Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Stajyer Maaşı Ne Kadar?

09.05.2023
2.230
A+
A-
Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer Maaşı Ne Kadar? Lise ya da üniversite hayatını tamamlayarak, iş hayatına atılacak olan kişilere uygulanan zorunlu stajyer; kişilerin mesleki bilgi edinebilmelerini, edindikleri bilgileri aynı zamanda çalıştıkları yerde uygulamalı bir şekilde pekiştirebilmelerini sağlıyor.

Stajyer Maaşı Ne Kadar?
Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Öğrencilere kendini geliştirme, mesleğine adapte olabilme, iş hayatının koşullarını ve gerekliliklerini öğrenebilme şansı tanıyan zorunlu staj uygulamaları esnasında öğrencilere maaş ödemesi de yapılıyor.

Yani öğrenciler; bu süreçte hem deneyim hem de bir miktar para kazanıyorlar.

Bu yazımızda kısaca 2023 stajyer maaşları ne kadar? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, güncellenen stajyer maaşlarına dair bilmeniz gereken o detaylar:

2023 Stajyer Maaşları

2023 yılı itibariyle stajyerlere net asgari ücretin %30’u oranında aylık ödeme yapılıyor.

Yani stajyerlere güncel olarak asgari 1275 TL maaş ödeniyor. İşverenler; stajyerlerine 1275 TL üzerinde de bir ödeme yapabiliyorlar.

Stajyerin alacağı maaş; firmanın büyüklüğüne göre de değişiklik gösterebiliyor.

Zorunlu staj uygulaması ile işverenlerin öğrencileri uzun süreler boyunca maaşsız bir şekilde çalıştırmaları, öğrenciler üzerinden haksız kazanç elde etmeleri engellenmiş oluyor.

Stajyerin SGK Primleri İşveren Tarafından Yatırılıyor mu?

Stajyerlerin en çok merak ettikleri sorular arasında SGK primlerinin işverenler tarafından yatırılıp yatırılmadığı da yer alıyor.

Bu soruya ‘Hayır’ şeklinde yanıt verebiliriz. Yani işverenler; zorunlu stajyerlerin sigortalarını karşılamıyorlar.

Bununla birlikte stajyerin sigorta prim ödemeleri staj süresi boyunca kişinin okulu tarafından ödeniyor.

Yani staj yapan kişi mesleki lise öğrencisiyse sigorta pirimi lise, üniversite öğrencisiyse üniversite tarafından yatırılıyor.

Aynı zamanda stajyer öğrencilerin sigorta primlerinin okulları tarafından ödenmesi de herhangi bir iş kazası durumunda işverenin sorumluluğunu ortadan kaldırmıyor.

İşverenden kaynaklı yani işverenin kusurlu olduğu durumlarda firmada çalışan stajyerin karşılaştığı iş kazalarından ya da mesleki hastalıklarından işveren sorumlu oluyor.

Zorunlu Olmayan Staj Kapsamında Stajyer Maaşları

Zorunlu olmayan staj kapsamında staj yapan yani staj yaptığından kendi okulunun haberi olmayan, zorunlu staj gerektiren bölümlerden birinde eğitim görmeyen, aynı zamanda zorunlu staj uygulamasının gerekli olmadığı firmalardan birinde çalışan öğrencilerin maaşları işveren tarafından ödeniyor.

Bu noktada firmalar; kişilere oldukça düşük maaşlar verebilecekleri gibi hiç maaş vermemeyi de tercih edebiliyorlar.

Bu tarz staj başvuruları aslında SGK tarafından staj olarak kabul edilmiyor. Yani başvuruda bulunan kişilere de stajyer denilmiyor.

Bu durumda firmanın kişiye ücret vermemesi ya da asgari ücret altında bir ücret verip, kişiyi sigortasız olarak çalıştırması, suç kapsamında ele alınıyor.

Zorunlu Staj Uygulaması Hangi Firmalarda Olmalı?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu, hangi firmaların zorunlu staj uygulamasına yer vermesi gerektiğini açıkça belirtiyor.

Kanuna göre bünyesinde en az 10 adet personel çalıştıran firmaların personel sayısının yüzde beşinden az olmayacak şekilde mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum öğrencilerini mutlaka stajyer olarak çalıştırmaları gerekiyor.

Yani toplamda 20 personel çalıştıran bir firmanın en az 1, 40 personel çalıştıran firmanın ise en az 2 stajyer çalıştırması zorunluluk arz ediyor.

Liselerin yanı sıra mesleki ve teknik eğitim veren yükseköğretim okullarının yani üniversitelerin de öğrencilerine muhakkak staj yaptırmaları kanun tarafından şart koşuluyor.

Örneğin hukuk, mühendislik vb. bölüm üniversite öğrencilerinin mutlaka zorunlu staj yapmaları gerekiyor.

Firmalar; faaliyet gösterdikleri sektörün ihtiyaçlarına göre stajyer olarak lise öğrencilerini tercih edebildikleri gibi yükseköğretim yani üniversite öğrencilerini de seçebiliyorlar.

3308 sayılı kanuna göre zorunlu staj uygulamasına yer vermesi gerektiği halde bu uygulamayı yerine getirmeyen firmaların ‘mesleki eğitime katı payı’ ödemeleri şart koşuluyor.

Tam anlamıyla bir ceza olmasa da bir yaptırım olarak nitelendirebileceğimiz bu yaptırımla karşılaşmak zorunda kalmak istemeyen firmaların mutlaka zorunlu stajyer çalıştırmaktan hiçbir şekilde kaçınmamaları gerekiyor!

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar ve Şartlar

12 sınıf stajyer maaşı 2023 ne kadar olacak?

Ülkeden ülkeye ve sektörden sektöre değişebildiği için, belirli bir ülke veya sektör için net bir yanıt vermek mümkün değildir. Ayrıca, 2023 yılına ilişkin stajyer maaşlarına ilişkin net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak, stajyerlik ücreti genellikle asgari ücretin bir miktar üzerinde olmaktadır. Bu nedenle, stajyerlik yapılacak sektöre ve ülkeye göre maaşların değişebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Öğrenci maaşı ne kadar 2023?

Ülkeler ve bölgelere göre öğrenci maaşı farklılık gösterir. Hangi ülkenin veya bölgenin öğrenci maaşını merak ettiğinizi belirtirseniz daha doğru bir cevap verebilirim.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık