Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

İBB Askıda Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

10.05.2023
1.076
A+
A-
İBB Askıda Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

İBB Askıda Fatura Başvurusu; İBB’nin geçtiğimiz yıl başlattığı Askıda Fatura uygulaması, bir yıldır ihtiyaç sahiplerinin faturalarının hayırseverler tarafından ödenmesi yoluyla yürütülmektedir. Açılan internet sitesine bırakılan doğalgaz ve su faturaları, yardımlaşmayı isteyen vatandaşlar tarafından alınarak ödenmektedir.

İBB Askıda Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

İBB Askıda Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Tıpkı uzun zamandan beri kültürümüzde bulunan “Askıda Ekmek” yardımlaşmasında olduğu gibi bağış yapan ile faturası ödenen vatandaş, birbirinden haberdar olmamaktadır. Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ilk aylarında alınan karar ile başlatılan Askıda Fatura uygulaması, “Askıda Destek” olarak adlandırılan çeşitli yardım kampanyaları ile daha geniş bir yardımlaşma imkânı sunmaktadır. Yazımızda İBB Askıda Fatura başvurusu detaylarından söz edeceğiz.

İBB Askıda Fatura Kampanyası Nedir? Askıda Fatura Nasıl İşliyor?

Kampanya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbullulara sunduğu yardım kampanyaları arasında en popüler olanlarından bir tanesi. Salgın sürecinde faturalarını ödemekte zorlanan birçok vatandaşın imdadına yetişen bu uygulamaya başvurular alınmaya devam ediyor. 16 milyon İstanbullu içinden korona virüs pandemisi nedeniyle iş ve gelir kaybı yaşayan binlerce ihtiyaç sahibine el uzatan bu kampanyaya ilgi tahmin edilenin de üzerinde. Peki ya

Askıda Fatura Kampanyası nedir?

İBB tarafından ihtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilen bireyler ya da aileler İBB’nin sadece bu kampanya için oluşturduğu sitesine girerek bilgilerini bırakacaklar. Pandemi sürecinde herhangi bir gelir kaybına uğramamış ve yardımda bulunmak isteyen vatandaşlar da bu siteye girerek kendi ayırdıkları bütçelere göre fatura ödemesinde bulunabilecekler.

Bu işlem gerçekleşirken iki taraf da birbirinin bilgilerine erişemiyor olacak şekilde tasarlanan sistem, kullanıcılara büyük kolaylıkları da beraberinde sunuyor.

“Bir elin verdiğini diğer el görmesin.” felsefesinden ilham alınarak geliştirilen uygulamada şimdiye dek askıdan alınan fatura sayısı 200.000’i aşmış durumda. İBB geliştirdiği orijinal yardım kampanyaları sayesinde pandemi sürecinde de İstanbulluların yanında olmaya devam ediyor.

İBB Askıda Fatura Başvurusu

Askıda Fatura uygulamasına fatura bırakabilmeniz için çeşitli koşulları sağlamanız gerekmektedir. 2023 yılında asgari ücrette gerçekleşen artışa paralel olarak hane içinde kişi başı maksimum gelir 1.415₺ ve altında olmalıdır. Gelir seviyesi şartını karşılayan ihtiyaç sahipleri sosinc.ibb.gov.tr adresinden online olarak başvuru yapabilirler. Kişi başı geliri 1.415 Türk lirasının üstünde olan vatandaşlar, Askıda Fatura uygulamasından yararlanamazlar. Askıya fatura bırakan ihtiyaç sahiplerinin faturaları, İBB tarafından sosyal yardım başvurusu onaylandıktan sonra askıya bırakılmaktadır.

Yardım başvurusunda bulunmanız için yönlendirilen adreste yer alan açıklamaya göre, Mayıs 2021’den itibaren meclis kararı sonucunda artık online olarak sosyal yardım talebi alınamayacağı belirtilmiştir. İBB, artık mevcut müracaatları incelemek üzere başvuruda bulunanların evlerine uğrayarak tespitte bulunma kararı almıştır. İSKİ ve İGDAŞ kurumlarına ödenecek olan faturalar için düzenlenen “Askıda Fatura” uygulaması bu süreçte devam edecektir. Sosyal yardım formu yalnızca bu uygulama için doldurulacaktır.

İBB Askıda Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askıda Fatura, ihtiyaç sahiplerinin su ve doğalgaz faturalarını hayırseverler tarafından ödenmesi üzerine kurulu bir sistemdir. Eğer ihtiyaç sahibiyseniz ve İBB tarafından sosyal yardım talebiniz onaylanırsa, faturanız askidafatura.ibb.gov.tr web sayfasında görüntülenebilecektir. Ardından bir yardımsever tarafından ödenebilecektir. Peki, nasıl askıya fatura bırakabilirsiniz?

 • Öncelikle askidafatura.ibb.gov.tr sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Önünüze çıkacak olan “Askıya Fatura Bırakın” bölümüne tıklamalısınız.
 • Son olarak karşınıza çıkan iki aşamalı başvuru formunu doldurmalısınız.
 • İlk aşamada adınız, soyadınız, T.C. kimlik numaranız ve cep telefonu numaranızdan oluşan kişisel bilgilerinizi tamamlamalısınız. İkinci aşamada ise İGDAŞ ya da İSKİ kurumlarından birini seçmelisiniz. Ardından askıya bırakmak istediğiniz faturanın sözleşme ve fatura numaralarını eksiksiz biçimde yazmalısınız.

İstanbul Askıda Fatura Kampanyası Başvuru

İçinde bulunduğumuz sürecin getirilerine dayalı olarak geliştirilen Askıda Fatura kampanyası halen devam etmekte. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan bilgilere göre Askıda Fatura kampanyasına başvurular sürüyor. İstanbul’da ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlar için geliştirilen bu yardım kampanyasına başvuru yapmak oldukça kolay.

Elinizde internete sahip bir akıllı telefonunuz ya da bilgisayarınız mevcutsa Askıda Fatura kampanyasına başvuru yapabilirsiniz. Öyle ki beş dakikadan daha az vaktinizi alacak.

 • Cihazınızın web tarayıcısı üzerinden https://askidafatura.ibb.gov.tr/ isimli web sitesine giriş yapın.
 • Web sitesinin sol üst kısmında bulunan “Askıda Fatura” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada bulunan “Askıda Fatura Bırak” bölümüne tıklayın.
 • Karşınıza çıkan formu eksiksiz bir şekilde doldurmaya özen gösterin.
 • Formu doldurduktan sonra en alt kısımdaki “Askıya Fatura Bırak” butonuna basarak başvurunuzu sonlandırın.

Kimler Askıda Fatura Başvurusu Yapabilir?

İBB’nin pandemi döneminde faturalarını ödeyemeyen ihtiyaç sahiplerine destek olunması amacıyla başlattığı uygulamaya başvurabilmeniz için bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hane içindeki kişi başı gelirin maksimum 1.415 ₺ olması,
 • Askıya fatura bırakacak kişinin ihtiyaç sahibi olduğunun onaylanması,
 • Askıya bırakılan faturanın başvuran kişinin üzerine kayıtlı olmasıdır.

İBB Askıda Fatura Ne Zaman Ödenir

İBB Askıda Fatura Şartları

Askıda fatura yardımlaşma kampanyası ile ekonomik durumu kötü olanların faturalarını ödemek için hazırlanan çok güzel bir yardımlaşma kampanyasıdır.

İBB tarafından verilen sosyal yardımı alan ve devlet tarafından pandemi yardımı alanlar askında fatura yardımı alabilir. Ayrıca İBB sosyal yardım talebinde bulunmak için  (sosinc.ibb.gov.tr) sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İBB sosyal yardım kartı başvurusu bulunarak belediyenin askıda fatura yardım kampanyasına katılabilirsiniz.

İBB Askıda Fatura Anne Bebek

Askıda fatura anne bebek yardım kampanyası ile  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal yardım alan ancak 0-3 yaş arası 1 ya da 1’den fazla çocuk sahibi kişilere verilen destek paketidir.

Askıda fatura anne bebek paketi hayırsever kişiler tarafından yapılan yardımlardan biridir 0-3 yaş arası 1 bebeği olan annelere 150 TL ; 1’den fazla bebek sahibi olan annelere 250 TL destek olabileceklerdir. 2 farklı paketi bulunan anne bebek kampanyasında ANNEBEBEKDESTEK150 ve ANNEBEBEKDESTEK250 paketi bulunmaktadır.

150 ve 250 TL olan anne bebek destek paketini alarak bir anne ve bebeğine yardımcı olabilirsiniz. Yapılan yardım direk annenin istanbulkart hesabına yatırılacak ve anneye SMS ile bilgi verilecektir.

İBB Askıda Fatura Devam Ediyor Mu?

Askıda fatura hizmeti tüm hızıyla devam etmektedir. Askında fatura kampanyasına İSKİ ve İGDAŞ fatura borcu olanlar katılabilir. İBB tarafından başlatılan bu kampanya halen aktif olarak devam etmektedir. Amacı sadece alt gelir grubuna yardım etmek olan bu güzel kampanyanın devam etmesi bir çok kişiyi mutla etmektedir.

Şu an sadece sosyal yardım ödemeleri bir sorundan dolayı yapılamamaktadır. Ancak askıda fatura ödemesi halen aktif olarak devam etmektedir.

İBB Askıda Fatura Başvuru Formu

Maddi durumu kötü kişilerin askıya fatura bırakmaları için askında fatura başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Sosyal yardım alan kişinin fatura üzerinde yazan kişilere verilmektedir.

Askında fatura kampanyasına katılmak İçin Askıya Fatura Bırak linkini tıklayabilirsiniz.

Askına fatura linkine tıkladığınızda karşınıza çıkan askında fatura başvuru formunda Ad, Soyadı, Kimlik numarası ve cep telefonunu seçtikten sonra kurum seçerek askıya fatura ekleyebilirsiniz.

askıda fatura başvurusu
İBB Askıda Fatura

İBB Askıda Fatura Ne Hata Veriyor?

Son dönemlerde çok fazla başvuru alan askıda fatura başvurusu ait yapısı ve sistemsel sorunlardan dolayı hata vermekteydi. Yapılan güncelleme ile beraber bu sorun ortadan kaldırılmış ve sorunsuz olarak askıya fatura bırakabilirsiniz.

Eğer başvuru formu doldururken hata alıyorsanız ve askıya fatura ekleyemiyorsanız  Alo 153’ü arayarak destek alabilirsiniz.

İBB Askıda Fatura Yorumları

İBB askıda fatura yorumlarını sizlere için derlemeye çalıştım. Tamamen yardımlaşma üzerine kurulan askıda fatura yardımlaşma kampanyasında bir çok kişinin bu zor günlerde faturası ödenmiştir.

Faturası ödenen bir çok kişi bu zor günlerde yapılan bu yardımın çok iyi olduğunu ve milletçe yardımlaşma duygusunu hissettirdiği söylenmiştir. Hem yardım eden hem de yardım alanın gizli olduğunu ve kimsenin kalbi incinmediği için oldukça yerinden bir yardımlaşma kampanyası olduğu dile getirilmiştir.

Nasıl Askıdan Fatura Alınır?

Askıdan fatura alarak, ihtiyaç sahibi birinin su veya doğalgaz faturasını ödemek istiyorsanız izlemeniz gereken yol çok kolay! Öncelikle, askidafatura.ibb.gov.tr adresine giderek “Askıdan Fatura Alın” butonuna tıklayın. Yapabileceğiniz bağış doğrultusunda 10 ile 1000₺ arasında bir bütçe seçerek askıdan alınmayı bekleyen faturaları filtreleyebilirsiniz. Ardından önünüze çıkacak olan faturalardan birini seçip “Hemen öde” butonuna tıklayarak seçtiğiniz faturayı ödeyebilirsiniz.

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Şartları

Askıda Fatura kimlere verilir?

Askıda fatura uygulaması genel olarak ihtiyaç sahibi kişilere veya ailelere yönelik bir yardım uygulamasıdır. Bu nedenle, belirli bir gelir sınırı veya diğer kriterlere göre belirlenmiş ihtiyaç sahibi kişiler bu yardımdan faydalanabilirler. Bu kriterler genellikle ilgili belediye veya sivil toplum kuruluşu tarafından belirlenir.

İBB Aile Destek Paketi nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, İstanbul’da yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak hayata geçirilen bir sosyal yardım projesidir. Aile Destek Paketi kapsamında, ailelere gıda, temizlik, hijyen ve bebek ürünleri gibi temel ihtiyaç malzemeleri sağlanmaktadır.

Fatura Askıda nasıl yapılır?

Fatura Askıda uygulaması, özellikle maddi sıkıntılar yaşayan kişilere yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş bir yardım projesidir. Bu program kapsamında, maddi durumu iyi olan kişiler fatura borçlarını ödeyerek, ihtiyaç sahibi kişilere destek olabiliyorlar.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık