Gündem

e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

e-Devlet Kredi Notu Sorgulama

Kredi notumu nasıl öğrenirim; Kredi çekmek için ilk bakılan konulardan birisi olan kredi notunuzu öğrenmek için e-Devlet ücretsiz kredi notu öğrenme adımlarını araştırdık. Kredi çekmek isteyenlerin en sık duyduğu şeylerin başında da Findeks Kredi Notu geliyor.

Kredi Notu

Fideks kredi notu ise vatandaşların borçlandıktan sonra gelecek 12 ay içerisinde bu borçlarını ödeme ihtimallerini hesaplayarak kredi çektikten sonra geri ödeyecek mi yoksa ödeyemeyecek mi şeklinde bir risk notu vererek bankaların, kredi çekmek isteyen müşterilerini değerlendirmesini sağlıyor. Aynı zamanda kredi notunu yalnızca kredi çekmek isterken değil; ev veya araç kiralarken, cep telefonu ya da beyaz eşya alırken de bu firmaların sizi değerlendirmesi açısında önemli bir kriter olarak dikkat ediliyor. Buradaki Findeks kredi notu var olan kredilerinizi, kredi kartınızı ve kredili mevduat hesabı borçlarınızı ödeme düzeninize ve ödeme tutarlarınız başta olmak üzere kredi borç durumlarınız ve kredi kullanım yoğunluğunuza göre belli oranlar bir araya getirilerek hesaplanıyor.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir mi? > TIKLAYIN

Bankalar açısından önemli bir değerlendirme kriteri olan Findeks Kredi Notu 1 ile 1900 arasında puanlanıyor. Kredi notunuzun 1900’e yaklaşması risk seviyenizin azaldığını ve finansal açıdan bir probleminizin olmadığını gösteriyor. Daha önce çekmiş olduğunuz kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeniz, Findeks kredi notunuzun yükselmesine ve istediğiniz kredilere daha kolay ve daha düşük faizler ile ulaşabilmenizi sağlıyor.

e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Teknolojik gelişmeleri takip ederek pek çok işlemimizi online olarak ve oldukça hızlı bir şekilde yapabilmemize olanak sağlayan e-Devlet portalından, artık ücretsiz olarak kredi notumuzu da öğrenebiliyoruz. Bu hizmetin yanında kredi risk raporu, çek raporu sorgulama ve borç bilginizi öğrenme gibi ek hizmetleri de e-Devlet üzerinde bulabilirsiniz. Peki e-Devlet ücretsiz kredi notu öğrenme adımlarına buyurun beraber inceleyelim:

 1. Kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenmek için ilk önce TC kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet portalına giriş yapmanız gerekiyor. Eğer daha önce bir e-Devlet şifresi almadıysanız öncesinde bir PTT şubesine giderek, 2 TL karşılığında bu şifrenizi almanız gerekiyor.
 2. e-Devlet kapısına direk bağlanmak için tıklayın.
 3. Aldığınız şifre ile e-devlet portalına giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan arama kısmına “Risk Raporu” yazarak arama başlatın.
 4. Karşınıza çıkacak olan arama sonuçları arasında “Risk Merkezi Raporu Başvurusu ( Türkiye Bankalar Birliği )” seçeneğine tıklayın ve açın.
 5. Bu seçeneği seçtikten sonra Kredi risk raporu başvuru sayfası açılıyor. Bu sayfa üzerindeki “Yeni Başvuru” butonuna tıklayarak yeni bir başvuru işlemi başlatın.
 6. Bu işlem sayesinde kredi limit ve borç bilgileriniz ile çek ödeme raporunuza ulaşabilirsiniz. Burada size verilecek olan risk raporu tamamen ücretsiz olarak veriliyor. Başvuru talebinizi onayladıktan sonra rapor türü olarak 2 seçenek ile karşılaşacaksınız:
  1. Kredi limit ve borç bilgileri raporu,
  2. Çek bilgileri raporudur.
 7. Bu seçenekler arasından “Kredi limit ve borç bilgileri raporu” nu seçerek sağ altta bulunan “Devam Et” butonuna basın.
 8. Ardından başvurunuza dair bilgiler ekranda görünecek. Buradaki bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra aşağıdaki “Başvur” butonuna basın.
 9. Kredi risk raporuna dair bilgilendirme, kısa mesaj ile size gönderiliyor ve telefonunuza bu bilgilere erişebilmeniz için bir kod gönderiliyor. Telefonunuza gelen bu kodu açılacak olan ekrandaki ilgili alana yazdıktan sonra “Rapor Görüntüle” butonuna basarak kredi not bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
 10. Türkiye Banklar Birliği Risk Merkezi’ne kredi notu öğrenme talebiniz iletilmiş oluyor. Kredi risk raporunuz hazırlandıktan sonra size kısa mesaj ile bilgilendirme yapılıyor. Yine aynı ekran üzerindeki “Başvuru Bilgileriniz” sayfasına girerek raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Not: Bunların yanında önemli bir uyarıda bulunmak isteriz ki bu sorgulama işlemini günde en fazla 1 kez, ayda ise toplamda en fazla 4 kez yapabilirsiniz.

Burada bazen başvurunuza ulaşmada, sistemdeki yoğunluktan dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun içi şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Şifrenizin gönderilme esnasında bir sorun yaşayabildiğiniz için şifreniz ulaşmadı ise “Şifre gönder” butonuna tıklayarak yeniden şifre alabilirsiniz. Raporu görüntüle dedikten sonra buraya yeni şifreyi girebilirsiniz.
 2. Size gösterilen bu rapor üzerinde, eğer borcunuz var ise bu borç bilgilerine de yer veriliyor. Ödenmemiş borçlarınıza dair güncel faiz, komisyon ve borç miktarınızı bu raporda görebilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir? Kredi Notu Ayda Kaç Puan Yükselir > TIKLAYIN

Fideks Sitesi Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu isterseniz Fideks mobil ya da Fideks resmi web sitesi üzerinden de öğrenebilirsiniz. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Fideks resmi internet sitesi veya Fideks mobil uygulamasını açın.
 2. Ardından “Paylaşım Ayarları” seçeneklerine giderek, kredi risk raporunuzu paylaşmak istediğiniz firmanın Vergi kimlik numarasını ya da bir kişinin TC kimlik numarasını girerek onay verin.
 3. Fideks kredi notu sorgulamasını başlatın.
 4. Gerekli ödeme işlemini tamamlanmasının ardından kredi notunuz paylaşılmış oluyor.

Fideks kredi notu sorgulama işlem ücreti 6 TL + KDV olarak tarafınıza yansıtılıyor. Ancak isterseniz klasik veya premium paketlerden birisini alarak daha uygun fiyat seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Unutmayın ki Fideks, bu işlem ücreti üzerinde istediği zaman değişiklik yapma hakkına sahiptir.

SMS ile Kredi Notu Öğrenme

İsterseniz de 14 TL karşılığında, istediğiniz operatör üzerinden SMS ile kredi notu öğrenmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne gidin.
 2. Mesaj kısmına “TC kimlik numaranız” ve “Doğum yılınızı” aralarında birer boşluk bırakarak yazın.
 3. Bu bilgileri 1122’ye kısa mesaj ile gönderdikten sonra kredi notunuza dair bilgiler size iletiliyor.

Şunu hatırlatmak isteriz ki kullandığınız operatöre ve operatörlerinizin kampanya zamanına bağlı olarak bu işlem ücreti değişiklik gösterebilir.

Ayrıca bakınız:

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? ( Ücretsiz Yöntem) > TIKLAYIN

10 Adımda Kredi Notunu Yükseltme > TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu