OGS Borç, Ceza ve Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

OGS Borç, Ceza ve Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?
29.04.2023 13:20
1.535
A+
A-

OGS Borç, Ceza ve Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır? Ülkemizde paralı araç geçişlerinde kullanılan temel sistemlerden biri olan OGS; yani otomatik geçiş sistemi, sürücülerin geçiş ücretini gişelerde ödemek için dakikalarca hatta saatlerce beklemelerinin önüne geçiyor.

Bu sistemde geçiş yapan aracın ödemesi gereken geçiş ücreti, gişelerdeki antenler tarafından araç içine yerleştirilen ve araç sahibinin banka hesabına tanımlı olan elektronik cihazın okunması ve banka hesabından paranın çekilmesi şeklinde gerçekleşiyor.

Günümüzde Boğaz köprülerinden geçişlerde sadece OGS ve HGS sistemleri kullanılıyor.

Bu yazımızda kısaca OGS borç, ceza ve bakiye sorgulama işlemleri nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya OGS ve HGS arasındaki farklara değinmeye çalışacağız.

İşte, OGS borç, ceza ve bakiye sorgulamaya dair bilmeniz gereken o detaylar:

OGS ile HGS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Otomatik geçiş sistemini ifade eden OGS’de araç içine elektronik bir cihaz yerleştiriliyor.

Bu cihaz bedeli, oldukça uygun rakamlarda seyrediyor.

OGS’ye başvurmak isteyen kişilerin Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası ve DenizBank’a gitmesi ve başvuru taleplerini dile getirmesi gerekiyor.

OGS cihazı, kişinin kredi kartına tanımlanıyor. Yani tüm OGS geçişlerinde kişinin cihazın tanımlı olduğu kredi kartını kullanması gerekiyor.

Aksi halde kişi, OGS ile geçiş hakkını kullanamıyor.

Araç üzerine yerleştirilen etiketlerin gişelerde yer alan antenler tarafından okunması mantığına dayanan HGS kullanımı ise daha ekonomik rakamlarda seyrediyor.

HGS başvurularının PTT’ye ya da anlaşmalı bankalardan birine yapılması gerekiyor.

OGS Geçiş Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Geçiş ihlalleri söz konusu olduğunda kişinin aracına tanımlanan ihlal cezasını ve borcunu zamanında ödemesi gerekiyor.

HGS ve OGS geçiş ihlallerini sorgulayan kişiler; ne kadar bir miktar ceza ödemek zorunda olduklarını kolaylıkla internet üzerinden öğrenebiliyorlar.

HGS geçiş ihlalleri PTT resmi internet sitesi üzerinden dakikalar içerisinde sorgulanabiliyor. Aynı şekilde HGS bakiye sorgulama işlemi de PTT sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Bakiye sorgulama ile kişi, kartında ne kadar bir para kaldığını öğrenebiliyor. OGS borç, ceza sorgulama işlemleri ise PTT resmi sitesi üzerinden gerçekleştirilemiyor.

Bu durum, OGS’nin PTT’den alınamaması, yalnızca anlaşmalı bankalardan alınabilmesinden kaynaklanıyor.

OGS geçiş ihlali sorgulama işlemi günümüzde e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde tamamlanabiliyor.

Aynı zamanda sürücüler; OGS borç ve ceza miktarlarını, OGS kredi kartlarında ne kadarlık bir bakiye kaldığını ve çok daha fazlasını e-Devlet üzerinden öğrenebiliyorlar.

OGS geçiş ihlali, borç ve ceza sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/karayollari-ogs-gecis-bilgileri-sorgulama linkini tıklamalısınız.

Ardından TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız.

Sayfaya ulaştığınızda aracınızın son 6 aya ait geçiş bilgilerini sorgulayabilmeniz mümkün!

OGS Geçiş İhlalleri Sorgulama 2023

e-Devlet üzerinden son 6 aya ait geçiş bilgilerinizin yanı sıra yapmış olduğunuz geçiş ihlallerini, bu ihlaller sonrası aracınıza kesilen ceza miktarını da sorgulayabilirsiniz.

OGS geçiş ihlali sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/karayollari-ogs-ihlal-bilgileri-sorgulama linkini tıklamanız gerekiyor.

Sayfaya ulaştığınızda ihlal bilgisi sorgulamak istediğiniz tarihlerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini yazmanız sizden talep ediliyor.

Başlangıç ve bitiş tarihlerini sisteme girdikten sonra bu tarihler arasındaki OGS geçiş ihlal bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

OGS Hesap Detayı Sorgulama 2022

Kredi kartınızın hesap dökümünü almak istediğinizde yani yakın zamanda yaptığınız tüm otomatik geçişleri, bu geçişlerin hangi tarihlerde yapıldığını ve kredi kartınızdan ne kadar bir ücret kesildiğini öğrenmeyi dilediğinizde bu işleminizi de e-Devlet aracılığıyla yapabilirsiniz.

Aynı zamanda OGS bakiyenizi de böylelikle öğrenebilirsiniz.

OGS hesap detayı sorgulama işlemini gerçekleştirmek için https://www.turkiye.gov.tr/karayollari-ogs-hesap-detayi-listesi linkini tıklamalısınız.

**OGS borç, ceza, geçiş ihlali vb. tüm sorgulama işlemlerinizi e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ardından e-hizmetler menüsünden Karayolları Genel Müdürlüğü kategorisini tercih edin.

Karayolları Genel Müdürlüğü kategorisinden sorgulamak istediğiniz OGS kategorisine tıklayarak, OGS bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

OGS Bakiye Sorgulama

Bakiye sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabileceğiniz gibi OGS elektronik cihazınızı aldığınız bankalar sayesinde de sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Şayet internet bankacılığı ya da mobil bankacılık hizmetlerinden birini kullanıyorsanız; bu hizmetler sayesinde OGS bakiye sorgulama ve bakiye yükleme işlemlerinizi de akıllı cihazlarınız sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Hatta kartınıza otomatik bakiye yükleme talimatı vererek, bakiye yükleme işlemlerini belirli tarihlerde otomatik bir şekilde yapabilirsiniz.

Dilerseniz bakiyenizi OGS hizmetini kullandığınız bankanın ATM’sinden de sorgulayabilirsiniz.

SMS ile OGS Bakiye Sorgulama

Ziraat Bankası gibi bazı bankalar, müşterilerine kolaylık tanımak amacıyla OGS bakiyelerini SMS ile öğrenebilmelerine olanak tanıyor.

Ziraat Bankası OGS bakiye sorgulamak için bankada tanımlı cep telefonunuzun mesaj kısmına OGSBAK yazmalı, sonrasında plakanızı bitişik bir şekilde yazarak bu mesajı 4747’ye göndermelisiniz.

Örnek: OGSBAK52EY7324 yazmalı ve 4747’ye mesaj yollamalısınız.

Ziraat Bankası dahil tüm bankaların OGS bakiye sorgulama işlemlerini bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ve müşteri temsilcisine bağlanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda OGS bakiye sorgulama nasıl yapılır? OGS borç, ceza nasıl öğrenilir? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, borç, ceza ve bakiye sorgulamayla ilgili önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

HGS Ne Kadar? Nereden ve Nasıl Alınır?

OGS cezası nasıl öğrenilir?

OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) cezanızı öğrenmek için, e-Devlet sistemine giriş yaparak “OGS Cezası Sorgulama” işlemini yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, PTT şubelerinden veya e-Devlet mobil uygulaması üzerinden de OGS cezanızı sorgulayabilirsiniz.

OGS bakiye sorgulama nasıl yapılır?

OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) bakiye sorgulama işlemi için, OGS’nin bağlı olduğu bankanın internet bankacılığına giriş yaparak ya da OGS müşteri hizmetleri numarasını arayarak bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. Ayrıca, e-Devlet sistemine giriş yaparak “OGS Hizmetleri” sayfasından da bakiye sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.