SGK Rapor Parası Kaç Günde Yatar?

SGK Rapor Parası Kaç Günde Yatar?
SGK
09.05.2023 23:03
1.696
A+
A-

SGK Rapor Parası Kaç Günde Yatar? Geçici bir süreliğine sağlık sorunları vb. farklı etmenlerden ötürü işe gidemeyen, bu yüzden iş göremezlik raporu alan çalışanların en merak ettiği sorular arasında rapor parasının SGK tarafından kaç gün içerisinde hesaplarına yatırılacağı yer alıyor.

SGK Rapor Parası Kaç Günde Yatar?
SGK Rapor Parası Kaç Günde Yatar

Raporlu oldukları günler boyunca ücretlerinin devlet tarafından karşılanmasını dileyen çalışanlar, rapor parasını nereden ve nasıl alacaklarını da araştırmaya koyuluyorlar.

Bu yazımızda kısaca SGK rapor parası kaç günde yatar? Rapor parası nasıl ve nereden alınır? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, SGK rapor parasına dair bilmeniz gereken detaylar:

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

SGK rapor parası, işveren tarafından geçici işgöremezlik raporunun SGK’ ya bildirilmesinden sonra maksimum 15 gün içerisinde işçinin PTT hesabına yatırılıyor.

Bu parayı almak isteyen çalışanın en fazla 2 ay içerisinde rapor parasını PTT hesabından mutlaka çekmesi gerekiyor.

Aksi halde bu süre içerisinde çekilmeyen rapor parası, SGK’ ya iade edilebiliyor.

Geçici İşgöremezlik Raporu Nedir?

En genel tanımıyla geçici işgöremezlik raporu, sigortalı bir işte çalışan kişinin hastalık, iş kazası, doğum vb. geçerli nedenlerden ötürü yetkili sağlık kuruluşları ve doktorlardan aldığı, geçici bir süreliğine iş yapamayacağını ve bu süre içerisinde istirahat etmesi gerektiğini gösteren bir rapor olma özelliği taşıyor.

Geçici işgöremezlik raporunun mutlaka SGK tarafından yetkilendirilmiş hekim ve sağlık kuruluşlarından alınması gerekiyor.

Geçici işgöremezlik raporuna sahip olan kişilere işe gitmediği süre için SGK tarafından rapor ücreti ödeniyor.

SGK Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

SGK’dan rapor parası almak isteyen kişilerin SGK tarafından talep edilen birtakım koşulları taşıyor olmaları gerekiyor.

Rapor parası alma şartlarını kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişinin SGK rapor parası alabilmesi için rapor aldığı tarihten önceki bir yıl içerisinde en az 90 günlük prim ödemelerini gerçekleştirmesi gerekiyor.
 • 1 veya 2 gün gibi kısa süreliğine alınan işgöremezlik raporları söz konusu olduğunda kişiye SGK tarafından herhangi bir ödeme yapılmıyor. Yani alınan raporun en az üç gün için alınması gerekiyor.
 • Rapor parası alabilmenin bir diğer koşulu ise raporda işçiye dair konulmuş bir hastalık teşhisinin bulunması! Teşhis olmadığı takdirde kişi, SGK’ dan ödeme alamıyor.
 • İşgöremezlik raporunun mutlaka kişinin bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna bildirilmesi gerekiyor. Başka bir sosyal güvenlik kurumuna işveren, hastane ya da doktor tarafından yapılan bildirimlerde kişi, rapor parası alamıyor.

SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK rapor parasının alınabilmesi için işgöremezlik raporunu alan işçinin bu raporu öncelikle işverenine teslim etmesi gerekiyor.

Teslim sonrasında rapor, işveren tarafından e-rapor sistemine giriliyor.

Girilen rapor bilgileri, SGK tarafından incelenip, değerlendiriliyor.

Raporun onaylanması halinde SGK, işçinin telefon numarasına rapor parasını çekebileceğine dair SMS yolluyor.

SMS’i alan işçi, mesaj sonrası 2 ay içerisinde PTT’ye giderek, parayı dilediği zaman çekebiliyor.

Aynı zamanda SGK rapor parası, e-Devlet üzerinden de kolaylıkla sorgulanabiliyor.

SGK rapor parasının hesabınıza yatıp yatmadığını sorgulamak istediğinizde sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkün.

https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme linkini tıklayıp, TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yaptığınızda rapor paranıza dair güncel durumu takip edebilirsiniz.

e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

SGK Rapor Parası Hesaplama 2023

Rapor parası hesaplanırken rapor gün sayısı, son üç ayda alınan toplam brüt ücret, son üç ayda yapılan toplam prim ödemelerine dair gün sayısı ve son üç aydaki ikramiye, prim vb. işçiye yapılan ek ödemeler, dikkate alınıyor.

Rapor parasının nasıl hesaplandığını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Rapor parası hesaplanırken öncelikle işçinin ilk üç aylık brüt geliri toplanıyor.
 • Daha sonra işçinin son üç aylık prim günleri toplanıyor.
 • Sonrasında kişinin raporlu olduğu gün sayısından 2 rakamı çıkarılıyor. Yani ilk 2 gün için kişiye herhangi bir ödeme yapılmıyor.
 • İlk üç aylık brüt gelir, son üç aylık prim gününe bölünüyor.
 • Elde edilen bu rakam, raporlu gün sayısı ile çarpılıyor.
 • Sonuç, kişinin ayakta tedavi görmesi halinde 2 ile çarpılıp 3’e bölünüyor.
 • Böylelikle kişinin alacağı işgöremezlik ödeneği miktarı hesaplanmış oluyor.

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Sgk rapor parası ne zaman yatar sorusu raporlu olan ve ödeme bekleyen bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Rapor parasını almak için işveren tarafından raporun mutlaka SGK’ya bildirilmesi gereklidir. Bildirimden sonraki 15 gün içerisinde PTT yada tanımlı banka hesabınıza yatar. Eğer rapor parası yattıktan sonra 2 ay içerisinde almazsanız emanete alınır.

SGK Rapor Parası Yatmadı

Rapor parası yatmadı sorusunu yaşıyorsanız mutlaka raporunuzun işveren tarafından SGK’ya bildirilmesi gereklidir. Eğer rapor işveren tarafından bildirilmezse paranız geç yatabilir. Normal şartlarda 15 gün içerisinde rapor parası e-devlet üzerinden sorguladığınızda görülmesi gerekir. Ayrıca rapor parası raporu aldığınız tarih değil raporun bildirildiği tarihten sonraki 15 gün içerisinde yatar.

SGK Rapor Parası Ayın Kaçında Yatar?

Rapor parası her ayın 8 ile 14 arasında PTT yada Ziraat bankasına yatmaktaydı. Ancak yapılan düzenle ile artık rapor parasının ayın dilediğiniz günü alabilirsiniz. Eğer e-Devlet üzerinden banka hesabı tanımlarsanız rapor paranız direk tanımlı hesaba yatar.

SGK Rapor Parası Almak İçin Kaç Gün Sigortalı Olmak Lazım

Rapor parası diğer adı ile iş görmezlik ödeneği almak için 1 yıl içerisinde son 3 ayda en az 90 gün prim ödemesi olması gereklidir. 1 yada 2 gün rapor alındığında ödeme yapılmaz. Rapor parası en az 3 gün olduğunda yapılır.

Rapor Parası Rapor Bittikten Kaç Gün Sonra Alınır?

Rapor parası rapor bittikten sonraki 15 gün içeresinde ödenmektedir. Rapor bitimi sonrası işverene tarafından rapor SGK bildirildiğinde işleme alınır ve ödeme yapılır.

SGK Rapor Parası En Az Kaç Güne Verilir?

Rapor parası en az 3 gün rapor alındığında verilir. Eğer 3 gün rapor alırsanız 1 günlük ücret alınırsınız. Yani 1 yada 2 güne rapor parası ödemesi yapılmaz.

1 günlük rapor alındığında yada 2 gün rapor alındığında maaştan kesinti yapılmaz. Rapor 3 gün olduktan sonra maaştan kesinti yapılır ve size buna bağlı olarak ödeme yapılır.

3 Günlük Rapor Parası Ne Kadar?

3 Günlük rapor aldığınızda aylık maaşınız 1 günlük ortalaması olan ücreti alırsınız yani 3 gün rapor aldığınızda 1 günlük ücret ödenir size.

4 Günlük Rapor Parası Ne Kadar?

4 günlük rapor aldığınızda size 2 günlük rapor parası ödenir. Aylık maaşınız günlük ortalaması bulunursak size 2 günlük ücret ödenir.

5 Günlük Rapor Parası Ne Kadar?

5 günlük rapor alırsanız size 3 günlük çalışma ödeneği verilir. Aylık maaşınızın günlük ortalaması hesaplanır ve size 5 gün raporsa karşılık 3 günlük ücret verilir.

10 Günlük Rapor Parası Ne Kadar?

10 günlük rapor aldığınızda size 8 günlük rapor parası ödenir. aylık maaşınız 30 güne bölünmesi ile günlük maaşınız hesaplanır ve 8 katı ödeme yapılır.

20 Günlük Rapor Parası Ne Kadar?

20 gün rapor alan birine 18 günlük ödeme yapılır. Aylık maaşınızın günlük ortalaması bulunarak 18 katı ödeme yapılır.

30 Günlük Rapor Parası Ne Kadar?

30 gün yani 1 ay rapor aldığınızda size 28 gün üzerinden ödeme yapılır. Aylık rapor aldığınızda tam ücret almazsınız maaşınızdan 2 günlük ücret kesilerek ödeme yapılır.

40 Günlük Rapor Parası Ne Kadar?

40 günlük rapor en uzun alınan ve üst limit raporlardan biridir. 40 gün rapor aldığınızda size 38 günlük ücret ödenir. Yani 2 gün eksik ödeme yapılarak ödenir. Günlük miktar maaşınıza bağlı olarak değişmektedir.

Rapor aldığınızda size 1 yada 2 gün rapor verildiğinde kesinlikle ödeme yapılmaz. Rapor en az 3 günlük olmalıdır. 3 günden uzun raporlarda standart olarak 2 gün kesinti yapılarak ödenir.

Eğer bir gün yada 2 gün rapor alırsanız bunun size işveren tarafından ödeme zorunluluğu yoktur. En az 2 gün rapor aldığınızda maaşınızdan kesinti yapılması işverenin insafına kalmıştır.

SGK rapor parasına yani geçici işgöremezlik ödeneğine dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

SGK İşe Giriş Tarihi Öğrenme ve Sorgulama

7 günlük rapor parası ne kadar?

7 günlük rapor parası, çalışanın brüt ücretinin %70’ine denk gelmektedir. Ancak, net tutar çalışanın vergi dilimine ve SGK primine göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple kesin bir rakam vermek mümkün değildir.

Rapor parası e devlette ne zaman görünür?

Rapor parası e-devlet üzerinden genellikle rapor bitim tarihinden sonraki 2-3 gün içinde görüntülenebilir. Ancak bazı durumlarda ödeme sürecindeki aksaklıklar nedeniyle görüntüleme süresi uzayabilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Muhammet dedi ki:

  Merhaba benim 60 gunluk is gorememezlik raporum var iş kazası kontrol ve ise başladığının 2 ci günü geçirdim kazayı rapor parasi alabiliyormuyum ve kaç günde alabilirim