DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

PTT Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Numarası ve Direk Bağlanma

PTT Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Numarası ve Direk Bağlanma
A+
A-

PTT Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Numarası ve Direk Bağlanma; PTT ülkemizde yıllardır hizmet veren köklü bir kurumdur. Ülkemizin hem kargo hizmeti veren hem de vatandaşlara para yatırma ve çekme imkanı tanıyan tek kuruluşu olan PTT; çağrı merkezi hizmeti ile müşteri hizmetlerini arayan kişilerin de sorularını yanıtlıyor.

Müşteri hizmetlerini arayan kişiler, hem PTT’nin neredeyse bütün hizmetlerine hem de kargolarının son durumlarına dair bilgi edinebiliyorlar.

Bu yazımızda PTT çağrı merkezi müşteri hizmetleri numarası nedir? sorusunu yanıtlama, kargo ve posta takip işlemlerinizi nasıl yapabileceğinize, son olarak da HGS ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

PTT Kargo Çalışma Saatleri, Dağıtım, Açılış ve Kapanış Saatleri

PTT Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Numarası

Çağrı merkezini arayıp, müşteri temsilcisine bağlanmak isteyen vatandaşlarımızın 444 1 788 numaralarını tuşlamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; çağrı merkezini arayarak, posta-kargo sorgulama, gönderi teslimat süresi sorgulama, CEP PTT güvenlik ayarlarını sıfırlama, talimatlı fatura sorgulama, HGS bakiye sorgulama, e ticaret PTT-AVM işlemlerine dair bilgilendirme vb. pek çok hizmetten yararlanabiliyorlar.

Aynı zamanda KEP yani kayıtlı elektronik posta işlemlerine dair güvenlik ayarlarını sıfırlama, bloke kaldırma vb. işlemler de çağrı merkezleri aracılığıyla yapılabiliyor.

Kısacası PTT çağrı merkezi; e-ticaret, HGS, telgraf reklamasyon, parasal posta, posta-kargo gibi alanlarda bilgi edinebilmenize, çoğu işlemi yapabilmenize olanak tanıyor.

PTT Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma 2023

PTT Çağrı Merkezini aradığınızda sizleri otomatik bir ses karşılıyor ve yapmak istediğiniz işleme göre de sizleri bu ses, yönlendiriyor.

Zaman kaybetmeksizin direk PTT müşteri hizmetlerine yani müşteri temsilcisine bağlanmak istiyorsanız, 444 1 788’i tıkladıktan sonra yönlendirme sonrası önce 2’yi sonra 1’i en son da 1’i tıklamalısınız.

Yani 3 yönlendirmede 2-1-1 rakamlarını tuşladığınızda onlarca yönlendirme arasında kaybolmadan kolaylıkla direk olarak PTT müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

PTT Kargo Müşteri Temsilcisine Bağlanma

PTT kargo müşteri hizmetlerine direk bağlanmak için ilk olarak 444 1 788 numarası arandıktan sonra hangi birime bağlanmak istiyorsanız sırası ile;

  • Kargo genel bilgi: 3-1
  • Yurtiçi kargo hizmetleri için: 2-1-1
  • Yurdışı kargo ve turpex hizmetleri için: 2-1-2
  • Yurtiçi kargo ve kuryelerin adresten aldırılması için: 2-2-1

PTT Kargo Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

PTT kargo müşteri hizmetlerine direk bağlanmak için 44 1 788 numarası arasından sonra kargo işlemleri için 3-1 tuşuna basabilirsiniz. Yurt için ve yurt dışı kargo birimleri farklı olduğu için müşteri hizmetlerine direk bağlanmak için 3-1 tuşuna basarak bilgi alabilirsiniz.

PTT Müşteri Hizmetlerine Ulaşamıyorum

PTT müşteri hizmetlerine ulaşamıyorum sorunu yaşayan bir çok kişi genelde PTT çalışma saatlerini bilmediklerinden bağlanırken sorun yaşamaktadırlar. PTT çağrı merkezi çalışma saatleri 08:00 – 17:00 olduğundan bu saatler dışında atadığınızda kimseye ulaşamazsınız.

PTT Kargo Takip

PTT kayıtlı gönderiyi takip etmeniz için mutlaka kargoyu gönderdiğiniz şubeden size verilen ya da size kargoyu gönderen göndericiye verilen barkod numarasını kullanmanız gerekiyor.

Bu yüzden de size verilen bu numarayı mutlaka saklamalısınız. Aksi halde internet üzerinden gönderi takip işlemini gerçekleştirme şansınız bulunmuyor.

Kargo takip işlemi için https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ linkini tıklamalısınız.

Tek seferde yalnızca tek bir kargonuzu sorgulayabileceğiniz gibi maksimum 5 kargonuzun gönderi takip durumunu da tek bir işlemle sorgulayabilirsiniz.

PTT Posta Takip

PTT posta takipleri için de kargo takip işlemlerinde olduğu gibi https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ linkini tıklamalısınız.

Posta barkod numarasını ya da maksimum 5 adet barkod no sunu girerek, postalarınızı sorgulayabilirsiniz.

HGS Nedir?

HGS, yani hızlı geçiş sistemi; 17 Eylül 2012 tarihinden bu yana geçerli olan, otoyol ve boğaz geçişlerinde ödemenin pasif RFID(radyo frekansı ile tanımlama) sistemi ile yapılmasına olanak tanıyan bir ücretlendirme sistemi olma özelliği taşıyor.

Bu sistem; sürücülerin ödeme yapmak için otoyol ya da boğaz geçiş sıralarında bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

HGS sistemine göre ücret; gişelerdeki antenler aracılığıyla toplanıyor. Araç üzerinde yer alan etiketleri algılayan bu antenler, araçtaki etiketle ilişkilendirilmiş hesaptan geçiş ücretini tahsil ediyorlar.

HGS sisteminde etiket tipi ve kart tipi olacak şekilde iki farklı kart kullanılıyor.

Radyo frekansı ile tanımlama sistemi doğrultusunda aracın ön camına çipli, pilsiz ve ince bir etiket yapıştırılıyor.

Etiketin üst kısmına ise koruma teknolojisi yerleştiriliyor.

HGS etiketleri PTT şubelerinin yanı sıra anlaşmalı bankalardan da alınabiliyor. Alım esnasında kişinin araç ruhsatını ve TC kimliğini mutlaka yetkili kişiye ibraz etmesi gerekiyor.

HGS müşterileri, istedikleri kadar ön yükleme yaparak, bu sistemden yararlanabiliyorlar.

HGS ödemelerinde kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı, posta çeki hesabı ile ödeme talimatı, PTT şubelerinden nakit ödeme vb. farklı yöntemler geçerli oluyor.

PTT HGS Sorgulama

PTT’nin sunduğu hizmetlerden biri olan HGS sorgulama; en genel tanımıyla kişilerin otoyol ve geçişlerde yaptıkları geçiş bilgilerini, aynı zamanda HGS ürün bakiyelerini sorgulayabilmelerine olanak tanıyor.

PTT müşteri hizmetleri sayfasına üye olan tüm HGS müşterileri, geçiş bilgi ve bakiye sorgulama ayrıcalığından yararlanabiliyorlar.

HGS müşterileri, PTT işyerleri sayesinde alınan ürünlere dair bilgi güncellemeleri, HGS ürünler arasında bakiye aktarımı, HGS ürün satış ve bakiye yükleme işlemleri vb. pek çok işlemi de gerçekleştirebiliyorlar.

PTT Online HGS Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS kartınıza ya da etiketinize yükleme yapmak yani para yatırmak için öncelikle https://hgs.epttavm.com/sorgula?gclid=EAIaIQobChMInt2Qx_v16QIVjYGyCh2Wtw0AEAAYASAAEgLpYvD_BwE linkini tıklamalısınız.

Ardından yükleme yapmak istediğiniz etiket için sayfada belirtilen plaka no, TC kimlik no, pasaport no, HGS ürün no seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz.

Sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz girdiğiniz takdirde etiketinize kolaylıkla yükleme yapabilirsiniz.

Dilerseniz HGS yükleme işlemlerinizi PTT avm ler aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

HGS İhlali Sorgulama:

HGS ihlaline dair geçiş bilgilerini sorgulamak istediğinizde bu işlemi e-Devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile gerçekleştirebilirsiniz.

İhlal geçiş sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-ihlalli-gecis-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

HGS ihlal geçiş bilgilerinizi sorguladığınızda aynı zamanda ödemeniz gereken ceza miktarını da öğrenebilirsiniz.

Ya da PTT müşteri hizmetlerini yani 444 1 788’i arayarak da aldığınız ceza hakkında bilgi edinebilirsiniz.

HGS Ne Kadar? Nereden ve Nasıl Alınır?

PTT Personel Alımı Şartları Neler? Nasıl Başvuru Yapılır?

PTT Kargo Müşteri Temsilcisine Nasıl Bağlanabilirim?

PTT Kargo müşteri temsilcisine 444 1 788 numarası üzerinden bağlanabilirsiniz.

PTT Hafta Sonu Açık mı?

Hayır, PTT sadece kargo hizmeti kısmı; kargo dağıtımını cumartesi öğlene kadar yapmaktadır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.