Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Elektrik Faturası Yardımı Devlet Desteği

10.05.2023
3.114
A+
A-
Elektrik Faturası Yardımı Devlet Desteği

Elektrik Faturası Yardımı Devlet Desteği 2023 yılı için yardıma muhtaç aileler ve ihtiyaç sahiplerinin yararlanabileceği ayni yardımlardan biri olarak devlet tarafından vatandaşlara verilmektedir. Cumhurbaşkanlığınca yürütülen çalışmalar meyvesini vermiş ve hükümet tarafından sunulan yasa tasarısının ardından elektrik faturası yardımı, kamuoyu ile paylaşılmıştı. Ancak akıllara takılan bazı soruların halen giderilemediğini görüyoruz.

Sizlere bu yazımızda elektrik faturası yardımı nedir?, Elektrik faturası yardımından kimler yararlanabilir?, Elektrik faturası yardımı için nereye başvurulur? ve diğer birçok sorunun cevabına değinmek ve söz konusu soru işaretlerin ortadan kalkmasını sağlamak istedik.

Elektrik Faturası Yardımı Nedir?

Elektrik faturası yardımı ilk kez 2019 yılında Cumhurbaşkanı tarafından halkla paylaşılan birkaç müjdeden biri olarak vatandaşlara verilmesi taahhüt edilen, yardıma muhtaç ve gelir testi G0 düzeyinde olan kişilerin yararlanabileceği bir yardımdır. Elektrik faturası yardımı 2023 yılında da devam etmekte ve yardıma muhtaç aileler tarafından halen başvurulmaktadır. Bu yardımdan faydalanabilmek için elektrik faturası yardımı başvuru işlemlerini yapmak ve söz konusu şartları taşımak gerekir. Peki elektrik faturası yardımı şartları neler?

Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır 2023

Elektrik faturası yardımı desteği nasıl alınır sorusuna cevap vermek gerekirse Elektrik yardım desteği için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunmak gereklidir. Ayrıca bulunduğunuz ilçedeki Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurabilirsiniz. Muhtardan alacağınız fakirlik kağıdı ile başvurmak elektrik yardımı almanızı daha kolay sağlar.

Elektrik yardımı başvurusunda hane kalkının kimlik bilgileri ve güncel bir tane elektrik faturasını yanınızda götürmelisiniz.

Elektrik Faturası Yardımı Kimlere Verilir

Elektrik faturası yardımı şartları arasında;

 • Daha önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince kaydı bulunup sürekli yardım alanlar,
 • Sosyal yardım programları çerçevesinde düzenli yardım almakta olan,
 • Şehit, gazi, dul ve yetim aylığı alanlar,
 • 3294 sayılı kanunca açıkça belirtildiği üzere, belirli oranda hasta/sakat/yetersiz olan vatandaşlar,
 • Ağır ve kronik hastalığı olan ve bunu heyet raporu ile tescil edenler,
 • Engelli ve özürlü olan ve özürlü, engelli aylığından yararlananlar,
 • Evde bakım aylığı alanlar ve yaşlı statüsünde olup bakıma muhtaç halde olanlar

Elektrik faturası yardımı kimler yararlanabilir diye sıkça sorulan bu soruya ilave bir nokta da eklemek gerekir. Bu da hali hazırda engelli olup, cihazlarının elektrik ile çalışmaya muhtaç olan engelliler de bu yardımdan yararlanabilir. Elektrikli araç kullanan engelliler elektrik faturası yardımı için 260 TL’ye kadar yardım alabilirler. Bu da söz konusu yardımdan çok daha fazladır.

Bu yardımdan iki buçuk milyon kişi faydalanacaktır.

Elektrik Faturası Yardımı Ne Kadar? Elektrik Faturası Yardımı Kaç Watt?

Aslında yukarıda da bahsettiğimiz gibi elektrikli sandalye kullanan engelliler, elektrik faturası yardımından 260 TL’ye kadar da yardım alabilirler. Ancak bunun dışında kalanlar için ise 130 TL’ye kadar elektrik faturası yardımı söz konusudur.

Elektrik faturası yardımı kaç watt diye merak ediyorsanız, belirtmemiz gerekir ki, bu hane halkı tüketimi de baz alınarak 150 kW/sa olarak ifade ediliyor.

Aslında 130 TL’ye kadar şeklinde bir ifade kullandık zira 130 ile 260 TL arasında bir ödeme söz konusu. Peki bu nasıl belirleniyor? Hane halkı sayısına göre belirleniyor. Yani, İki veya daha az kişi bu hanede yaşıyorsa; bu durumda 130 TL, 3 kişi bu hanede yaşıyorsa 173 TL, 4 kişi bu hanede yaşıyorsa; bu durumda 216 TL ve eğer  5 ve üzeri kişi yaşıyorsa, bu durumda diğer şartlara da bakılmak sureti ile (elektrikli araç kullanımı vs) 260 TL olarak elektrik faturası yardımı alabilir.

Elektrik Faturası Yardımı İçin Nereye Başvurulabilir?

Elektrik faturası yardımı için nereye başvurulabilir sorusu, kafa karıştıran sorulardan biri ve biz de bu yazımızda buna en net cevabı vermek isteriz. PTT şubeleri bu yardımdan yararlanılması için başvurulması gereken tek noktadır. PTT dışında herhangi bir yerden başvurularınız alınmamaktadır.

Elektrik Faturası Yardımı İçin Gereken Evraklar

Elektrik faturası yardımı için gereken evraklar, sadece söz konusu hanenin elektrik faturası ve kimlik belgesi yeterli olacaktır. İşlemlerinizi PTT kanalı ile sadece bu iki evrak üzerinden yapabilirsiniz. Başka da ekstra bir belge ve evrak yanınıza alarak yük yapmanıza gerek yoktur.

Elektrik Faturası Yardımı Sorgulama

Elektrik faturası yardımı başvurusu yapmış kişilerin öncelikli olarak bu başvuru sonucunu sorgulamaları ve sonuç olarak bundan sonra ödemeleri buna göre yapmaları gerekir. Elektrik Faturası Yardımı Sorgulama e-Devlet üzerinden sorgulanabilir. e-Devlet sorgulama kapısı üzerinden “elektrik faturası yardımı” kelimelerini girdiğiniz zaman Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardım Bilgileri kısmı gelecek ve buradan işlemlerinizi yapabilir ve sorgulama yapabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Alo 144’ü arayabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Elektrik Faturası Yardımı Geçmiş Dönemleri Kapsar mı?

Bu yardım, geçmiş yıllardan birikmiş miktarları da kapsıyor. Bu yüzden birikmiş faturalarınızın da ibraz edilmesini ve yeni düzenlemeye tabi tutulmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda, geriye dönük borçlandırmalarınızda da belirli oranda kesinti olacaktır. Ancak bu miktar faturanın tamamını kapsamayabilir.

Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu Yaptım Ne Zaman Sonuçlanır?

Başvurularınızı yaptıktan sonraki ilk fatura döneminde, eğer söz konusu şartları karşılıyorsanız; bu durumda faturalarınıza elektrik faturası yardımı yansıtılacaktır. Eğer yansıtılmamış ise, PTT şubelerine gidebilir veya e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilir veya Alo 144’ü arayabilirsiniz.

Son yapılan düzenleme ile yardıma desteği olanlara elektrik yardımı desteği gelmiştir. Evde yaşayan kişi sayısına göre elektrik faturası indirim oranı belirlenmektedir.

Devletten elektrik desteği yardımı alanlar ödemelerini sadece PTT üzerinden yapmaları gereklidir. Elektrik faturasız yardımı alanların indirim oranı fatura görünmeyeceğinden indirim sadece PTT şubelerinden yapıldığında geçerli olacaktır. Yaptığımız araştırmalara göre elektrik faturasını banka yada Mobil bankacılık kanalından ödediğiniz indirim hakkınız olsa bile indirim yansıma görünmeyeceğinden eğer yardım alıyorsanız sadece PTT şubelerinden kimliğin ile ödemeniz gereklidir.

Sizlere bu yazımızda Elektrik faturası desteği ödemesi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Elektrik faturası yardımı hakkında sorularınızı yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği

https://www.youtube.com/watch?v=d3WAxbJlUzo

Elektrik Yardımını Nakit Olarak Alabilir miyiz?

Hayır.

Elektrik Yardımı Birikir mi?

Hayır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Fatma Açar dedi ki:

  Eşim inşahatan düştu kolunda pılatın var çalışamıyor üç cocugum var yetıremıyoru kira öduyorum 600 kıra 2 ögrencim var 3yaşida cocugum var bez süt aliyom yetmiyor sizden Allah razısı İcin yardım istyorum

 2. Yenigül uzunkala dedi ki:

  Kanser hastasiyim kirada oturuyorum borcum var çalişir durumda degilim elektirik faturasi desteginden yararlanmak istiyorum

 3. Aysel dedi ki:

  Eşim caza evine girdi 2500 faturam var şu anda kesik 5 yaşında oğlumla kalıyorum komşum bir kablayla bir tek ışıkta kalıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık