HGS Ne Kadar? Nereden ve Nasıl Alınır?

HGS Ne Kadar? Nereden ve Nasıl Alınır?
30.04.2023 21:04
2.460
A+
A-

HGS Ne Kadar? Nereden ve Nasıl Alınır? 17 Eylül 2012 tarihinde uygulamaya giren HGS ile artık otoyol ve boğaz köprüleri geçişlerinde sürücüler, uzun kuyruklar beklemek zorunda kalmadan, geçiş işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlayabiliyorlar.

HGS Ne Kadar? Nereden ve Nasıl Alınır?
HGS Ne Kadar Nereden ve Nasıl Alınır

Köprü ve otoyol geçiş ücret ödemelerinin pasif RFID teknolojisi ile gerçekleştiği HGS; sürücülerin otoyol ve köprülerde ücret ödemek için gişelerde durmalarını, beklemelerini ve zaman kaybetmelerini önlüyor.

Böylelikle sürücüler; gişe ödemelerinde dakikalarca beklemeden yolculuklarına devam edebiliyorlar.

Hızlı geçiş sisteminde geçiş ödemeleri, araç üzerinde yer alan etiketlerin gişelerdeki antenler tarafından algılanması ve ödemenin etiketle ilişkilendirilmiş olan HGS kartından çekilmesi doğrultusunda gerçekleştiriliyor.

Yani nakit para ile geçiş ücreti ödemenin tarihe karıştığı bu sistem; yepyeni bir ödeme tekniğini temel alan bir ücretlendirme sistemini ifade ediyor.

Bu yazımızda kısaca HGS 2023 ne kadar? HGS nasıl ve nereden alınır? vb. hızlı geçiş sisteminde ödeme amacıyla kullanılan kartların özelliklerine ve kullanımına dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, bu sisteme dair bilmeniz gereken o detaylar:

2023 HGS Ne Kadar?

2023 yılı itibariyle HGS etiketleri PTT’lerde 15 TL olarak satışa sunuluyor. Araç üzerine yapıştırılan ve gişelerdeki antenler tarafından okunan bu etiketleri PTT’lerden satın alabiliyorsunuz.

HGS etiketi değil de kartı satın almak istediğinizde ise 30 TL bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Bununla birlikte otoyol ve köprü geçiş ücretlerini kart ve etiketinizle karşılayabilmeniz için etiket ya da kartınıza da bir miktar bakiye yani para yükletmeniz gerekiyor.

Ne kadarlık bir bakiye yükletmeniz gerektiğine ise HGS kart kullanım sıklığınıza göre karar verebilirsiniz.

Yani kartınıza 50 TL’lik bir bakiye yükletebileceğiniz gibi daha uzun süreli kullanımlar için 500 TL’lik bir yükleme de yapabilirsiniz.

HGS Nasıl Alınır?

HGS etiket ya da kartlarını PTT işyerlerinden, anlaşmalı bankalardan, anlaşmalı petrol şirketlerinden ya da anlaşmalı bayiliklerden kolaylıkla alabilirsiniz.

Satın alma işlemi esnasında yanınızda TC kimlik kart ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisini ve araç ruhsatınızı da mutlaka götürmelisiniz.

Kimlik, kimlik fotokopisi ve araç ruhsatı dışında HGS satın alım esnasında sizden başka bir belge talep edilmediğini söyleyebiliriz.

HGS Nereden Alınır?

Hızlı geçiş sistemine ait ödeme araçlarını yani etiket ya da kartları PTT işyerlerinden alabileceğiniz gibi anlaşmalı GSM şirketlerinden, anlaşmalı petrol şirketlerinden, anlaşmalı bankalardan ya da anlaşmalı bayiliklerden de temin edebilmeniz mümkün.

Bununla birlikte PTT işyerlerinden aldığınız HGS etiket ya da kartlarınıza ePTTAVM üzerinden yani online bir şekilde bakiye yüklemesi yapabiliyorsunuz.

Yani HGS yükleme işlemi için tekrar anlaşmalı adreslerden birine gitmenize gerek kalmıyor.

https://www.ekonomist.com.tr/teknoloji/hgs-nereden-nasil-alinir-hgs-ucreti-2022-ne-kadar-27979

HGS Anlaşmalı Bankalar

HGS kartlarını satın alabileceğiniz, aynı zamanda bakiye yükleme yapabileceğiniz anlaşmalı bankaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşbankası
 • Garanti
 • TEB
 • Kuveyttürk
 • Yapıkredi
 • Denizbank
 • Albarakatürk
 • Halkbankası
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Türkiye Finans
 • Finansbank

Yani yukarıda da sıraladığımız gibi HGS kart satın alım ve bakiye yükleme işlemlerini yapabileceğiniz toplam 13 banka bulunuyor.

HGS Anlaşmalı Petrol Şirketleri

HGS kart temin ve bakiye yükleme işlemleri için tercih edebileceğiniz HGS anlaşmalı petrol şirketlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • SHELL
 • BP
 • PETROL ofisi
 • OPET
 • TPPD
 • TOTAL yetkili istasyonları

HGS Müşteri Hizmetleri

HGS kartlarınıza ve geçişlerinize dair her türlü sorunuz ve şikayetleriniz için Karayolları Genel Müdürlüğü’nü ya da PTT’yi arayabilirsiniz.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nü arayarak, HGS geçiş ve ihlallerine dair şikayet, öneri ve itirazlarınızı dile getirebilirsiniz.

KGM: 0850 460 60 60

PTT: 444 17 88

HGS Kart ve Etiketleri Başka Araçlarda Kullanılabilir mi?

HGS kart ve etiketleri, kullandığınız araç tipine göre belirleniyor ve sistem tarafından kayıt altına alınıyor.

Bu yüzden de aracınızda kullandığınız bu etiket ve kartları farklı bir araçta ya da aracınızı değiştirdiğinizde yeni aracınızda kullanamıyorsunuz.

Bu durumda yeni bir HGS kartı ya da etiketi satın almanız gerekiyor.

HGS İlk Bakiye Ne Olmalı? 

HGS etiket ya da kartlarına yüklenilmesi gereken miktar yani ilk bakiyenin ne kadar olması gerektiği de kullanılan aracın modeline ve tipine göre değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin 1. sınıf araçların en az 50 TL’lik bir ilk bakiye yüklemesi yapmaları gerekiyor.

2. sınıf araçların 60 TL, 3.sınıf araçların 70 TL, 4. sınıf araçların 90 TL, 5.sınıf araçların ise 120 TL bir bakiye yüklemeleri talep ediliyor.

Bu rakamlar, asgari yani minimum yüklemeler olmakla birlikte bu rakamlardan daha yüksek yüklemeler de yapabiliyorsunuz.

UYARI: PTT’den satın alınan HGS etiket ve kartlarına anlaşmalı bankalardan, PTT şubelerinden, PTT mobil uygulamasından ya da EPTTAVM ile online yükleme yapabiliyorsunuz.

Lakin anlaşmalı bankalardan aldığınız kartlarınıza bakiye yükletmek istediğinizde yine anlaşmalı bankaları tercih etmeniz gerekiyor.

HGS etiket ya da kartını satın alırken bu durumu da mutlaka göz önünde bulundurmanızı, sizin için en uygun olan seçenekten yana tercihinizi kullanmanızı öneriyoruz.

HGS Borcu Olan Araç Satılır Mı?

HGS borcu olan araç satılır mı sorusu araç satışı yapmak isteyen bir çok kişinin merak ettiği sorulardan biridir. HGS borcu olan araç satışı yapılır. Ancak araç satışından sonra mutlaka HGS aboneliği iptal edilmeli ve HGS etiketi araçtan sökülmesi gereklidir. İptal edilmeyen HGS ilerde başkası tarafından kullanıldığında size borç olarak yansıyabilir.

OGS Borç, Ceza ve Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Numarası ve Direk Bağlanma

HGS nereden alınır ne kadar?

HGS, PTT şubeleri, bankalar, hızlı geçiş noktaları ve internet üzerinden satın alınabilir. HGS ücretleri araç tipine, plaka tipine ve kullanılan yollara göre değişebilir. Detaylı bilgi ve ücretler için HGS hizmeti sunan kurumların resmi web siteleri ziyaret edilebilir.

HGS nereden ve nasıl alınır?

HGS, PTT şubeleri, bankalar, hızlı geçiş noktaları ve internet üzerinden satın alınabilir. HGS almak için öncelikle aracınızın plakasını ve araç tipini belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra, HGS hizmeti sunan kurumların resmi web siteleri veya fiziki satış noktaları üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sırasında belirtilen bilgileriniz doğrultusunda HGS etiketi hazırlanacak ve size teslim edilecektir. HGS ücretleri araç tipine, plaka tipine ve kullanılan yollara göre değişebilir. HGS’li yolları kullanırken bakiyenizi kontrol etmeyi unutmayın.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.