KOSGEB Hibe Kredi Başvuru Şartları, Yaş Sınırı ve Kimlere Veriliyor?

KOSGEB Hibe Kredi Başvuru Şartları, Yaş Sınırı ve Kimlere Veriliyor?
10.05.2023 23:09
3.104
A+
A-

KOSGEB Hibe Kredi Başvuru Şartları, Yaş Sınırı ve Kimlere Veriliyor; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. KOSGEB Hibe Kredi Alma Şartları Nelerdir? KOSGEB Hibe Kredi Yaş Sınırı 2022, Kosgeb Hibe Kredi Kimlere Veriliyor? Kosgeb Hibe Kredi Son Başvuru Tarihi gibi tüm konular yazımızda…

Yeni girişimciler ve işini büyütmek isteyen işletmeler için faizsiz kredi, destek ve hibeleri ile adeta girişimcilerin kurtarıcısı olan KOSGEB; 2022 yılında da girişimcilere geri ödemesiz hibeler sunuyor. Üstelik 60 BİN TL’ye kadar varan hibeler, 18 yaşını doldurmuş, sağlam bir iş planı bulunan, iş fikrini hayata dökmek isteyen tüm girişimcilere veriliyor.

Tabii ki bu durum; hibelerin herkese verildiği anlamına da gelmiyor.

Bu yazımızda kısaca kendi işini kurmanın, bu süreçte KOSGEB hibelerinden yararlanmanın hayalini kuranların en çok merak ettiği konulardan birine açıklık getirmeye çalışacağız.

KOSGEB hibe kredisi başvuru şartlarını ve çok daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Faizsiz kredilerden ya da KOSGEB tarafından tanınan diğer avantajlardan farklı olarak KOSGEB eğitimi almak isteyen yeni girişimcilerin öncelikle KOSGEB tarafından her yıl belirli tarihlerde ve belirli kurumlarda düzenlenen KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursu’na yani KOSGEB eğitimlerine katılmaları gerekiyor.

Bu eğitimi başarı ile tamamlayan, eğitim sonrasında girişimcilik belgesini almaya hak kazanan, iş  planı KOSGEB tarafından onaylanan girişimciler; KOSGEB hibelerine başvurma hakkına ve şansına sahip oluyorlar.

Bununla birlikte hibelerden yararlanmak isteyen kişilerin birtakım niteliklere de sahip olmaları bekleniyor.

Başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • TC vatandaşı olup, 18 yaşını doldurmuş olmak
 • PKK, PYD, FETÖ vb. herhangi bir yasadışı suç örgütüne karışmamış olmak
 • KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere dair bir iş fikrine sahip olmak
 • KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamak
 • KOSGEB iş planının onaylanması
 • KOSGEB veri tabanına kayıt olmak
 • KOSGEB beyannamesinin doldurulması ve onaylanması

Yukarıdaki işlemleri tamamladığınızda tıpkı diğer KOSGEB desteklerine olduğu gibi KOSGEB hibelerine de başvurabiliyorsunuz.

KOSGEB hibelerinden nasıl yararlanabileceğinizi adım adım aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Katılma

Daha önce de belirttiğimiz gibi hibe alabilmek isteyen girişimcilerin ilk aşamada uygulamalı girişimcilik eğitimine başvurmaları gerekiyor.

Günümüzde eğitim başvuruları e-devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. Hala e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT’den oldukça makul bir ücret karşılığında şifrenizi alabilir, uygulamalı girişimcilik eğitimine başvurabilirsiniz.

Lakin eğitimlerin belirli zaman aralıklarında düzenlendiğini, bu yüzden de KOSGEB eğitim başvuru tarihlerini mutlaka takip etmeniz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Bu noktada KOSGEB hizmet merkezlerini ya da İŞKUR il müdürlüklerini arayabilir, eğitim başvurularının ne zaman başlayacağını, eğitiminin nerede olacağını ve merak ettiğiniz diğer soruları yetkililere sorabilirsiniz.

Girişimcilik Eğitimi; kendi içerisinde ‘Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ ve ‘İleri Girişimcilik Eğitimi’ olacak şekilde iki sınıfta ele alınıyor.

İleri Girişimcilik Eğitimini almadan önce mutlaka Geleneksel Girişimcilik Eğitimini almanız gerekiyor.

UYARI: Uzaktan eğitim sistemi ile Girişimcilik Eğitimlerini bilgisayarınızdan ya da mobil cihazlarınızdan alma şansınız da bulunuyor. Eğitimler, tamamen ücretsiz olduğu için sizden herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları ve Yasası

Yeni Girişimcilik Destek Programına Başvurma

KOSGEB’e e-kobi girişi yaptıktan sonra hemen KOSGEB sayfasında yer alan desteklerden ‘yeni girişimcilik destek programına kolaylıkla başvurabilirsiniz.

Tamamen internet ortamında doldurmanız gereken başvuru formunu ve doldurduğunuz diğer ekleri bağlı olduğunuz KOSGEB müdürlüğüne teslim etmelisiniz.

KOSGEB, teslim edilen başvuru formlarını değerlendirdikten sonra başvurunuz kabul edildiği takdirde sizi iş planınızı KOSGEB’e sunabilmeniz için kurul kararının alınacağı bir adrese davet ediyor.

Sunum tarihi, yeri ve saati, e-posta, telefon vb. iletişim araçları ile tarafınıza iletiliyor. Yani iş planını ve sunumunuzu iyi bir şekilde hazırlayabilmeniz noktasında yeterli vakte sahip oluyorsunuz.

UYARI: Şayet henüz işletmenizi kurmadıysanız da yeni girişimcilik destek programına e-devlet üzerinden şifrenizi girerek başvurabiliyorsunuz. Kurul, başvurunuzu değerlendirdikten sonra iş planınızı onaylayıp onaylamadığını sizlere bildiriyor. Bu süreçten itibaren maksimum 90 gün içerisinde KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız ve diğer aşamaları tamamlamanız gerekiyor.

Son 1 yılı geçmeyecek şekilde daha önce işletme kuran kişiler de yeni girişimci olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılıp, KOSGEB hibelerinden yararlanabiliyor.

Kısacası henüz işini kurmamış kişilerin yanı sıra son 1 yıldır faaliyet gösteren işletmelerin de hibe alabileceğini ifade edebiliriz.

KOSGEB Lisans Mezunu Desteği

KOSGEB Veritabanına Kayıt Olma

Eğitimi başarı ile tamamlayan, girişimcilik belgesine kavuşan, iş planı onaylanan kişilerin bir sonraki aşamada ise KOSGEB veritabanına kayıt olmaları gerekiyor.

Bu noktada yeni girişimcilerin öncelikle kendi işletmelerini kurmaları da önem arz ediyor. Çünkü KOSGEB veritabanına ancak TC kimlik numaranızı ve işe başlama tarihinizi girerek başvurabiliyorsunuz.

Yani KOSGEB desteği ile iş kurmayı düşünüyorsanız; yeterli sermayeniz yoksa ilk aşamada KOSGEB’den hibe alamayacağınızın altını çizmek istiyoruz.

Çünkü KOSGEB, işletmenizi kurduktan, işletmenize dair tüm makine, teçhizat vb. ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra KOSGEB’e faturalarınızı ibraz etmeniz durumunda size hibe veriyor.

Her ne kadar KOSGEB desteği ile işlerinizi yürütmeyi ve yönetmeyi düşünürseniz düşünün, ilk aşamada tüm kuruluş masraflarını sizin karşılamanız gerekiyor.

KOSGEB veritabanına kayıt olduktan hemen sonra sizden KOBİ beyannamenizi doldurmanız bekleniyor. Beyannamenizin kabul edilmesi sonrasında artık hibeler de dahil, istediğiniz desteğe başvurabiliyorsunuz.

KOSGEB Maaş Desteği Nedir? Şartları ve Başvuru

KOSGEB Hibe Kredi Yaş Sınırı 2022

Hibe kredi almada herhangi bir üst yaş sınırı bulunmuyor. Alt yaş sınırının ise 18 olduğunu söyleyebiliriz. Üniversite mezunlarının yanı sıra ilkokul mezunları da hibe kredilerden yararlanabiliyor.

Kosgeb Hibe Kredi Kimlere Veriliyor?

Girişimcilik teşkil eden, yeni iş fikirlerine verilen hibelerden faydalanabilmeniz için belirli sektörlerde faaliyet gösteren bir işletme kurucusu olmanız gerekiyor.

Desteklenen sektörlere madencilik ve taş ocaklığı, gıda ürünlerinin imalatı vb. imalat sektörü, toptan ve parekende ticaret, inşaat sektörü vb. sektörleri örnek olarak gösterebiliriz.

KOSGEB tarafından hibe verilen sektörlerin tam listesine https://www.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/DesteklenenSektorler.pdf dosyasını tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KOSGEB hibe başvurunuz anlaşmalı banka tarafından kabul edildiği takdirde makine, teçhizat, yazılım, ofis donanım desteği, sabit yatırım desteği vb. desteklerden yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Kredi Miktarı Ne Kadar?

Yeni Girişimci Destek Programı kapsamında yer alan hibe krediler, işletmelere maksimum 60 BİN TL olacak şekilde veriliyor.

60 BİN TL; 2 BİN TL değerinde olan işletme kuruluş desteği, 18 BİN TLLİK kuruluş dönemi makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanım desteği, 30 BİN TL olan işletme giderleri desteği olacak şekilde 3 farklı başlık altında veriliyor.

Söz konusu girişimcinin kadın, gazi, engelli ya da birinci derece şehit yakını olması durumunda alabileceği destek miktarı artıyor.

Bununla birlikte işletmelerin 100 BİN TL’ye kadar geri ödemeli olan sabit yatırım desteğinden yararlanma şansları da bulunuyor. Faizsiz olan 100 BİN TL’lik sabit yatırım desteğinin ise maksimum 2 yıl içerisinde geri ödenmesi gerekiyor.

Kosgeb Hibe Kredi Geri Ödeme

Kosgeb hibe kredi geri ödeme yöntemi olarak sıfır faizli destek kredi vermektedir. Anlaşma bankalar üzerinden çekilen hibe ödemeleri destek kredisini aldığı bankaya yapmaları gerekmektedir. Kosgeb hibe kredi geri ödeme işleminde belirtilen taksit tutarı anlaşama yaptığınız bankaya yatırılacaktır.

Geri ödeme işleminde 3 ayda bir eşit taksitler ile ödeme yapılmaktadır. 10 bin TL den 100 bin Tl çekilen krediler 3 aylık eşit taksitler ile ödenir.

Kosgeb Hibe Kredi Son Başvuru Tarihi

Kosgeb hibe kredi son başvuru tarihi belli aralıklara yenilenmektedir. Kredi son başvuru tarihi belli aralıklara kosgeb tarafından ilan edilmektedir ve yeni başvuru yapıldığında resmi siteden ilan edilmektedir.

Daha önce KOSGEB hibelerinden yararlandıysanız, konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, öneri ve görüşlerinizi KOSGEB hibe kredilerine başvurmayı düşünen değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Asiye dedi ki:

  Ben ev kadınıyım bir işim olsun istiyorum imkanım yok yararlanmak istiyorum

 2. Fatma aldemir dedi ki:

  Ben ev hanımıyım işkurmak istiyorum