Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Nelerdir? Kimlere Veriliyor?

10.05.2023
208
A+
A-
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Nelerdir? Kimlere Veriliyor?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yardımları nelerdir; Yoksul durumda olan birçok vatandaşa devlet yardım eli uzatıyor. Maddi durumu yerinde olmayan ve muhtaç durumda olan ailelere destek olmak ve sosyal yaşam şartlarını iyileştirmek amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlar veriyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yardımları, her hangi bir sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık veya bir geliri olmayan kişilerle birlikte geçici olarak küçük bir yardım veya eğitim ve öğretim imkanı sağlanması halinde topluma faydalı hale getirilecek, üretken duruma geçirilebilecek kişiler için çeşitli alanlarda yardımlar verilerek bu kişilerin sosyal statüsünü ve yaşam şartlarını yukarıya taşıyarak ülkenin genel refah seviyesinin artırılması için katkıda bulunuluyor. Ayrıca bir diğer amaç da bu kişilerin temel ihtiyaçlarını belirli bir düzeye kadar taşıyarak, bu kişileri de topluma kazandırmaktır.

Yukarıda saydığımız üzere, herhangi bir sosyal güvencenizin olmaması ya da maaşınızın olmaması bu yardımlardan yararlanmak için bir kriter olarak belirlense de eğer aldığınız aylık ya da maaşınız olsa dahi, hane içerisinde kişi başına düşen geliriniz, onaltı yaşından büyükler için belirlenen aylık net asgari ücretin 1/3’ünden daha az oluyorsa, yine Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yardımlarından yararlanma şansına sahip olabilirsiniz.

Burada maddi gelir ile alakalı durumların yanında, her türlü acil durum veya afet gibi olaylardan dolayı zarar görenler ve şehit yakınları ile gaziler ise, Fon Kurulu ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca belirlenecek olan kriter ve süreler içerisinde yine bu yardımlardan yararlanma şansına sahip olabilirler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yardımlarına başlık başlık incelemekle beraber alabileceğiniz sosyal yardımları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Nakdi yardımlar
 • Gıda ve erzak yardımları

 • Odun ve kömür yardımı
 • Öğrencilere yönelik olarak verilen eğitim ve kırtasiye yardımları
 • Yangın, deprem ve sel gibi doğal afet destekleri
 • Gelir getirici proje yapanlara verilen destekler
 • İstihdam ve iş yardımları
 • 2023 sayılı kanun dahilinde verilen engelli maaşı ve 65 yaş maaşı
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik dul maaşı ve çeşitli yardımlar
 • Muhtaç asker ailelerine verilen destekler
 • Öksüz, yetim ve asker çocukları için yapılan yardımlar
 • Doğum Yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımları başlıklar halinde kısaca inceleyelim:

Gıda Yardımları

İhtiyaç sahibi ailelerin gıda ve erzak gibi temel mutfak giderlerine destek olmak için, başta Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesi dönem olmak üzere, yıl içerisinde belirlenen dönemlerde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları dahilinde verilen gıda ve erzak yardımı yapılıyor.

Yakacak Yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından, yardıma muhtaç olduğu tespit edilen ailelere yönelik olarak, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünden bedelsiz olarak kömür alınarak devlet kömür yardımı veriliyor. Maddi durumu yerinde olmayan ailelere verilecek olan kömür miktarı, bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bölgesel olarak belirleniyor.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula 2023 - Belediye Yardımları

Engelli ve Yaşlı Aylığı

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve aylık bağlanacak kişinin kendisi ve eşi dikkate alınarak, hane içerisinde kişi başına düşen aylık gelir net asgari ücretin 1/3’ünden daha az olan engelli vatandaşlar için Engelli Maaşı, 65 yaş üstü kişiler için de Yaşlılık Maaşı Aylığı veriliyor.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Öğrenci Barınma-Taşıma-Yemek Yardımı

Milli Eğitim Bakanlığının taşımalı eğitim sistemi dışında kalan ve 3294 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilen ilk ve ortaöğretim öğrencilerine, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından eğitim sürecine destek olmak için taşıma yardımı, yemek ve iaşe yardımı, kırtasiye yardımı ve barınma ihtiyaçlarına destek veriliyor. Eğitim yardımları, vakfın Mütevelli Heyeti tarafından ihtiyaca göre belirlenir ve yıl içerisindeki her iki eğitim ve öğretim döneminde her gün karşılanıyor.

Kira Yardımı

Geçim sıkıntısı yaşayan ve kirasını ödemekte güçlük yaşayan kişilerin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ayrılan bütçe doğrultusunda, yapılan inceleme sonucu muhtaç olduğu tespit edilen ve başvurusu onaylanan ailelere kira yardımı da veriliyor.

Doğum Yardımı

15.05.2015 tarihinde ve daha sonraki dönemde, yurt içinde ve yurt dışında canlı doğum yapan Türk vatandaşları ile Mavi Kart sahipleri için, birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için de 600 TL tek seferlik, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları kapsamında maddi destek veriliyor.

Çoklu Doğum Yardımı

Çoklu doğum ile dünyaya gelen ve 0 ile 2 yaş arasında olan çocukların olduğu ve hane içerisindeki kişi başına düşen gelirleri net asgari ücretin 1/3’ünden daha az olan ihtiyaç sahibi aileleri desteklemek adına, 2 ayda bir olacak şekilde 400 TL maddi yardım sağlanıyor.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Maddi Yardım

Hane içerisinde hiçbir sosyal güvencesi olan kişiler ile 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen, son resmi nikahlı eşini kaybetmiş olan kadınlara yönelik olarak verilen yardım kapsamında 2 ayda bir olacak şekilde 1.430 TL dul maaşı veriliyor.

Öksüz ve Yetim Yardımı

3294 sayılı Kanun kapsamında, ihtiyaç sahibi olan annesi, babası veya her ikisini de kaybetmiş çocuklar için devlet tarafından maddi yardım veriliyor. Bu durumu tespit edilen çocuklar için 2 ayda bir olacak şekilde 780 TL maddi destek sağlanıyor.

Muhtaç Asker Ailelerine Verilen Yardımlar

Vatani görevini yerine getirmekte olan askerlerimizin, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileleri, askerlik görevi bitene kadar destek olmak için 2 ayda bir 500 TL nakit yardım veriliyor.

İşe Yönlendirme ve İşe Başlama Yardımları

3294 sayılı Kanun kapsamında, düzenli olarak sosyal yardım programlarından yararlanan aileler içerisinde 18 ile 55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımları dahilinde, çalışabileceği değerlendirilerek İŞKUR’a bildirilen ve sosyal yardımlardan yararlanan kişilerin işe başlaması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen ve brüt asgari ücretin 1/3’ü kadar nakit destek veriliyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım başvurusu yapmak istiyorsanız, başvuru sırasında sizden istenen;

 • İlk defa başvuru yapacaksanız, SYDV başvuru kayıt formunu doldurmanız,
 • Talep ettiğiniz yardım türüne dair bir başvuru dilekçesi hazırlamanız,
 • Muhtarlıktan fakirlik belgesi almanız ve
 • TC kimlik kartınızın önlü arkalı fotokopisini hazırlayarak başvuru yapmanız gerekiyor.

Bu belgeler, sizden istenen temel belgeler olup, talep ettiğiniz yardım türüne özel, hastane sağlık raporu, öğrenci belgesi vb. belgeleri hazırlamanız istenebilir. Bu belgeler ile size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek bizzat başvurunuzu yapabilirsiniz.

İsterseniz başvuru formunu, e-Devlet üzerinden giriş yaparak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf İlan Başvuru Sistemi üzerinden de yapabilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Her Ay Alınır mı?

İhtiyaç sahiplerine her ay düzenli yardımlar yapılır.

Sosyal Yardım Parasını Kaç Ay Boyunca Alabiliriz?

12 ay boyunca ödeme yapılır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Orhan dedi ki:

  Çok üzülüyorum elimden bir şey gelmiyor çok zor durumdayım buradan size sesleniyorum lütfen bana yardımcı olun lütfen otüzbi n borç um var ödeyemiyorum çok zor durumdayım buradan size sesleniyorum lütfen bana yardımcı olun

 2. fayat Mustafa ilban dedi ki:

  Kolay gelsin abicim ben fayat Mustafa ilhan
  Annemi babamı 9 yıldır kaybetmiş ve hayalleri bitmiş biri için çok anlatmak istedim bişey yok 9 yildan buyana devlet kurumundan aile destek paketi aliyim 2aydur başka yardımdan faydalamiyom vede oturduğum en adresine giremiyom depremden dolayı

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık