Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

Yeni Evlenenlere Kredi Başvuru Şartları Nelerdir? 100 Bin TL Kredi Ne Zaman Verilecek? Başvuru Formu

24.10.2023
39
A+
A-
Yeni Evlenenlere Kredi Başvuru Şartları Nelerdir? 100 Bin TL Kredi Ne Zaman Verilecek? Başvuru Formu

Yeni evlenenlere kredi başvuru şartları evlenecek olan çiftlerin en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamaya göre evlenecek olan çiftlere 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi verileceği duyurulmuştur. Evliliği teşvik etmek amacıyla yapılan bu açıklama çiftler için heyecan verici bir durum olmaktadır.

Aile ve Gençlik Bakanlığı evlilik desteğine ek olarak dar gelirli olan bireylerin ve ailelerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Bu kapsamda petrol gelirlerinin bir kısmı Aile ve Gençlik Bakanlığına aktarılacağı, gençlere ve kadınlara tahsis edileceği ifade edilmiştir. Bu desteğin ilk aşamalarından biri evlilik kredisi olmaktadır.

Yeni evlenenlere kredi başvuru şartları

Yeni Evlenenlere Evlilik Kredisi Nedir?

Yapılan açıklama ile birlikte evlenecek olan çiftler kredi imkanından yararlanabileceklerdir. Bu kapsamda Aile ve Gençlik Bakanlığı kapsamında yeni evlenen çiftlere 48 ay vadeli 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi verileceği açıklanmıştır. Verilen bu kredi ile birlikte çiftler yeni yuva kurarken kimseye ihtiyaç duymadan evliliklerinin ilk yıllarını daha rahat bir şekilde geçirebileceklerdir.

Yeni evlenenlere evlilik kredisi ile dijital banka hizmeti sunulacaktır. Yeni bir ev kurma, çeyiz masrafları, düğün süreci gibi çerçevesinde verilecek olan yeni evlenenlere faizsiz kredi desteği ile çiftlerin süreci daha rahat bir şekilde atlatması sağlanmaktadır.

Yeni Evlenen Çiftlere Evlilik Kredisi Veriliyor Mu?

Evlenecek olan gençlere destek olmak amacıyla evlilik kredisi verileceği açıklaması yapılmıştır. Devlet tarafından verilecek olan bu kredinin ne zaman verileceği ile ilgili henüz bir açıklama yoktur. Açıklama yapılmasının ardından çiftler kredi başvurusunda bulunabileceklerdir.

Yeni evlenenlere yönelik verilmesi planlanan kredi bankalar aracılığı ile verilecektir. İhtiyaç kredisi kapsamında yer alan bu kredi ile düşük faiz oranları ve uygun geri ödeme sistemi ile çiftler ödemelerini sıkıntı çekmeden kolay bir şekilde yapabilecek.

Yeni Evlenen Çiftlere Verilen Kredi Ne Kadar?

Evlilik aşamasında olan çiftlerin cevabını en çok merak ettiği konuların başında devlet tarafından ne kadar evlilik kredisi verildiği gelmektedir. Bu süreçte düğün masraflarını karşılamada zorluk yaşayan vatandaşlar ihtiyaç kredisine başvuru yapabilecek. Yeni evliliğin teşvik edilmesine yönelik verilecek kredi desteğini ile ilgili yapılan açıklamada yeni evlene çiftlere 48 ay vadeli 150 bin TL faizsiz kredi desteği verileceği açıklanmıştır. Çiftlere kredi iki yıl geri ödemesiz olarak verilecektir.

Evlilik kredisi 2016 yılından bu yana özel bankalar ve kamu bankaları tarafından verilmektedir. Her banka birbirinden farklı faiz oranları ve limitlerle evlilik kredisi vermektedir. Bankalar tarafından verilen evlilik kredisi ve devlet desteği ile verilen evlilik kredisi arasındaki fark faiz durumudur. Devlet tarafından evlilik kredisi desteğinde çiftlerin şartları taşımaları halinde faizsiz kredi imkanın faydalanabilmeleri sağlanacaktır.

Yeni Evlenenlere Hangi Banka Kredi Veriyor?

Yeni evlenenlere hangi banka 150 bin TL kredi veriyor sorusunun cevabı kurulacak olan Aile ve Gençlik Bankası olmaktadır. Uluslar arası standartta faaliyet yürütmesi beklenen bankanın dijital ortamda hizmet vermesi planlanmaktadır. Kurulması beklenen bankanın kaynağını Karadeniz gazı ile birlikte diğer petrollerden elde edilen gelir olacaktır. Bu kaynakla birlikte sosyal desteklerin verilmesi sağlanacak ve fonların takibi kolay bir şekilde yapılabilecektir.

Evlilik Kredisi Veren Özel Bankalar ve Kredi Miktarları

Evlilik kredisi veren özel bankalar şu şekildedir;

 • Akbank – 50.000 TL evlilik kredisi vermektedir.
 • Garanti Bankası – 85.000 TL evlilik kredisi vermektedir.
 • Vakıfbank – 90.000 TL evlilik kredisi vermektedir.
 • Yapı Kredi – 100.000 TL evlilik kredisi vermektedir.
 • Türkiye Finans Bankası – 100.000 TL evlilik kredisi vermektedir.
 • Kuveyt Türk – 100.000 TL evlilik kredisi vermektedir.
 • Albaraka – 250.000 TL evlilik kredisi vermektedir.

Bankaların verdiği evlilik kredisi desteği 60 ay vadeli olarak verilmektedir. Verilen kredi tutarları ve kampanyalar dönemsel olarak farklılık gösterebilmektedir. Verilecek olan kredi başvuruda bulunacak olan kişinin kredi notu, kişisel gelirine bağlı olarak değişmektedir.

Devlet Kredisi Evlilik Kredisi Başvuru Şartları

Faizsiz devlet destekli evlilik kredisi başvuru şartları yeni evlenecek olanlar tarafından merak edilen bir konudur. Devlet tarafından verilecek olan kredi desteğinde yaş sınırının olup olmadığı, başvuru tarihi, desteklerden kimlerden yararlanabileceği gibi detaylar henüz belli değildir. Kredi durumu göz önüne alındığında 2016 yılından beri uygulanan kamu bankalarında yeni evlenenlere kredi şartları şu şekilde uygulanmaktadır.

 • Evlenmek için talepte bulunacak olan çiftlerin 18 ile 24 yaş aralığında olması gerekir.
 • Devlet destekli evlilik kredisi desteğinden yararlanmak isteyen çiftlerden herhangi birinin ağır suçlardan ceza almamış olması gerekir.
 • Evlenecek olan çiftlerin evlilik yapmaya yeterli maddi gücünün olmaması,

Şartlara uyum sağlayan kişiler 1 yıl geri ödemesiz olarak faizsiz kredi imkanından yararlanabileceklerdir. Verilecek olan yeni destekle birlikte geri ödeme süresinin 4 yıl olması beklenmektedir. Çiftlerden birinin üniversite okuması durumunda ödeme başlangıcı 26 yaşına kadar ertelenebilecektir. Devlet kurumunda yetişen bireylerin evlilik kredisinden yararlanmak istemesi halinde 2 yıl borç erteleme hakkı bulunmaktadır.

Yeni Evlenenlere Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni evlenenlere 150 bin TL kredi başvurusunun nasıl yapılacağı evlenecek olan çiftler tarafından araştırılan bir konudur. Evlilik kredisi için başvurular internet siteleri ve banka şubeleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Bankaların verdiği kredi miktarları bireysel olarak faiz oranları ve katılıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bankalardan yeni evlenenlere kredi fırsatından yararlanabilmek için çiftlerin resmi olarak evli olmaları gerekir. Çiftlerden birinin başvuru yapması ve diğerinin başvuru şartına uymaması halinde evlilik kredisi verilemeyecektir. Çiftler ayrı ayrı başvuruda bulunabilecekleri gibi özel bankalardan kredi alınmak istenmesi halinde birbirlerine kefil olabileceklerdir.

Yeni Evlenenlere Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Düğün masraflarının her geçen gün artması yeni evlenecek olan çiftler için maddi açıdan zorluk yaşamasına neden olmaktadır. Özel bankalar tarafından verilen evlilik kredileri ile birlikte gençlere maddi açıdan rahatlık sağlayacak imkanlar sunulmaktadır. Bankalar tarafından evlilik kredisi kapsamında istenen şartlar şu şekildedir;

 • Bankaların verdiği kredi limitleri başvuru sahibinin gelir durumu, kredi notu, profili ve dönemin kampanyalarına göre değişiklik göstermektedir.
 • Özel bankaların verdiği kredilerin vadesi en fazla 36 ay olmaktadır.
 • Eşler kredi alırken ayrı ayrı kredi çekebilecek ve birbirlerine kefil olabileceklerdir.
 • Yaş şartı ya da sicil krediler için geçerli olmamaktadır. Kişinin risk raporunun kredi şartını sağlaması halinde kredi desteği verilebilecektir.
 • Bazı bankalar 3 ay taksit erteleyebilme imkanı tanımaktadır.

Yeni evlenenlere kredi başvuru şartları yerine getirildiğinde çiftler evlilik kredisi ile alarak evlilik süreçlerinden maddi olarak daha rahat edebileceklerdir.

Yeni evlenenlere kredi başvuru şartları

Evlenmek için talepte bulunacak olan çiftlerin 18 ile 24 yaş aralığında olması gerekir.
Devlet destekli evlilik kredisi desteğinden yararlanmak isteyen çiftlerden herhangi birinin ağır suçlardan ceza almamış olması gerekir.
Evlenecek olan çiftlerin evlilik yapmaya yeterli maddi gücünün olmaması,

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık