Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.368
A+
A-
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi gıda ve para yardımı hakkında merak edilenleri yazımızda paylaştık. Pandemi sürecinde işleri iyiden iyiye yavaşlayan esnaf vatandaşlara geçtiğimiz yıl 1500 TL para yardımında bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; 2023 yılında da muhtaç kişilere, esnaflara, işinden çıkarılan personellere, dar gelirlilere ve yoksullara ayni ve nakdi yardımlar sunmaya devam ediyor.

Vatandaşlarına gıda yardım kolisi dağıtarak, onların temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamayı planlayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları sayesinde ihtiyaç sahibi kişiler; bir nebze de olsa rahat bir nefes alıyor.

3 haftalık tam kapanma sürecinde Gaziantep il sınırlarında yaşayan esnaflara, seyyar satıcılara ve dar gelirlilere toplamda 10 milyon TL yardım eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; sosyal destek programı kapsamında vatandaşlarına yardım eli uzatıyor.

Bu yazımızda kısaca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, başvurabileceğiniz sosyal yardım türlerine dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Gaziantep Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Belediye tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Nakdi yardımlar (para yardımı)
 • Kira desteği
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • İhtiyaç sahibi asker aileleri için yapılan yardımlar
 • İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için yapılan kırtasiye yardımı ve ücretsiz tablet dağıtımı
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımları
 • Doğal afetlere maruz kalanlara yönelik yardımlar
 • Eşya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; toplumun yoksul kesimine yani dar gelirlilere, dul kadınlara, düzenli bir işi olmayan muhtaç kişilere, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına, kendisine bakacak kimsesi olmayan 65 yaş üstü kişilere ve engellilere sosyal yardımlarda bulunuyor.

İhtiyaç sahiplerine hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan giysi, mobilya, eşya vb. malzemeleri dağıtan belediye; il sınırlarındaki aşevlerinde muhtaçlar ve yoksullar için her gün sıcak ev yemeği pişiriyor.

Yetimler, kimsesizler, dar gelirliler; aşevlerine giderek, her gün karınlarını doyurabiliyorlar. Hatta pandemi sürecinde belediye; yoksul ve maddi zorluklar içerisindeki vatandaşların günlük yemek ihtiyaçlarını ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Kış ayları yaklaşırken yoksul ailelerin ısınma ihtiyaçlarını da unutmayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; yoksul ailelere kömür, odun vb. yakacak yardımında bulunarak, onların yakacak giderlerini de karşılıyor.

Belediye; eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yoksul aile çocuklarına da destek çıkarak, onlara forma, ayakkabı, kaban, okul çantası, kalem, kitap, defter vb. giysiler ve kırtasiye malzemeleri alıyor.

Ülkemiz genelinde başlatılan ücretsiz tablet kampanyası dahilinde muhtaç ve dar gelirli ailelerin çocuklarına tablet dağıtmayı unutmuyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; böylelikle çocukların eğitimlerine ve derslerine ağırlık vermelerini, geleceğe daha umutla bakabilmelerini, online derslere sahip oldukları ücretsiz tabletler sayesinde katılabilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Kirada oturan ve kira giderlerini karşılamakta zorlanan ailelere kira desteği sunan belediye; muhtaç kişilerin evlerine dair bakım ve onarım işlemlerini de ücretsiz bir şekilde karşılıyor.

Yaşlılar için evde bakım hizmeti vererek, yaşlı kişilerin rutin sağlık kontrollerini onların evlerinde yapıyor. Görevli sağlık çalışanları, yaşlı ve kimsesiz kişilerin evlerine giderek, onların sağlık durumlarını kontrol ediyor.

Aynı zamanda belediye, yaşlılar için temizlik ve kuaför hizmeti de veriyor. Ancak belediyenin pandemi sürecinde korona virüs tehlikesi yüzünden temizlik ve kuaför hizmetine korona virüs tehlikesi sona erene dek ara verdiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarının ayni ve nakdi sosyal yardım taleplerini de karşılamaya çalışan belediye; engellilere tekerlekli sandalye, havalı yatak, baston, akülü tekerlekli sandalye vb. malzemeler armağan ediyor.

Yoksul ve muhtaç aileleri tespit ederek, onlara gıda kolileri dağıtan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; böylelikle 4 kişilik bir ailenin 1 aylık beslenme ve gıda ihtiyaçlarını da karşılamış oluyor.

Sel, deprem, yangın vb. doğal afetlere maruz kalan veya başından trafik kazası gibi ciddi bir kaza geçen, bu yüzden de çalışma gücünü ve yeteneğini kaybeden kişilere de para yardımında ve ayni yardımlarda bulunuyor.

Sokakta kalan yoksul ve yetim kişilerin ise kış aylarında barınma ihtiyaçlarını karşılıyor.

Yaşlı ve kimsesiz vatandaşları gerekli gördüğü durumlarda huzur evlerine yerleştirerek, onların daha iyi beslenebilmelerine, daha hijyenik ve sağlıklı bir ortamda barınabilmelerine ve diğer kişilerle sosyalleşebilmelerine öncülük ediyor.

Eşi tarafından terk edilen veya eşi vefat ettiği için ortada kalan kadınları ve onların velayetlerindeki çocukları unutmayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; kadınlara ve çocuklarına da destek çıkıyor. Onlara giysi yardımı, gıda yardımı, eşya yardımı, kira yardımı gibi ihtiyaçlarına ve taleplerine yönelik yardımlarda bulunabiliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Engelliler, dul kadınlar, kimsesizler, dar gelirli ve yoksullar, muhtaçlar, ihtiyaç sahibi asker, şehit ve gazi yakınları; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Büyükşehir Belediyesi; başvuruları değerlendirirken birtakım kriterleri göz önünde bulunduruyor.

Yani muhtaçlar ile dar gelirli ve yoksul vatandaşlarına yardım yaparken öncelik veriyor.

Bir diğer deyişle hane halkı kişi başına düşen aylık ortalama gelir; asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişiler yani dar gelirli ve yoksullar ile muhtaçlar yani düzenli bir sigortalı işi olmayan kişiler; sosyal yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Ancak bu yardımlardan faydalanmak isteyen Gaziantepli ihtiyaç sahiplerinin öncelikle belediyeye bazı belgeleri teslim etmeleri gerekiyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından talep edilen belgelere engelliler için sağlık kurulu raporunu ve yoksullar için muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesini örnek olarak gösterebiliriz.

Belediye, başvuran kişilerin başvuru formunda doldurdukları bilgi ve belgeleri kontrol ettikten sonra yardım etmeyi planladığı yani muhtaç ya da dar gelirli olduklarına kanaat getirdiği kişilerin evine bir inceleme komisyonu gönderiyor.

Bu komisyonun aileye ya da kişiye dair evini ziyaret ettikten sonra bir rapor hazırlaması gerekiyor.

Daha sonra belediyeye teslim edilen bu raporun belediye tarafından incelenip, değerlendirilmesi sonrasında muhtaç kişilere yardım yapılıp yapılmayacağına dair karar veriliyor.

Sosyal yardım yapılması Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından uygun görülen ve düzenli yardım alan kişilerin muhtaçlıklarının ortadan kalktıkları tarih itibariyle belediyeye haber vermeleri yani aldıkları yardımların kesilmesi talebinde bulunmaları gerekiyor.

Aksi halde muhtaç olmadıkları halde yardım aldıkları tespit edilen kişiler; cezai yaptırım olarak aldıkları ayni ve nakdi yardımları faizleriyle birlikte geri ödemek zorunda kalıyorlar.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Büyükşehir belediyesinin sunduğu para yardımına ya da diğer ayni yardımlara başvurmak isteyenlerin belediye binasına giderek, yetkili kişiler tarafından kendilerine sunulan başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Başvurular; alternatif olarak e-Devlet üzerinden yani online platformda da gerçekleştirilebiliyor.

e-Devlet üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte sisteme giriş yaparak, birkaç dakika içerisinde sosyal yardım başvurunuzu tamamlayabiliyorsunuz.

Bu noktada ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkine tıklamalısınız.

Ardından Uygulamaya Git seçeneğine tıklayıp, yeni açılan sayfadan başvurmak istediğiniz belediyeyi seçmeli, sosyal yardım başvuru formunu doldurmalı ve formun en altındaki sosyal yardım türleri arasından başvurmak istediğiniz yardımları seçmelisiniz.

Hazırladığınız başvuru formunda mutlaka doğru bilgileri yer vermelisiniz.

Son olarak başvuru formunu göndermelisiniz.

Para Yardımı Yapan Dernek, Vakıf, Kuruluşlar ve İş Adamları

Gaziantep Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi kişilere yönelik yapılan ayni ve nakdi yardım türlerini, bu yardımlara başvurmanız için gerekli belgeleri öğrenmek adına dilerseniz belediyeyi de arayabilirsiniz.

0342 211 12 00 ve  ALO 153 telefon numarasını arayarak, belediye yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek yani başvurunuzun son durumunu takip edebilmek için yukarıda bahsettiğimiz belediyeye ait telefon numarasını arayabilir ya da belediyeye gidebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden sosyal yardım başvurunuzu sorgulamak adına https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Başvuru sahiplerinin başvuru esnasında doldurmaları gereken başvuru formundaki sorular ile belediyeler; başvuran kişilerin muhtaçlık seviyelerini yani maddi durumlarını tespit etmeyi amaç ediniyorlar.

Bu yüzden de tüm başvuru sahiplerinin e-Devlet üzerinden ya da belediyeye gittiklerinde bu formu doldururken yanlış ya da eksik beyanda bulunmaktan muhakkak kaçınmaları gerekiyor.

Bu formda kişiye mesleğine, ikametgah adresine, medeni haline, ailesinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına, ailesindeki toplam çalışan sayısına, ailesindeki kişi sayısına yönelik bazı sorular bulunuyor.

gaziantep belediyesi gıda yardımı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Korona virüs sürecinde muhtaç, dar gelirli ya da yoksul hamile kadınlar için süt dağıtan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; böylelikle hem annelerin hem de karınlarındaki bebeklerin bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine yardımcı oluyor.

Anneye Süt, Bebeğe Can isimli bu proje kapsamında anne adaylarına 45 günde 1 olacak şekilde toplamda 12 litre süt dağıtılıyor.

Süt yardım başvuruları, e-Devlet üzerinden ya da belediyeden yapılabiliyor.

Anne adaylarına sunulan sağlıklı ve temiz süt ise tamamen Gaziantep’te üretiliyor. Yani bu proje ile hem süt üreticileri kazanmış hem de anne adaylarının ve bebeklerin sağlığı gözetilmiş oluyor.

Gaziantep Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan ayında on binlerce yoksul aileye gıda ve erzak kolileri dağıtan belediye; gıda yardım kolileri başvurularını internet üzerinden alıyordu. İhtiyaç sahipleri, https://gidapaketi.gaziantep.bel.tr/ linki üzerinden gıda kolisi başvurularını yapabiliyorlardı.

Ancak kısa bir süre önce başvuru alımları sona erdi. Gıda kolisi yardımlarına başvurmak için bizzat belediyeye gidebilir veya e-Devlet üzerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Gaziantep Belediye her sene Ramazan ayına girmeden önce gıda kolisi yardımı yapmaktadır. Ayrıca belli dönemlerde gıda kolisi dağıtan belediye başvuruları alo 153 numarası üzerinden almaktadır.

Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler ve kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alanlar başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Eğer her hangi belediye, vakıf yada dernekten gıda kolisi, erzak yada para yardımı almıyorsanız belediye bizzat başvurabilir yada ALO 153 arayabilirsiniz

Gaziantep Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Gaziantep Belediyesi para yardımı ve nakdi yardım belediyelerin başında bulunmaktadır. Özellikle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 1500 TL yardım başvurusu pandemi döneminde iş yeri kapanan maddi zorluk çeken esnafa büyük destek sağlamaktadır.

Gaziantep Belediyesi para yardımı ve maddi yardım tek seferlik ve ihtiyaçlık durumuna göre düzenli olarak olarak yapılmaktadır. İşsiz kalan, çalışmaya ve her hangi bir geliri olmayan ailelere verilen maddi yardımlar belediyenin resmi sitesinden üzerinden bizzat belediye gidip başvurulması halinde verilmektedir. Gaziantep Belediyesi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf tarafından verilen maddi yardım başvurusuna ayrıca  ALO 153 arayarak başvuru talebi yapabilirsiniz.

Gaziantep Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Vefa Sosyal Destek Grubu, Gaziantep’te İhtiyaç Sahiplerine Ulaşıyor! Vefa Sosyal Destek grubunun Gaziantep gönüllüleri, ihtiyaç sahiplerine ulaşarak, onlara gıda kolileri dağıtıyor.

Ücretsiz gıda kolilerinden ciddi anlamda muhtaç kişiler yararlanabiliyorlar.

65 yaş üstü ya da kronik hastalar ise Vefa Sosyal Destek grubundan kendileri için alışveriş yapmaları talebinde bulunabiliyorlar.

Örneğin, 112, 155 ya da 156 hatlarından birini arayan yaşlı ya da hasta kişiler; almaları gereken ilaçları grup gönüllülerine aldırabiliyorlar. İlaçlarını ise kendi evlerinin kapısında gönüllülerden teslim alıyorlar.

Aynı şekilde şampuan, ekmek, temizlik malzemesi vb. temel ihtiyaçları için de alışveriş yapmaları adına Vefa Sosyal Destek grubuna ulaşabilecekleri hatları arayabiliyorlar.

Hatta bankadan para çekme işlemleri için bile yardım talep edebiliyorlar.

Muhtaç ya da dar gelirli olmayan yaşlıların veya kronik hastaların alışveriş tutarını ise teslimat esnasında ödemeleri gerekiyor.

Bu yazımızda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Muhtaçlık Aylığı Nedir? Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diğer Aile Yardımı Nedir? Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=Pa76SLocTOk

65 Yaş Aylığı Ne Kadar Oldu?

2.604 TL oldu.

Evde Bakım Aylığı Kaç TL Oldu?

4.337 TL oldu.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Havva tüke dedi ki:

  Eşimden boşandım ev kadınıyım 4 tane çocuğum var 3 tanesi okula gidiyor hiç bir gelirimiz yoktur evim kira kiramı ödeyemiyorum çok Zor durumdayız lütfen yardım edin.

 2. İsmail yanar dedi ki:

  Merhaba ben engelli emekliliği olan bireyin kendisiyim ama 2500 TL maaş alıyorum yetiremiyorum 3 çocuk okutuyorum evim kira kemo terapi aliyom kanser hastasıyım ben de yardım istiyorum

 3. İbrahim dedi ki:

  Maddi durumum yoktur geçim sıkıntısı çekiyorum 4 tane çocuğum var 2 tanesi okuyor onların giderlerini karşılayamıyorum gereğinin yapılmasını arz ederim

 4. Sedat yavuz dedi ki:

  Merhaba ben Sedat yavuz yüzde 74 engelli yım
  Kiracı yım gıda yardımı ihtiyaç vardır
  6kişilik aiyleyim not tek gelirim evde bakım parası

 5. Leyla Bozkurt dedi ki:

  Merhaba benim eşim 100 de 61 engelli gıdaya çok ihtiyacım var ne olur yardım edin

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık