Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kilis Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.048
A+
A-
Kilis Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Kilis Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Kilis Belediyesi sosyal yardımlarına başvurmak isteyen kişiler bunun için belediyeye bizzat başvuruda bulunabilirler. Güneydoğu Anadolu Bölgemizin şirin mi şirin şehirlerinden biri olan Kilis’te belediyecilik faaliyetlerini sürdüren Kilis Belediyesi; maddi zorluklar yaşayan, kimsesi olmayan muhtaçlara, dar gelirli vatandaşlara, yoksullara, engellilere, yetimlere, pandemi yüzünden sıkıntıya düşen kişilere yardımcı oluyor.

Bağlı oldukları belediyeye giden ihtiyaç sahipleri, gıda yardımı, eşya yardımı, kırtasiye yardımı gibi ayni yardımlara ve nakdi yardımlara başvurabiliyorlar.

Ancak başvuru sahiplerinin fakir ya da yoksul olma, muhtarlıktan alacakları fakirlik belgesini belediyeye teslim etme gibi bazı şartları karşılıyor olmaları da gerekiyor.

Bu yazımızda Kilis’te yaşayan ihtiyaç sahipleri için Kilis Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Kilis Belediyesi yardımlarına kimler başvurabilir? Başvuruda talep edilen belgeler nelerdir? vb. konuya dair en çok merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Kilis Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Kilis belediye sınırlarında ikametgahı olan ve başvuru şartlarını taşıyanlar yani engelliler, yetimler, öksüzler, yoksul dul kadınlar, yoksul ve dar gelirli kişiler, muhtaçlar ve işsizler; belediye yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli belgeleri de teslim ettikten sonra yardım başvuruları kabul edilenler, gıda yardımı, kömür yardımı, kırtasiye yardımı, bebek bezi ve bebek maması yardımı vb. yardımları almaya başlayabiliyorlar.

Kilis Belediyesinin başvuru sahiplerinden talep ettiği belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Kilis Belediyesi yardım başvuru formu
 • Kilis sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından alınması gereken hane karar takip formu
 • SGK dökümü
 • Kimlik aslı ve fotokopisi
 • Nüfus kayıt belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden yardım alınıp alınmadığına dair belge
 • Engelliler ve kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Yoksul ailelerin çocukları için öğrenci belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi

Kilis Belediyesi; yardım yapacağı kişilerden özel durumlarına göre başka belgeler de talep edebiliyor. Örneğin eşi vefat eden dul kadınlardan eşlerinin ölüm belgesini teslim etmelerini bekliyor.

İkametgah belgesi ile başvuru sahiplerinin Kilis Belediye il sınırlarında yaşayıp yaşamadıklarını kontrole gidiyor.

Aynı zamanda başvuru sahiplerinin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ya da diğer kurum ya da kişilerden yardım alıp almadığını da kontrol ediyor.

Kilis Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahiplerini gözeten Kilis Belediyesinin sosyal yardımlarına muhtaçlar, dar gelirliler, yoksullar, engelliler, muhtaç haldeki dul kadınlar, kimsesiz çocuklar, sokakta yaşayanlar başvurabiliyorlar.

Belediye yardımlarına belediyeye giderek ya da e-Devlet üzerinden şifreniz ve TC kimlik numaranız ile birlikte hızlıca başvurabiliyorsunuz.

Özellikle 65 yaş ve üstü yaşlılar, ve dışarı çıkmaları riskli olan hastalar, e-Devlet başvuruları sayesinde evlerinden çıkmadan yardımlara başvurabiliyorlar.

e-Devlet başvuru işlemi için hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz.

Başvuru formunda sizden talep edilen tüm bilgileri doldurup, başvurmak istediğiniz yardımları seçerek, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kilis Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Kilis il şehirlerinde yaşayan yani ikametgahları Kilis’te olan tüm dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar; belediye yardım başvurularını da hızlı bir şekilde e-Devlet üzerinden sorgulayabiliyorlar.

Başvurularının durumunu takip etmek isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, dilerlerse belediye binasına giderek veya belediyenin telefonunu arayarak da yardımlarını sorgulayabiliyorlar.

Kilis Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye yetkilileriyle iletişime geçerek, yardımlarını sorgulamak, yardım başvurunuzun sonucunu öğrenmek, başvurunuz için gerekli genel ve özel belgeleri öğrenmek adına belediyeye ait olan 0348 813 10 10 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Her türlü öneri, talep ve sorularınız için bu numara üzerinden belediye yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Kilis Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Kilis Belediyesi yardımlarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun yardımları
 • Giysi yardımı
 • Eşya yardımı
 • Mobilya yardımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Asker, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Engelli vatandaşlara yapılan yardımlar
 • Kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler için burs yardımları
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Kira yardımı
 • Kimsesiz yaşlılara yapılan yardımlar

Kimsesi olmayan yaşlı kişiler için evde kişisel bakım hizmeti sunan belediyelerden biri olan Kilis Belediyesi; onların sağlık kontrollerini yapmak üzere onların evlerine sağlık görevlileri gönderiyor. Pandemi sürecinde bu sayede yaşlılar, engelliler ve kronik hastalar; hastaneye gitmeksizin muayene olabiliyorlar.

Pandemi öncesinde yaşlılar için kuaför hizmeti vererek, yaşlı kişilerin saç ve sakal traşını yapan Kilis Belediyesi, görevlendirdiği temizlikçiler ile yaşlı, engelli ve hastaların evlerini de temizletiyordu. Ancak korona virüs sürecinde bu iki hizmetine ne yazık ki pandemi sonrasına kadar ara verdi.

Şehit yakınlarına yönelik olarak ayni ve nakdi yardımlar yapmayı ihmal etmeyen Kilis Belediyesi; şehit olan kişiler için taziye çadırları düzenleyerek, muhtaç ve dar gelirlilere ev yemeği de dağıtıyor.

Kilis il sınırlarındaki aşevleri, her gün on binlerce yoksul vatandaşının karnını doyuruyor. Pandemi döneminde engelliler, kronik hastalar ve yaşlılar, aşevini arayıp, kendi evlerinde sıcak yemekleri teslim alabiliyorlar.

Eğitim ve okul yardımı kapsamında yoksul üniversite öğrencilerine burs veren Kilis Belediyesi, ilköğretim öğrencilerinin de birçok ihtiyacını karşılıyor.

Örneğin, eğitim ve öğretim dönemi yaklaştığında öğrencilere kitap, kalem, defter vb. okul kırtasiye malzemeleri, üniforma, okul çantası gibi kıyafetler armağan eden Kilis Belediyesi, eşinden ayrılan, eşi vefat eden kadınların çocuklarına da aynı yardımları yapmaktan geri kalmıyor.

Yoksul vatandaşlarına ikinci el çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, koltuk vb. ev eşyalarını da bütçesi doğrultusunda hediye eden belediye, hayırseverlerin bağışladığı ev eşyalarını ve mobilyaları da yoksullara teslim ediyor.

Kilis Belediyesi, belediye yardımlarına başvurmasalar dahi yoksul ya da kimsesiz oldukları tespit edilen yaşlılara, engellilere de sahip çıkarak, onlara talep etmeseler dahi ayni ve nakdi yardımlar sunuyor.

Pandemi sonrasında yoksullaşan, kira giderlerini ödeyemediği için işyerini kapatan esnafların evlerine ise gıda kolileri gönderiyor.

Belediye Para Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu

Kilis Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Sahipsiz, kimsesiz, yoksul ve muhtaç kişilerin belediye yardımlarına başvurabilmelerine olanak tanıyan yardım başvuru formunda bu kişilerin TC kimlik no, ikametgah adres, medeni hal vb. kişisel bilgilerini tespit ve teyit etmeye yönelik sorular bulunuyor.

Belediyeler, başvuran kişilerin muhtaçlık seviyelerini öğrenebilmek adına başvuru formunda kişinin kirada oturup oturmadığına, evi olup olmadığına, aylık gelirlerine, evli mi yoksa bekar mı olduğuna dair da sorular soruyorlar.

Bu soruların nasıl yanıtlandığı doğrultusunda hangi başvuru sahiplerine yardım yapacağına dair bir ön fikir edinen belediye, sonraki aşama olarak da bu kişilerin evine bir komisyon gönderiyor.

Gönderilen ve genellikle zabıta personellerinden oluşan bu komisyon; yerinde inceleme yaparak, bir rapor hazırlıyor.

Muhtaç, dar gelirli ya da kimsesiz kişilerin beyan ettikleri bilgilerin doğruluğunu teyit eden raporu inceleyen belediye değerlendirme kurulu, salt çoğunlukla yani oy birliğe ile yardım yapacakları kişileri kararlaştırıp, bir liste hazırlıyor.

Öncelikli olarak hazırlanan bu listedeki kişilere yardımcı oluyor.

Kilis Belediyesi, diğer belediyelerimiz gibi başvuran kişilerden belgeler talep ediyor.

Başvuru sonrasında teslim edilmesi gereken bu belgelere engelliler için engelli sağlık raporunu, fakirler için muhtarlıktan alınan fakirlik belgesini örnek olarak gösterebiliriz.

Belediye; sırf yardım almak adına başvuru formunda yanlış bilgiler paylaşan kişileri tespit etmesi halinde bu kişilere yaptığı yardımları bir an önce durdurmakla kalmıyor üstelik bu kişilerden aldıkları yardımların nakdi karşılığını faizli halleriyle talep ediyor.

Cezai yaptırım niteliğindeki bu uygulamaya uymayan yani yardımlarını geri ödemeyen kişileri mahkemeye veriyor. Yani bu kişiler hakkında yasal takip başlamış oluyor.

Böylelikle belediye yardımlarının suiistimal edilmesi de engellenmiş oluyor.

Kilis Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Kilis Belediyesi Gıda Bankası, İhtiyaç Sahiplerine Yardım Etmeye Devam Ediyor. Kilis Belediyesi tarafından yoksul ve dar gelirli kişilerin gıda ihtiyaçlarını karşılamak adına oluşturulan Gıda Bankası, Ramazan boyunca olduğu gibi Ramazan sonrasında da gıda kolileri dağıtmayı sürdürüyor.

Kilis’in en yoksul mahallerinde ikamet eden ailelere ulaştırılan gıda yardım kolilerinin içerisinde makarna, bulgur, peynir, zeytin gibi yemeklik ve kahvaltılık malzemeler bulunuyor. Bu malzemelerle ortalama 4 kişilik bir aile bir aylık beslenme ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılayabiliyor.

Kısa bir süre önce ortalama 7000 gıda kolisini 75 adet mahallede dağıtan Kilis Belediyesi gıda yardımlarına başvuru formunda ‘erzak ve gıda yardımı’ seçeneğini işaretlemek suretiyle başvurabiliyorsunuz.

Gıda yardımına belediye başvuru formunun yanı sıra e-Devlet başvuru formunu doldurarak da başvurma şansınız bulunuyor.

Kilis Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Kilis Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlıları ve Kronik Hastaları Yalnız Bırakmıyor. Pandemi dolayısıyla ülke genelinde kısa bir süre içerisinde kurulan ve yardım faaliyetlerine aktif bir şekilde devam eden Vefa Sosyal Destek grubunun Kilis’te yaşayan gönüllüleri, temel ihtiyaçlarını karşılayacak kimsesi olmayan yaşlılara ve kronik hastalara yardım ediyor.

Engellilere de yardım eden gönüllüler; onlar için marketlere giderek alışveriş yapıyor, bankalardan paralarını ya da maaşlarını çekiyor, eczanelerden ilaçlarını alıyor.

Yani birçok ihtiyaçlarını gönüllü bir şekilde karşılıyorlar.

Yaptıkları alışverişe dair toplam alışveriş tutarını ise teslimat esnasında başvuru sahiplerinden alıyorlar.

Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri, belediye çalışanları, AFAD gönüllüleri, polisler, bekçiler gibi kişilerden oluşuyorlar.

Sizler de bu gönüllülere 112, 155 ya da 156 Vefa Destek hatlarından birini arayarak, ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda Kilis Belediyesi yardımlarına değinmeye çalıştık.

Sizler de Kilis’te ikamet ediyorsanız, belediye yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Muhtaçlık Aylığı Nedir? Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=3FTIHdZdHzs

Gıda Yardımını Nakit Şekilde Alabilir miyiz?

Evet.

Gıda Yardımı Kaç TL Oldu?

700 TL oldu.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık