Devlet Teşvikleri

Geri Ödemesiz Hayvancılık Hibesi

Hayvancılık hibesi nasıl alırım; Hayvancılık faaliyetlerini desteklemek amacıyla verilen geri ödemesiz hayvancılık hibesi, hayvancılık ile uğraşmak isteyen girişimciler için önemli bir finansman kaynağı oluyor. Geri ödemesiz hayvancılık kredisi almak için yapılan projelere IPARD-2 programı dahilince belirlenen bazı iller içerisinde kurmuş olan veya kurulması projelendirilen besi çiftlikleri için %80’e varan hibe imkanı sağlanabiliyor.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Şimdiye kadar yaklaşık olarak 11.000 proje yapımı amacıyla 3 Milyon TL hayvancılık yatırımı yapılarak, geri ödemesiz hayvancılık kredisi verildi. Bu projeler kapsamında küçükbaş ve büyükbaş hayvan dahil olmak üzere kanatlı hayvanlar için de hayvancılık hibesi alma imkanı sağlanıyor. İsterseniz besicilik faaliyeti ile uğraşmak isteyin, isterseniz de süt üretim tesisi gibi bir tesis kurmayı planlayın devlet tarafından sağlanan size sağlanan Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi imkanından yararlanabileceğinizi her zaman aklınızda bulundurun.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Hibesi Veren Kurumlar

Hali hazırda hayvancılık faaliyeti ile uğraşan veya hayvancılık faaliyeti için yatırım yapmak isteyen çiftçiler için devlet destekli olarak pek çok farklı konuda faizsiz kredi ve Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi imkanı sağlanıyor. Hayvancılık hibesi imkanı, devlet tarafından belirlenen tarih aralıklarında veya bu imkan dahilinde ayrılan bütçe kapsamı ile sınırlı olarak hayvancılık yatırımı yapmak isteyen kişilere veriliyor. Ülkemizde var olan bir çok kurumda Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi imkanından en hızlı şekilde yararlanmanız için sizleri bekliyor.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi alabileceğiniz kurumlar şunlar:

 1. Kalkınma Ajansları (Kalkınma ajanslarının duyurularını bu adresten takip edebilirsiniz).
 2. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu – TKDK (Hayvancılık faaliyeti ile uğraşacak kişiler için %80 oranına kadar hibe imkanı veriyor).
 3. Tarım İl/İlçe Müdürlükleri (Kendilerine ayrılan bütçeler içerisinde %100 hibe imkanı sağlamak ile birlikte canlı büyükbaş yada küçükbaş hayvan da veriyor).
 4. KOSGEB (Yurt içerisinde üretilen yerli hayvanları alarak ticari bir işletme kurulması şartı ile %60’a varan hibe imkanı veriyor).
 5. Ziraat Bankası (Bu yıl itibarı ile 100.000 TL’den başlayan ve faizsiz hayvan kredisi imkanı sağlıyor).

TKDK Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Başvurusu

TKDK tarafından %75 oranında Avrupa birliği fonları, %25’de devlet desteği almış olarak yaklaşık %80’e varan geri ödemesiz olarak hayvancılık kredisi alabilmek için başvuru şartları şunlar:

 1. TKDK Tarafından Desteklenen İller içerisinde hayvancılık faaliyeti yapıyor veya yapacak olmanız gerekiyor. Bu illeri aşağıda vereceğiz.
 2. IPARD-2 desteği için çağrı ilanı açıldıktan sonra TKDK resmi internet sitesine üye olarak anında elektronik posta olarak başvuru adımlarını takip edebilirsiniz.
 3. Sonrasında ise projenizi hazırlayarak size en yakın TKDK İl veya İlçe koordinatörlüğüne giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

TKDK Tarafından Desteklenen İller

Birinci uygulama döneminde yer alan iller:

Çorum, Balıkesir, Afyon, Amasya, Erzurum, Hatay, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Kars, Isparta, Malatya, Ordu, Konya, Şanlıurfa, Sivas, Samsun, Trabzon, Tokat, Van, Yozgat.

İkinci uygulama döneminde yer alan iller ise:

Ardahan, Ağrı, Aksaray, Ankara, Burdur, Bursa, Aydın, Çankırı, Denizli, Çanakkale, Erzincan, Giresun, Elazığ, Kastamonu, Kütahya, Karaman, Mardin, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Muş’tur.

