Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

10.05.2023
3.220
A+
A-
Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

Devlet kaç yılda bir gözlük veriyor sorusunu reçeteli gözlük kullanalar tarafından sıkça sorulan sorulardan biridir. Devletin verdiği gözlüğü belirli dönemlerde reçete ile alınması gerekmektedir.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

Devletin gözlüğü kaç yılda bir verdiği ve kaç yılda gözlük alırım sorusunu SGK tarafından verilen gözlüğü kullanmak zorunda kişiler tarafından sıkça merak edilmektedir. Numaralı gözlük kullananlar ve gözünde sorun bulunanların mutlaka kullanması gereken gözlük devlet tarafından özel durumlar hariç reçete ile 3 yılda bir verilmektedir.

Sigortalı çalışan ve emeklilerin alabileceği devlet gözlüğü yardımı ile gözlük hakkınız SMS yada e-devlet üzerinden sorgulayarak gözlük alma hakkınız olup olmadığınızı sorgulayarak gözlük alabilirsiniz.

Normal şartlarda 3 yılda bir verilen devlet gözlük yardımı bazı özel şartları taşıdığınızda 3 yıl dolmadan alabilme imkanınız bulunmaktadır. Peki 3 yıl dolmadan devlet gözlük yardım desteği nasıl alınır sorularını yazımızda ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalışacağım.

Sizlere bu yazımızda Devlet kaç yılda bir gözlük veriyor, Devlet gözlüğü kaç yılda bir karşılıyor, Devlet dereceli gözlük, gözlük camı ve çerçeveyi kaç yılda bir hangi şartlarda karşılıyor sorularının cevabı yanında Devlet gözlük camı sorgulama işlemi nasıl yapılır sorularının cevabını bulabilirsiniz.

İşte tüm detayları ile Devlet gözlüğü kaç yılda bir karşılıyor sorusunun cevabı;

Devlet Gözlüğü Kaç Yılda Bir Karşılıyor

Yapılan yasal düzenleme ile beraber sigortalı bir bireyin yada emekli bir kişinin 3 yılda bir gözlük camı ve gözlük çerçevesi almak hakkı bulunmaktadır. 3 yıl kullanım süresi dolmadan tekrardan gözlük almanız mümkün olmamaktadır. Mesela bu sene yani 2023 yılında gözlük alanlar 3 yıl beklemeleri gereklidir.

Devlet Gözlük Camı ve Gözlük Çerçevesini Kaç Yılda Bir Öder

Devlet gözlük çerçevesi için 2023 yılında 37,80 TL ücret vermektedir. Ayrıca gözlük numarasına bağlı olarak 6 TL ile 20 TL arasında değişen ücreti karşılamaktadır. Diyoptri yani gözlük numarası için katkı payı ise ortalama 10 TL olarak belirlenmiştir.

İster gözlük camı olsun isterse gözlük çerçevesi desteği aynı şekilde 3 yılda 1 defa verilmektedir. Kaç yıl sonra gözlük alabilirim soruna net cevap vermek gerekirse bu hakkınız 3 yılda birdir.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük ve Gözlük Camı Veriyor

SGK tarafından yapılan yasal düzenleme ile beraber gözlük kullanmak zorunda olan kişiler 3 yılda bir defa reçeteli olarak gözlük değiştirme haklarına sahiptirler. Gözlük camının çizilmesi, kırılması yada kaybolması durumunda maalesef tekrardan gözlük almanız mümkün değildir.

3 yıl dolmadan gözlük almak yada değiştirmek için bazı kriterle sahip olmanız gerekmektedir.  Peki 3 yıl dolmadan gözlük camı ve gözlük çerçevesi nasıl alınır? İşte cevabı…

3 Yıl Dolmadan Gözlük Hakkı Nasıl Elde Edilir

Normal şartlarda devlet tarafından 3 yılda bir gözlük alma hakkı bulunmaktadır. Gözlük alma hakkınızın dolup dolmadığını ve ne zaman tekrar devlet yardımı ile gözlük alacağını e-devlet üzerinden yada SMS ile sorgulamanız mümkün.

Ancak bazı özel durumlarda 3 yıl dolmadan gözlük alma hakkınız bulunmaktadır.

  • Göz doktorunun muayenesi sonrası gözde 0.5 diyoptrilik (Gözlük Numarası) büyüme görülürse yada değişiklik gözlük camı değişikliği gerçekleştirilir.
  • Büyüme ve gelişme çağında olan 18 yaşından küçük çocuklarda kullandığı gözlük camı ve gözlük çerçevesi gelişimi nedeni ile kullanılamaz bir durum aldığında gözlük camı ve gözlük çerçevesi devlet tarafından karşılanır.
  • Sağlık kurulundan alacağınız rapor ile gözlük değişimini 3 yıl dolmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Özel yada devlet hastanesinden aldığınız gözlük reçetesi ve sağlık raporu 10 iş günü geçerli olduğundan 10 iş günü içerisinde gözlük değişimi mutlaka yapılmalıdır.

Gözlük Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır

SGK gözlük hakkı sorgulama işlemi işlemi T.C. kimlik numarası ile e-devlet üzerinden ve telefondan SMS ile yapılmaktadır. Kullandığınız gözlüğün değişim tarihinin gelip gelmediğini yada değişim tarihine kaç gün kaldığını e-devlet üzerinden görebilirsiniz. Eğer gözlük değişim tarihiniz dolduysa Gözlük Çerçevesi ve Camı Alma Hakkınız Mevcuttur yazacaktır.

E-devlet üzerinde sorgulama yaptığınızda eğer gözlük kullanıyorsanız hangi tarihte tekrar gözlük alacağınızı görebilir yada gözlük alma tarihiniz geldi ise aşağıdaki resimde olduğu gibi gözlük alma hakkınız mevcuttur yazacaktır.

E-Devlet ve SMS ile Gözlük Hakkı Sorgulama

E-Devlet üzerinde gözlük hakkını sorgulamak için sizlere adım adım nasıl kaç yılda bir gözlük hakkınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

  • T.C. kimlik numarası ve şifresi ile e-devlet sitesine yada uygulamasına giriş yapıyorsunuz.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu Linkinden Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama sayfasına giriyorsunuz
  • Sayfaya giriş yaptığınızda bugüne kadar aldığınız gözlükler varsa listelenecektir.
  • Eğer gözlük alma hakkınız dolmadıysa alacağınız yeni tarihi göreceksiniz
  • 3 yıllık gözlük süre doldu ise yeni gözlük alma hakkınız mevcuttur yazacaktır.

Devlet kaç yılda bir gözlük veriyor ve karşılıyor öğrenmek istiyorsanız hemen Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama linkine tıklayarak gözlük sorgulama hakkınızı öğrenebilirsiniz.

SMS ile Gözlük Camı ve Gözlük Çerçevesi Sorgulama

SMS ile gözlük hakkınız sorgulamak için sizden 1 TL ücret alınacaktır. SMS ile gözlük camı ve gözlük çerçevesi ayrı ayrı sorgulanmaktadır. Gözlük camı sorgulamak için CAM boşluk T.C. kimlik numarası boşluk Aile Sıra No yazılarak 5502’ye kısa mesaj atılmalıdır. Eğer gözlük çerçevesi sorgulanacaksa CERCEVE boşluk T.C. kimlik no boşluk Aile Sıra No yazılarak 5502’ye SMS atılması gerekmektedir.

Reçete İle Gözlük Alma Ücreti

Göz doktorunuza muayene olduktan sonra eğer gözlerinizde bir bozukluk varsa doktorunuz size gözlük reçete yazacaktır. İster emekli olsun isterse sigortalı çalışan her hangi bir SGK anlaşmalı gözlükçüye giderek reçete ile gözlük alabilir.

Gözlük Reçetesi İle Güneş Gözlüğü Alınır Mı

Eğer size gözlük reçetesi verilirse mutlaka numaralı gözlük kullanmak zorundasınız. Size verilen gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü almak yada gözlükçüye bu yönde teklifte bulunmak yasal olarak sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.  Reçete ile yazılan gözlükler sadece numaralı gözlük kullanmak içindir. Asla yasal olmayan bu yöntemleri denemeyiniz.

Sizlere bu yazımızda devlet kaç yılda bir gözlük veriyor sorusuna cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Lazerle Göz Çizdirme Fiyatları ( Özel ve Devlet )

Gözlük alma hakkım ne zaman doluyor?

Gözlük alma hakkı genellikle her yılbaşında yenilenir. Ancak, hangi tarihlerde haklarınızın yenilendiği ve ne kadar kullandığınız konusunda daha kesin bilgi için sağlık sigortanızın şartlarına ve sağlık kuruluşunuzun politikalarına bakmanız önerilir.

Gözlük camının ömrü ne kadar?

Gözlük camlarının ömrü, kullanım sıklığına, cam malzemesine ve bakımına göre değişebilir. Kaliteli cam malzemeleri kullanıldığı takdirde ve düzenli bakım yapıldığı sürece gözlük camlarının ömrü oldukça uzun olabilir. Genellikle 2-3 yıl gibi bir süreçte gözlük camları değiştirilmesi önerilir. Ancak, gözlük camlarının sağlamlığı ve dayanıklılığı için sertlik ve çizilmezlik özellikleri gibi faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekir. Gözlük camlarının ömrü hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için optisyen veya gözlükçünüzle konuşmanız önerilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık