Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Karaman Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.060
A+
A-
Karaman Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Karaman Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Karaman Belediyesi sosyal yardımları nelerdir gelin birlikte bakalım. Gıda ve erzak yardımı, kömür ve odun yardımı vb. ayni yardımlarının yanı sıra nakdi yardımları ile de Karaman’da ikamet eden dar gelirli ve yoksul vatandaşlarını sahipsiz bırakmayan Karaman Belediyesi; pandemi döneminde binlerce kişiye umut olmaya devam ediyor.

Başvuru şartlarını taşıyan ve sosyal yardımlardan yararlanmak için gerekli belgeleri belediyeye teslim eden kişilere ayni ve nakdi yardımlarda bulunan Karaman Belediyesi; bu zor süreçte engellilere, yaşlılara ve kimsesizlere de yardımcı oluyor.

Bütçesi doğrultusunda vatandaşlarına sosyal yardımlar sunan Karaman Belediyesi; sosyal belediyecilik anlayışı sayesinde toplumun ihtiyaç sahibi kesiminin de yaşam şartlarını iyileştirmeyi amaç ediniyor.

Korona virüs salgınının beraberinde getirdiği pandemi sürecinde işleri yavaşlayan hatta durma noktasına gelen esnafların ve işyerinden çıkarılan ya da ücretsiz izne ayrılan çalışanların da destekçisi oluyor.

Bu yazımızda kısaca Karaman Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri yanıtlamaya, Karaman Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Karaman Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Karaman Belediyesi tarafından Karaman il sınırlarında ikamet eden dar gelirli ve yoksul vatandaşlara yönelik olarak yapılan yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Sağlık ve ilaç yardımları
 • Kira yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlara yönelik yardımlar
 • Afetzedelere yönelik yardımlar
 • Yaşlılar için evde kişisel bakım hizmeti
 • Çocuklar için kırtasiye ve giysi yardımları
 • Öğrencilere burs yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi yardımları
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı

Karaman aşevi; günlük sıcak ev yemeği dağıtıp ihtiyaç sahiplerinin beslenme ihtiyaçlarını karşılayarak, onların sağlıklarını gözetiyor.

Her gün sıcak yemeklerin pişirildiği aşevine muhtaçlar, kimsesizler ve dar gelirli vatandaşlar giderek, herhangi bir ücret ödemeden yemek yiyebiliyorlar.

Düzenli aralıklarla ihtiyaç sahiplerine erzak kolileri dağıtan belediye; yoksul ailelere ve çocuklarına da hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan giysileri, eşyaları dağıtıyor.

Talep üzerine evinde hiçbir şekilde çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, koltuk takımı vb. eşyalar bulunmayan dar gelirli vatandaşlarına da mobilya ve eşya armağan ediyor.

Maddi durumu iyi olmayan, çocuklarının kırtasiye ve giysi ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan ailelerin çocuklarına kitap, kalem, defter vb. temel malzemeleri dağıtan Karaman Belediyesi; onlara kış aylarında bot, kaban, ayakkabı vb. giysiler alarak, yüzlerini güldürüyor.

Kronik hastaları, yaşlıları ve engellileri de önemseyen belediye; bu kişilerin evlerine periyodik olarak sağlık görevlileri gönderiyor.

Yaşlılar, kronik hastalar ve engelli vatandaşlar için düzenli sağlık kontrolleri yaptıran belediye; evde kişisel bakım hizmeti de vererek, onların traş vb. kuaför ihtiyaçlarının giderilmesine de yardımcı oluyor.

Yaşlıların, kronik hastaların ve engellilerin evlerini de temizlik görevlerine zaman zaman temizletiyor. Ancak pandemi dolayısıyla temizlik ve kuaför hizmetlerine bir süreliğine ara verdiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Zor durumdaki vatandaşlarına süreli ya da birkaç seferli nakdi yardımlarda yani para desteğinde bulunmaktan kaçınmayan Karaman Belediyesi, soğuk geçen kış günlerinde yoksul ailelerin ısınma ihtiyaçlarını da karşılamak amacıyla onlara odun, kömür dağıtıyor. Sobası olmayan kişilere ise yardım başvuruları üzerine soba götürüyor.

Yaşadıkları ev, sağlıklı ve yeterince konforlu olmayan ailelerin ufak tefek tamirat işlemleri için de ustalar görevlendiren belediye; kiralarını ödeyemeyen ailelere ise kira desteğinde bulunuyor.

Üniversite öğrencilerine yönelik nakdi yardımları ile onların geleceklerine emin adımlarla ilerlemelerine yardımcı olan Karaman Belediyesi; başvurular üzerine engelli vatandaşlarına ise baston, havalı yatak, tekerlekli sandalye vb. medikal cihazları ücretsiz bir şekilde sunabiliyor.

İhtiyaç sahiplerine ilaç yardımında da bulunan belediye; eşinden boşanmış ya da eşi vefat etmiş kadınlara sahip çıkmayı unutmayarak, onların da ayni ve nakdi yardım başvurularını mümkün olduğunca karşılamaya çalışıyor.

Sel, deprem, yangın gibi ciddi kazalara ve afetlere maruz kalan vatandaşlarının ise mobilya, eşya vb. yardım taleplerine yanıt veriyor. Ancak bu kişilerin yardımlardan yararlanabilmeleri için öncelikle belediye tarafından görevlendirilen bilirkişi tarafından hazırlanan rapor ile bu afet ya da kazalara maruz kaldıklarını kanıtlamaları gerekiyor.

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Karaman Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ayni ya da nakdi yardımlara başvurarak, ekonomik anlamda bir nebze de olsa rahatlamak isteyenlerin Karaman Belediyesine giderek, sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları ya da başvurularını e-Devlet üzerinden online şekilde gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Ülkemizde tüm vatandaşlar, bağlı oldukları belediyenin sosyal yardımlarına https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linki üzerinden başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar; başvuru formunda başvurmak istedikleri sosyal yardım türlerini de seçebiliyorlar. Yani birden çok ayni ve nakdi yardıma aynı anda başvurabiliyorlar.

Karaman Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru sorgulama işlemi de bizzat Karaman Belediyesinden veya e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.

Sorgulama ile vatandaşlar; başvurdukları ayni veya nakdi yardım taleplerinin kabul edilip edilmediğini yani başvuru sonucunu öğrenebiliyorlar.

Yardım başvuru sonucunu öğrenmek isteyen kişiler, belediyeye ait olan telefon numarasını arayarak, belediyede çalışan yetkililer ile de iletişime geçebiliyorlar.

Yani sorgulama işlemi 3 farklı şekilde yapılabiliyor.

Karaman Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Karaman Belediyesine ait olan 0338 226 40 00 telefon numarası aranarak da yardım başvurusu gerçekleştirilebiliyor.

Yardımlara başvurmak isteyen ihtiyaç sahipleri belediyeyi arayarak, yardım başvurusu için talep edilen belgeleri, başvuru şartlarını ve hangi yardımlardan faydalanabileceklerini öğrenebiliyorlar.

Karaman Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Başvuru esnasında başvuru sahiplerine yetkili kişiler tarafından verilen başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması, başvurularının belediye tarafından doğru değerlendirilmesi noktasında oldukça önem taşıyor.

Başvuru sahiplerinin bu formu doldururken TC kimlik no, ikametgah, meslek, aylık gelir vb. soruları yanıtlamaları gerekiyor. Aynı zamanda başvuru sahibine evli olup olmadığına, hanesinde kaç kişi bulunduğuna dair de sorular soruluyor.

Belediye değerlendirme kurulunun başvuru sahiplerinin mali durumlarına dair bilgi edinebilmesini sağlayan başvuru formunda mesleğine ve gelirine dair yanlış bilgi beyan eden ve bir süreliğine belediye yardımlarından faydalanan kişiler hakkında cezai yaptırım uygulanıyor.

Bu cezai yaptırım doğrultusunda bu kişilerin aldıkları yardımları faizleriyle birlikte geri ödemeleri gerekiyor.

Karaman Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Karaman Belediyesi, ülkemizdeki diğer belediyeler gibi toplumun yoksul kesimine yardımcı oluyor.

Yoksullukla mücadele ve sosyal belediyecilik kapsamında muhtaçlara, dar gelirlilere, engellilere, dul kadınlara, kimsesizlere, yetim çocuklara, kronik hastalara, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına yardım elini uzatıyor.

Sosyal yardımlara başvurma hakkına sahip olan ihtiyaç sahiplerinin sosyal yardım başvurularının kabul edilebilmesi için belediyeye bazı evrakları zamanında teslim etmeleri gerekiyor.

Engellilerden ve kronik hastalardan istenilen sağlık kurulu raporu, maaşı olmayan işsiz vatandaşlardan talep edilen SGK’dan alınması gereken belge ve dul kadınlardan talep edilen vefat eden eşlerine dair ölüm belgesi; bu belgeler arasında bulunuyorlar.

Başvuru sahiplerinden nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı, muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi, hane halkı aile beyan fişi vb. belgeler talep edilebiliyor.

Karaman Belediyesi, bu belgeleri inceleyip, başvuru sahibinin mali durumunu değerlendirdikten sonra bir de yerinde inceleme yapmak üzere başvuru sahibinin ikametgahı olarak gösterdiği adrese birkaç kişiden oluşan komisyon gönderiyor.

Başvuru sahibinin yaşadığı eve, sosyo-ekonomik durumuna dair bilgiler içeren bu raporu da inceleyen Karaman Belediyesi değerlendirme kurulu; başvuru sahibinin sosyal yardımlara ihtiyacı olup olmadığına dair karar veriyor.

Karaman Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Karaman Vefa Sosyal Destek Grubu Gönüllüleri, Çalışmalarına Devam Ediyor. Pandemi sürecinde dışarı çıkmaları sağlıkları için sakıncalı olan 65 yaş üstü veya kronik hastalar; market ihtiyaçlarını gördürmek, ilaçlarını aldırmak ya da su, doğalgaz vb. faturalarını ödetmek istediklerinde Vefa Sosyal Destek Grubu gönüllülerine ulaşabiliyorlar.

Vatandaşlar; 112, 155 ya da 156 Vefa Sosyal Destek hatlarını aradıklarında kendilerine yardımcı olacak gönüllülerle iletişime geçebiliyorlar.

Gönüllülerden bankadan para ya da maaşlarını çekmeleri, eczaneye giderek ilaçlarını almaları vb. taleplerde bulunabiliyorlar.

Alışveriş ücretini ise ihtiyaç duydukları ürünleri evlerinin kapısında Vefa gönüllülerinden teslim alırken ödeyebiliyorlar.

Karaman Belediyesi Erzak Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Karaman Belediyesi, belirli aralıklarla il sınırlarındaki yoksullara ve muhtaçlara yağ, bulgur, makarna gibi temel gıda malzemelerinin yer aldığı yardım kolilerini ev adreslerine giderek teslim ediyor.

Erzak ve gıda yardımına vatandaşlar, kendileri belediyeye giderek de başvurabiliyorlar.

Erzak ve gıda yardımına başvuru işlemi e-Devlet üzerinden de kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Karaman Belediyesi gıda yardımına başvurmak isteyenlerin başvuru formunun alt kısmında yer alan ‘Sosyal Yardım Türleri’ başlığının altındaki Gıda ve Erzak Yardımı seçeneğini işaretlemeleri yani buradaki kutucuğa tick işareti koymaları gerekiyor.

Bu yazımızda Karaman Belediyesi sosyal yardımlarına değinmeye çalıştık.

Sizler de Karaman il sınırlarında yaşıyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardımı ve Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Lohusa Kadınlara Şartlı Sağlık Yardımı Kaç Ay Verilir?

2 ay verilir.

Lohusa Kadınlara Şartlı Sağlık Yardımı Kapsamında Kaç TL Verilir?

300 TL.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Gökhan dedi ki:

  Ben epleks hastasıyım çalışamıyorum yeni havale geçirdim hastane de 3 gündür yatıyorum dum kurban bayramı 1 ci günü hastaneden taburcu oldum sizlerden aile ihtiyaç var. 2 tane kızım var birisi 9 yaşında öbürü de 1.5 yaşında gıda ve temizlik koli yardım etmenizi istiyorum.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık