Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor

SGK
07.05.2023
4.492
A+
A-
Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? Göz muayenesi sonrasında özel ya da devlet hastanelerinde hastaya reçete edilen gözlük çerçeve ve cam bedelinin devlet yani Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanıp, karşılanmadığı, devletin gözlük çerçevesi ve camı almak zorunda olan hastalara ne kadarlık bir maddi destek sunduğu, hastaların internette en çok araştırdığı konular arasında bulunuyor.

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor
Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor

Öyle ki SGK, hastaya reçete edilen gözlük çerçevesinin sadece bir kısmını karşılıyor. Yani hastalar, çerçeve alırken yalnızca az bir miktar indirimden SGK kapsamında yararlanabiliyorlar.

Bu yazımızda 2023 yılı itibariyle SGK gözlük çerçeve ve cam bedeli ne kadar? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Sizler de yakın zamanda göz muayenesine girecekseniz ya da gözlüğünüzü değiştirme vaktiniz geldiyse yazımızı okumanızı öneriyoruz.

2023 SGK Gözlük Hakkı Süresi

Normal şartlar altında göz bozukluğunda herhangi bir ilerleme ya da gerileme olmamış hastalar, 3 yıl aynı gözlüğü kullandıktan sonra gözlük çerçevelerini değiştirebiliyorlar.

3 yıl içerisinde yeni bir çerçeve almak istediklerinde SGK tarafından yeni çerçevenin ücreti hiçbir şekilde karşılanmıyor.

Bununla birlikte kişinin göz bozukluğunun ilerlediği ya da gerilediği hallerde gözlük cam bedelinin bir kısmı 3 yıl dolmamış olsa dahi SGK tarafından karşılanıyor.

Bu noktada gözlük cam bedelinin karşılanması için mutlaka doktor reçetesinin olması gerekiyor.

Yani 3 yıl içerisinde doktor reçetesi ile gözlük cam bedelinin bir kısmının SGK tarafından karşılandığını lakin söz konusu çerçeve olduğunda kişinin 3 yılın dolmasını beklemek zorunda olduğunu söyleyebiliriz.

SGK Gözlük Hakkı Sorgulama

Gözlük çerçeve ya da cam değişim hakkınıza dair ayrıntılı bilgi almak istediğinizde bu işlemi e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Uzak ya da yakın cam ya da çerçeve alma hakkınızın bulunup bulunmadığına kolaylıkla doktora gitmek zorunda kalmadan e-Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula linkini tıklayıp, e-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yapabilir, SGK gözlük hakkınızı hızlı bir şekilde sorgulayabilirsiniz.

Devlet Gözlük ve Cam İçin 2023 Yılında Ne Kadar Bir Ödeme Yapıyor?

SGK, hasta tarafından alınan yeni gözlüklerin çerçeve ve camlarının bir kısmını ödüyor.

Aynı zamanda katkı payı olarak muayene sonrasında emeklilerden %10, çalışanlardan içinse%20’lik bir kesintiye gidiliyor.

2023 yılı itibariyle SGK, Yerli gözlük çerçeveleri için 42, ithal gözlük çerçeveleri içinse 32 TL bir ödeme yapıyor.

SGK tarafından karşılanan cam bedeli ise kişinin göz bozukluğunun seviyesine göre değişiklik gösteriyor.

Kişideki göz bozukluğu arttıkça SGK tarafından karşılanan ücrette de artış görülüyor.

Yani devlet gözlük cam bedeli, ortalama 10 TL olmakla birlikte bu rakam, 10 TL ile 25 TL arasında değişebiliyor.

Sonuç olarak, kişinin alacağı yeni gözlüğün ithal gözlüklerde ortalama 50, yerli gözlüklerde ise ortalama 40 TL’sinin SGK tarafından karşılandığını ifade edebiliriz.

Örneğin, gözlüğün çerçeve ve cam bedeli, toplamda 150 TL tutuyorsa bunun 40-50 TL’sini SGK’nın karşıladığını söyleyebiliriz.

Kısacası devlet, gözlük cam ve çerçeve ücretlerinin tamamını karşılamıyor.

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor 2023

Devlet gözlük camı için ödediği para yerli gözlük için 43,20 TL ödemektedir. Gözlük camları için ödenen ücret ise gözlük camı numarasına göre değişiklik göstermesine karşın 11 TL ile 25 TL arasında değişmektedir.

Uzak Çerçeveler için: 37,80 TL

Yakın Çerçeveler için: 37,80 TL

3 yılda bir defa olmak üzere 43,20 TL gözlük ödemesi yapılırken gözlük camı numarasına göre aynı şekilde 3 yılda 1 defa 1o ile 25 TL destek alırsınız.

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerlidir?

Gözlük reçetelerinin diğer reçetelerden farklı olarak maksimum 10 günlük geçerlilik süreleri bulunuyor.

Yani kişinin muayene sonrası 10 gün içerisinde gözlükçüye giderek, gözlüğünü değiştirme talebinde bulunması gerekiyor.

Talep sonrasında ise siparişi oluşturulan gözlüklerin en fazla 5 işgünü içerisinde alınmaları zorunluluk arz ediyor.

SMS ile Gözlük Hakkı Sorgulama

Gözlük hakkınızı e-Devlet üzerinden sorgulayabileceğiniz gibi 5502’ye mesaj yollayarak da bilgi edinebilirsiniz.

Bu noktada telefonunuzun mesajlaşma kısmına gelmeli ve ‘CAM TC Kimlik No ve Aile Sıra No bilgilerinizi yazarak, bu mesajı 5502’ye göndermelisiniz.

Örnek, gözlük hakkı sorgulama:

CAM 22146534234 002 yazıp, 5502’ye mesaj yollamalısınız.

Genel Sağlık Sigortası SGK Gözlük Ödemesi Ne Kadar?

Genel sağlık sigortası ödeyen kişiler de tıpkı SGK primlerini ödeyen kişiler gibi gözlük çerçeve ve cam bedeli karşılama hakkından eşit oranda yararlanıyorlar.

Yani onlara da cam bedeli olarak 10-25 TL aralığında bir ödeme yapılıyor.

İthal çerçeveler için 32, yerli çerçeveler için 42 TL bir indirimden faydalanabiliyorlar.

Devlet Gözlük Çerçevesi Kaç Yılda Bir Ödenir

Devlet gözlük çerçevesi kaç yılda bir ödenir: SGK tarafından 3 yılda 1 defa olmak üzere tüm sigortalı çalışanlara gözlük ödemesi yapılır.

Yeşil Kart SGK Gözlük Ödemesi Ne Kadar?

Yeşil kart sahiplerinin ise gözlük cam ve çerçeve bedelindeki SGK indirimlerinden yararlanabilmeleri için mutlaka devlet hastanelerindeki bir göz doktoruna muayene olmaları gerekiyor.

Aksi halde özel hastanelerde muayene olan kişilerin gözlük bedelleri, SGK tarafından karşılanmıyor.

SGK, her gözlük modelinin ücretini de karşılamıyor. Yalnızca SGK anlaşmalı modellerde SGK, ücretin belirli bir miktarını ödüyor.

SGK tarafından karşılanan gözlük modellerine dair detaylı bilgi almak adına optikçilere danışabilirsiniz.

Devlet Gözlük Camına Ne Kadar Ödüyor

Devlet gözlük camına ne kadar ödüyor sorusuna cevap vermek gerekirse aldığınız gözlüğün fiyatı ne olursa olsun ödediği fiyat Uzak Çerçeveler için: 37,80 TL. Yakın Çerçeveler için: 37,80 TL. Devlet gözlük camı ve gözlük için ödeme hakkı 3 yılda 1 defa olmak üzere yapılır.

Sizlere bu yazımızda Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor ve devlet gözlük için ödediği ücret sorusuna cevap vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

Gözlük alırken devlet ne kadarını karşılıyor?

Türkiye’de SGK kapsamında olan vatandaşlar, gözlük alırken SGK’nın belirlediği tutar kadar destek alabilirler. SGK’nın belirlediği tutarlar her yıl değişebilir, ancak 2021 yılı için her iki göze toplamda 287,81 TL’ye kadar destek verilmektedir. Bu destek, sadece reçeteli gözlükler için geçerlidir ve her yıl bir kere alınabilir. Ancak, bazı özel sağlık sigortaları, ekstra gözlük desteği sunabilirler.

Devlet gözlük ücretini karşılıyor mu?

Eğer belirli şartları sağlıyorsanız, Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için devlet gözlük ücretini karşılıyor. Bu şartlardan biri, kişinin gelir seviyesinin belirli bir düzeyin altında olmasıdır. Bunun yanı sıra, kişinin göz numarası belirli bir seviyenin üzerinde olmalıdır. Bu şartları sağlayan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirlenen özel sağlık kuruluşlarından birinde muayene olduktan sonra, SGK tarafından belirlenen bedel limiti dahilinde gözlük alabilirler.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık