Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?
03.05.2023 13:34
1.602
A+
A-

Evlilik için Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Ruh eşini, hayat arkadaşını yani evleneceği kişiyi bulan çiftlerin evlilik öncesi Medeni Kanun’da belirtilen birtakım koşulları yerine getirmeleri gerekiyor.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?
Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır

4271 sayılı Medeni Kanun’un 136. maddesine göre evlilik öncesi çiftlerin evlenmelerine herhangi bir engelin olmadığını gösteren sağlık raporunu almaları zorunlu tutuluyor.

Bu yazımızda evlilik için gereken sağlık raporu nereden ve nasıl alınır? sorusunu kısaca yanıtlamaya çalışacağız.

Evlenmek için Sağlık Raporu Almak Zorunlu mu?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi evlenmeyi düşünen, evlilik tarihini almanın hayalini kuran çiftlerin mutlaka sağlık raporu almaları gerekiyor.

Alınan bu sağlık raporu, evlenecek çiftlerin herhangi bir cinsel sağlık sorunu taşıyıp taşımadıklarını gösteriyor. Böylelikle karşı tarafın da bu cinsel hastalığı kapma şansı önlenmiş oluyor.

Yani sağlık raporu, tam anlamıyla çiftleri korumayı hedefliyor.

Sağlık raporunun istenmesinin bir diğer nedeni ise çiftlerin eşlerine bulaştırabilecekleri herhangi başka bir sağlık sorunu bulunup bulunmadığının evlilik öncesi tespit edilmesi!

Yine sağlık raporu ile çiftlerin ileride anne ve baba olmaya karar verdiklerinde çocuklarının sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek bir kan uyuşmazlığına sahip olup olmadıkları da kontrol ediliyor.

Son olarak, sağlık raporu ile çiftlerin akıl sağlıklarının yerinde olup olmadığı sorgulanıyor.

Evlilik için Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık raporunu bağlı olduğunuz Aile hekimine kontrol olduktan sonra alabilirsiniz.

Evlilik sağlık raporu vermede sadece Aile hekimlerinin yetkili olduğunu söyleyebiliriz.

Bununla birlikte devlet hastanelerinden ya da özel hastanelerden aldığınız tetkikleri de Aile hekiminize götürüp, kontrol ettirip, sağlık raporunuzu alabilirsiniz.

Evlilik için Sağlık Raporu Devlet Hastanelerden Alınabilir mi?

Tek yetkili merci Aile hekimi olduğundan devlet hastanelerinden sağlık raporu alma şansınız bulunmuyor.

Aynı şekilde özel hastanelerden de bu raporu alamıyorsunuz.

Lakin daha önce de belirttiğimiz gibi kan tahlili vb. tetkikleri devlet ya da özel hastanelerden alıp, Aile hekiminize kontrol etmesi ve onaylaması amacıyla götürebilirsiniz.

Evlilik için Sağlık Raporu Neleri İçeriyor?

Sağlık raporu; çiftlerin akciğer röntgenlerini ve kan tahlillerini içeriyor.

Kan tahlillerinde çiftlerin öncelikle kan grupları tespit ediliyor. Daha sonra frengi, AIDS ya da hepatit taşıyıp taşımadıkları, kan uyuşmazlıklarının olup olmadığı, son olarak da çiftlerden birinde Akdeniz anemisi olup olmadığı belirleniyor.

Yapılan tahliller sonrasında çiftlerin gerekli önlemleri almaları da sağlanıyor.

Çiftlerin akciğer röntgeni çektirmek için Verem Savaş Dispanserlerine gitmeleri gerekiyor.

Kan tahlili ise Aile hekimi tarafından alınıyor.

Aile hekimi; gerekli gördüğü hallerde çiftleri daha teşekküllü bir hastaneye de tetkik ve testler için yönlendirebiliyor.

Çiftlerin bu hastanelerde yaptırdıkları test ve tetkikleri de mutlaka Aile hekimlerine götürmeleri gerekiyor.

 Evliliğe Engel Hastalıklar Hangileridir?

Medeni Kanun’un 1593 sayılı kanunun 123. ve 124. maddelerine göre verem, bel soğukluğu, akıl hastalığı olan kişiler evlenemiyorlar.

Çiftlerin evlenmeleri için öncelikle hastalıklarının iyileşmesi gerekiyor.

Yasaya göre HIV, hepatit B ve hepatit C hastalarının evlenmesinde herhangi bir engel bulunmuyor.

Hepatit B ve Hepatit C’nin tespiti halinde çiftlere aşı vuruluyor. Aşı sonrası sağlıklı eşe kan testi yapılıp, bağışıklık kazanıp kazanmadığına bakılıyor.

Sağlıklı tarafın bağışıklık kazanması halinde çiftlerin evlenmesinde sakınca bulunmuyor.

Sağlıklı tarafın bağışıklık kazanmadığının tespiti durumunda kişiye tekrar aşı vuruluyor. 5 ay sonra kişinin bağışıklık durumu kontrol ediliyor.

Bağışıklık kazanılması halinde çiftler evlenebiliyorlar. Bununla birlikte ilk aşıda bağışıklık kazanmayan kişiye nadir rastlanıyor.

Kan Uyuşmazlığı Evliliğe Engel mi?

Kan uyuşmazlığı, evliliğe herhangi bir engel teşkil etmiyor. Kan uyuşmazlığı tespiti sonrası çiftlere eğitim veriliyor.

Verilen bu eğitim ile çiftlerin çocuk sahibi olma kararını aldıklarında hangi önlemleri almaları gerektiği anlatılıyor.

Kan uyuşmazlığı, hamilelik döneminde izlenmesi gereken tedavi süreci üzerinde de belirleyici olduğundan hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önem arz ediyor.

 Evlilik için Alınan Sağlık Raporunun Geçerlilik Süresi 2023

Alınan sağlık raporunun 6 aylık bir geçerlilik süresi bulunuyor. Bu süre içerisinde çiftler evlilik başvurusunda bulunmadığında tekrar sağlık raporu almaları gerekiyor.

Evlilik için Alınan Sağlık Raporu Kaç Günde Çıkar?

Sağlık raporunun kaç günde çıkacağı, tahlil ve testlerin ne zaman çıkacağına, çiftlerde hastalık tespiti durumunda tedavinin yani hasta tarafın iyileşme süresine bağlı olarak değişebiliyor.

Evlilik için Sağlık Raporu Ücreti Nedir?

Aile hekiminde muayene olan çiftlerin herhangi bir ücret ödemeleri gerekmiyor.

Bununla birlikte ücret, kişilerin sigortalarına yansıyor.

Çiftlerin özel ya da devlet hastanelerinde tahlil ya da test yaptırmaları halinde bu test ve tahlil ücretlerini ödemeleri gerekebiliyor.

Özellikle çiftlerde hastalık tespiti halinde çiftlerin başlatılan tedavi masraflarını da mutlaka karşılamaları gerekiyor.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Özel Hastane Fiyatları 2023

Evlilik için sağlık raporu ister devlet hastanesi isterseniz özel hastaneden alabilirsiniz. Tahlil sonuçlarına bakılarak evlilik raporu verilmektedir. Ortalama olarak evlilik için sağlık raporu özel hastanelerde 200 ile 400 TL arasında yapılmaktadır.

Özel Hastane Muayene Ücretleri

Evlilikte Kan Uyuşmazlığı Nedir? Neden Önemlidir?

Çiftler arasında kan uyuşmazlığının varlığı, anne karnındaki bebekte kansızlık, kalp yetmezliği ve ani ölüm gibi pek çok komplikasyonu beraberinde getirebiliyor.

Kan uyuşmazlığı; kan grubunu değil kanın RH durumunu ifade ediyor. Babanın Rh+, annenin ise Rh- olması; kan uyuşmazlığını tanımlıyor. Bebeğin kan grubunun Rh+ olması, komplikasyon tehlikesini arttırırken, Rh- olması herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Örneğin baba kanının Rh +, anne kanının Rh- olması halinde bebeğin R+ olması; anne adayının bağışıklık sistemini aktivite ederek, Rh kanı ortadan kaldırmak adına antikor üretmesine yol açıyor.

Sonuç olarak, bebekte pek çok sağlık sorunu baş gösterebiliyor.

Evlilikte kan uyuşmazlığı, evliliğe engel olmasa da hamilelik döneminde anne adayının tedavi edilmesini gerekli kılıyor.

Kan uyuşmazlığı halinde anne adayına hamileliğinin 28. haftasında bebekte oluşabilecek komplikasyonları önlemeye yönelik olarak anti D iğnesi vuruluyor.

Anti D İğnesi Ne İşe Yarar?

Anne adayına vurulan Anti D iğnesi; anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı varlığını yok etmeyi hedefliyor.

Hamilelik esnasında henüz doğacak bebeğin kan grubunun Rh+ olup olmadığı bilinmese de bebeğin kanının Rh+ olabileceği hesaba katıldığından, önlem olarak anneye bu iğne vuruluyor.

Anne ile bebek arasında kan etkileşimin mevcut olduğunun tespit edildiği hallerde Anti D iğnesi, hamileliğin 28. haftasında değil de doğumdan sonraki ilk 72 saat içerisinde anneye vuruluyor.

Bu iğne; bebekten anneye geçebilme ihtimali olan Rh+ kan hücrelerini hedef alıyor.

Böylelikle annenin bağışıklığının Rh+ hücreleri görüp, bu hücrelere karşı antikor üretmesini engelliyor.

Evlilik Sonrası Kimlik Değiştirme Süresi, Ücreti ve Cezası

Evlilik sağlık raporunda neler istenir?

Evlilik sağlık raporu için genellikle kan tahlili, idrar tahlili, Hepatit B ve C testi, frengi testi, AIDS testi ve kan grubu testi gibi sağlık kontrolleri yapılır. Ancak ülkeye ve yasal düzenlemelere göre istenen testler ve detaylar farklılık gösterebilir.

Nikah için sağlık raporunda hangi testler yapılır?

Nikah için sağlık raporunda genellikle kan tahlili, idrar tahlili ve kan grubu testi istenir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıkların tespiti için HIV, Hepatit B ve C, Frengi gibi testler de istenebilir. Bu testlerin yapılması için nikah öncesi sağlık kuruluşlarına başvurmanız gerekmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.