Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

Ziraat Bankası Faizsiz Evlilik Kredisi

10.05.2023
1.891
A+
A-
Ziraat Bankası Faizsiz Evlilik Kredisi

Ziraat Bankası Faizsiz Evlilik Kredisi; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Ziraat Bankası Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Başvurulur? Gelir Belgesiz Evlilik Kredisi Çekilebiliyor mu gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Ziraat Bankası, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da yeni evlenecek olan çiftlere düşük faizli evlilik kredisi imkanı sunarak, onların düğün, eşya vb. ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilmelerine olanak tanıyor.

Devlet destekli düğün kredisi ile çiftler; bankada çeyiz hesabı açtırıp, aylık ya da üç aylık periyotlarla bu hesaplarında birikim yapıp, birikimlerini 3 yıl sonra düğün öncesinde çekebiliyorlar.

Çiftlerin düğün masraflarını bir nebze de olsa hafifleten Ziraat Bankası, devlet destekli evlilik kredisinin yanı sıra düşük faizli evlilik kredisi vererek de çiftlere yardımcı oluyor.

Bu yazımızda kısaca Ziraat Bankası devlet destekli evlilik kredisine nasıl başvurulur? sorusunu yanıtlamaya, kredi çekmeyi düşünen çiftleri konuya dair aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, Ziraat Bankası evlilik kredilerine dair bilmeniz gereken o detaylar:

Ziraat Bankası Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında yeni evlenecek çiftlere verilecek olan devlet destekli evlilik kredisine başvurmak isteyen kişilerin birtakım kriterleri karşılıyor olmaları gerekiyor.

Evlenecek çiftler, Ziraat Bankası’nın yanı sıra diğer bankalara da devlet destekli evlilik kredisi için başvurabiliyorlar.

Devlet destekli çeyiz yardımından yararlanma şartlarını yani başvuru koşullarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Ziraat Bankası’nda TL cinsinde çeyiz hesabı açtırmak(hem gelin hem de damat adayı açtırabiliyor)
 • 24 yaşını henüz doldurmamış olmak
 • En az 3 yıl boyunca çeyiz hesabında birikim yapmak yani evlilik tarihinden en az 3 yıl önce düzenli ödeme yapmaya başlamak
 • Düzenli bir şekilde yapılması gereken ödemeleri aksatmamak
 • TCK yani Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen ağır suçlardan herhangi birinden ötürü ceza almamış olmak

Ziraat Bankası, devlet destekli evlilik kredisinden yani çeyiz yardımından yararlanmak isteyen kişilerin yukarıda da belirttiğimiz gibi evlilik tarihlerinden en az 3 yıl önce bankada çeyiz hesabı açtırmaları ve ödemelerini aylık ya da 3 aylık periyotlarda yapmaları gerekiyor.

Kişi, aylık dilediği miktarda parayı çeyiz hesabına birikim olarak yatırabiliyor. Lakin aylık yatırılan miktarın en az 105, en fazla ise 1000 TL olması gerekiyor.

Kişi; 28 yaşına girmeden önce evlendiği takdirde devlet destekli çeyiz yardımından yararlanabiliyor.

Bu noktada devlet, bankadaki toplam birikiminin %20 gibi büyük bir oranında devlet katkısı ekliyor.

Örneğin, 3 yıl boyunca Ziraat Bankası çeyiz hesabında 20 BİN TL biriktiren kişi, %20 devlet desteği ile 3 yıl sonunda 24 BİN TL olarak birikimini çekiyor.

Kısacası devlet destekli evlilik kredisi olarak bilinen çeyiz yardımından yararlanmak isteyen çiftlerin evlilik tarihinden en az 3 yıl önce birikim yapmaya başlamaları gerekiyor.

Yani evlilik tarihinden oldukça kısa bir süre önce bu desteğe başvurulamıyor.

Bununla birlikte yakın zamanda evlenecek olan kişilere Ziraat Bankası, düşük faiz oranları ile evlilik kredisi sunuyor.

Ziraat Bankası Kredi Erteleme Başvurusu

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Başvurulur?

Ziraat Bankası, kısa süre içerisinde evlenecek olan çiftlere son derece düşük faizlerle oldukça cazip krediler veriyor.

Kredi miktarı, başvuru sahibinin aylık gelirine, düzenli bir işinin olup olmadığına yani sigortalı çalışıp çalışmadığına göre değişebiliyor.

Örneğin 40 BİN TL kredi çekecek olan kişinin aylık 1.083 TL olacak şekilde 5 yıl boyunca borcunu ödemesi gerekiyor.

Yani 40 BİN TL olarak çekilen kredinin 54.157 TL olarak geri ödenmesi gerekiyor.

Evlilik kredisine başvuran kişiler; aylık maaşlarının neredeyse 3-4 katını her ay geri ödeyecekleri şekilde kredi çekebiliyorlar.

Kredi notu yüksek olan, banka kredi kartı ödemelerini düzenli bir şekilde yapan kişiler; 40 BİN, 50 BİN TL gibi yüksek krediler çekebiliyorlar.

Evlilik kredisi vadesi, genellikle 36 ay olmakla birlikte bankanın insifiyati doğrultusunda bu süre 4-5 yıl gibi daha uzun süreler de olabiliyor. Bu noktada kişinin geliri ve kredi notu dikkate alınıyor.

***Başvuruların bizzat Ziraat Bankası şubesine gidilerek, yapılması gerekiyor. Yani internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanılarak, evlilik kredisine başvurulamıyor.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başvuru esnasında talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Maaş bordosu
 • TC kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport
 • Son 3 ay içerisinde başvuran kişi tarafından ödenmiş elektrik, doğalgaz, su ya da telefon faturası
 • Kira geliri olan vatandaşlar için kira sözleşmesinin ve tapunun fotokopisi
 • Emekli vatandaşlar için maaş cüzdanı
 • Serbest çalışan kişiler için vergi levhası fotokopisi
 • Son 3 ay içerisinde alınmış olan ikametgah belgesi

Gelir Belgesiz Evlilik Kredisi Çekilebiliyor mu?

Herhangi bir sigortalı işte çalışmayan, gelir belgesi bulunmayan kişilere günümüzde pek çok banka maaş bordosu ya da gelir belgesi talep etmeksizin evlilik kredisi veriyor.

Lakin bu durumda başvuru sahibinin evini, arsasını ya da başka bir gayrimenkulunu ipotek olarak göstermesi ya da kefil bulması gerekiyor.

***Sigortalı bir işte çalışmıyorsanız; düzenli bir şekilde çeyiz hesabınızda para biriktirip, 3-4 yıl sonra bu parayı düğünüzde kullanmak üzere çekebilir, böylelikle hem faiz ödeme zorunluluğundan kurtulabilir hem de %20 oranındaki devlet desteğinden yararlanabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Veren Diğer Bankalar

Ziraat Bankası’nın yanı sıra Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası vb. pek çok kamu bankası ve özel banka da düşük faiz oranları ile 50 BİN TL’den başlayan ve 250 BİN TL’ye kadar uzanabilen düğün kredileri veriyor.

Evlilik kredileri, genellikle 36 ay vadeleri ile ön plana çıksa da yüksek miktarlı kredilerde bu süre daha da uzun olabiliyor.

Çiftler, ayrı ayrı kredi çekebilecekleri gibi birbirlerine kefil de olabiliyorlar.

Pek çok bankadan çekilen krediler, 3 ay sonra ödenmeye başlanabiliyor. Yani krediler, 3 ay ertelemeli olarak çekilebiliyor.

Kredi puanı ve aylık geliri yüksek olan kişilerin başvuruları genellikle olumlu bir şekilde sonuçlanıyor.

Faizsiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası, çeyiz hesabı açan kişiler, hiçbir kesinti ile karşılaşmadan hesaplarındaki parayı yıllar sonra devlet katkı payı ile katlanmış bir şekilde çekebiliyorlar.

Günümüzde bankalar, genellikle düşük faizli krediler sunmakla birlikte Türkiye Finans, Albaraka Türk ve Kuveyt Türk Katılım bankalarından faizsiz ya da düşük faizli krediler de çekilebiliyor.

Dönemsel olarak bankalar; faizsiz evlilik kredisi kampanyaları düzenleyerek, yeni evlenecek çiftlere yardımcı olabiliyorlar.

Çeyiz Hesabı Açtırabileceğiniz Bankalar

Ziraat Bankası’nın yanı sıra aşağıdaki bankalardan birinde de çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.

 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • İş Bankası
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Fibabanka
 • Akbank
 • Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans ve Ziraat Katılım

bankaları

Bu yazımızda kısaca Ziraat Bankası evlilik kredisi 2023 başvuru şartlarıyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Daha önce bankaların evlilik kredilerinden yararlandıysanız ya da yararlanmayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Evlilik Parası, Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık