Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Yeni Kimlikte Cüzdan No Nerede Yazar? Cüzdan No Öğrenme

05.10.2023
41
A+
A-
Yeni Kimlikte Cüzdan No Nerede Yazar? Cüzdan No Öğrenme

Yeni Kimlikte Cüzdan No, yeni kimlik cüzdan no e-devlet, Yeni kimlik 6 haneli cüzdan no nerede Yazar, Yeni kimlikte cüzdan no nerede yazıyor, Cüzdan no nerede, Yeni kimlik cüzdan no 6 haneli, Cüzdan no nedir, Seri No cüzdan no,

Yeni kimlikte cüzdan no yeni kimlik belgesine geçilmesi ile birlikte en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Ülkemizde 12 Mart 2016 tarihinde kimlik güncellemesi amacıyla yeni kimlik kartları dönemine geçilmesinin ardından vatandaşların akıllarında pek çok soru işareti yer almaktadır. Bu sorulardan biri de yeni kimlikte cüzdan no nerede yazar sorusudur.

Yeni kimlik kartlarına geçilmesi ile birlikte daha güvenli bir sistemle kişisel bilgiler daha doğru ve güvenli bir şekilde saklanabilmektedir. Eski kimliklerde olan birçok bilgi yeni kimliklerde yer almamakta, yeni kimliklerde medeni hal, aile sıra no ve kimliğin veriliş tarihi gibi bilgiler bulunmamaktadır.

Yeni Kimlikte Cüzdan No
Yeni Kimlikte Cüzdan No

Yeni Kimlikte Cüzdan No Nerede Yazar?

Cüzdan no eski kimliklerde resmin hemen altında yer alırken yeni kimliklerde bunu göremeyenler nerede yazdığını merak etmektedir. Bazı kurumlar halen cüzdan no talep edebilmektedir. Bu durumda eski kimlik kartları elinde olanlar kimlikte resmin altındaki numarayı kullanabilirler.

Yeni kimlikte cüzdan no yazmamaktadır. Bunun yerine yeni kimlikteki seri numarası da cüzdan no olarak kullanılabilir. Yeni kimlik seri no ile yeni kimlik cüzdan no birlikte kullanılabilmektedir. Yeni kimlik seri no ise ad, soyad ve doğum tarihi bilgilerinin alt kısmında yazmaktadır. Burada yer alan sayılar seri no olarak adlandırılmaktadır.

Cüzdan No Öğrenme 2023

Cüzdan no öğrenmek isteyen hem yeni kimlik kartı sahipleri, hem de eski kimlik kartı sahipleri yeni kimlik seri no ile işlemlerini kolay bir şekilde halledebilirler. Eski kimlikte cüzdan no, yeni kimlikte ise seri no yazan numaralar olarak değiştirilmiştir. Yeni kimlik sahipleri bu durumda seri no yazan numaraya cüzdan no olarak kullanabilirler.

Yeni Kimlikte Cüzdan Seri No Nerede Yazar?

Eski kimlik kartlarında cüzdan numaraları kimliğin ön tarafında yazmaktaydı. Yeni kimlik kartı dönemine geçilmesiyle birlikte cüzdan numarası yerine seri numarası olarak kimliklerin ön yüzünde yer almaktadır. Vatandaşlar yeni kimlik kartlarına sahip olmalarının ardından cüzdan numaralarına seri no ile kolayca ulaşabileceklerdir.

Yeni Kimlikte 6 Haneli Cüzdan No Nerede Yazar?

Yeni kimlik kartı üzerinde 6 haneli cüzdan no kimliğin ön kısmında ad, soyad ve doğum tarihinin altında seri no olarak yer almaktadır. Cüzdan no vatandaşların sosyal güvenlik, emeklilik işlemleri ve bankacılık işlemlerde kimlik tespitinin yapılması amacıyla kullanılmaktadır.

Yeni Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Yeni kimlik kartı almak isteyenler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden kartlarını alabilirler. Kart almak için Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünden randevu alınması gerekir. Yeni kimlik kartlarında seri no, eski kimlik kartlarında ise cüzdan no olarak geçen numara vatandaşların emeklilik işlemleri, bankacılık işlemleri ve sosyal güvenlik gibi durumlarda kimlik tespiti yapılabilmesi açısından önem taşımaktadır.

Yeni Kimlikte Cüzdan No Öğrenme E –Devlet 2023

Yeni kimlikte cüzdan no öğrenme işlemini yapmak isteyenler bu işlemi e- devlet üzerinden gerçekleştirebileceklerdir. E- devlet şifresi sahipleri e-devlet şifreleri ve T.C kimlik numaraları ile birlikte sisteme giriş yaparak pek çok bilgiye ulaşabileceklerdir. Bu bilgilerde biri de kimlik bilgileridir.

Yeni kimlik kartına dair detaylar e- devlet sistemi üzerinden öğrenilebilirken, e- devlet şifresi olmayan kişileri şifre almaları gerekmektedir. PTT şubeleri aracılığı ile belirli bir ücret karşılığı e- devlet şifresi alanlar bir yere gitmeden sistem üzerinden pek çok işlemi yapabileceklerdir.

Yeni Kimlikte Seri Numara Nerede Yazar?

Yeni çipli kimlik kartlarında seri numarası kartın ön yüzünde yer almaktadır. Eski kimlik kartlarında fotoğrafın hemen altında yazan seri numarası yeni çipli kimlik kartlarında ise fotoğrafın yanında yer almaktadır.

Soyad, ad ve doğum tarihi kısmının alt kısmında seri numarası yer almaktadır. Burada yer alan harf ve rakamların oluşturduğu dokuz haneli yazı seri no olmaktadır. Seri no kısmının hemen altında ise geçerlilik tarihi yer almaktadır. Seri no hemen yanında ise uyruk yer alır.

Yeni Kimlikte Cilt Numarası Nerede Yazar?

Yeni çipli kimlik kartlarında cilt numarası yazmamaktadır. Bu tür bilgilere daha çok bankacılık işlemleri ve vatandaşlık işlemleri gibi durumlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Cilt numarasına ulaşmak isteyenler Nüfus Müdürlüğüne gitmeden e- devlet üzerinden bu bilgilere ulaşabileceklerdir. E- devlet üzerinden cilt numarasını öğrenmek isteyenler turkiye.gov.tr adresi üzerinden sisteme giriş yaparak ‘’kimlik bilgileri’’ kısmına tıkladıklarında pek çok bilgiyi öğrenebilirler.

Yeni Kimlikte Seri No ve Cüzdan No

Yeni çipli kimlik kartına geçiş sürecinde yeni kimlikte cüzdan no ve seri no en çok kafa karıştıran konular arasında yer almaktadır. Yeni kimlik seri no ve yeni kimlikte cüzdan no aynı anlama gelmektedir. Eski kimlikte cüzdan no ibaresi yer alırken yeni kimlikte ise bu isim yerini seri no almıştır. Vatandaşlar cüzdan no bilgisine ihtiyaç duyulan yerlerde yeni kimlik seri no yazabilirler.

Yeni Kimlik Kartının Özellikleri

Yeni çipli kimlik kartları birçok özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden biri de NFC özelliğidir. Parmak izi okuyucu ve yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf ve imza gibi özellikler tüm bilgilerin güvenli bir şekilde saklanabilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra çip ve kimlik kartının kopyalanmasını önleyici özel teknolojinin kullanılıyor olması yeni kimlik kartlarını daha önemli kılmaktadır.

Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni kimlik kartı almak isteyenler bu işlem için ilk olarak yeni kimlik kart randevusu almak durumundadırlar. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesi https://randevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden kurum için randevu alınabilmektedir. İnternetten randevu almak istemeyenler ALO 199 arayarak randevu taleplerini oluşturabilirler.

Kimlik yenileme ve yeni kimlik kartı başvurusu için Nüfus Müdürlüğüne giderken bazı belgelerin de getirilmesi gerekir. Teslim edilmesi gereken bu belgelerin randevu saatinden önce hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Belgeleri randevu saatine hazır etmeyenlerin kimlik yenileme işlemleri yapılamayacaktır. Sürücü belgesi, pasaport, aile cüzdanı,  1 adet biyometrik fotoğraf ve eski kimlik kartı istenen belgeler arasındadır.

Yeni kimlikte cüzdan no yazmamaktadır. Bu bilgiye ihtiyaç duyulan durumlarda yeni çiplik kartında fotoğrafın yanında yer alan seri no yazılabilir. Seri no ve cüzdan no aynı anlama gelmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yeni kimlikte 6 haneli cüzdan no nerede?

Soyad, ad ve doğum tarihi kısmının alt kısmında seri numarası yer almaktadır. Burada yer alan harf ve rakamların oluşturduğu dokuz haneli yazı seri no olmaktadır. Seri no kısmının hemen altında ise geçerlilik tarihi yer almaktadır. Seri no hemen yanında ise uyruk yer alır.
Yeni Kimlikte Cüzdan No

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık