Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.042
A+
A-
Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişiler her sene olduğu gibi bu sene de çeşitli yardımlar yapan Çankırı Belediyesine başvurmaktadır. Özellikle Pandemi döneminde ihtiyaç sahiplerine ve dar gelirlilere ayni ve nakdi yardımlarda bulunan Çankırı Belediyesi; bu süreçte maddi zorluklar yaşayan kişilere yardım elini uzatıyor.

Çankırı’da faaliyetlerine devam eden Vefa Sosyal Destek grubu, muhtaç vatandaşlara gıda kolisi, nakit para, günlük sıcak yemek dağıtmayı sürdürüyor.

Pandeminin başladığı ilk günden bu yana dar gelirli ve yoksul vatandaşları unutmayan belediye; binlerce yoksul kişi ve ailelerin temel gıda ve besin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Bu yazımızda Çankırı’da ikamet eden ve Çankırı sosyal yardımlarına başvurmayı düşünen kişiler için Çankırı Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Çankırı Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlar nelerdir? vb. konuya dair en çok merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız.

Çankırı Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

İç Anadolu Bölgemizin gezilip görülmeye değer illerinden biri olan Çankırı’da belediye tarafından ihtiyaç sahibi ve dar gelirli kişi ve ailelere yapılan sosyal ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve maması yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Kira yardımı
 • Nakdi yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Çocuklar için kırtasiye yardımı
 • Çocuklar için tablet yardımı
 • Evde yaşlı bakım hizmetleri
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Üniversite öğrencilerine yönelik nakdi yardımlar
 • Sıcak yemek dağıtımı

Çankırı Belediyesi sosyal yardımlarına yoksul kişiler yani herhangi bir düzenli geliri olmayan, SGK kaydı olmayan yani işsiz kişilerin yanı sıra muhtaçlar da başvurabiliyorlar.

Ülkemizde hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişiler; muhtaç sınıfında yer alıyorlar.

Bu kişiler ve tamamen işsiz olanlar; belediyelerin ayni ve nakdi yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Yoksul ailelerin çocuklarını da unutmayan Çankırı Belediyesi, bu ailelerin üniversite kazanan çocuklarına nakdi yardımlarda yani para yardımında bulunuyor.

İlköğretim ve lise eğitimi alan çocukların ise kırtasiye ihtiyaçlarını karşılıyor.

Yoksul aile çocuklarına mont, kaban, önlük, bot, ayakkabı da armağan eden belediye, ücretsiz tablet kampanyası dahilinde binlerce yoksul aile çocuğuna tablet dağıtıyor.

Çankırı il sınırlarında yaşayan muhtaç kişiler, aşevlerine giderek her gün sıcak ev yemeği yiyebiliyor, sağlıklı bir şekilde beslenebiliyorlar.

65 yaş üstü yaşlıların ve hastaların sıcak yemekleri ise Çankırı belediyesi tarafından ev adreslerine kadar teslim ediliyor.

Bu noktada Çankırı Vefa Sosyal destek grubu, belediyeyle işbirliği içerisinde hareket ediyor.

Çankırı Belediyesi, yoksul kişilere kış aylarında kullanabilecekleri odun, kömür de dağıtarak, onların ısınma ihtiyaçlarını karşılıyor.

Kira ödemekte zorlanan yoksul kişi ve ailelere kira desteğinde bulunarak, onların daha hijyenik ve sağlıklı evlerde oturabilmelerine yardımcı oluyor.

Muhtaç asker ailelerini, şehit ve gazi yakınlarını unutmayan belediye, onlara da hem ayni hem de nakdi yardımlarda bulunuyor.

Belediye, hayır severler tarafından bağışlanan giysi, mobilya, eşya, beyaz eşya vb. malzemeleri de dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırıyor.

Çankırı belediyesi, yoksullara süreli ya da yılda birkaç seferi aşmayacak şekilde yani bütçesi doğrultusunda nakdi yardımlarda da bulunuyor.

Gerekli gördüğü hallerde yoksullara belirli marketlerde kullanabilecekleri ve belirli bir limite sahip olan sosyal kart da dağıtabiliyor.

İhtiyaç sahibi kişiler, belediye tarafından kendilerine verilen bu kartlarla BİM, ŞOK, MİGROS, Carrefoursa vb. marketlerde alışveriş yapabiliyorlar.

Çankırı Belediyesi; hastalar ve yaşlılar için evde temizlik hizmeti vererek, bu kişilerin evlerini görevlendirdiği personeller ile temizliyor. Yaşlılar ise evlerinde traş olabiliyorlar. Yani kuaför hizmetini yaşlıların ve hastaların evlerine kadar götürüyor. Ancak pandemi sürecinde korona virüs yayılma riskini önlemek için evde temizlik ve kişisel bakım hizmetine belediyenin bir süreliğine ara verdiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Şiddet gören ve bu yüzden eşinden ayrılan, eşi vefat etmiş ya da evi terk etmiş kimsesiz ve yoksul kadınları ve onların velayeti altındaki çocukları unutmayan belediye; onlara da ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

İhtiyaç sahibi ve dar gelirli ailelerin yeni doğan bebekleri için bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği vb. malzemelerin yer aldığı yeni doğan bebek paketlerini sunuyor.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çankırı Belediyesi yardımlarına başvurmak için belediyeye gidebilir, burada başvuru formunu doldurmak suretiyle sosyal yardımlara başvurabilirsiniz.

e-Devlet üyeliğiniz mevcutsa TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra bağlı olduğunuz belediyeye sosyal yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu noktada https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıkladıktan sonra sisteme giriş yapmalısınız.

Daha sonra sayfanın altındaki Uygulamaya Git butonuna tıklamalısınız.

Yeni açılan sayfada yardım başvurusu yapacağınız belediyeyi seçtikten sonra başvuru formunda size yöneltilen tüm soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlamalısınız.

Sayfanın en altındaki sosyal yardım türlerine tıklayarak, buradan başvurmak istediğiniz sosyal yardımlara tick işareti koymalısınız.

Böylelikle belediye sosyal yardımlarına online platformda başvurabilirsiniz.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediye sosyal yardım başvurularınızı sorgulamak adına bizzat belediyeye gidebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvurularınızı yine aynı link üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Alternatif olarak belediyeyi arayabilir, yetkili kişilerden başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal yardım başvurularınızı sorgulamak, başvurunuza dair son durumu öğrenmek için belediyeye ait 0376 212 14 00 telefon numarasını arayabilir, yetkili kişilerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aynı zamanda hangi sosyal yardımlardan yararlanabileceğinizi, sosyal yardımlara başvururken gerekli olan belgeleri de öğrenebilirsiniz.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Gerek belediyeden gerekse e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurularda başvuru formunu doldurmanız gerekiyor.

Bu formda sizlere kişisel bilgilerinizin yanı sıra gelirinize, hanedeki toplam aylık gelirinize, mesleğinize, medeni halinize yönelik birtakım sorular yöneltiliyor.

Bu sorular ile tüm belediyeler; muhtaçlık durumunuzu tespit etmeyi ve size yardım yapılıp yapılmayacağına daha kolay bir şekilde karar vermeyi amaçlıyorlar.

Başvuru formundaki tüm soruları eksiksiz ve doğru yanıtlamanız; Çankırı belediyesi sosyal yardımlarından yararlanabilmeniz noktasında önem arz ediyor.

Başvuru formunda yanlış beyanda bulunmak yani yanlış bilgiler vermek ise yasal anlamda suç işlemek anlamına geliyor.

Sizden daha muhtaç ve zor durumdaki kişilerin de belediye yardımlarına başvurabileceğini unutmamalı, başvuru formunda muhakkak yalnızca doğru bilgileri paylaşmalısınız.

Haksız yere yararlandığınız sosyal yardımların daha sonra belediye tarafından tespit edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalacağınızı da aklınızdan çıkarmamalısınız!

Çankırı Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki diğer belediyeler gibi Çankırı Belediyesi de yoksul ve dar gelirli aile çocuklarına pandemi döneminde online ders içeriklerini kaçırmamaları ve eğitimlerini aksatmamaları adına ücretsiz tablet dağıtıyor.

Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, ailelerin çocukları için başvurdukları ücretsiz tablet başvurularının olumlu sonuçlanmasına yardımcı oluyor.

Ücretsiz tablet başvurusu için bizzat belediyeye gidebilir ya da e-Devlet üzerinden ilköğretim, ortaöğretim çağındaki çocuklarınız için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Çankırı Belediyesi Gıda Yardımı

Çankırı Belediyesi maddi durumu kötü ailelere gıda ve erzak yardımında bulunmaktadır. Özellikle Ramazan ve Kurban bayramında verilen erzak yardımı başvurusu Çankırı belediyesi resmi sitesi üzerinden, destek hattı numarasından yada muhtarlıklardan yapılmaktadır.

Çankırı belediyesi gıda yardımı almak için hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Ekonomik durumu kötü olan işsiz kalan ve hane haklı geliri asgari ücretten düşük olanlar Çankırı belediyesi  gıda yardımından yararlanabilir.

Çankırı Belediyesi Maddi Yardım

Çankırı belediyesi maddi yardımları belli dönemlerde ve her ay olmak üzere iki farklı şekilde vermektedir. Devamlı maddi yardım ihtiyacı olan ailelere aylık nakit para desteği vermektedir. Çankırı belediyesi  ayrıca ihtiyaç sahibi aileleri belirledikten sonra bayramlarda 2 defa nakit ödeme desteği vermektedir.

Elektrik Faturası Yardımı Devlet Desteği

Çankırı Belediyesi Ayni ve Nakdi Yardımları

Çankırı Vefa Sosyal Destek Grubu, Yardım Çalışmalarına Aralıksız Devam Ediyor!

Çankırı’da yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan Vefa Sosyal Destek Grubu, 112, 155 ya da 156 hatlarından birini ayarak, yardım isteyen kişilerin yardım taleplerini karşılıyor.

65 yaş üstü vatandaşlar veya kronik bir hastalığı olanlar; evden çıkmak zorunda kalmadan bu hatları aramak suretiyle alışveriş yaptırabiliyorlar. Alışveriş ücretlerini ise evlerinin kapısında teslim etmeleri gerekiyor.

Örneğin; Vefa Sosyal Destek grubu, bu hatları arayan kişilerin talepleri doğrultusunda temizlik malzemesi, gıda ya da kişisel bakım için alışveriş yaptıktan sonra bu malzemeleri hatları arayıp, yardım isteyenlerin evlerine kadar götürüyor.

Yoksullar ve dar gelirliler ise pandemi döneminde ihtiyaçlarını herhangi bir ücret ödemeksizin temin edebiliyorlar.

Çankırı Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Engelliler, yaşlılar, dul kadınlar, yoksul aileler, yetimler, kimsesizler, düzenli bir geliri olmayanlar, muhtaç asker aileleri, şehit ve gazi yakınları kısaca sosyal yardıma ihtiyacı olan toplumun her kesiminden insan Çankırı Belediyesi sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Belediye, başvuru sahiplerinden muhtaçlık durumlarını kanıtlamalarına yönelik olarak bazı belgeler talep edebiliyor.

Örneğin; işsiz kişilerden SGK’dan işsiz olduklarına dair alacakları belgeyi, engellilerden tam teşekküllü bir hastaneden alınan ve kişinin engel oranını gösteren sağlık kurulu raporunu, çocukları için kırtasiye ve tablet yardımına başvuracaklardan ise fakirlik belgesi ve çocuklarına ait öğrenci belgesi talep ediyor.

Belediye; başvuru formunda yer alan bilgilerin doğruluğunu araştırdıktan sonra yardım yapmaya karar verdiği kişi ya da ailelerin evine yardım öncesinde bir inceleme komisyonu yolluyor.

Görevi kişi ya da ailenin yaşam koşullarına, ekonomik ve sosyal durumuna dair rapor hazırlamak olan bu komisyon, hazırladığı raporu daha sonra belediyeye teslim ediyor.

Çankırı Belediyesi, bu raporu ve diğer belgeleri inceleyip, yardım yapıp yapmayacağına dair nihai kararını veriyor.

Bu yazımızda Çankırı Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Çankırı il sınırlarında yaşıyorsanız; konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır? Kimlere Verilir?

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

Ev Hanımları İçin Yardım Başvurusunu Nereden Yapabiliriz?

e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Aile Destek Paketi Her Ay Alınır mı?

Evet.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık