Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

Evlilik Parası, Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

09.05.2023
1.541
A+
A-
Evlilik Parası, Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Evlilik Parası, Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Evlenmenin hayalini kuran ancak maddi imkansızlıklar yüzünden evlilik planlarını sürekli erteleyen çiftlere devlet tarafından bir düğün hediyesi olarak sunulan çeyiz parası, sigortalı bir işte çalışmayan bu yüzden de eşya vb. düğün taksitlerini ödeyemeyecek durumda olan kadınlara veriliyor.

Evlilik Parası, Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?
Evlilik Parası, Çeyiz Parası Nasıl Alınır Kimlere Verilir

Yalnızca kadınlara verilen yani erkeklerin başvuramayacağı evlilik, çeyiz parası, anne ya da babası vefat etmiş yani yetim olan, yetim aylığı alan kadınlara veriliyor.

Evlilik dolayısıyla aldıkları yetim aylığını bir daha alamayacak olan kadınların haklarını korumaya yönelik olan çeyiz parası, kadınların aylık aldığı yetim aylığının 24 katına kadar olabiliyor.

Kendisi yetim aylığı almadığı halde annesi yetim aylığı alan kadınlar da çeyiz parasına başvurabiliyorlar.

Devlet tarafından sunulan evlilik parası ödeneğinden yararlanmak isteyen kadınların  birtakım koşulları karşılamaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca evlilik, çeyiz parası nasıl alınır? Çeyiz parasına nasıl başvurulur? Çeyiz parası kimlere verilir? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Evlilik, Çeyiz Parasını Kimlere Veriliyor?

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu para, sadece anne ya da babasını daha önce kaybetmiş, bu yüzden de kendisine yetim aylığı bağlanan yani herhangi bir düzenli ve sigortalı işte çalışmayan ve yakın zamanda evlenen kadınlara veriliyor.

Herhangi bir yaş sınırı olmaksızın, yetim aylığı alan tüm kadınlar bu parayı alabiliyorlar. Yani 50 yaşında bir kadın evlendiğinde bu para için SGK’ya başvurabiliyor. Lakin kişinin evliliğinin ilk evliliği olması gerekiyor.

Sigortalı bir işte SGK’ya bağlı olarak çalışan kadınlar çeyiz parasını hiçbir şekilde alamıyorlar.

Çeyiz Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Kişinin çeyiz parası almak için ikametgahının yer aldığı il ya da ilçe SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine şahsen başvurması gerekiyor.

Bununla birlikte kişinin yetim aylığını Emekli Sandığı üzerinden aldığı yani vefat eden anne ya da babasının Emekli Sandığı’na bağlı olduğu hallerde şayet vefat eden ebeveyn 1 Ekim 2008 tarihinden önce kamu görevlisi olmuşsa bu durumda başvurunun Ankara SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na yapılması zorunluluk arz ediyor.

Emekliliğin 1 Ekim 2008 sonrası bir tarihte gerçekleştiği hallerde ise kişi, ikametgahının bulunduğu il ya da ilçe SGK müdürlüklerine veya hizmet merkezlerine başvurabiliyor.

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Evlilik parası almayı dileyen kadınların evlendikleri tarih itibariyle maksimum 5 yıl içerisinde başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Aksi halde zaman aşımı söz konusu olduğundan kişi, tüm koşulları karşılaşa dahi çeyiz parası alma hakkını kaybediyor.

Başvuru sonrasında SGK, kişinin gerekli başvuru koşullarını taşıyıp taşımadığını kontrol ediyor.

Başvurunun kabulü halinde çeyiz parası ortalama bir ay içerisinde kişinin banka hesabına yatırılıyor.

Bu süre, başvurulan il, ilçe müdürlüklerinin ya da hizmet merkezlerinin iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterebiliyor.

 Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını, çeyiz parasının hesabınıza yatıp yatmadığını kolaylıkla e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda ALO170 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi’ni arayarak da sorgulama işleminizi müşteri temsilcisine bağlanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak ikametgahınızın bulunduğu yani başvurduğunuz SGK il ya da ilçe müdürlüklerinden de başvurunuzun son durumuna dair bilgi edinebilirsiniz.

E-devlet Çeyiz Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden nasıl gerçekleştirebileceğinizi aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • e-Devlet üzerinden çeyiz parasını sorgulamak için öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkini tıklamalısınız.
  • TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız.
  • Ardından E-hizmetler menüsüne girmelisiniz.
  • E-hizmetler menüsünden ‘Sosyal Güvenlik Kurumu’ seçeneğini tercih etmelisiniz.
  • Karşınıza çıkan yeni sayfa üzerinden çeyiz parası sorgulama butonuna tıklamalısınız.
  • Böylelikle yeni açılan sayfada çeyiz parası almaya hak kazanıp kazanmadığınızı, alacağınız çeyiz parası miktarını öğrenebilirsiniz.

**e-Devlet şifreniz yoksa sadece size özel şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

Çeyiz Parası Nereden Alınır?

Onaylanan başvurular sonrası çeyiz parası, kişinin Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor.

Yani Ziraat Bankası hesabı bulunan kişilerin hesabına çeyiz parası otomatik bir şekilde yatırılıyor.

Ziraat Bankası hesabı olmayan kişiler ise bu parayı banka veznelerinden kartsız işlem yaparak kolaylıkla çekebiliyorlar.

Bu parayı hak sahibi kadın dışında hiç kimse alamadığı için kişinin bankaya bizzat kendisinin gitmesi gerekiyor.

Çeyiz parası kişinin birinci derece akrabalarına hatta eşine bile banka tarafından verilmiyor.

Çeyiz Parası Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

Kişinin alacağı çeyiz parası miktarı, yetim aylığını hangi sigorta kolundan aldığına göre değişiklik gösterebiliyor.

Aylığını 4C yani Emekli Sandığı üzerinden alan kadınlar, aylık maaşlarının 12 katına kadar yetim aylığı alabiliyorlar.

Yetim aylığını 4A ya da 4B üzerinden alan ve evlenen kadınlara ise maaşlarının 24 katına kadar yetim aylığı ödenebiliyor.

Çeyiz parası hesaplanırken kişinin en son aldığı yetim aylığı baz alınıyor.

Örneğin, aylık 1000 TL yetim aylığı alan ve Emekli Sandığı’na bağlı olan kişiye 24000’e kadar çeyiz parası verilebiliyor.

Kişinin evlilik parasını alabilmesi için ilk kez evlenmiş olması da gerekiyor.

Yani ikinci ya da daha fazla sayıda evlilik söz konusu olduğunda kişi, ikinci ve daha sonraki evlilikleri için çeyiz parası alamıyor.

Bununla birlikte eşinden boşanan kadınlar, evliliklerinin başladığı tarih üzerinden 2 yıl geçtikten sonra tekrar yetim aylığı almaya başlayabiliyorlar.

Çeyiz Parası Geri Ödeniyor Mu?

Çeyiz aparası almayı düşünenlerin sıklıkla merak ettiği sorulardan biride devletin verdiği çeyiz parası geri ödeniyor mu sorusudur. Çeyiz parası yani evlilik parası devlet tarafından 1 defaya mahsus verilen geri ödemesiz devlet yardımlarından biridir. Çeyiz yardımı kredi değildir ve asla geri talep edilmez.

Çeyiz Parası Kaç Günde Yatar?

Çeyiz parası ne zaman yatar ve çeyiz parası kaç günde yatar sorusuna cevap vermek gerekirse devletin karşılıksız verdiği evlilik yardımı sadece kız çocuklarının evlenmesi durumunda ödenir. Çeyiz parası resmi nikahın kılınmasından sonraki 5 yıl içerinde talep edilmesi halinde ödenir. Çeyiz parasının tam olarak yatma tarihi belli olmamasına karşın ortalama olarak 2 ile 3 ay içerisinde yatmaktadır.

İkinci evliliği çeyiz parası alınır mı sorusuna cevap vermek gerekirse çeyiz parası sadece 1 defa alınmaktadır. Kişi resmi evlilikten sonra talep edilmesi halinde ödenir

Çeyiz Parası Yaş Sınırı

Çeyiz parası anne yada babası kaybetmiş kişilere verilen devlet yardımıdır. Devlet tarafından verilen evlilik yardımı sadece 1 defa verilmektedir. Her evlilik için çeyiz parası almanız mümkün değildir. Çeyiz parası yaş sınırı bulunmamaktadır. Evlilik yaşınızın hiç bir önemi yoktur. Yaş sınırı bulunmamasına karşın evlilik yapıldıktan sonraki 5 yıl içerisinde talep edilmesi gereklidir.

Çeyiz Parası Ne Zaman Elime Geçer?

Çeyiz parası ne zaman elime geçer diye merak ediyorsanız paranın tam olarak ne zaman yatacağı tarih belli olmamasına karşın ortalama olarak 2 ile 3 ay içerisinde elinize geçer.

Çeyiz Parası Annenin Maaşından Kesiliyor mu?

Çeyiz parası alırsam annemin maaşı kesilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse; Yetim aylığı alan kadınların evlilik sonrası süreçte de daha rahat bir yaşam sürebilmelerini hedefleyen çeyiz parası, dul annenin maaşından kesilmiyor.

Lakin aylığın tamamının dul anne tarafından alınması yani evlenecek kişinin aylık almaması halinde evlenecek kişiye verilecek çeyiz parası oranında annenin maaşında kesintiye gidilebiliyor.

Bir diğer deyişle yetim aylığının anne ile çocuk arasında paylaştırıldığı durumlarda anneden kesinti yapılmıyor.

Babadan kalan aylığın sadece anneye bağlandığı hallerde ise annenin maaşında kesinti yapılıyor.

Çeyiz Parası Başvurusunda İstenilen Belgeler

Çeyiz parası başvurusunda bulunmayı düşünen kadınların başvuru esnasında yanlarında birtakım belgeleri götürmeleri ve yetkili kişilere beyan ya da teslim etmeleri gerekiyor.

Başvuruda talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
  • Başvurulan kurumdan alınan dilekçe
  • Evlilik cüzdanı

Yukarıdaki 3 belge çeyiz parası başvurusu için yeterli oluyor. Başvuru sonrasında kişiye çeyiz parası verilip verilmeyeceği, kişinin yetim aylığı alıp almadığı, başka bir işte çalışıp çalışmadığı kontrol edildikten sonra kararlaştırılıyor.

Daha önce çeyiz parası aldıysanız, konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Dul Aylığı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvurusu

SGK çeyiz yardımı kimler alabilir?

SGK çeyiz yardımı, 4A (SSK), 4B (Bağ-Kur) ve 4C (Emekli Sandığı) kapsamındaki sigortalıların kız çocuklarının evlenmeleri durumunda alabilecekleri bir yardımdır. Kız çocuğu evlenecek sigortalının en az 3 yıl sigortalı olması ve primlerinin düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir

Devletin verdiği çeyiz parası ne kadar?

Devletin verdiği çeyiz parası tutarı her yıl değişebilmektedir. 2023 yılı itibarıyla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin verdiği çeyiz parası tutarı 3.000 TL’dir. Ancak, bu tutar her yıl güncellenebilmektedir, bu nedenle en son çeyiz yardımı tutarını öğrenmek için resmi kurumlarla iletişime geçmek faydalı olacaktır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık