Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

22.11.2023
87
A+
A-
Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Kaymakamlık para yardımı başvurusu yoksul ve muhtaç durumdaki vatandaşların yaptığı başvurular arasında yer almaktadır. Kaymakamlıklar ihtiyaç sahibi ailelere yakacak yardımı, gıda ve erzak yardımı gibi çeşitli yardımlarını yapmayı sürdürmektedir. Gelirsiz ve sahipsiz ailelere 2023 yılında da aynı şekilde yardımlar yapılmaya devam etmektedir.

Kaymakamlıkların yaptıkları para yardımları ve diğer yardımlardan yararlanmak isteyenler kişiler başvurularını ikametgahlarının yer aldığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat giderek başvurularını gerçekleştirebilirler.

Kaymakamlıkların Yaptığı Yardımlar Nelerdir?

Kaymakamlıklar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte bütün yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Kaymakamlıkların tarafından verilen en önemli yardımlar şu şekildedir;

 • Erzak ve gıda yardımı,
 • Kira yardımı,
 • Para yardımı,
 • Giysi yardımı,
 • SED yardımı,
 • Eşya ve mobilya yardımı,
 • Şartlı sağlık yardımı,
 • Şartlı eğitim yardımı,
 • Elektrik tüketim desteği yardımı,
 • Öğrencilere burs desteği,
 • En az %40 engele sahip olan kişilere engelli maaşı bağlanması,
 • 65 yaşının üstünde olan kimsesiz ve gelirsiz olan vatandaşlara yaşlılık maaşı bağlanması,
 • Eşi vefat etmiş olan dul kadınlara ve eşi vefat eden kişinin çocuklarına yetim aylığı bağlanması,
 • Engelli olan ve bakıma muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenen kişilere bakıcı maaşı bağlanması,
 • Muhtaç durumdaki şehit, gazi ve asker yakınlarına yapılan yardımlar,
 • Kronik hastalara ve engelli vatandaşlara yönelik yapılan yardımlar,
 • Afetzedelere yönelik yapılan yardımlar,
 • Geliri olmayan yaşlılara yönelik yapılan yardımlar, şeklinde sıralanmaktadır.

Kaymakamlıklar tarafından muhtaç durumda olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapılan ayni ve nakdi yardımlar, dar durumda olanlara umut olmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak isteyenlerin hane halkı aylık kişi başı gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir. Yaşamlarını muhtaçlık sınırının altında sürdürmeye çalışan vatandaşlar bu yardımlardan yararlanabilmektedirler.

Kaymakamlıkların ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşlara yaptığı yardımlar devamlı olabileceği gibi tek seferli ya da birkaç seferli olarak verilebilmektedir. Burada kaymakamlığın bütçesi ve kişinin muhtaçlık durumu belirleyici olmaktadır. Temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk yaşayan fakir aileler kaymakamlıklar tarafından gıda ve erzak yardım kapsamında makarna, pirinç, bulgur, şehriye, zeytin, peynir ve reçel gibi ürünlerin yer aldığı erzak paketleri dağıtılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kimi durumlarda ihtiyaç sahiplerine para yardımı kapsamında gıda yardımı yapmaktadır. Bu işlem fakir ailelerin paralarla temel gıda malzemesi alabilmesi için uygulanmaktadır. Diğer yandan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yoksul ailelerin çocuklarına eğitim ve kırtasiye yardımı yapmaktadır. Bu kapsamda her eğitim ve öğretim döneminin başında öğrencilere kitap, defter, kalem ve silgi gibi kırtasiye malzemeleri dağıtılmaktadır.

Kaymakamlık para yardımı başvurusu ve diğer yardımlara başvuru yapan ve başvurusu onaylanan kişilere çanta, mont ve kaban gibi kıyafetler de hediye edilmektedir. Yoksul ailelere yapılan yardımlar kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından her kış ayının başında yakacak odun ve kömür yardım yapılmaktadır.

Kaymakamlık Para Yardımını Kimler Alabilir?

Kaymakamlıkların yapmış olduğu aynı ve nakdi yardımlardan yararlanmak isteyenlerin belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Bu doğrultuda öncelik muhtaç ve dar durumda olan aileler olmaktadır. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan, geliri olmayan, işsiz ve evi kirada olan kişiler bu yardımlardan yararlanma hakkına sahip olacaklardır.

Maddi bakımdan zorluk yaşayan kişiler kaymakamlık para yardımı başvurusu için e- devlet üzerinden başvuru yapabilecekleri gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek de başvuru taleplerini iletebileceklerdir.

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır?

Kaymakamlık para yardımı nasıl alınır sorusu muhtaç ve ihtiyaç sahibi pek çok kişinin cevap aradığı sorulardan biridir. Dar gelirli vatandaşların bu yardımlardan yararlanabilmeleri için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yaparak yardım parası talep formunu doldurmaları gerekir.

Kaymakamlıklardan para yardımı almak isteyenler kimlikleri ile bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmaları ve dilekçe ve form doldurmaları gerekmektedir. Para yardımı talebi olumlu karşılanan vatandaşlara paralar banka hesabına yatırılacaktır. İşsiz olanlar ve fakirlik belgesi olanlar kaymakamlıklara başvuru yapmaları halinde aylık geliri düşük olan kişilere kaymakamlık para yardımı yapılacaktır.

Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık para yardımı başvurusu yapmak ve yapılan diğer yardımlardan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi ve muhtaç ailelerin ikametgahlarının yer aldığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeleri gerekir. İhtiyaç sahipleri hane kayıt formunu doldurarak vakıfların yürüttüğü bütün güncel yardım ilanlarına başvuruda bulunabileceklerdir.

E- devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak isteyenler başvurularını https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak yapabileceklerdir. Bu işlem için öncelikle başvuru sahiplerinin e- devlet şifrelerinin olması gerekir. E- devlet şifresi olmayanlar en yakın PTT şubelerine giderek belirli bir ücret karşılığında şifrelerini alabileceklerdir.

Yoksul ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar ALO 144 ya da ALO 183 Sosyal Destek Hatlarını aradıkları taktirde faydalanabilecekleri ve başvuru yapabilecekleri yardımlar hakkında detaylı bilgi alabileceklerdir. Diğer yandan muhtaç durumdaki vatandaşlar bağlı bulundukları yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarını arayarak da yapılan yardımlar hakkında bilgi alabileceklerdir.

Kaymakamlık Para Yardımı Nereden Alınır?

Kaymakamlık para yardımı başvurusu ile yardım başvurusu onaylanan kişilere yardımlar en kısa süre içinde ulaştırılmaktadır. Sosyal yardım paraları kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılılığı ile verilmektedir. Muhtaç durumdaki vatandaşlar muhtaçlık belgeleri ve kimlikleri ile birlikte kaymakamlık binalarına gidebileceklerdir.

Kaymakamlık Para Yardımı Başvuru Formu E- Devlet

Kaymakamlık para yardımı başvurusu için ihtiyaç sahipleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidebilecekleri gibi e- devlet sistemi üzerinden de başvuru taleplerini iletebileceklerdir. Kaymakamlık para yardımı başvurusu talebinde bulunmak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayarak başvuru taleplerin buradan iletebilirler.

Muhtaç durumdaki vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini tıklayarak gıda yardımı, çocuk parsı yardımı gibi pek çok yardıma başvuru yapabileceklerdir.

Kaymakamlık Ne Kadar Yardım Parası Veriyor?

Yoksul vatandaşlara yönelik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan para yardımının miktarı yapılan başvurunun yoğunluğu, başvuru yapılan vakfın bütçesi ve başvuru sahibinin muhtaçlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Yapılan yardımlar devamlı olabileceği gibi süreli olarak da verilebilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, ülkemizde 2023 yılında da yoksul ailelerin ilköğretim, lise ya da üniversite de eğitimlerine devam eden çocukları için eğitim desteğini sürdürmektedir. Tek seferlik yapılan bu yardımlar kapsamında çocuğu anaokulunda okuyan ailelere 1000 TL, ilköğretimde okuyan ailelere 1750 TL, lisede okuyan ailelere 2000 TL ve üniversitede okuyan öğrencilerinin ailelerine 3000 TL yardım parası verilmektedir.

Kaymakamlık Ne Kadar Gıda Yardımı Veriyor?

Gıda ve erzak yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından çoğunlukla kolilerle ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Zaman zaman bu yardımların para yardımı şeklinde olarak da verildiği görülebilmektedir. Genellikle ramazan ayı ve bayramlarda muhtaç ailelere gıda yardımı kapsamında bir miktar para yardımı verilmektedir. Ailede yaşayan kişi sayısı ve ailenin muhtaçlık durumu yapılacak olan para yardımı miktarının belirlenmesinde doğrudan rol oynamaktadır.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birikmiş fatura borcu olan ve elektrik faturasını ödeyemeyen kişilerin faturalarının bir kısmı elektrik yardımı kapsamında devlet tarafından karşılanmaktadır. Muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar PTT şubelerine elektrik faturasını ödemek için gittiklerinde kendilerine elektrik fatura indirimi uygulanmaktadır.

İhtiyaç sahiplerine yönelik yapılan elektrik yardımı kapsamında 1ve 2 kişilik aileler için aylık 75 KW, 3 kişilik yaşayan aileler için aylık 100 KW, 4 kişi yaşayan aileler için aylık 125 KW, ailesinde 5 kişi ve üzerinde kişi yaşayanlar için aylık 150 KW devlet desteği sağlanmaktadır.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve kaymakamlıkların işbirliği ile muhtaç vatandaşlara yönelik kira desteği sağlanmaktadır. Kira ödemekte zorlanan vatandaşlara kira desteği kapsamında nakdi yardım yapılmaktadır. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve geçimlerini sağlamada zorluk yaşayan vatandaşlar yapılan kira yardımına başvuruda bulunabileceklerdir.

Kira yardımları devamlı olarak yapılabileceği gibi tek sefere bağlı olarak da yapılabilmektedir. Kişinin muhtaçlık durumu ve şehirler arası fark olması bu durumda doğrudan belirleyici olmaktadır. İhtiyaç sahipleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile kira desteğine başvuru yapabileceklerdir.

Kaymakamlık Para Yardımı Sorgulama

Kaymakamlık para yardımı başvurusu yapan kişiler yaptıkları başvuruları sorgulayabilmektedirler. Para yardımı başvuru sonuçları ALO 144 ve ALO 183 Sosyal Destek Hatları aranarak öğrenilebileceği gibi başvuru yapılan kurum aranarak da detayı bilgi alınabilmektedir. Yardım başvuruları genel olarak 1 hafta içerisinde sonuçlanmakta, yoğunluk durumuna göre bu süre uzayabilmektedir.

Kaymakamlık para yardımı başvuru sorgulama işlemini e- devlet üzerinden gerçekleştirmek isteyenler T.C kimlik numaraları ve e- devlet şifreleri ile sisteme giriş yapabilirler. Kaymakamlık para yardımı sorgulama işlemi için ALO 144 numaraları Sosyal Destek Hattını arayacak olanlar sabah 08:00 ile 18:00 saatleri arasında bu hat üzerinden sorgulama yapabilirler.

Kaymakamlık Para Yardımı Başvuru Formu

İhtiyaç sahipleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım başvurusu yapmak için gittiklerinde başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formunda kişilerin aylık gelir, ailede yaşayan kişi sayısı gibi kişinin muhtaç durumunda olup olmadığının tespit edileceği bilgilerin doldurulması istenmektedir.

Başvuruların geçerli sayılabilmesi başvuru formunda bilgilerin doğru şekilde girilmesi gerekmektedir. Yardım başvurusu olumlu karşılananlara yardımların ulaştırılabilmesi için başvuru formuna güncel bilgilerin yazılması gerekmektedir.

Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kaymakamlık para yardımı başvurusu olumlu karşılanan ihtiyaç sahibi vatandaşların yardım alabilmeleri için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından istenen belgeleri zamanda teslim etmeleri gerekir. Başvurulan yardım türüne bağlı olarak istenen belgeler de değişiklik gösterebilmektedir. Kaymakamlık para yardım başvurusu için talep edilen belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru sahibinin T.C kimlik kartı fotokopisinin aslı ve fotokopisi,
 • Aileye ait ikametgah belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesi,
 • Aile bireyleri için SGK’dan alınabilecek gelir belgesi,
 • İşsiz kişilerin SGK’dan alabilecekleri işsiz olduklarını gösteren belge,
 • Öğrenciler için alınacak yardımlarda çocuğun öğrenci olduğunu gösteren belge,
 • Engelli vatandaşlar için alınacak yardımlarda bireyin engelli olduğunu gösteren belge,
 • Kişinin mal beyanının yer aldığı belgeler,
 • Afetzedelerin yardım alabilmeleri için bilirkişi raporu,
 • Kronik hastaların hasta olduklarını gösteren sağlık kurulu raporu,
 • Dul kadınlardan istenen eşlerine dair ölüm belgesi,

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Zaman Yatar?

Kaymakamlık para yardımı başvurusu olumlu karşılananların ödemeleri 15 gün içerisinde hesaplarına yatmaktadır. Yoğunluğun olduğu dönemlerde kaymakamlık para yardımı ödemelerinin hesaplara yatırılması 30 günü bulabilmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık