Bingöl Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Bingöl Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:26
974
A+
A-

Bingöl Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Bingöl Belediyesi yardımları için nerelere başvurabiliriz gelin birlikte bakalım. Doğu Anadolu Bölgemizde yer alan Bingöl ilimizde bir süredir belediyecilik faaliyetlerine devam eden Bingöl Belediyesi; pandemi döneminde de yardıma muhtaç ve dar gelirli vatandaşları unutmuyor.

Ramazan ayında muhtaç ailelerin evlerini ziyaret ederek, onlara gıda yardım kolileri dağıtan belediye; zor durumdaki esnafa, işyerini kapatan esnafa ve işinden ayrılmak zorunda kalan çalışanlara da gıda kolisi dağıtıyor.

Bingöl belediyesi gerek ayni gerekse nakdi yardımları ile muhtaçlara, kimsesizlere ve yetimlere yardım elini uzatıyor.

Bu yazımızda Bingöl belediyesi sosyal yardımlarına nasıl başvurabileceğinize değinmeye, Bingöl belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlara dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Bingöl Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Bingöl belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda kolisi yardımı
 • Kömür ve yakacak yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Kira yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı)
 • Eşi vefat etmiş, eşinden ayrılmış ya da eşi evi terk etmiş kadınlara ve muhtaç çocuklarına yapılan yardımlar
 • Çocuklar için kırtasiye yardımı
 • Çocuklar için tablet yardımı
 • Bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Engellilere yönelik yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar

Bingöl Belediyesi; düzenli yani sabit bir geliri olmayan, sigortalı bir işte çalışmayan kişilere sosyal yardımlarda bulunuyor.

Sosyal yardımlar yaparken muhtaçlık kriterini taşıyan kişilere yani hane halkı kişi başına düşen aylık ortalama gelir; asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişilere öncelik veriyor.

Bazen sigortalı bir işte çalışmasına rağmen aylık aldığı gelir, hane halkı geçimini karşılamakta zorlanan kişilere ve ailelere de yardım ediyor.

Engelliler, şehit ve gazi yakınları, kronik hastalar, 65 yaş üstü yaşlılar, eşinden ayrılmış ve kendi mesleği olmayan kadınlar, yoksul ailelerin okula giden çocukları, yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri; belediye yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Bir ailenin bir aylık temel gıda malzemelerini karşılamaya yönelik gıda kolileri hazırlayan ve bu kolileri Ramazan ayında da dağıtmaya devam eden Bingöl Belediyesi; işyerini kapatan ya da işinden ayrılan esnaflara da gıda paketi dağıtıyor.

Hayır severler tarafından bağışlanan gıda, kıyafet, mobilya, eşya, tekstil ürünleri vb. malzemeleri de yoksul ailelere dağıtarak, bu ailelerin daha iyi ve rahat koşullarda yaşamalarına olanak tanıyor.

Okul çağındaki çocuklara defter, kitap, kalem vb. kırtasiye yardımında bulunan Bingöl Belediyesi; çocukların önlük, ayakkabı, mont ihtiyaçlarını karşılamaya da çaba gösteriyor.

Gerçek anlamda yoksul ailelere ücretsiz tablet dağıtan belediye, çocukların online eğitime devam edebilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Engelli vatandaşları unutmayan Bingöl Belediyesi; engellilere baston, tekerlekli sandalye vb. sosyal yaşamlarını kolaylaştıran malzemeler de sunuyor.

Kış aylarında yoksul ailelerin ısınma ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ücretsiz kömür dağıtan belediye; yeni doğan bebeği olan yoksul ailelere ise bebek maması ve bebek bezi sunuyor.

Zaman zaman yoksul ailelere para yardımında da bulunarak, ailelerin kendi temel ihtiyaçlarını kendilerinin görebilmelerini sağlamış oluyor.

Bingöl Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bingöl Belediyesi yardımlarına başvurmak için bizzat belediyeye gitmeli ve burada sosyal yardım başvuru formunu doldurmalısınız.

Alternatif olarak Bingöl belediyesi online sitesi üzerinden de başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu amaçla https://www.bingol.bel.tr/ linkini tıkladıktan sonra sayfanın hemen sağ üst köşesindeki İletişim menüsüne tıklamalısınız.

Yetkili kişilere iletilmek üzere ihtiyaç duyduğunuz sosyal yardımlardan ve maddi durumunuzdan bahsettiğiniz bir mesaj oluşturarak, sosyal yardımlara hızlıca başvurabilirsiniz.

Mesajınızda belediyenin size ulaşabileceği telefon numarası, e-mail ya da hotmail bilgilerinizden bahsetmeyi de unutmamalısınız.

Bingöl belediyesi sosyal yardımlarına başvurmak, yardımlara dair detaylı bilgi edinmek, yardım başvurusu esnasında gerekli olan belgeleri öğrenmek adına belediyeyi de arayabilirsiniz.

Bingöl Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Ülkemizdeki diğer belediyeler gibi Bingöl belediyesi de başvuru sahiplerinden yardım başvuru formunu doldurmalarını talep ediyor.

Yardım başvuru formu ile başvuru sahibi kişilerin gelir durumlarını tespit edebilmek ve sosyal yardımları yalnızca dar gelirli ve muhtaç kişilere yapmak hedefleniyor.

Belediye, sınırlı sayıda aile ve kişiye yardım yapabildiğinden başvuru formunda mesleğinize, aylık gelirinize, hanedeki kişi sayınıza yönelik olan tüm soruları doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

Zaten başvuru formunda bildirdiğiniz tüm bilgiler, daha sonra belediye personelleri tarafından teker teker araştırılıp, kontrol ediliyor.

Yani SGK kaydınız olmasına rağmen kendinizi işsiz olarak göstermeniz, daha sonra belediye tarafından kolaylıkla tespit ediliyor ve yardım başvurunuz olumsuz sonuçlanıyor.

Bingöl Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek için Bingöl Belediyesine gidebilir ya da belediyeyi arayabilirsiniz.

İnternet üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvurulara yanıt gelip gelmediğini e-mail ya da hotmail adresinizi sık sık kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

Su Faturası Yardım Başvurusu – Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Bingöl Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Bingöl gıda kolisi, Ramazan kolisi vb. yardımlarına başvurmak, başvuru için gerekli belgeleri öğrenmek ya da başvurularınızı sorgulamak için belediyeye ait olan 0426 213 12 18 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Daha fazla sayıda sosyal yardımlardan yararlanabilmek adına Bingöl’deki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebilir ve vakıf kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Bingöl Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bingöl Belediyesi; muhtaç ve yoksul aile çocuklarının online eğitime pandemi sürecinde devam edebilmeleri, eğitim hayatlarından geri kalmamaları ve geleceğe daha emin adımlarla ilerleyebilmeleri adına ücretsiz tablet dağıtıyor.

Sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıf kaydı bulunan ya da muhtarlıktan fakirlik belgesi alan yoksul ailelerin ücretsiz tablet alabilme şansları artıyor.

Ücretsiz tablet başvurunuz için bizzat belediyeye gitmeniz gerekiyor.

Bingöl Belediyesi Gıda Yardımı 2023

Bingöl Belediyesi, Kimsesizlerin Her Gün Karnını Doyuruyor; Bingöl merkezdeki Sıdıka Hanım Aşevi, her gün ücretsiz olarak kimsesizlerin, yetimlerin ve muhtaçların karnını doyuruyor.

Böylelikle yoksul vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve temiz yemeğe kavuşabilmelerini sağlıyor.

Pandemi sürecinde aşevi, muhtaç ve kimsesiz kişilere yemeklerini evlerinde teslim ediyor.

Bingöl’deki Kızılay aşevleri ise her gün 2000 aileye Ramazan ayında sıcak yemek dağıtıyor.

Bingöl Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu 2023

Bingöl Belediyesi, Muhtaç Vatandaşlarına Gıda Kolisi Dağıtıyor; Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydı bulunan yoksul vatandaşlara ve belediyeye başvuran muhtaç kişilere BELEDİYE, belirli aralıklarla gıda kolisi dağıtıyor.

Ramazan ayında dağıtılan gıda kolilerine başvurmak için Bingöl belediyesine gidebilir ya da belediyeyi arayabilirsiniz.

Bingöl Belediyesi Sosyal Yardımlar 2023

Bingöl Belediyesi; 65 Yaş Üstü Vatandaşları ve Kronik Hastaları da Unutmuyor; Bingöl Vefa sosyal destek hatlarından birini arayan 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlar veya kronik bir rahatsızlığı bulunanlar; gıda, kişisel bakım, ilaç vb. en temel ihtiyaçlarını dışarıya çıkmadan, sosyal destek grubu gönülleri sayesinde karşılayabiliyorlar.

Temel ihtiyaçlarının belediye çalışanları ya da gönüllüler tarafından karşılanıp, kendilerine evlerinin kapısında teslim edilmesini dileyen vatandaşların 112, 155 ya da 156 hatlarından birini aramaları gerekiyor.

Vatandaşlar; alışveriş tutarını evlerinin kapısında alışveriş yapan personellere ödeyerek, ihtiyaçlarını teslim alabiliyorlar.

Dar gelirli ve muhtaç kişilerin ihtiyaçları ise vefa destek grupları tarafından ücretsiz bir şekilde karşılanıyor.

Bingöl Belediyesi, Engelli Vatandaşlarını Unutmuyor

Engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye dağıtarak, onların yaşam koşullarını iyileştiren belediye, bu davranışıyla diğer belediyelere de örnek oluyor.

Engelsiz yaşamı destekleyici projeleri ile ön plana çıkan belediye; muhtaç engellilere nakdi yardımlarda da bulunuyor.

Engellilerin yanı sıra hastalığı yüzünden çalışamayan, kronik bir rahatsızlığı bulunan hastalara da ayni ve nakdi yardımlar yapıyor.

Bingöl Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Engelliler, kendisine bakan yakınları olmayan yaşlılar, dar gelirliler, yoksullar, dul kadınlar, bir süredir işyeri kapalı olan esnaflar, işinden ayrılan işsizler, bir kaza sonrası çalışma yeteneğini kaybetmiş kişiler, eğitim çağında çocuğu olan yoksul aileler, yeni bebek sahibi olmuş yoksul aileler yani sosyal yardımlara ihtiyacı olan herkes belediyeye başvurabiliyor.

Belediye; başvuru sahiplerinden başvuran kişilerin özel durumlarına göre engelli raporu, öğrenci belgesi, fakirlik belgesi gibi belgeler talep edebiliyor.

Örneğin, engelli yardımlarına başvuracak kişilerin en az %40 engelli olduklarını gösteren sağlık kurulu raporunu, çocukları için kırtasiye yardımına ve tablete başvuracak ailelerin ise mutlaka fakirlik belgesini ve öğrenci belgelerini teslim etmeleri gerekiyor.

Belediye; tüm başvuru sahiplerine ait formları inceledikten sonra en çok yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım yapıyor.

Bu yüzden yardımlara başvuran kişilerin başvuru formunda doğru bilgilere yer vermeleri, diğer muhtaç kişilerin haklarını yememeleri gerekiyor.

Başvuruları inceleyen belediye, başvuran kişilerin evlerine bir inceleme komisyonu gönderiyor.

Bu görevli personeller, başvuran kişilerin gerçekten muhtaç olup olmadıklarına, başvuru formunda beyan ettikleri bilgilerin doğruluğuna, yaşadıkları evin koşullarına dair bir rapor hazırlıyor.

Daha sonra personeller, hazırladıkları raporu belediyeye teslim ediyor.

Belediye değerlendirme kurulunda bu raporlar, başvuru formunda bahsedilen bilgilerin doğruluğu ve başvuru esnasında teslim edilen belgeler; incelendikten sonra kimlere yardım yapılacağı kararlaştırılıyor.

Bu yazımızda Bingöl Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır? Kaymakamlık Bursu Başvurusu

Aşı Parası Yardımı Kaç TL Oldu?

Her ay 45 TL.

Aşı Parası Yardımı Kaç Yaş Aralığındaki Çocuklar İçin Verilir?

0-6 yaş.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.