Hayvancılığa Geri Ödemesiz %60 KOSGEB Hibesi

Hayvancılığa hibe imkanı sağlayan kurumların başında KOSGEB de yer alıyor. Kurum, asla canlı ya da cansız hayvan için hibe vermez! Kurum sadece hayvancılık adına faaliyet yürütecek olan kişiler için KOBİ desteği sağlıyor. Bunun için de KOSGEB tarafından hayvancılık alanında desteklenen faaliyet yürütüyorsanız, “Girişimci” statüsünde yer almanız ve size “Yeni Girişimci Destek Programı” kapsamında destek ödemesi alabilirsiniz.

KOSGEB hibe başvurusu yapmak için KOBİ olmanızın yanında devlete hiç bir vergi borcunuzun olmaması; kendi meslek odanıza kayıtlı bir esnaf olmanız da gerekiyor. Bu şartları sağladıktan sonra KOSGEB KOBİ Kaydınızı yaparak size bir danışman atanır. Danışmanınızın yönlendirmesi doğrultusunda hayvancılık hibesi için başvuru yapabilirsiniz.

Her bir faiz indirimi için farklı alt kategoriler olmakla birlikte ekstra faiz indirimi ile tamamen Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi imkanından yararlanmak için şu şartları da sağlamanız gerekiyor:

 1. Küçükbaş hayvancılık için öncelikli bölge yatırımı ile %60;
 2. Atıl işletme alımı yaparsanız ek %10 indirim;
 3. Yurt içinde doğan hayvan alımı yaparsanız ek %10 indirim;
 4. 40 yaşının altında genç çiftçi ya da genç girişimci iseniz ek %10 indirim;
 5. Kadın çiftçi ya da girişimci iseniz ek %10 indirim;
 6. Kendi yeminizi üretecek iseniz ve projeniz onaylanırsa ek %10 indirim alarak Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi imkanından yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Hibe ve Sıfır Faizli Kredi Destekleri ile ilgili detaylar için > TIKLAYIN

Ziraat Bankası Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası geri ödemesiz hayvancılık kredisi, hayvancılık faaliyeti yürütmek isteyen ve bu doğrultuda büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, 2.el veya sıfır traktör alımı, kümes hayvanı yetiştiriciliği gibi faaliyetleri gerçekleştirmek isteyen girişimcilerin finansman ihtiyacını karşılamak için veriliyor. Ziraat Bankası’ndan almak istediğiniz bu kredinin faizi ile ilgili her yıl farklı düzenlemeler yapılırken hayvancılık kredisi için belirlenecek olan faiz oranları, başvuruda bulunan kişinin kredi notuna ve kredinin hangi sektöre yönelik alındığına göre değişkenlik gösterir.

5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi almak isteyen girişimciler için banka tarafından belirli şartları taşımaları isteniyor. Özellikle istenen bu kredi şartları arasında

 1. Vergi borcu yoktur” yazısı çok önemli bir yer kaplıyor.
 2. Bununla birlikte girişimcilerden Çiftçi Kayıt Sistemi belgesinin ( ÇKS ) fotokopisi,
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 4. Rehin gösterilecek taşınmaza ait tapu
 5. Bu alanda hayvancılık faaliyeti yürütüldüğüne dair muhtarlıktan alınan belge de isteniyor.

Bunların yanı sıra, hayvancılık kredisi için başvurusu yapan kişiye ait kredi notunun en az 1499 olması da isteniyor. Başvuru için sizden istenen belgeler, şubeye gidildiğinde bireysel olarak ve elden teslim ediliyor.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası faizsiz hayvancılık kredisi almak için yatırım ve işletme dönemi için ayrı ayrı indirimler uygulanır. Bu indirimler:

 • Yaygın hayvan üretimi ve kombine sığır yetiştiriciliği için 100.000 TL’ye kadar sıfır faiz imkanı sağlanıyor.
 • Damızlık düve yetiştiriciliği yapmak isteyenler için 7.500.000 TL’ye kadar işletme döneminde %75 indirim ve yatırım döneminde ise faizsiz kredi imkanı veriliyor.
 • Büyükbaş hayvan besiciliği yapmak isteyen girişimcilere özel olarak 5.000.000 TL’ye kadar %50 faiz indirim imkanı veriliyor.
 • Küçükbaş hayvancılık faaliyeti ile uğraşacak olan kişiler için ise yeni işletme kuracak çiftçilere özel olarak 5.000.000 TL’ye kadar tamamen faizsiz kredi imkanı veriliyor.

Ayrıca bakınız:

30 Bin Hibe 100 Bin Faizsiz Hayvan Kredisi > TIKLAYIN

Küçükbaş Hayvan Hibe ve Destek Kredisi > TIKLAYIN

Büyükbaş Hayvan Yem Desteği > TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu