Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Adımı Değiştirmek İstiyorum Kanunu ve Maliyeti

09.09.2023
1.910
A+
A-
Adımı Değiştirmek İstiyorum Kanunu ve Maliyeti

İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?, İsim Değişikliğinin Kabul Görüldüğü Durumlar, İsim Değişikliğinin Kabul Görmediği Durumlar, Adımı Değiştirmek İçin Nereye Başvurmalıyım?, İsim Değiştirme Ücreti, İsmimi Sevmiyorum Değiştirmek İstiyorum, Nüfus Müdürlüğü İsim Değişikliği, Mahkemesiz İsim Değişikliği Mümkün Mü?, İsim Değişikliği Dilekçesi Örneği, Adımı Değiştirmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Adımı Değiştirmek İstiyorum Kanunu ve Maliyeti; İsmini değiştirmek isteyen her insan bu işlemin nasıl yapıldığını merak etmiştir. İsim değiştirmek için gerekli aşamalar her ismini değiştirmeyi düşünen insan tarafından merak edilen bir konu olmuştur. Bugün genel olarak isim değişikliği için yapılması gerekenler konusu üzerinde duracağımız bu yazımızda adım adım ne yapabileceğinizi ve süreci nasıl yöneteceğinizi göstereceğiz.

Adımı Değiştirmek İstiyorum Kanunu ve Maliyeti

İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

İsim değişikliği nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak isim değişikliği açılacak bir davayla yapılır. 3 Kasım 2019 tarihinde gelen bir ek maddeye göre isimdeki yazım hatası nüfus müdürlüğü aracılığı ile davaya gerek kalmadan düzeltilebiliyordu. Ancak bu tarihten itibaren her türlü isim değişikliği için dava açmak zorunlu bir hale getirilmiştir.

https://mihci.av.tr/isim-degistirme-davasi/

Açacağınız davada isminizi ne olarak değiştireceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Mahkeme bu ismi onaylama ve değişiklik hakkını size kabul ettiği takdirde verecektir. Genel olarak halk tarafından bu dava gerçekten çok yanlış bilinmektedir. Davanın babaya karşı açıldığını düşünmektedirler. Fakat bilinenin aksine isim değişikliği davası, nüfus idaresine karşı açılmaktadır.

Yanlış yazılan, telaffuzu zor ve toplum içinde rencide edici isimlere sahip olanlar mahkeme kararı olmadan Nüfus müdürlüklerinde değiştirilmektedir. Nüfus müdürlüğünde değişikliği onayı verilmediğinde dava açma süreci başlar.

İsim değişikliği davası açmak için Asliye Hukuk Mahkemesi‘ ne başvuruda bulunmanız gereklidir. Daha inceleri bir defa mahkeme yolu ile isim değişikliği yapılan düzenleme ile beraber bir defadan fazla açılabilmektedir.

İsim Değişikliğinin Kabul Görüldüğü Durumlar

İsim değişikliğinin kabul görüldüğü durumlar da gerçekten bu konuda en merak edilen kısımdır. Çünkü isim değiştirecek kişi dava açmanın öncesinde de durumun ne olacağını bilmek istemektedir. İsminiz toplum içinde çok gülünç ya da korkunç bulunan bir isimse böyle durumlarda davanız muhtemelen olumlu sonuçlanacaktır. Bunun yanı sıra aynı ad ve soy ada sahip insanlar arasında da bir karışıklık olmaktadır. Eğer böyle bir durum içindeyseniz de davanız olumlu sonuçlanacaktır.

Ayriyeten telaffuzu zor isimlerin de bu dava için gerekçeleri haklı bulunmaktadır. Bu ve bunun gibi birçok haklı nedende gerekçeniz kabul görerek isim değiştirme hakkı sizlere verilir. Bu konuda sizlere fikir vermesi maksadıyla en çok karşılaşılan gerekçeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İsmin hem erkek hem de kadın bireylerde kullanılması sonucu ortaya çıkan cinsiyet karışıklığı
 • Aynı ada sahip akrabaların olması
 • Toplum içinde alay konusu olacak bir isme sahip olunması
 • Din ya da cinsiyet değişikliği sonuca ortaya çıkan isim uyumsuzluğu
 • Aynı isimde kardeşe sahip olunması
 • Kurumlarda isim karışıklığından dolayı sürekli başkalarının aranması
 • Aynı isimde bir kardeşe sahip olunması
 • İsmin örf ve adetlere ters düşmesi

Bu ve bunun gibi durumlarda haklı sebepler olduğu takdirde isim değişikliği için açtığınız dava mahkeme tarafından haklı bulunacaktır ve isminiz nüfus idaresi tarafından değiştirilecektir.

İsim Değişikliğinin Kabul Görmediği Durumlar

Açılacak isim değişikliği davası sonucu her zaman olumlu bir şekilde sonuçlanmamaktadır. Bu yüzden gerekçenizi iyice düşünmeli ve buna göre dava açmalısınız. Aksi takdirde mantıklı gerekçelere sahip olmayan bireylerin davası mahkeme tarafından kabul görmeyecektir. Mahkemenin kabul görmediği haksız gerekçeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aynı ada sahip olan insanların fazla olması
 • Sevilmeyen kişiyle aynı isme sahip olunmak istenmemesi
 • Adına bulunan sabıkalardan dolayı isim değişikliğinin istenmesi
 • Kan davası gibi durumlardan kaçmak nedeniyle isim değişikliği istenmesi
 • Gerekçesiz isim değişikliği

Adımı Değiştirmek İçin Nereye Başvurmalıyım?

İsim değişikliği için yapılması gerekenler konusuna gelecek olursak adım adım ne yapmanız gerektiğini sizlere söyleyelim. İlk olarak haklı bir gerekçeniz olduktan sonra başvuru için Asliye Hukuk Mahkemesi tarafına bir dilekçe yazılmalıdır. Dilekçe gönderildikten sonra gereken ücretler veznelere yatırılmalıdır. Dilekçede ad, soy ad ve adres bilgisi bulunmalıdır. Detay olarak da konu hakkında bilgi verilmelidir. Örnek dilekçe taslağını yazımın sonunda bulabilirsiniz bulabilirsiniz.

Buna ek olarak söylemeliyiz ki artık isim değişikliği davaları bir defadan fazla açılabilmektedirler. Yani haklı bir gerekçeniz varsa isim değişikliği davanız mahkeme tarafından kabul görecektir. Genel olarak isim değişikliği davası 2 ile 6 ay arasında sonuç vermektedir.

İsim Değiştirme Ücreti

İsmini değiştirmek isteyenlerin bir diğer merak ettiği konu ise isim değiştirme ücreti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gayet doğal bir durumdur. Çünkü insanlar isim değiştirmek isterken ceplerinden ne kadar çıkacağını da merak etmektedirler. İlk olarak işlem ve harç ücreti ödenmelidir.  Harç ücreti ve avans tutarı ortalama 400-500 TL arasında değişmektedir.

Bunun yanı sıra vekalet ücreti ve ilan ücreti de toplam harcamanızı etkileyecektir. Sürekli güncellenen fiyatlardan dolayı kesin bir sayı vermek zordur. Ancak tahmini olarak isim değişikliği için toplam tutar yaklaşık olarak 500 TL olacaktır. Bu tutara tabii ki avukat ücreti dahil değildir. Eğer davanıza bir avukat bakacaksa fiyat daha da artacaktır. Avukattan avukata da fiyatlarda farlılık olacağı için bu konu hakkında bir şey diyemeyiz. Ancak yakın bir avukat tanıdığınız varsa ondan fiyat alınız.

isim değişikliği nasıl yapılır

İsmimi Sevmiyorum Değiştirmek İstiyorum

İsmimi sevmiyorum değiştirmek istiyorum diyorsanız ilk olarak 18 yaşını doldurmanı gereklidir. Ayrıca isim değişikliği için mutlaka haklı bir nedenin olması gereklidir. Toplu içinde küçük düşürücü yada rencide edici isimlerin yanında isminizle alay geçilmesi isim değişikliği için haklı bir nedendir.

İsim değişikliği için haklı sebeplerin olması isim değişikliği davasında oldukça öneli hususlardır. Ayrıca dava açmadan dilekçe ile  İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız yeterlidir.

Nüfus Müdürlüğü İsim Değişikliği

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda 19.10.2017 tarihinde yapılan değişiklik ile isim değişikliği yapmak isteyenler 2 yıl içerisinde 1 defaya mahsus olmak üzere bulundukları bölgedeki Nüfus Müdürlüklerine yazılı dilekçe ile başvurarak mahkemeye başvurmadan isim değişikliği yapabilirler. Burada önemli husus isim değişikliği için gerekli şartları taşıyor olmanız gerekir. İsim değiştirme nüfus müdürlüğüne başvuru ile mümkün mü sorusuna cevap vermek gerekirse mümkün ancak Nüfus Hizmetleri Kanunu ek geçici 8. maddesi ile ismi rencide edici küçük düşürücü olması durumunda 1 defa olmak üzere isim yani ad değişikliği yapılır.

Mahkemesiz İsim Değişikliği Mümkün Mü?

Mahkemesiz isim değişikliği daha önceleri mümkün değildi ancak 5490 sayılı Nüfus hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklik ile ismi alay konusu olan toplum tarafından dışlanan isimler mahkemeye vermeden dilekçe ile değiştirilebilir.

İsim Değişikliği Dilekçesi Örneği

İsim değişikliği dava açmak için dolduracağınız dilekçe ve haklı sebebinizi ayrıntılı olarak anlatmanız çok önemlidir.

…………………….. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne

Davacı Şahıs: İsim, soy isim ve adres

Davalı: Nüfus Müdürlüğü

Dava Konusu: İsim değişikliği talebi

Detaylar

İsim değişikliği yapan kişi kısaca kendinden bahsetmelidir.

İsim değişikliğinin sebebi ve haklı nedenleri.

İsmin yerine kullanılması istenen isim belirtilmelidir.

Delil: Bilirkişi, tanık vb.

Hukuki Sebepler: Kanunlar, içtihat kararları ve mahkemeye sunulacak olan deliller

Mahkeme İstemi: İsmin …. isim ile değiştirilmesi

Adımı Değiştirmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Adımı değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım diyorsanız adınızı değiştirmek için 2 farklı yol bulunmaktadır. Adınızı 1 defaya mahsus olarak değiştirmek için Nüfus Müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Ancak gerekli şartları taşıyan ve mazereti kabul edilen dilekçelerde isim değişikliği yapılır. Eğer Nüfus Müdürlüğü tarafından isminiz değiştirilmezse mahkeme başvura da bulunarak isim değişikliği yapabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Adımı değiştirmek istiyorum ve İsmimi sevmiyorum değiştirmek istiyorum sorusuna cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

e-Devlet Şifresi Alma ve Şifre Yenileme

Uyap Nedir? Ne İşe Yarar? Kimler Kullanır? Nasıl Kullanılır?

İsim değiştirmek ne kadara mal olur?

İsim değiştirmek ücretli bir işlemdir ve ücreti değişiklik göstermektedir. Ücret, değişiklik yapılacak belgeye, değişiklik yapılan yerin idari birimine, başvuru esnasında verilen dilekçeye ve diğer faktörlere göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle, ücret hakkında kesin bir rakam vermek mümkün değildir. Ancak, resmi ücret tarifesi SGK ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitelerinde yer almaktadır ve buradan tahmini bir fikir edinilebilir.

Adımı değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım?

Adınızı değiştirmek istiyorsanız, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne (NVİ) başvurmanız gerekmektedir. Adınızı değiştirmek için gerekli belgeler ve başvuru işlemleri ilgili genel müdürlük web sitesinde yer almaktadır. Genellikle, başvuru işlemleri için nüfus cüzdanı, sağlık raporu, adli sicil kaydı, ikametgah belgesi ve dilekçe gibi belgeler gereklidir. Bu belgelerle birlikte, başvurunuzu ilgili nüfus müdürlüğüne yapabilirsiniz. Başvuru sonrasında adınızın değişip değişmeyeceği konusunda karar verilecektir.
Adımı Değiştirmek İstiyorum Kanunu ve Maliyeti
Adımı Değiştirmek İstiyorum Kanunu ve Maliyeti

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Turkana dedi ki:

  Merhaba ben Azerbaycana vatandaşıyım adım Turkana Azerbaycanda yanlız ben TC vatandaşı oldum TC vatandaşı olurken bir kere isim değiştirmek hakkım varmış bunu kullandım ismimi Zeynep yaptık ancak bu isim ülkeme giderken sorun oluyor benim ve çocuklarım için ben pişmanlık duydum geri Turkana yapmak istiyorum bu gerekli sebep olur mu yani baya sıkıntı yaşıyorum evlenme cüzdanda bile Turkana yazıyor oğlumun kimliğinde bile öyle yazıyor bunları delil olarak sunsan bilgi verirseniz sevinirim nasıl yol izlemeliyim.

  1. Alina dedi ki:

   Merhaba bende Rus vatandaşıyım aynı durumdayım Rus pasaportumda farklı kimlikte farklı bende sorun yaşıyorum siz ne yaptınız

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık