Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

GSS Prim Borcu Ne Demek? Sorgulama ve Ödeme

SGK
09.09.2023
1.453
A+
A-
GSS Prim Borcu Ne Demek? Sorgulama ve Ödeme

GSS Prim Borcu Nedir?, GSS Prim Borcu Sorgulama, GSS Prim Borcu Ödeme, GSS Nedir?, GSS Kimleri Kapsıyor?

GSS Prim Borcu Ne Demek? Sorgulama ve Ödeme; 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren ve tüm TC vatandaşlarını kapsayan Genel Sağlık Sigortası sayesinde primlerini düzenli bir şekilde ödeyen kişiler de devlet ve üniversite hastanelerinde rahatlıkla muayene olabiliyorlar.

GSS Prim Borcu Ne Demek? Sorgulama ve Ödeme

SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur yan SGK kapsamında çalışan kişilerin yanı sıra düzenli bir gelire sahip olmayan yani sigortalı bir işte çalışmayan kişileri de kapsayan Genel Sağlık Sigortası sayesinde sigortasız vatandaşlar da hastalandıklarında, iş kazasına mağdur kaldıklarında ya da iş göremezlik halinde devlet hastanelerinde sağlık hizmeti alabiliyorlar.

GSS sayesinde sigortalı kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetinden yararlanabiliyor.

2023 yılında yapılan yeni güncelleme doğrultusunda 2023 yılı sonuna kadar GSS prim borcu bulunan kişilerin de devlet ve üniversite hastanelerinde muayene olma hakları bulunuyor.

Bununla birlikte GSS prim borcunu merak eden kişiler, bu borcu nasıl ve nereden ödeyebileceklerini, borçlarını nasıl sorgulayabileceklerini merak ediyorlar.

Bu yazımızda GSS prim borcu nedir? Nasıl sorgulanır ve ödenir? sorularını yanıtlamaya, konuya dair en çok merak edilen soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

İşte, Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak isteyen kişilerin GSS prim borçlarına dair bilmeleri gereken o detaylar:

GSS Prim Borcu Nedir?

Bağkurlu yani kendi sigorta primlerini kendileri ödeyen kişilerin yanı sıra herhangi bir işte çalışmayan ve Genel Sağlık Sigortası primlerini kendisi yatıran kişilerin de zaman zaman karşılaştığı GSS prim borçları, kişinin sağlık hizmeti almasına engel teşkil ediyor.

GSS prim borcu olan kişilerin yanı sıra bu kişilerin eşleri ve çocukları da borçlar ödenmediği takdirde sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorlar.

Yani muayene olmak istediklerinde muayene ücretini ceplerinden ödemek zorunda kalıyorlar.

Primlerini eksik ve düzensiz bir şekilde ödeyen kişiler için geçerli olan GSS prim borcu, kişinin sağlık hizmetlerini sigortası kapsamında alamayacağı anlamına geliyor.

60 günden fazla GSS prim borcu olanların alabileceği sağlık hizmeti durdurulurken 60 günden daha az prim borcu olanlar ise hizmet almaya devam ediyorlar.

Son dönemlerde pek çok kişiye GSS prim borçlarını bir an önce ödemeleri gerektiğine dair mesajlar geliyor. Hatta prim borcu devlet tarafından ödenmesi gereken kişiler, örneğin askerlik görevini yerine getirmek için askerde olanlar da prim borcu ile karşılaşabiliyorlar.

Genel Sağlık Sigortasına katılmamış olan kişilere de bu mesajlar yollanabiliyor.

Bu gibi durumlarda kişinin GSS prim borçlarına itiraz etme hakkı bulunuyor.

Haksız yere size prim borcu çıkarıldığını düşünüyorsanız, size bu borcu çıkaran SGK müdürlüğüne itiraz edebilirsiniz.

Kısacası GSS prim borcunun Genel Sağlık Sigortası kapsamında olmasına rağmen primlerini aylık düzenli bir şekilde ödemeyen kişilere çıkarılan, kişinin sağlık hizmetlerinden sigortası dahilinde yararlanabilmesi için bir an önce ödemesi gereken sigorta prim borcu olduğunu ifade edebiliriz.

GSS Prim Borcu Sorgulama

GSS prim borcunuzun mevcut olup olmadığını, mevcutsa kaç günlük primlerinizi bir an önce ödemeniz gerektiğini internet üzerinden kolaylıkla öğrenebilme hatta borçlarınızı ödeyip, kapatabilme şansınız bulunuyor.

Ödemeyi unuttuğunuz eksik primlerin miktarını öğrenmek için e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden GSS prim borcu sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu linkini tıklamalı ve sonrasında TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız.

GSS Prim Borcu Ödeme

GSS prim borçlarınızı da e-Devlet üzerinden birkaç dakika içerisinde hızlı bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Bu noktada öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu linkini tıklamalısınız.

Ardından şifreniz ve TC kimlik numaranız ile sisteme girmelisiniz.

Sisteme girdiğinizde borç bilgilerinize ulaşabiliyorsunuz. Sayfanın hemen altında bulunan ‘Kredi Kartı ile Ödeme Yap’ seçeneğine tıklayarak, borcunuzu ödeyebilirsiniz.

GSS Nedir?

1 Ocak 2012 tarihi ile uygulamaya giren GSS, düzenli bir işte sigortalı olarak çalışmayan yani sağlık güvencesi bulunmayan kişilerin de sağlık hizmeti alabilmesi amacıyla başlatılan sistemi ifade ediyor.

GSS kapsamında aylık primlerini düzenli bir şekilde ödeyen kişiler, sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.

GSS primlerinin toplamda 60 gün boyunca ödenmemesi ise kişinin yararlandığı sağlık hizmetinin kesilmesi anlamına geliyor.

GSS prim borçlarının ödenmesiyle birlikte kişi ve kişinin bakmakla yükümlü olduğu aileleri tekrar sağlık hizmeti alabiliyorlar.

GSS Kimleri Kapsıyor?

GSS; sigortalı olarak çalışan herkesi, emeklileri, dul ve yetim aylığı alan kişileri ve bu kişilerin eş ve çocuklarını yani bakmakla yükümlü oldukları ailelerini kapsıyor.

Çalışan kişilerin GSS primleri işverenleri tarafından ödenirken, dul ve yetim aylığı alanlar ve emekliler, herhangi bir prim ödemiyor.

Bazı şartların varlığı halinde sigortalının anne ve babası da GSS kapsamında sağlık hizmeti alabiliyor.

GSS, aynı zamanda sigortalı bir işte çalışmayan, kendi sigortasını ödediği düzenli primlerle yaptıran kişileri ve onların bakmakla yükümlü oldukları kişileri de kapsıyor.

GSS primlerini kendileri ödeyen kişilerin yanı sıra Bağ-kurlu kişiler de prim borçlarının 60 günü aşması durumunda hastanelerde hizmet alamıyorlar.

Sizler de Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmeti alıyorsanız, son dönemlerde birikmiş GSS prim borcunuz yüzünden muayene olamıyorsanız; e-Devlet üzerinden birikmiş GSS borcunuzu bir an önce ödeyerek, hastanelerde kesintisiz bir hizmet almaya devam edebilirsiniz.

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?

Genel sağlık sigortası borcu ödemek zorunlu mu?

Evet, Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu ödemek zorunludur. Türkiye’de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için vatandaşların ya da yabancıların GSS primlerini düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir. GSS prim borçlarının zamanında ödenmemesi durumunda ise gecikme faizi ile birlikte tahsil edilir. Ayrıca, GSS prim borcu olan kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar.

Genel sağlık sigortası prim borcu ödenmezse ne olur?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu ödenmezse, borçlu kişi sağlık hizmetlerinden yararlanamaz. Ayrıca, gecikme faizi de ödemek zorunda kalabilir. Prim borcu zamanında ödenmezse, borçlu kişiye SGK tarafından borç bildirimi yapılır. Borçlu kişi, bildirim tarihinden itibaren 30 gün içinde borcunu ödemezse, SGK tarafından icra takibi başlatılabilir. Icra takibi sırasında, borçlu kişinin mal varlığına haciz işlemi uygulanabilir.
https://www.youtube.com/watch?v=Qj_rdyPjJxE
Yaşlılık Aylığı Nedir? Koşullar, Hesaplama ve Başvuru
Yaşlılık Aylığı Nedir? Koşullar, Hesaplama ve Başvuru

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık