Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

KOSGEB Hibe ve Sıfır Faizli Kredi Destekleri

31.08.2023
1.732
A+
A-
KOSGEB Hibe ve Sıfır Faizli Kredi Destekleri

KOSGEB Hibe Desteği Nedir? Ne İşe yarar? Kimler Yararlanabilir?, KOSGEB Hibe Desteğine Kimler Başvurabilir?, KOSGEB Hibe Desteği 2023 Kapsamı, KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Desteği Nedir? Kimler Yararlanabilir?, KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Başvuru Şartları 2023, KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Kapsamı, KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Veren Bankalar, Kosgeb Esnafa Faizsiz Kredi Desteği

KOSGEB Hibe ve Sıfır Faizli Kredi Destekleri; Küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve yeni girişimcileri desteklemek adına sunduğu destek ve hibeleri ile pek çok girişimcinin ve işletmenin yakından takip ettiği KOSGEB; 2023 yılında da desteklerini sürdürmeye, girişimcilere umut olmaya devam ediyor.

İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında girişimcilere sunulan destekler; sıfır faizli kredileri ve karşılıksız yani geri ödemesiz kredileri içeriyor.

İş kurma aşamasında devlet desteklerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin yolunu açan KOSGEB; işletmelere işlerini büyütme, yurtiçi ve yurtdışı pazarda büyüme, kurumsallaşma yolunda emin adımlarla yürüme, zamanla sayılı ve lider firmalardan biri olma imkanı tanıyor.

KOSGEB Hibe ve Sıfır Faizli Kredi Destekleri

Bu yazımızda kısaca KOSGEB 2023 hibe ve sıfır faizli kredi desteklerine dair sizleri bilgilendirmeye, bu destekten yararlanma şartlarına değinmeye çalışacağız.

İşte KOSGEB desteklerine dair bilmeniz gereken detaylar:

KOSGEB Hibe Desteği Nedir? Ne İşe yarar? Kimler Yararlanabilir?

Karşılıksız yani geri ödemesiz olan hibe desteği; 60 BİN TL’ye kadar uzanan maddi desteği içeriyor.

Bu imkandan faydalanmak isteyen kişilerin ise öncelikli olarak KOSGEB tarafından yılın belirli tarihlerinde düzenlenen, girişimcilere iş hayatına yönelik olarak hazırlamayı hedefleyen, girişimcilere KOSGEB iş planı hazırlamanın püf noktalarını öğreten KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmaları gerekiyor.

Bu eğitime katılıp, eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar; KOSGEB hibe desteğine başvurabilme hakkına yani 60 BİN TL destekten yararlanma şansına sahip oluyor.

KOSGEB Hibe Desteğine Kimler Başvurabilir?

Eski sisteme göre süresi kısaltılan, 32 saat süren Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne düzenli bir şekilde katılmak, eğitim sonrası düzenlenen sınavı başarı ile geçmek KOSGEB hibe desteğine başvurmanın ilk şartı olarak kabul ediliyor.

Aynı zamanda eğitime katılacak kişilerden 18 yaşını doldurmuş, TC vatandaşı olmaları, PKK, FETÖ vb. herhangi bir terör örgütü ile ilişkilerinin bulunmaması, maksimum 1 yıldır üzerlerine kayıtlı olan bir işletmeyi işletiyor olmaları bekleniyor.

Bununla birlikte KOSGEB; sadece belirli sektörlere hibe desteği sunduğu için girişimcilerin ‘nace’ kodları ile belirtilen sektörlerden birinde faaliyet göstermeleri de gerekiyor.

Bu yüzden KOSGEB hibeleri sayesinde iş kurmayı, maddi yükünüzü azaltmayı hedefliyorsanız; öncelikle doğru sektörü seçmelisiniz.

Yukarıdaki şartları taşıyorsanız; KOSGEB hibelerine KOSGEB İşletme Destek Programı dahilinde başvurabilirsiniz.

Başvuru e-devlet sitesi üzerinden yapıldığından e-devlet şifreniz yoksa PTT’ye gidip, e-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.

Başvurunuz KOSGEB’e iletildiğinde yetkililer tarafından değerlendirmeye alınıyor. Uygun görülen kişiler; kurum tarafından mülakata davet ediliyor. Mülakatta sizden işletmenizin kuruluşuna, yetkisine, faaliyetlerine dair bir iş planı sunmanız bekleniyor.

İş planınızın onaylanıp onaylanmadığı ise sizlere kurul değerlendirmesi sonrası iletişim bilgileriniz aracılığıyla iletiliyor.

Onay aldıktan sonra ise 90 gün içerisinde işletmenizi kurmanız gerekiyor.

Son aşamada ise KOSGEB anlaşmalı bankaya giderek, hibe desteği talebinde bulunmanız kalıyor.

KOSGEB Hibe Desteği 2023 Kapsamı

50 BİN TL olan hibe desteği, söz konusu kadınlar, engelliler, şehit ve gazi yakınları olduğunda 60 BİN TL’ye kadar çıkıyor.

Destek; işletme kuruluş giderleri, makine, teçhizat, yazılım ve donanın desteği, işletme giderleri desteği ve sabit yatırım desteği olacak şekilde alt sınıflara ayrılıyor.

Örneğin, işyeri kirası ve personel net ücretleri; işletme giderleri desteği kapsamında KOSGEB tarafından karşılanıyor.

Lakin destekten yararlanabilme noktasında öncesinde ödemeyi tamamlamanız, sonrasında fatura ve fatura yerine geçebilen diğer belgeleri saklayıp, KOSGEB’e iletmeniz gerekiyor.

UYARI: KOSGEB; sıfır faizli kredi yani 300  BİN TL faizsiz kredi desteği de İşletme Geliştirme DESTEĞİ içeriğinde yer aldığından bu destekten yararlanmak için de yukarıdaki aşamaları tamamlamanız gerekiyor.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Desteği Nedir? Kimler Yararlanabilir?

300 BİN TL’ye kadar uzanan sıfır faizli kredi; özellikle işletmelerin ürün alımı esnasında maddi anlamda sıkışmalarını önlüyor. Bankalara nazaran daha cazip olan bu fırsat; işletmeler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Lakin tıpkı hibe başvurusunda olduğu gibi sıfır faizli kredi başvurusu esnasında da girişimcilerden bazı nitelikleri taşıması bekleniyor.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Başvuru Şartları 2023

Sıfır faizli kredi başvuru koşullarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • TC vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Başka bir ticari gelir kaynağına sahip olmamak
  • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak ve sertifika almak
  • KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programına başvurmak
  • İş planının onaylanması
  • KOSGEB veritabanına kaydolmak ve kobi beyannamesini doldurmak
  • KOSGEB kobi beyannamesinin onaylanması
  • Daha önce aynı destek programından yararlanmamak olmak
  • İşletme için satın alınan makine ve teçhizatın 3 yaşından büyük olmaması

Yukarıdaki aşamaları tamamladıktan sonra sizler de 300 BİN TL faizsiz krediden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Kapsamı

Kobilerin faydalanabileceği sıfır faizli kredi; sadece girişimcilik teşkil eden iş planlarına veriliyor.

Anne, baba ve yakın akrabalardan devralınan işletmeler maalesef ki sıfır faizli kredi başvurusunda bulunamıyorlar.

Sabit yatırım desteği kapsamındaki sıfır faizli kredi de madencilik ve taş ocaklığı, imalat ve üretim sektörü, ulaştırma ve depolama, toptan ve perakende ticaret, konaklama ve yiyecek vb. ‘nace kodları’ ile belirtilen belirli sektörlere veriliyor.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Veren Bankalar

Destek talebiniz ve iş planınız onaylandıktan sonra sıfır faizli krediyi yalnızca 9 bankadan alabiliyorsunuz.

Bankanın sizden başvuru esnasında talep ettiği belgeler, benzerlik göstermekle birlikte ufak tefek değişiklikler de gösterebiliyor.

Bu 9 banka; Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank, Akbank, İş Bankası, Denizbank, Halkbankası, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank’ı içeriyor.

Sıfır faizli yani faizsiz kredi talebinde bulunan kişilerin banka tarafından talep edilen evrakları bankaya teslim etmeleri gerekiyor.

Ticaret sicil belgesi, vergi levhası, kimlik belgesi fotokopisi, oda kayıt belgesi vb. belgeler; banka tarafından talep edilen belgeler arasında yer alıyor.

UYARI: Bankaların sicili kötü olan, borçlarını zamanında ödememiş kişilere faizsiz kredi vermeme hakları bulunuyor.

Şayet henüz ödenmemiş banka borçlarınız varsa geçen sene yürürlüğe giren ‘sicil affı yasası’ ndan yararlanarak, borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz.

Yani öncelikle banka kredi notunuzu yükseltmeli, ardından sıfır faizli kredi desteğine başvurmalısınız.

Aksi halde talebinizin banka tarafından geri çevrilmesi riski ile karşılaşabilirsiniz.

Kosgeb Esnafa Faizsiz Kredi Desteği

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/27/kredi-faiz-destek-programi

Son dönemlerde piyasalardaki durgunlaşmadan ötürü maddi sıkıntıya düşen esnafı ve piyasayı hareketlendirmek adına KOSGEB; 2023 yılında esnafa 30 BİN TL faizsiz kredi veriyor.

Esnafın hammadde ve sermaye sıkıntısını çözmeye yönelik olan bu destekten yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle bağlı oldukları kooperatife dilekçe ile başvurmaları gerekiyor.

Başvuru dilekçesi daha sonra kooperatif başkanı tarafından Halk Bankası’na iletiliyor.

Başvurular onaylandığında maksimum 30 gün sonra kredi yatırılıyor.

Bu destekten yararlanmak isteyen esnafın daha önce KOSGEB hibe ya da kredilerinden yararlanmamış olması, maliye ve SGK borcunun bulunmaması, 6 aylık oda kaydının olması ve son olarak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatif üyesi olması gerekiyor.

Bu yazımızda KOSGEB 2023 hibe ve faizsiz kredilerine dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Daha önce KOSGEB hibe ya da sıfır faizli kredilerinden yararlandıysanız; deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Kosgeb Destekli Ne İş Yapabilirim? KOSGEB Destekli İş Fikirleri

KOSGEB sıfır faizli kredi kimler alabilir?

KOSGEB sıfır faizli kredi programından, Türkiye’de işletme sahibi olan KOBİ’ler (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) faydalanabilirler. Bu kredi programına başvurmak için ise KOBİ’lerin KOSGEB tarafından belirlenen başvuru şartlarını karşılamaları gerekmektedir. Başvuru şartları arasında işletme sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, faaliyet gösterdiği sektörün KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında yer alması ve belirlenen diğer kriterler yer almaktadır.

KOSGEB faizsiz kredi ne kadar veriyor?

KOSGEB sıfır faizli kredi programında, KOBİ’lerin kredi ihtiyacına göre farklı tutarlarda kredi verilebilmektedir. Ancak, genellikle bu kredi programı kapsamında verilen kredi miktarı, en fazla 50.000 TL olarak belirlenmiştir.
KOSGEB Hibe ve Sıfır Faizli Kredi Destekleri
KOSGEB Hibe ve Sıfır Faizli Kredi Destekleri

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık