Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

10.05.2023
1.776
A+
A-
Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Sosyal yardımlar en başta belediyeler aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Yardıma muhtaç yani ihtiyaç sahibi kişilere yardım eli uzatan belediyeler; gıda yardımı, giyim yardımı, kömür, odun yardımı vb. pek çok yardımlarıyla geçinmekte zorlanan, maddi bir geliri bulunmayan ailelerin yardımına koşuyor.

Ciddi anlamda ihtiyaç sahibi olan kişilerin daha rahat yaşayabilmeleri, çocukların ise eğitim hayatlarının devam edebilmesi noktasında belediyeler; üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışıyor.

Özellikle son dönemlerdeki korona virüs salgını sonrası belediyeler; aktif bir şekilde maddi sıkıntı çeken esnafların, işini kaybeden kişilerin kısaca korona virüsten olumsuz yönde etkilenen herkesin bir nebze de olsa soluklanabilmesine olanak tanıyor.

Bu yazımızda 2023 belediye yardımları nelerdir? sorularını yanıtlamaya, belediye yardımlarına nasıl başvurabileceğinize ve başvuru koşullarına değinmeye çalışacağız.

İşte, belediye yardımlarına ve başvuru sürecine dair bilmeniz gereken o detaylar:

Kızılay Gıda Yardımı ve Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye Yardımları Nelerdir?

Belediyeler; fakir kişilere nakdi yardım yani para yardımı yapabileceği gibi kömür, odun, erzak, eğitim yardımı vb. nakdi yardımlar da yapabiliyorlar.

Belediyeler tarafından yardıma muhtaç olduğu tespit edilen kişilere başvuru sonrası yapılan yardımları kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

Nakdi (parasal yardım)

Belediyeler; yoksul ailelere bir miktar para vererek, onların acil ihtiyaçlarını bir an önce karşılayabilmelerini sağlayabiliyor.

Belediye bursları

Fakir ailelerin çocuklarına bağlanan belediye bursları ile bu çocukların kırtasiye, eğitim-öğretim masraflarını karşılamak, çocukların eğitim hayatlarında daha başarılı ve mutlu olabilmelerini sağlamak hedefleniyor.

Öğrencilere ayrılan bütçe; belediyenin kendi bütçesine göre değişiklik gösterebiliyor.

Aynı zamanda okul yardımı kapsamında çocukların önlük, ayakkabı vb. bazı önemli ihtiyaçları da karşılanabiliyor.

Eğitim yardımı kapsamında ise öğrencilerin eğitim hayatlarını sürdürebilmeleri sağlanıp, aralıksız bir şekilde derslere katılmaları yani okula maddi yetersizlik yüzünden gidememeleri önlenebiliyor.

Fakir aileler için kira yardımı

Kira yardımı; çoğunlukla SGK’ya bağlı herhangi bir işte çalışmayan, düzenli geliri olmayan, üzerine kayıtlı gayrimenkulu olmayan yani ciddi anlamda ihtiyaç sahibi kişilere yapılıyor.

Böylelikle bu kişilerin barınma ihtiyacını karşılamak amaçlanıyor.

Bebekler için bez ve mama yardımı

Bebek sahibi, bebeğinin bez ve mama ihtiyacını karşılayamayacak derecede maddi zorluk içindeki kişilere, şehirden uzakta yaşayan ailelere bez ve mama yardımı yapılabiliyor.

Belediye Engelli yardımı

Çalışma gücü olmayan, engeli yüzünden sabit bir geliri bulunmayan kişilere de engelli yardımı kapsamında maaş bağlanması, kömür, yakacak yardımı vb. pek çok yardım yapılabiliyor.

Lakin bu noktada kişide en az %40 engel olması şartı aranıyor.

Belediye Odun ve kömür yardımı

Doğalgaz kullanılan bir evde yaşama gücüne sahip olmayan, geçim sıkıntısı çeken ailelere kış aylarında ısınabilmelerini sağlamak ve hasta olmalarını önlemek amacıyla odun ve kömür desteği, belediyelerce sunuluyor.

Gıda Yardım Parası Başvurusu ve Sorgulama

Gıda ve erzak yardımı

Gıda ve erzak yardımı kapsamında ailelere gıda ve erzak yardımı yapılıyor. Böylelikle ailelerin nohut, fasülye, pirinç vb. temel gıda ve temizlik malzemelerine kolaylıkla ulaşabilmeleri sağlanıyor.

Belediye bayram yardımı

Ramazan ve Kurban Bayramları’nda belediyeler tarafından fakir ailelere bayram hediyesi olarak, ayni ve nakdi yardımlar yapılabiliyor.

Şehit ve gazi yakınlarına yardım

Eşi, babası ya da çocuğu şehit olmuş ya da askerlik görevini gerçekleştirirken gazi düşmüş ailelere de belediyelerce ayni ve nakdi yardımlar sunuluyor.

Giyecek yardımı

Belediyeler; kıyafet almakta ve giyim ihtiyacını karşılamakta zorlanan fakir ailelere giyecek yardımı yaparak, onların özellikle kış aylarında soğuk havalardan korunmalarına da yardımcı oluyor.

Sağlık ve ilaç yardımı

SGK sigortası bulunmayan yani sağlık ihtiyaçlarını kendi bütçesi ile karşılamak zorunda olan kişilere, hastalara, özellikle yaşlılara sağlık ve ilaç yardımı adı altında önemli yardımlar yapılıyor.

Sosyal yardım kartı

Özellikle büyükşehir belediyeleri tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen, içerisinde 300, 500 TL gibi bir limit bulunan sosyal yardım kartları; kişilerin hesaplarına aylık olarak yatırılıyor.

İhtiyaç sahipleri; bu kartları market ihtiyaçlarını karşılarken kullanabiliyorlar. Belediye Sosyal Yardımları düzenli ve yılda 2 defa olmak üzere verilmektedir. İhtiyaç durumunuza göre düzenli yardıma alıyorsanız size yardım kartı verilmektedir.

Belediye yaşlı bakım hizmeti

Yaşlı bakım hizmeti doğrultusunda belediyeler; yaşlı kişilerin bakımıyla ilgilenecek sağlık çalışanlarını görevlendiriyor.

Belediyeler tarafından yoksul ailelere ve bireylere yapılan yardımlar yukarıdakilerle sınırlı değil!

Belediye tarafından hangi yardımların ve imkanların sunulduğunu öğrenmek adına belediyenize danışabilirsiniz!

Lakin belediyelerin yardım edecekleri kişiyi seçerken oldukça seçici davrandıklarını, herkese yardım etmediklerini yani ciddi anlamda yoksul kişilere ayni ve nakdi yardımlarda bulunduğunu da hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Kimler Belediye Yardımlarına Başvurabilir?

Belediye yardımlarından yararlanabilecek kişilerin ön koşul olarak herhangi bir sabit gelirlerinin ve sigortalı işlerinin olmaması gerekiyor.

Bununla birlikte çalışsa dahi çocuk sayısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı fazla olan kişiler de yardımlara başvurabiliyorlar.

Bu noktada kişiye yardım edilip edilmeyeceği, hangi kriterlere öncelik verildiği belediyeler tarafından değişebiliyor.

Belediye Yardımı Kimlere Verilir?

Belediye yarımı ihtiyaç sahibi kişiler belediyenin sosyal yardımlar birimine bizzat başvurmaları yada muhtarlığı bildirmeleri halinde alınır.

Belediye yardımı kimlere verilir? sorusunu kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gelir kaynağı olmayan ya da gelir kaynağı olsa da yetersiz olan kişiler
 • Çok fazla sayıda çocuğu olan, geliri çocuklarına bakmak için yeterli olmayan kişiler
 • Evinde hasta, yaşlı ya da engelli olan, bu kişilere bakmakla yükümlü olan lakin geliri az olan kişiler
 • 65 yaş üstü, kimsesiz ve yardıma muhtaç yaşlılar
 • Maddi yardıma ihtiyacı olan şehit ve gazi yakınları
 • Eğitimine devam etmek için ailesinin yeterli geliri olmayan çocuklar

Belediye Yardımları Nasıl Alınır?

Belediye yardımı almak isteyen kişilerin öncelikle yardım taleplerini belediyeye başvuru ile dile getirmeleri gerekiyor.

Bu noktada bağlı olduğunuz belediyenin telefonunu arayabilir, başvuruyu nasıl kabul ettiklerini öğrenebilirsiniz.

Kimi belediyeler için telefonla başvuru yeterli olurken kimi belediyeler de başvuran kişiler ve ailelerle yüz yüze görüşmeyi tercih ediyorlar.

Dilerseniz; muhtarınıza başvurarak, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine, hangi yardımlardan yararlanabileceğinize dair ona danışabilirsiniz.

Belediye Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler:

Yardım başvurusunda bulunan kişilerin hangi belgeleri toparlayıp, belediyeye götürmeleri gerektiği hangi yardıma başvurduklarına göre değişiklik göstermekle birlikte kişilerin mutlaka yoksun ve fakir kişiler olmaları gerekiyor.

İstenilen belgelerin de kişinin ciddi anlamda yardıma ihtiyacı olduğunu kanıtlaması gerekiyor.

Özellikle belediyeden ayni yardım yani para yardımı alacak kişilerden pek çok belge talep ediliyor.

Belediye yardımları başvurularında talep edilen bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Yardım başvuru dilekçesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan ve kişinin çalışıp çalışmadığını gösteren ‘ sağlık provizyon aktivasyon belgesi’.
 • Kişinin üzerine kayıtlı araç ya da ev olmadığını gösteren belgeler
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi
 • Çocuklara yapılacak kırtasiye ve okul yardımları için çocukların okullarından alınacak öğrenci belgeleri

Yukarıdaki belgeler; temel belgeler olmakla birlikte başvurulan yardıma göre belediyelerin farklı talepleri de olabiliyor.

Örneğin; şehit ve gazi yakınlarına yapılacak yardımlarda bu durumu kanıtlayan belgeler talep ediliyor.

Başvuru sonrasında belediyeler; kişinin beyan ettiği bilgilerin ve evrakların doğruluğunu araştırmaya başlıyorlar.

Bu araştırma sonrası kişilerin ciddi anlamda yoksul olduğunun tespit edildiği hallerde kişilerin yardım başvuruları kabul ediliyor.

Belediye Yardım Parası Ne Kadar?

İmkanlar dahilinde gıda, giyecek, cenaze ve doğum yardımında bulunan belediyeler ayrıca ilçelerinde oturan fakir kişilere nakit yardımda bulunmaktadır. Belediye nakit yardımları değişiklik göstermesine karşın ortalama olarak 300 ile 500 TL arasında değişmektedir.

Bu yazımızda kısaca belediye yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Yardımlara dair görüşlerinizi ve deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi takipçilerimizle sizler de paylaşabilirsiniz.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu ( Covid-19 Destekleri)

Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=584fKbH8toY

Belediyeler Engelli Yardımında Engel Derecesinin Kaç Olmasına Dikkat Etmektedir?

Sosyal yardımı alabilmesi için kişinin en az %40 engel derecesine sahip olması gerekmektedir.

Odun ve Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılmaya Başlanır?

Yakacak yardımı genel olarak Haziran ayında dağıtımına başlanan bir yardımdır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Semra karasubasi dedi ki:

  Eşimden ayrıldım ve ne nafaka nede tazminat hiç bir yardım almıyorum devletin bana sunduğu imkanlardan faydalanmak istiyorum

 2. Selda dedi ki:

  Maddi yardım için başvyrmak istiyorum sosyal yardımda kaydım var yeşilkartlıyım iki kızım var ve kiradayım

 3. Ayten dedi ki:

  Evim kira eşim calışmiyo

 4. Ayten dedi ki:

  Nakit para yardımı

 5. Mustafa.aydin dedi ki:

  Selam..iyiaksamlar..efendim…yardim..istiyom..sizden..para..yardimi..allah.rizasiicin…kirami..odeyemedim..iki.cocugum..okula..gidiyor..yetistiremiyom…sizin..yardiminizi..bekliyom

  1. Tuba kaydur dedi ki:

   3 tane çocuğum var kızım okula başladı yardımınıza ihtiyacım geçinemiyoruz

 6. CUMA ŞERİF dedi ki:

  Merhaba maddi yardım nasıl alabilirim şu zamana kadar hiç almadım 3 tane çocuğum var kirada oturuyorum zor durumdayım ne yapmam gerekir maddi yardım anlamadım

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık