Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

e-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

10.05.2023
265
A+
A-
e-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır; Isınma amacı ile yapılan yardımların başında kömür gelmektedir. Maddi durumu yerinde olmayan ve yardıma muhtaç aileler için hazırlanan ve yakacak odun ve kömür bulmaları açısından yapılan yardımlar ile e-Devlet Kömür yardımı araştırılmaya başlandı.

e-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

e-Devlet kömür yardımından yararlanmak isteyen kişiler, bağlı bulundukları Kaymakamlıklar ile birlikte çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile İl Valiliklerinin ilgili yardım birimlerine giderek başvuru yapabilirler. Aynı zamanda e-Devlet kapısı üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Bu doğrultuda kömür yardımı başvurusu yapabileceğiniz kurumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ( e-Devlet )
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar
 • İl/İlçe Belediyelerinin Sosyal Yardım Birimleri

Vakıflara Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet kömür yardımın yararlanmak için yukarıda saydığımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na, Valiliklere, Kaymakamlıklara veya İl/İlçe Belediyelerinin Sosyal Yardım Birimlerine bir yardım dilekçesi ile bizzat giderek başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru sırasında şu işlemleri yapıyor olmanız gerekiyor:

 • Bağlı bulunduğunuz Valiliğe bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek yardım talebi oluşturmak için size ait bir dosya açtırın.
 • Belediye Başkanlığına giderken de:
  • Adınız ve soyadınız,
  • Telefon numaranız ve ev adresiniz ile
  • Yakacak yardımı almak istediğinizi belirten bir dilekçe doldurmanız ve istenen belgeleri yanınızda götürmeniz yeterli oluyor.

Bu vakıflardan ve devlet tarafından sağlanan yardım türlerinden birisi de Erzak Yardımı oluyor. Siz de bu konuda daha detaylı bilgi alarak sosyal yardımdan yararlanmak için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

TKİ kömür yardımı başladı mı? Kömür yardımı şartları nedir, kimler faydalanabilir? E-devlet kömür yardımı sorgulama ekranı

Kömür Yardımı Başvurusu İçin İstenen Belgeler Neler?

Kömür yardımından yararlanmak için Vakıflara giderek yapacağınız yardım başvurusu talepleriniz sırasında sizden istenen belgeler şunlar oluyor:

 • TC kimlik kartınız ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgesi
 • İlgili kurumlardan alacağınız yoksulluk durumunuzu gösteren belge
 • Kömür yardımı dilekçesi

e-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden yardım başvurusu yapmak için ise şu adımları takip edin:

 1. e-Devlet portalında bulunan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sayfasına gidin.
 2. Kendinize ait TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 3. Açılacak olan sayfalardaki onay işlemlerini yapın.
 4. Ardından yardım başvurusu için açılacak olan sayfa üzerinde bilgilerinizi göreceksiniz.
 5. Bu sayfa üzerinde;
  • Sayfanın üst bölümünde bağlı olduğunuz il veya ilçe belediyesini seçin.
  • Ardından, sayfa üzerinde hazır olarak gelen kimlik bilgilerinizi kontrol ederek doğru olduğundan emin olun.
  • Kimlik bilgileri bölümünün altında yer alan ve talep ettiğiniz yardım türü arasından Kömür Yardımını seçin.
  • Sayfa üzerindeki son adım olarak da KVKK kapsamında gösterilen belgeleri detaylı bir şekilde okuyarak onay verin.
 1. Bilgileri doldurduktan sonra da “Kaydet” butonuna tıklayarak başvuru talebinizi oluşturun.

Devlete bağlı kurumlar arasında yer alan Kızılay’da çeşitli alanlarda yardım faaliyetleri düzenliyor. Siz de bu yardımlardan yararlanmak için Kızılay Yardım Başvurusu işlemlerine dair yazımızı okuyabilirsiniz.

e-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu İçin Aranan Şartlar Neler?

Devlet tarafından sağlanan bu yardımdan yararlanmak için yapılan başvurular, bir kurul tarafından incelendikten ve belirli şartlara uygun olup olmadığınıza göre talebiniz onaylanıyor veya reddediliyor. Kömür yardımı başvurusu için aranan şartlar şunlardır:

 • Hane içerisinde SSK veya Bağ-Kur gibi sosyal güvencesi olan birisinin olmaması gerekiyor.
 • Hane içerisinde aktif olarak vergi kaydı olan birisi olmamalıdır.
 • Muhtarlıktan alınacak olan yoksulluk belgenizin olması gerekiyor.
 • Hane halkı gelirinin, net asgari ücretin 1/3’ünden daha az olması gerekiyor.
 • Daha önce bir Sosyal Yardım Vakfından yardım almak için başvuru yapmamış ve herhangi bir yardım talep dosyası oluşturmamanız gerekiyor.

Eğer son bir yıl içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından veya Sosyal Yardım Kuruluşundan evinize inceleme için gelindiyse, kömür yardımından yararlanmak için tekrar başvuru yapmanız gerek kalmıyor. Evinize gelen inceleme ekibi, sizin adınıza kömür yardımı almanız için talep oluşturuyor.

Devlet tarafından yapılan yardımlar arasında, öğrencilere yönelik olarak da pek çok yardım konusu yer alıyor. Siz de öğrenciler için verilen Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? diye merak ediyorsanız yazımıza bir göz atabilirsiniz.

e-Devlet Kömür Yardımından Kimler Yararlanamaz?

Bu yardımdan yararlanamayacak kişiler şunlar:

 • TC vatandaşı olmayan kişiler
 • 18 yaşından küçük kişiler
 • İkamet adresinizin yurt dışı olarak görünmesi
 • Adres gizliliği kararınızın olması
 • Son 15 gün içerisinde başka bir Sosyal Yardım Başvurusu yaptıysanız, yeni başvurunuz değerlendirilmeye alınmıyor.

Kömür Yardımı Başvurusu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu yardımdan yararlanmanız için yaptığını başvuru sonrasında ise başvuru durumunuza dair bilgi almak ve sorgulama işlemi yapmak için, yine başvuru yaptığınız kanal üzerinden sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinde yaptığınız başvuruyu sorgulamak için ise yine e-Devlet başvuru sorgulama sayfasına kendi bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz.

Kömür Yardımı Ne Kadar Yapılıyor?

Devlet tarafından sağlanan bu destekten yararlanmak için başvurular genellikle sonbahar aylarında başlıyor ve kışın ilk aylarında da son buluyor. Yardım başvurularının kapanmasından sonra ise yaklaşık 2 ay içerisinde, ihtiyaç sahiplerine yardımlar dağıtıma başlanıyor.

Yardımları dağıtım planı da her İl’e özel olarak ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılıyor. Bu yıl için, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere kışlık yakacak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ayrılan yardım bütçesi 2,5 Milyar TL olarak belirlendi. Yardım başvuru onaylanan aileler için verilecek olan yardım miktarı ise her hane başına 700 kilo kömür, yani ortalama olarak 25 torba olarak belirlendi.

Açık Kapı Yardım Başvurusu ve Sorgulama

ALO 144 Yardım Hattı

Bunların yanında, vatandaşların sorunlarına her zaman en hızlı, kalıcı ve en doğru çözümü üretmek amacıyla kurulan ve faaliyetlerini sürdüren ALO 144 yardım hattı, ihtiyaç sahibi vatandaşlardan gelen talepleri karşılıyor ve konu ile ilgili birimlere yönlendirerek çözüm arayışlarına cevap veriyor.

Bu doğrultuda çalışan yardım hattına, yurt içinden yapılan aramalardan ücret alınmaz ve hat üzerinde, Türkçe’nin yanı sıra en sık kullanılan yabancı dil desteği de sunuluyor. Hafta sonu ve resmi tatil günlerinde çalışmayan bu hattın çalışma saatleri de hafta içi günlerinde ve saat 08:00 ile 21:00 arası olacak şekilde düzenlenmiştir.

Yardımları e-Devlet Üzerinden Nasıl Öğrenebiliriz?

e-Devlet sisteminden sosyal yardımları sorgulama kısmından öğrenebilirsiniz.

Kaç Torba Kömür Yardımı Yapılmaktadır?

25 torba kömür yardımı yapılmaktadır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık