T.C. Kimlik No ile Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

T.C. Kimlik No ile Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?
10.05.2023 23:09
1.566
A+
A-

TC Kimlik No ile Kredi Notu Nasıl Sorgulanır; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Ne İşe Yarar? Kredi Notu Nasıl Sorgulanır? Findeks Kredi Notu Sorgulama, E-devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama gibi pek çok konu başlığı yazımızda…

Kredi başvurularının kabulü noktasında oldukça önem arz eden etkenlerden biri olan Findeks kredi notu; en genel tanımıyla kişinin kredi ve kredi kartı borcunu ödeme alışkanlığına göre kişiye verilen notu ifade ediyor.

Ülkemizde kredi notu; 1 ile 1900 arasında değişkenlik gösteriyor. Kredi notu arttıkça, kişinin kredi ve kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali de paralel bir şekilde artış gösteriyor.

Öyle ki kredi notu 1700 ile 1900 arasında olan kişilerin başvuruları her daim kabul ediliyor.

Bu yazımızda kredi notunu öğrenmek isteyen ve bu doğrultuda bankaya kredi başvurusunda bulunmayı düşünen kişiler için TC kimlik no ile kredi notu nasıl sorgulanır? sorusunu yanıtlamaya, kredi notu sorgulama yöntemleriyle ilgili olarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İşte kredi notuna dair bilmeniz gereken o detaylar:

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kişinin kredili ürün ödeme alışkanlıklarına, mevduat hesabına, yeni kredili ürün açılışlarına, kredi kullanım yoğunluğuna ve diğer faktörlere göre şekillenen kredi notu; kişinin kredi başvurusunun nasıl sonuçlanacağına da direk olarak etkiliyor.

Ülkemizde banka müşterilerinin kredi notu hesaplanırken kişiler, riskli, orta riskli ve risksiz gruplar olacak şekilde 3 gruba ayrılıyorlar.

Kişilere sınıflandırma doğrultusunda 1 ile 1900 arasında puan veriliyor.

Puanlandırma sonucunda kişiler; en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olacak şekilde 5 sınıfta değerlendiriliyorlar.

Sınıflandırmaya göre kredi notu, 1-699 arasında olanlar en riskli, 700-1099 arasında olanlar orta riskli, 1100-1499 arasında olanlar az riskli, 1500-1699 arasında olan iyi1700-1900 arasında olanlar çok iyi sınıflarına ayrılıyorlar.

İyi ve çok iyi sınıfında olanların başvuruları olumlu sonuçlanırken, en riskli, orta riskli ve az riskli sınıfında olanlar; genellikle kefil ve ipoteksiz kredilerden yararlanamıyorlar.

Kredi notu; kredi başvurularında bankaların en önemli değerlendirme ölçütleri arasında bulunuyor.

Bununla birlikte kişinin aylık geliri ve sigortalı olup olmadığı da kredi başvuru sonucunu etkiliyor.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Günümüzde kredi notu sorgulayabilmenin birden çok yöntemi bulunuyor.

E-devlet üzerinden, Findeks sitesinden, SMS yoluyla ve bankalar aracılığıyla kredi notunuzu hızlıca öğrenebilirsiniz.

Böylelikle düşük olan kredi notunuzu kredi çekmeden önce yükseltebilir, başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini arttırabilirsiniz.

Peki, kredi notu nasıl sorgulanır?

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu öğrenebilmenizin en kolay yöntemlerinden biri olan Findeks kredi notu sorgulama sayesinde kredi notunuzu yıl içerisinde sık sık sorgulayabilmeniz mümkün.

Özellikle esnaflar tarafından kullanılan Findeks çoklu sorgulama imkanı sayesinde oldukça uygun fiyatlara paketler satın alabilir, paket içeriğine göre kredi notunuzu defalarca kez, dilediğiniz zaman sorgulayabilirsiniz.

Paketler; paket satın alan kişilere 10, 25, 50, 100, 500, 1000 sorgulama imkanı tanıyor.

Sorgulama sayısı arttıkça kişinin yıllık ödemesi gereken paket ücreti de artış gösteriyor.

Örneğin yıllık 500 adet sorgu için 1.500, 10.000 adet sorgu içinse 24.000 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

Çoklu ödeme paketlerinin yanı sıra Findeks ile tek seferli kredi notu sorgulaması da yapabiliyorsunuz. Bu durumda ortalama 7 TL bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle https://www.findeks.com/urunler/findeks-kredi-notu linkini tıklamalısınız.

Sayfayı tıkladığınızda karşınıza satın alabileceğiniz birden çok paket ve içeriği çıkıyor. Satın almak istediğiniz ürünün üzerine tıklayarak, satın alma işlemini tamamlayabilir ve kredi notu bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Findeks sitesine üye olmak istediğinizde TC kimlik numaranız, doğum tarihiniz, eğitim durumunuz, cep telefonu numaranız vb. birtakım bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor.

Üyelik işlemlerinizi başarı ile tamamladığınızda diğer seferlerde TC kimlik no ve cep telefonu numarası bilgileriniz ile sisteme giriş yapabiliyorsunuz.

Findeks sitesi üzerinden aynı zamanda risk raporu, teminat mektubu durum sorgulama vb. işlemleri de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bankalardan Kredi Notu Sorgulama

Bankalar aracılığıyla kredi notu sorgulamak istediğinizde banka şubelerine giderek, bu talebinizi dile getirebileceğiniz gibi internet bankacılığını ya da mobil bankacılığı kullanarak da kredi notunuzu sorgulayabiliyorsunuz.

Bankalar sayesinde kredi puanınızı sorgulamak için de bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. Yani ücretsiz bir şekilde sorgulama yapamıyorsunuz.

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanıyorsanız; KREDİLER-RİSK RAPORU seçeneğine tıklayarak, kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

SMS ile Kredi Notu Sorgulama

Turk Telekom, Avea ya da Turkcel kullanıcıları, SMS yoluyla kredi notlarını öğrenebiliyorlar.

Bu aşamada faturalı hattınıza ortalama 10 TL bir ücret yansıtılıyor.

SMS yoluyla kredi notunuzu bir an önce öğrenmek istiyorsanız; öncelikle telefonunuzun SMS bölümüne girmeli ve ilk olarak TC kimlik numaranızı yazmalısınız. Sonrasında bir boşluk bırakıp, doğum tarihinizi yazmalısınız.

Son olarak bu mesajı hangi hat kullanıcısı olursanız olun 1122’ye yollamalısınız.

Örnek, TC kimlik no ile kredi notu sorgulama: 22198756765 1988 yazıp, 1122’ye mesaj göndermelisiniz.

E-devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

TC kimlik no ile kredi notu sorgulayabilmenin en garanti yöntemlerinden biri ise e-devlet üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirmek!

Eskiden e-devlet üzerinden kredi puanı öğrenilemiyordu. Son yapılan güncelleme ile günümüzde, vatandaşlar hiçbir ücret ödemeksizin kredi puanlarını e-devlet bilgileri ile öğrenebiliyorlar.

E-devlet kredi notu sorgulama işlemi için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu linkini tıklamalısınız.

Sonrasında TC kimlik no ve e-devlet şifrenizle ya da diğer giriş yöntemlerinden birini tercih edip, sisteme giriş yapmalısınız.

Böylelikle bireysel ya da kurumsal risk raporu ve kredi notu sorgulama işleminizi ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuruyu gerçekleştirdiğinizde kredi notunuz, kredi limit ve borç bilgilerinize ulaşmanız için gerekli olan şifre; e-devlette kayıtlı olan cep telefonunuza SMS yoluyla gönderiliyor.

Sonrasında TC kimlik no, başvuru no ve rapor şifreniz ile birlikte e-devlet üzerinden sorgulama yapabiliyorsunuz.

BKM Express Kredi Notu Sorgulama

Yalnızca 1 TL gibi oldukça uygun bir fiyata BKM Express üzerinden kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Kampanyalı bu uygulamadan yararlanmak için https://bkmexpress.com.tr/kampanya/findeks-1tl/ linkini tıklayabilirsiniz.

Halkbank Kredi Notu Sorgulama

KKB risk raporunuzu sorgulamak için Halkbank şubesine gidebilirsiniz.

Halkbank, kendi müşterilerinin yanı sıra kendi müşterisi olmayan vatandaşlarımıza da ücretsiz bir şekilde risk raporu sorgulayabilme imkanı sunuyor.

Ücretsiz KKB risk raporu sayesinde Halkbank’ın yanı sıra diğer tüm bankalara dair risk bakiyenizi, ödeme performansınızı hızlıca öğrenebiliyorsunuz.

Aynı zamanda internet üzerinden de sorgulama işlemini yapabiliyorsunuz.

İnternet üzerinden TC kimlik no ile kredi notu sorgulama için https://sube.halkbank.com.tr/InternetBankingHost/HostLogin linkini tıklayabilirsiniz.

Kredi Notunu Yükseltmek İsteyenlere Öneriler

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız; öncelikli olarak gecikmiş eski borçlarınızı bir an önce ödeyerek, kapatmanız gerekiyor.

Kredi notunuzu yükseltmek için izleyebileceğiniz birtakım yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Kredi ödemelerinizi vadesi yani ödeme günü geldiğinde gecikmeksizin yaparak, kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
  • Şayet aylık taksitlerinizi düzenli bir şekilde ödeme gücünüz yoksa borcunuzu yapılandırabilir, böylelikle taksitlerinizi daha rahat ödeyebilirsiniz.
  • Faturalarınızı kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek ve zamanında ödeyerek de kredi notunuzu yükseltebilmeniz mümkün.
  • Bankanızda vadeli ya da vadesiz hesap açarak ve hesabınıza yüklü miktarda para yatırarak da düşük kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
  • Borcunuzu bitirdiğinizde yeni bir kredi kartı alabilir, kredi kartı dönem borcunuzu düzenli bir şekilde ödeyerek de notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.
  • Son olarak kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemek yerine dönem borcunun tamamını ödeyerek de kredi puanınızı yükseltebilir; yeni kredi ve kart başvurularınızın olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda TC ile kredi notu sorgulama e-devlet üzerinden mümkün mü? Ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemleri nelerdir? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de daha önce denediğiniz kredi notu sorgulama yöntemlerine dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.