Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?

SGK
09.09.2023
1.856
A+
A-
GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?

GSS Gelir Testi Nedir?, GSS Gelir Testi Başvurusu Nereye Yapılır?, GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?, GSS Gelir Testi Nasıl Doldurulur?, Gelir Testi Kaç Günde Sonuçlanır?, Gelir Testi Zorunlu mu?, GSS Gelir Testi Formu Örneği, GSS Gelir Testi Sonucu Sorgulama

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur? Genel sağlık sigortasına başvurarak, sigorta kapsamında sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişilerin yaptırabileceği GSS gelir testi, kişinin aylık net gelirini hesaplamaya yani tespit etmeye yönelik birtakım sorulardan oluşuyor.

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?

Gelir testi ile kişinin tüm gelirleri hesaba katılıp,  hangi GSS sınıfında olduğu belirleniyor.

Gelir testine göre genel sağlık sigortasından yararlanabilecek kişiler, G0 ve G1 olacak şekilde 2 sınıfa ayrılıyor.

Bu yazımızda GSS gelir testi nedir? Ne işe yarar? Gelir testi formu nasıl doldurulur? sorularını yanıtlamaya, gelir testine dair en çok merak edilen soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

İşte, GSS gelir testine dair bilmeniz gereken o detaylar:

GSS Gelir Testi Nedir?

2017 yılına kadar genel sağlık sigortası yaptırmak isteyen herkes, gelir testine tabi tutuluyor, aylık ödemeleri gereken sigorta prim miktarı, bu test sonrasında hesaplanıyordu.

Günümüzde gelir testi zorunlu olmamakla birlikte kendilerine haksız yere çıkarılan prim borcuna itiraz etmek isteyen kişiler yani G0 sınıfında olduğunu kanıtlayarak, sigorta priminin devlet tarafından karşılanmasını talep eden kişiler, gelir testine başvurabiliyorlar.

Gelir testinde kişinin toplam gelirini öğrenmeye yönelik sorular soruluyor. Kişinin sahip olduğu taşınmazlar, arsa ve tarlalar hatta hayvanları bile testte kişiye soru olarak yöneltiliyor.

Test sonrasında hane halkı kişi başına aylık düşen net gelirinin güncel net asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilen kişiler, sigorta primi ödemeksizin genel sağlık sigortasına tabi oluyorlar.

Aylık net geliri güncel asgari ücretin üçte biri ve üzerinde olan kişiler ise aylık düzenli prim ödeyerek sigortadan yararlanabiliyorlar.

Günümüzde kişinin aylık ödemesi gereken sigorta prim miktarı sabit olduğundan gelir testi yaptırmak zorunluluktan çıkarıldı.

Bununla birlikte GSS sigorta primi ödemek istemeyen yani maddi anlamda ödeme gücü yetersiz olan kişiler, gelir testine girerek, G0 sınıfında yer aldıklarını kanıtladıkları takdirde prim ödemeksizin sigortalı olabiliyorlar.

Yani günümüzde GSS gelir testi, gönüllük esasına dayanıyor.

Kişiler, bazen de kendilerine sms yoluyla iletilen sigorta prim borçlarına itiraz etmek amacıyla da gelir testine başvurabiliyorlar.

GSS Gelir Testi Başvurusu Nereye Yapılır?

Bağlı olduğunuz yerdeki kaymakamlık binasında hizmet veren sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına giderek, GSS gelir testi başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Yanınızda kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı fotokopiniz ile 2 adet vesikalık fotoğrafınızı da mutlaka götürmelisiniz.

Gelir testindeki tüm sorulara eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıt vermelisiniz.

Hiçbir soruyu atlamamaya çalışmalısınız.

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?

GSS gelir testi başvurusu esnasında sizden form doldurmanız da talep ediliyor.

Yani testten önce bu formu da doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

Gelir testi formunda size yöneltilen soruların neleri içerdiğini yani formu nasıl doldurmanız gerektiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuran kişinin ad, soy ad, baba, anne adı, doğum yeri, doğum tarihi, TC kimlik numarası, medeni durumu, uyruğu, adresi
 • Başvuran kişinin şayet evliyse eşinin kimlik bilgileri
 • Başvuran kişiye ve ailesine ait telefon numarası
 • Başvuran kişiye ve ailesine ait yaş, cinsiyet, eğitim durumu, geçim kaynağı, kronik hastalıklar, sosyal güvence durumu vb. bilgiler
 • Başvuran kişinin yararlanmak istediği yardımlar(eğitim yardımı, gıda yardımı, sağlık yardımı vb.)
 • Başvuran kişinin ikametgah bilgileri
 • Başvuran kişinin kendine ve eşine dair sosyal güvence bilgileri
 • Başvuran kişinin yeşil kart bilgileri
 • Başvuran kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilere dair sosyal güvence bilgileri
 • Başvuru tarihi, başvuran kişinin adı, soyadı ve imzası

Doldurulan bu formun daha sonra önce Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’ndaki yetkili kişi, sonra da muhtar tarafından imzalanması ve ilgili yani başvurulu yapılan il ya da ilçe SGK müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor.

GSS Gelir Testi Nasıl Doldurulur?

Gelir testi başvuru formundan sonra doldurulması gereken GSS gelir testinde kişinin tüm gelirlerine yönelik sorular yer alıyor.

Aynı zamanda hane halkının giderleri ile ilgili sorular da gelir testinde bulunuyor.

Tıpkı gelir testi formunda olduğu gibi testin de eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlanması gerekiyor.

Gelir testinde başvuran kişiye yöneltilen temel soruları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Aile kirada oturmuyorsa sahip olunan evin rayiç bedeli üzerinden belirlenen miktar
 • Ailenin kiralık konutları üzerinden aldığı aylık toplam kiralar
 • Ailenin dükkanı varsa dükkanın rayiç bedeli üzerinden belirlenen miktar
 • Ailenin arazisi varsa arazi rayiç bedeli üzerinden belirlenen miktar
 • Ailenin arabası varsa araba rayiç bedeli üzerinden belirlenen miktar
 • Ailenin sahip olduğu büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tespiti
 • Ailenin bankadaki mevduat hesaplarının aylık faiz getirisi
 • Ailenin diğer gelirlerine yönelik sorular
 • Ailenin harcamalarına yönelik sorular

Gelir testinde kişinin gelirlerinin yanı sıra giderleri de tespit ediliyor.

Örneğin, kişinin giderlerine yani aylık hane halkı harcamalarına yönelik olarak aylık ödenen kira tutarı, hanenin ısınma şekli, evde hangi yiyecek ve içecekleri ağırlıklı olarak tükettikleri, et, süt ürünlerini hangi aralıklarla tükettikleri, giyim, gıda, yakacak harcamalarını kredi kartı mı yoksa nakit mi yani hangi yöntemle gerçekleştirdikleri vb. sorular bulunuyor.

**Gelir testinde aynı zamanda kişinin aylık aldığı düzenli nakdi yardımlara yönelik birtakım sorular da bulunuyor. Kişinin evde bakım, engelli yardımı vb. yardımlar alıp almadığı da soruluyor. Yani bu yardımlar da kişinin aylık gelirine dahil ediliyor.

UYARI: Gelir testinde beyan edilen bilgilerin eksik ve yanlış olduğunun fark edildiği, kişinin haksız yere gelirini düşük gösterdiğinin anlaşıldığı hallerde kişi, geçmişte kendi adına devlet tarafından ödenen tüm sigorta primlerini yasal faizi ile ödemek zorunda kalıyor.

Yani genel sağlık sigortası primleri, kişinin kendisinden faizli bir şekilde tahsil ediliyor.

Gelir Testi Kaç Günde Sonuçlanır?

Gelir testi, genellikle ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanıyor. Kurumun iş yükünün fazla olduğu ve başvuruların yoğun olduğu hallerde ise gelir testinin sonuçlanması bir aya kadar uzayabiliyor.

Test sonuçlarınızı başvurduğunuz sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfının yanı sıra e-Devlet üzerinden de öğrenme şansınız bulunuyor.

Gelir testi sonrasında kişinin aylık ne kadar sigorta primi ödemesi gerektiği belirleniyor.

Gelir Testi Zorunlu mu?

2017 yılında yapılan güncelleme ile günümüzde gelir testi yaptırma zorunluluğu bulunmuyor.

Artık aylık 2023 yılı için 150,12 TL ödeme yapan herkes, genel sağlık sigortasına dahil olabiliyor.

Eskiden gelir testi sonuçlarına göre kişilerin ödemeleri gereken miktarlar, aylık hane gelirlerine göre değişiklik gösteriyordu.

Şayet hane halkı kişi başına düşen geliriniz asgari ücretin üçte birinden az ise gelir testi sigorta prim ödemelerinizin devlet tarafından karşılanması için gelir testi yaptırabilirsiniz.

Ya da size haksız yere çıkarılan GSS prim borçlarına itiraz edebilmek için de gelir testine başvurabilirsiniz.

GSS Gelir Testi Formu Örneği

Gelir testi forma örneği ile gelir testinizi doldurabilirsiniz. GSS testi form örneğine bakabilirsiniz.

gelir testi formu
gss testi formu

GSS Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Gelir testi sonucunuzu sorgulamak yani GSS sigorta priminizin devlet tarafından ödenip, ödenmeyeceğinizi öğrenmek, başvuru durumunuzu takip etmek için e-Devlet üzerinden sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/acshb-gelir-testi-sonucu-sorgulama linkini tıklamalı, TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız.

e-Devlet şifreniz yoksa şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

GSS Gelir Testi Soru ve Cevapları

Genel sağlık sigortası için gelir testi nasıl yapılır?

Genel sağlık sigortası için gelir testi, Sosyal Güvenlik Kurumu veya Belediye Gelirleri Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Genel olarak, gelir testi için kişinin gelir beyannamesi, çalışma durumu, varsa gayrimenkul ve araçları gibi bilgiler değerlendirilir. Bu bilgilerin yanı sıra, aile fertlerinin sayısı ve yaşları gibi faktörler de dikkate alınır. Gelir testi sonucuna göre, kişinin genel sağlık sigortası primi belirlenir.

GSS gelir testi neye göre yapılıyor?

GSS gelir testi, kişinin gelir düzeyini belirlemek için yapılan bir testtir. Bu testte, kişinin gelir beyannamesi, çalışma durumu, sahip olduğu gayrimenkul ve araçlar gibi bilgiler dikkate alınır. Ayrıca, aile fertlerinin sayısı ve yaşları da göz önünde bulundurulur. Bu bilgilerin yanı sıra, kişinin sosyal yardım alıp almadığı, emekli olup olmadığı gibi faktörler de değerlendirilir. Gelir testi sonucuna göre, kişinin genel sağlık sigortası primi belirlenir.
GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?
GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık