşanan krizler ülkemizde de yaşanmıştır. Özellikle ekonomik krizle birlikte vatandaşlar geçimlerini sağlamada daha da zorlanmışlardır. İşini kaybeden ya da işsiz kalan pek çok kişi devlet yardımlarına başvuruda bulunarak yardım talep etmişlerdir.

Ekonomide yaşanan dalgalanmalar faturalara da yansımış ve birçok kişi faturasını yapılan zamlar sonrası ödeyememiştir. Bu faturalardan biri de su faturasıdır. Su faturasını ödemekte zorlanan ya da ödeyemeyecek durumda olan vatandaşlara devletin sunmuş olduğu fatura yardımı bulunmaktadır.

Sosyal yardımlar ayni ya da nakdi olarak yapılabilmektedir. Yardımlarda amaç ihtiyaç sahibi kişinin ihtiyacını gidermek ve ona destek olmaktır. Su faturası yardımı da yapılan sosyal yardımlardan biri olarak pek çok kişinin başvuru talebi oluşturduğu bir yardım türüdür.

Yoksul kimseler sağlanan su faturası yardımı ile bir nebze de olsa maddi anlamda desteklenmiş olmaktadır. Faturaları ödenen vatandaşlar belediyelerin sağlamış olduğu diğer yardımlara da başvuruda bulunabilirler.

Su Faturası Yardımını Kimler Alabilir?

Muhtaç durumda olan dar gelirli vatandaşlara yapılan yardımlardan biri de fatura ödeme yardımıdır. Özellikle pandeminin getirdiği zor ekonomik koşullarla birlikte fatura ödeme yardımlarına başvuru da bir hayli artmıştır.

Su faturası yardımından kimler faydalanabilir; muhtaçlık sınırının altında kalanlar, dul ve yetim-öksüz kişiler, gazi ve şehit asker yakınları, yoksul durumda olan yani fakirlik belgesi olan kişiler bu yardımdan faydalanabilmektedir.

Su faturası yardımı, dar gelirli ailelerin başvuru talepleri üzerine yapılmaktadır. Bu sayede su faturası desteği almaya hak kazanan kişilere %50 indirimli destek sağlanarak faturaları ödenmektedir. Yapılan bu fatura yardımı sayesinde muhtaç durumda olan vatandaşlar en azından diğer giderlerini karşılayarak geçimlerini sağlamaya çalışmaktadır.

Su faturası yardımı için, oturduğunuz yerde yani ikamet ettiğiniz yerde bulunan belediyeye giderek başvuru talebi oluşturabilirsiniz. Başvuru için gerekli şartları taşıyan kişiler, yapılacak olan incelemelere tabi tutularak kişilerden birtakım belgeleri ibraz etmesi istenmektedir.

Yetkili kişiler tarafından yapılan incelemeler sonucu kişinin durumu, su faturası yardımı almaya uygun bulunursa kişinin yardımdan en kısa sürede yararlanabilmesi sağlanmaktadır.

Su Faturası Yardımı Başvuru Formu İçeriği Nedir?

Su faturası yardımı başvuru talebinde bulunmak isteyen kişiler, ikamet ettikleri il ya da ilçelerde bulunan belediyelere gitmelidirler. Belediyede yardım başvuru talebi alan ilgili birimde size bir başvuru formu verilecektir.

Su faturası yardımı başvuru formu aynı zamanda diğer yardım seçeneklerinin de olduğu bir formdur. Başvuru formunda, başvuruda bulunmak istediğiniz yardıma göre sizden birtakım bilgileri doldurmanız istenmektedir.

Sizden istenen bilgileri eksiksiz ve en güncel haliyle doldurmanız, yardım talebinizi olumlu sonuçlanabilmesi için önem arz etmektedir. Başvuru formunda kişisel bilgileriniz, geliriniz, ailede yaşayan kişi sayınız gibi sorular yer almaktadır.

Su faturası yardım talebi için e-devlet sistemi kullanabilirsiniz. Bunun için; https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkini kullanabilirsiniz. e-Devlet sistemi ile internet ortamında, su faturası yardım talebinde bulunmanız artık çok kolay…

Su Faturası Yardımı Başvuru Şartları

Muhtaç durumda olan dar gelirli kişiler su faturası yardım talebinde bulunabilmektedir. Ayrıca su faturası yardımından yararlanabilmenin önemli bir koşulu da faturanın kime ait olduğu bilgisidir.

Çünkü su aboneliğinin başvuru yapan kişi üzerine kayıtlı olması, su faturası yardımı alabilmek için gerekli olan şartlardan biridir.

Elektrik Faturası Yardımı Devlet Desteği

Su Faturası Yardımı İletişim Bilgileri

Su faturası yardımı için belediyeye bizzat gidebileceğiniz gibi ALO 153 hattını kullanarak da başvuru talebinizi iletebilirsiniz. Ayrıca e-Devlet üzerinden de başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Su faturası yardımı için 444 00 93 numaralı hattı arayabilir gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Su Faturası Yardımı Kaç TL?

Temel gereksinimlerini karşılamada yetersiz kalan vatandaşlar aynı zamanda faturalarını da ödemekte zorlanmaktadır. Bu noktada kişiler, devletin sağlamış olduğu fatura yardımları sayesinde ödemelerini gerçekleştirebilmektedir.

Belediyeler her yıl belirli bütçeler ayırarak sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Yardımlarla; ihtiyaç sahiplerine destek olabilmek adına gece gündüz demeden çalışan belediyeler, fatura yardımı da yapmaktadır.

Su faturası yardımları ortalama 50 TL ile 110 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Yani kişinin su faturasından, belirlenen bu aralık arasında bir indirim uygulanarak su faturası yardımı yapılmış olmaktadır.

Gelen su faturasının indirimli bir şekilde ödenmesine imkan tanıyan su faturası yardımı, belediyenin bütçesine göre ayarlanmaktadır. Ayrıca askıda fatura yardımı da faturanın tamamının ödenmesine imkan tanıyan bir diğer yardımdır. Faturalarını ödeyemeyen birçok kişinin askıda fatura uygulaması ile fatura borçları ödenmiştir.

Devlet Su Faturası Yardımı Nedir?

Su faturası yardımından yararlanabilmek adına kişilerin birtakım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Örneğin hane içerisinde muhtaç durumda olan engelli bir bireyin bulunması devlet su faturası yardımından faydalanabilmenizi sağlamaktadır.

Ayrıca 3713, 5434, 2330 sayılı kanunlar gereği maaş alan vazife ve harp malulleri ile dul ve yetim kalan yakınları, 1005 ve 3292 sayılı kanun çerçevesinde vatani tertip hizmetinden maaş alanlar da devlet su faturası yardımından yararlanabilmektedir.

Devlet Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli Su Faturası Yardımı Nedir?

Engelli bireylerin yardımlardan faydalanabilmesi için genelde engelli belgesine sahip olması durumuna bakılmaktadır.

Engelli su faturası yardımı için, kişinin en az %40 ve üzeri engel derecesine sahip olması ve bu durumu sağlık raporuyla belgelemesi istenmektedir. Ayrıca engel sahibi kişiden ikametgah belgesi, kimlik fotokopisi istenmektedir.

Engel sahibi kişinin bir vasisi bulunuyorsa vasi belgesi de, su faturası yardım talebi için istenen belgeler arasında yer almaktadır. İstenen belgeleri ibraz etmek adına Su ve Kanalizasyon İdaresine gitmek gerekmektedir.

İBB Askıda Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

İBB Askıda Su Faturası Yardım Başvurusu Nasıl Olur?

Ülkemizde yapılan sosyal yardımlara her geçen gün yenileri eklenmektedir. Bu yardımlardan biri de askıda fatura yardımıdır. Askıda fatura yardımı özellikle büyükşehir belediyelerinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunulan bir hizmettir.

Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi askıda fatura yardımı yapan belediyelerin başında gelmektedir. Bunun için; askidafatura.ibb.gov.tr linkini kullanabilir, ekrana gelen sayfada ise askıda fatura bırak seçeneği ile işleminize devam edebilirsiniz.

Sizden istenen bilgilerin doldurulması ve askıda fatura bırak seçeneğinin tıklanması ile başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Su faturası yardım başvurusu nasıl yapılır?

Su faturası yardımı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
İlgili belediyenin veya sosyal yardım kuruluşunun resmi web sitesine veya yerel birimine başvurun.
Başvuru formunu indirin veya online başvuru imkanı varsa formu doldurun.
İstenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun.

Su yardimi icin nereye başvurulur?

Su yardımı için yerel belediyelere, sosyal yardım kuruluşlarına veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurulabilir. Bu kuruluşlar, ihtiyaç sahibi vatandaşlara su faturası yardımı sağlayabilmektedir. Başvuru yapmak için ilgili kuruluşun resmi web sitesini ziyaret edebilir, yerel birimlerine başvurabilir veya telefon aracılığıyla bilgi alabilirsiniz. Başvuru süreci ve şartları her kuruluş için farklılık gösterebilir, bu yüzden doğrudan ilgili kuruluşla iletişime geçerek detaylı bilgi almanız önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gülşah dedi ki:

    Ben dört çocuk annesiyim Eşinden boşanmış ım çocuklarımdan üçünü okuyor Maddi durumum olmadığı için okuldan aldım kiracıyım elektrik su fatura birikmiş sizden tek yarabbim bana yardımcı olur

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık