Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.034
A+
A-
Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Yardıma muhtaç vatandaşlar devletin sunmuş olduğu çeşitli yardımlardan faydalanabilirler. Güneydoğu Anadolu Bölgemizde yer alan illerden biri olan Siirt’te görevde olan Siirt Belediyesi; muhtaç ve yoksul vatandaşlarına anlaşmalı marketlerde alışveriş yapabilmeleri adına sosyal destek kartı dağıtmaya 2023 yılında da devam ediyor.

Dağıttığı alışveriş kartları ile yoksul ve muhtaç vatandaşlarının gıda, temizlik vb. en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlayan Siirt Belediyesi; aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine ve yoksul ailelere gıda yardım kolileri de dağıtıyor.

Siirt il sınırlarında ikamet eden vatandaşlarına sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde yardımcı olmaya çalışan belediyenin yardımları sayesinde pandemi döneminde maddi zarara uğrayan esnaflar, vatandaşlar ve yoksullar bir nebze de olsun rahatlayabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Siirt Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya, Siirt Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Siirt Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Siirt Belediyesi tarafından yoksul vatandaşlarının en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamak için yapılan ayni ya da nakdi sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Para yardımı
 • Sosyal yardım kartı dağıtımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Yoksul dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Yaşlılar ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Muhtaç asker yakınlarına yapılan yardımlar

Siirt Belediyesi ve Kızılay iş birliği ile kurulan, her gün sıcak yemekler pişirerek, bu yemekleri ihtiyaç sahiplerine dağıtan aşevi; pandemi sürecinde kimsesiz yaşlıların, engellilerin ve kronik hastaların evlerine kadar yemeklerini götürüyor.

Belediye, Kızılay görevlileri ve Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri tarafından binlerce aileye dağıtılan yemekler sayesinde aileler; sağlıklı ve temiz yiyeceklerle beslenebiliyorlar.

Gıda ve erzak yardım kolilerini de yoksul mahallelerde yaşayan vatandaşlarına ve ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktan geri kalmayan Siirt Belediyesi; gerek gördüğü kişilere ise zaman zaman nakdi yardımlar yapıyor.

Nakdi yardımlar ve ayni yardımlar; belediyenin bütçesine göre birkaç seferli ya da düzenli olabiliyor.

İhtiyaç sahibi ve evini geçindirmekte zorlanan kişilere sosyal destek kartı yani alışveriş kartı dağıtan belediye; böylelikle ailelerin temel ihtiyaçlarını bu kartlarda yer alan limit ile karşılayabilmelerine öncülük ediyor.

Kimsesiz yaşlılara, engellilere ve kronik hastalara da sahip çıkan Siirt Belediyesi; evde temizlik ve evde kişisel bakım hizmetleri ile temizlik personellerine bu kişilerin evlerini temizletiyor ve sağlık görevlilerine rutin sağlık muayenelerini yaptırıyor.

Dar gelirli, yoksul ve muhtaç kişilere sağlık ve eğitim yardımı yapmaktan geri kalmayan Siirt Belediyesi; fakir aile çocuklarına kırtasiye yardımında bulunarak, onların defter, kitap vb. ihtiyaçlarını görmeleri için onlara bir miktar para veriyor.

Eğitim yardımı dahilinde ise lise veya üniversite öğrencilerine para yardımı yapabiliyor.

Siirt Belediyesi; fakir aile çocuklarına ya da dul kadınların velayetlerindeki çocuklara giysi yardımı yapmayı da ihmal etmiyor.

Bu çocuklara dağıttığı ayakkabı, mont, kaban, önlük vb. kıyafetler ile onları sevindiren belediye; ev geçimini karşılamakta zorlanan ve kimsesi olmayan dul kadınlara para yardımı, eşya yardımı ve gıda yardımı gibi yardımlar yapabiliyor.

Askerlik vazifesini yerini getirmekte olan kişilerin yoksul ve muhtaç ailelerine de ayni ya da nakdi yardımlar sunabilen Siirt Belediyesi; başından deprem, su baskını ya da yangın gibi kazalar ya da doğal afetler geçmiş olan ve Siirt il sınırlarında ikamet eden vatandaşlarına da yardım elini uzatıyor. Onların kendilerini toparlayana dek barınma ihtiyaçlarını karşılayabilen belediye, evi ya da ev eşyaları hasar görmüş kişilere ev tamirat, bakım onarım, eşya vb. yardımlar yapabiliyor.

Gecekondularda ikamet eden ya da bakımsız ve kötü evlerde oturan yoksul ve gariban vatandaşlarına ücretsiz olarak evde tamirat, tadilat, boya badana vb. hizmetler de sunabiliyor.

Kış aylarında oldukça soğuk geçebilen Siirt il sınırlarında ikamet eden ve yoksul olduğu tespit edilen ailelere kömür, yakacak yardımında bulunan Siirt Belediyesi; kömür sobası ve elektrik sobası gibi yardımlara ihtiyacı olan kişilerin de ihtiyaçlarını karşılıyor.

Siirt Belediyesi; tüm ayni ve nakdi yardımlarını gizlilik içerisinde yürütüyor ve yardım alan kişileri mahcup etmemeye çaba gösteriyor.

Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siirt Belediyesi yardımlarına bağlı olduğunuz belediyeye giderek başvurabileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de hızlıca ve birkaç dakika içerisinde başvurabiliyorsunuz.

Pandemi sürecinde yaşlılar, engelliler ve kronik hastalar başta olmak üzere birçok kişinin belediye yardımlarına e-Devlet üzerinden başvurduğunu söyleyebiliriz.

Siirt belediyesi sosyal yardım başvuru formunu doldurmak ve yardımlara başvurmak adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Siirt Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Ayni ya da nakdi yardımlara başvurmak isteyen tüm Siirtli ihtiyaç sahibi vatandaşların gerek e-Devlet gerekse belediye binalarındaki başvurularında öncelikle başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Başvuru sahibinin gelirlerine ve giderlerine dair soruların yer aldığı başvuru formunu inceleyen Siirt Belediyesi; yoksul ve muhtaç aileleri böylelikle daha kolay bir şekilde tespit edebiliyor. Yani başvuru formunda başvuran kişilerin paylaştığı ve bildirdiği bilgiler ışığında yardım edeceği kişilere karar verip, bu kişilerin isim ve soy isim bilgilerinin yer aldığı bir liste hazırlıyor.

Başvuru formunu doldurması gereken başvuru sahiplerinin aylık gelirlerine, aylık giderlerine, mesleklerine, aylık kazançlarına ve aylık hane halkı kazançlarına vb. yönelik soruları doğru ve eksiksiz yanıtlamaları gerekiyor.

Başvuru formunda yanlış bilgiler vermek suretiyle Siirt Belediyesi’ni haksız yere yardım almak adına yanıltan kişiler; daha sonra aldıkları yardımları faizleriyle ödüyorlar.

Yani belediye, cezai yaptırım olarak, sunduğu tüm yardımları bu kişilerden geri istiyor.

Bu uygulama sayesinde ülkemizdeki belediyeler; belediye yardımlarının ekonomik durumu iyi olan kişiler tarafından da alınmasını yani belediyelerin iyi niyetinin suiistimal edilmesini engellemiş oluyorlar.

Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Siirt Belediyesi yetkilileriyle 0484 223 22 60 telefon numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Siirt Belediyesi’ne yaptığınız yardım başvurularının sonuçlarını öğrenmek, başvuru için belediyenin sizden istediği belgeleri öğrenmek, başvuru şartlarına dair bilgi edinmek adına kısaca tüm soru, öneri ve talepleriniz için yetkililere bu numara üzerinden ulaşabilirsiniz.

Siirt Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Siirt Belediyesi de ülkemizdeki diğer belediyeler gibi yardım başvurularının büyük çoğunluğunu inceledikten ve başvuru formlarında bildirilen bilgileri karşılaştırdıktan sonra öncelikli olarak yardım etmesi gereken vatandaşlarına karar veriyor.

Yani binlerce başvuruyu değerlendirdiğinden başvuruların sonuçlanması, 3-4 hafta sürebiliyor.

Başvurularda yoğunluk olması halinde bu süre, daha da uzun olabiliyor.

Siirt il sınırlarında ikamet eden ve yardımlara başvuran kişiler; belediyeyi arayarak, yardım başvurularının sonucunu öğrenebiliyorlar.

Bağlı oldukları ilçe belediyesine giderek de başvuru sonuçlarını sorgulayabiliyorlar.

Başvurular; e-Devlet üzerinden de sorgulanabiliyor.

Yani vatandaşlar; yardımlardan yararlanıp yararlanamayacaklarını ve başvuruları kabul edildiyse hangi yardımlardan yararlanabileceklerini öğrenebiliyorlar.

Siirt Belediyesi yardım başvurusu sayfasına erişmek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Yani aynı link üzerinden hem yardımlara başvurabilir hem de yardım başvuru sonucunuzu takip edebilirsiniz.

Siirt Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siirt Belediyesi’nin yoksul ve muhtaç vatandaşlarına dağıttığı erzak ve gıda içeren yardım kolilerine e-Devlet üzerinden yani evlerinizden çıkmadan online platformda başvurabilirsiniz.

Dilerseniz, bizzat bağlı olduğunuz ilçe belediyesine de gidebilirsiniz.

Gıda ve erzak yardımı talebinizin belediyeye iletilmesi için başvuru formunda başvurabileceğiniz sosyal yardım türleri arasından mutlaka ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ alt başlığını işaretlemelisiniz.

Erzak ve Gıda yardımının yanı sıra formda yer alan ve ihtiyaç duyduğunuz diğer ayni ya da nakdi yardımlara da aynı formla başvurabilirsiniz.

Siirt Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Siirt il sınırlarında yaşayan tüm dar gelirliler ve muhtaçlar; kimsesizler, yetimler, öksüzler, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları, kimsesiz dul kadınlar, engelliler ve yaşlılar; başvuruları kabul edildiği taktirde Siirt Belediyesi’nin ayni ya da nakdi yardımlarından yararlanmaya başlayabiliyorlar.

Siirt Belediyesi; başvuran kişilerin başvurularını kabul etmeden önce başvuru formlarını inceleyip, kendi aralarında formları karşılaştırıyor.

İlk olarak, en çok maddi zorluk çeken kişilere ve ailelere yardımcı olan Siirt Belediyesi; başvurusunu kabul ettiği kişilerden engelli belgesi, fakirlik belgesi, ölüm belgesi vb. belgeler talep edebiliyor.

Daha sonra başvurusuna olumlu yanıt vermeyi düşündüğü kişilerin evine genelde zabıta görevlilerinden oluşan bir komisyon göndererek, başvuran kişilerin maddi durumlarının bir de evlerinde tespit edilmesini sağlıyor.

Son olarak inceleme komisyonu tarafından hazırlanan inceleme raporunu inceleyip, salt çoğunlukla yardım edeceği ailelere ve kişilere dair kararını veriyor.

Siirt Belediyesi Alışveriş Kartı Yardım Başvurusu

Siirt Belediyesi sosyal yardım kampanyası kapsamında maddi durumu kötü ihtiyaç sahibi ailelere her ay düzenli olarak yardım kartı vermektedir. Belediyenin gerekli inceleme sonrası verdiği yardım kartı her ay düzenli olarak bu karta yatmaktadır.

İhtiyaç sahibi ailelerim rencide olmadan dilediği gibi gıda alışverişi yapmasına olanak tanıyan bu kart neredeyse tüm marketlerde geçerlidir. Sosyal yardım kartı bakiye miktarı maddi durumu bağlı olarak kişiden kişiye değişmektedir.

Devlet Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Siirt Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Siirt Vefa Sosyal Destek Grubu, Vatandaşlarını Yalnız Bırakmıyor!

Pandemi başlangıcından bu yana Siirt Belediyesi ve Kızılay ile iş birliği içerisinde hareket eden Siirt Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri; markete ya da eczaneye göndereceği kimsesi ve yakını olmayan yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler için yardım elini uzatıyor.

112, 155 ya da 156 telefon numaralarını arayan kişiler; gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım ürünleri vb. malzemeleri markete gitmek zorunda kalmadan gönüllülere aldırabiliyorlar.

Hatta eczaneye ya da bankaya bile gönüllüleri gönderebiliyorlar.

Kısacası tüm ihtiyaçları için gönüllülerle iletişime geçebiliyorlar.

Maddi durumu kötü olmayan kişilerden ürün ücretlerini alan Vefa Sosyal Destek ekibi; fakir ve gariban yaşlılardan, engellilerden ve vatandaşlardan gerekli gördüğü hallerde ücret talep etmeyebiliyor.

Bu yazımızda kısaca Siirt Belediyesi ayni ve nakdi yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Siirt il sınırlarında yaşıyorsanız; belediye yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Nedir? Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=dgE4p7u3R5w

Sosyal Ekonomik Destek Kaç TL Oldu?

3.038 TL oldu.

Sosyal Yardımın Çıkıp Çıkmadığını Nasıl Anlarız?

e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık