Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği

10.05.2023
1.613
A+
A-
Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği; Her sene olduğu gibi bu sene de Bakanlık hastalara yönelik elektrik desteği sağlamaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kronik bir rahatsızlığı bulunan, bu yüzden de hayatını cihaza bağlı bir şekilde sürdürmek zorunda kalan hastalara yönelik olarak sunulan elektrik desteği ile hastaların aylık elektrik faturasının bir kısmı karşılanıyor.

Kronik hastaların maddi yetersizlik yüzünden elektrik faturalarını ödemekte zorlanmalarına engel olmak amacıyla geliştirilen ve başlatılan bu program kapsamında hanenin elektrik faturasının büyük bir kısmı bakanlık tarafından ödeniyor.

Cihaza bağımlı olarak yaşayan kişilerin ve onlara bakmakla yükümlü kişilerin yüzünü güldüren bu destek, her ay düzenli bir şekilde yapılıyor.

Bu yazımızda kısaca kronik hastalar için elektrik desteği programı nedir? Elektrik desteğinden kimler yararlanabilir? Başvuru nereye yapılır? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, elektrik desteğine dair bilmeniz gereken o detaylar:

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteğine Başvuru Şartları

Kronik hastalar için elektrik desteğine başvuracak kişilerin birtakım başvuru kriterlerini karşılıyor olmaları gerekiyor.

Bu destek, ciddi anlamda yardıma muhtaç kişilere sunuluyor. Yani maddi durumu iyi olan, düzenli gelire sahip kişilere yardım yapılmıyor.

Elektrik desteğine başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • 3294 sayılı kanunda belirtilen şekilde kişinin muhtaç olduğunun sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfı mütevelli heyeti tarafından tespit edilmesi
  • Kişinin aynı zamanda 2828 sayılı kanunda bahsi geçen evde bakım desteğini de alıyor olması
  • Kişinin kronik hastalığı yüzünden cihaza bağlı bir şekilde yaşaması gerektiğini gösteren ve kanıtlayan, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan sağlık raporu

Elektrik desteği, fakirlik belgesine sahip, düzenli bir geliri olmayan, evde bakım desteği alan yani bakımı hane halkından bir kişi tarafından yapılan ve sağlık raporu almış olan kişilere veriliyor.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteğine Nasıl Başvurulur?

Kronik hastalara yönelik elektrik desteği başvurularının kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılması gerekiyor.

Hastanın hastalığı yüzünden evden çıkamıyor olması halinde hasta kişinin velisi, vasisi ya da vekili başvuruyu yapabiliyor.

Hasta adına başvuruda bulunacak birinin bulunmaması durumunda ise başvuru, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından yetkilendirilen personel tarafından kişinin evinde alınabiliyor.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği için İstenilen Belgeler

Bu desteğe başvuran kişinin mutlaka SYDV kaydının bulunması gerekiyor.

Başvuruda talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik kartı
  • Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış, kişinin engelli olduğunu ve kronik hastalığının bulunduğunu gösteren sağlık raporu
  • Kişinin cihaza bağlı olarak yaşaması gerektiğini gösteren belge
  • Elektrik yardımı başvuru formu

Kronik hastalar için elektrik desteği başvuru formu, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından başvuru esnasında kişiye, vasisine, velisine ya da vekiline veriliyor.

Bu belgenin mutlaka doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Kronik Hastalara Elektrik Desteği ? Başvuru ve Şartlar 2023

2023 Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Ne Kadar?

2023 yılı itibariyle kronik hastalara 108-216 TL elektrik desteği yardımı yapılıyor.

Yani elektrik faturasının 400, 500 TL gibi destekten daha fazla geldiği durumlarda kişinin ya da ona bakmakla yükümlü kişinin kalan miktarı kendi cebinden ödemesi gerekiyor.

Kronik Hastalara Yönelik Güç Desteği Nedir?

Bakanlık tarafından başvuran kişilere elektrik tüketim desteğinin yanı sıra kesintisiz güç kaynağı alımı amacıyla maddi yardım da sunuluyor.

Cihazın kesintisiz bir şekilde çalışmasını yani elektrik kesintilerinde dahi çalışmaya devam etmesini sağlayan bu cihazın alımına yönelik yardım yapılacak kişinin daha önce SGK’dan güç kaynağı temin etmemiş olması gerekiyor.

Bu yardım ile birlikte kişi, elektrik kesintilerinde bile kullanabileceği, hayati önem arz eden güç kaynağına kavuşmuş oluyor.

Birikmiş Elektrik Borcu Desteği Nedir?

Elektrik tüketim desteğine başvuran kişiler, aynı zamanda birikmiş borçlarının ödenmesi amacıyla birikmiş elektrik borcu desteğine de başvurabiliyorlar.

Bakanlık tarafından yapılan maddi yardım ile kişinin birikmiş borcunu ödemesi ve elektrik kesintisine maruz kalmasını önlemek hedefleniyor.

Birikmiş elektrik borcu desteği, tek seferlik yapılan bir yardım olduğundan kişinin elektrik tüketim desteği ile birlikte bu desteğe de başvurması gerekiyor.

Destek, yalnızca ilk aya ait birikmiş elektrik borcunun ödenmesini içeriyor.

Daha önce bu destekten yararlanan kişiler, ikinci ya da üçüncü sefer bu desteğe başvuramıyorlar.

***Kısacası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından cihaza bağımlı bir şekilde yaşayan kronik hastalara, ‘elektrik tüketim desteği’, ‘birikmiş elektrik borcu desteği’ ve ‘kesintisiz güç kaynağı desteği’ olacak şekilde toplamda 3 yardım sunuluyor.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurumlar

Kronik Hastalara Yönelik Nakdi Yardım Programı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan ve dünyada ilk ve tek olma özelliği taşıyan ‘kronik hastalara yönelik nakdi yardım programı’ kapsamında tüberküloz ve SSPE hastalarına her ay düzenli ödeme yapılıyor.

Yalnızca bu iki kronik hastalığa yönelik olan yardımdan geçinmekte zorlanan, düzenli bir geliri olmayan, hane halkı kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte ikisinden daha az olan kişiler yararlanabiliyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından takdir gören bu program kapsamında yatağa bağımlı bir şekilde yaşayan, kendi bakımını kendisi yapamayan, yaşadığı evin koşulları iyileştirilmesi gereken kişilere ekstra aylık ödemeler de yapılıyor.

Başvuruların kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki il ya da ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılması gerekiyor.

Bu yardım da daha önce bahsettiğimiz yardımlarda olduğu gibi ciddi anlamda muhtaç,  yoksul, düzenli geliri olmayan hastalara yapılıyor.

Kronik hastalara yönelik nakdi yardım programı ile hastalara her ay ortalama 1.400 TL-1.700 TL civarı nakdi yardım yapılıyor.

Ödemeler ise PTT üzerinden kişinin hesabına yatırılıyor.

Elektrik Faturası Yardımı Devlet Desteği

Elektrik Desteği Hangi Kurum Tarafından Verilir?

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilir.

Elektrik Yardımı Ne Zaman Kesilir?

Muhtaçlık durumu ortadan kalkınca kesilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık