DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Uyap Nedir? Ne İşe Yarar? Kimler Kullanır? Nasıl Kullanılır?

Uyap Nedir? Ne İşe Yarar? Kimler Kullanır? Nasıl Kullanılır?
10.05.2023 17:39
A+
A-

Uyap Nedir? Ne İşe Yarar? Kimler Kullanır? Nasıl Kullanılır? Günümüzde hemen hemen tüm işlemleri gerçekleştirebileceğimiz farklı farklı sistemler bulunmaktadır. Bunlardan biri de UYAP tır. UYAP; tam açılımıyla Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi, Adalet Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, Adalet Bakanlığının online hizmet verebilmesine olanak tanıyan bir proje olma özelliği taşıyor.

2001 yılından bu yana online bir şekilde faaliyetlerini sürdüren UYAP; yargı mensuplarının yanı sıra vatandaşlar tarafından da kullanılabiliyor.

Vatandaşların dosya takibi yapabilme, mahkeme sonucunu sorgulayabilme vb. işlemlerini adliyeye gitmeden gerçekleştirebilmesini mümkün bir hale getiren UYAP; Adalet Bakanlığı’nın bütün idari ve denetim faaliyetlerini yürüttüğü bir online bilgi sistemi olarak hizmet veriyor.

Bu yazımızda kısaca UYAP nedir? UYAP ne işe yarar? Bu bilgi sistemini kimler kullanabilir? UYAP nasıl kullanılır? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte UYAP’a dair bilmeniz gereken o detaylar:

Cimer Nedir? Nasıl Başvurulur? Başvuru Sorgulama

UYAP Nedir?

E-dönüşüm yani dijital dönüşüm kapsamında kurulan UYAP; en genel tanımıyla Adalet Bakanlığı’na bağlı tüm kuruluşların, ilgili kuruluşların, bakanlık merkez ve taşra teşkilatının, adli ve idari yargı birimlerinin tüm hizmet ve faaliyetlerinin tek bir adresten yürütüldüğü, adli ve idari yargının donanımsal ve yazılımsal olarak birbirine bağlandığı bir sistemi tanımlıyor.

UYAP sayesinde yargı mensubu kişilerin yanı sıra davalı ve davacılar gibi vatandaşlar da yargıya dair tüm işlemlerini online bir sistem üzerinden sorgulayıp, takip edebiliyorlar.

Sistem sayesinde Adalet Bakanlığı’nın 81 ildeki merkez ve taşra teşkilatı birbirine bağlanıyor.

UYAP Ne İşe Yarar?

Bu sistemin ne işe yaradığını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Türkiye genelindeki tüm yargı sistemi ve yargının tüm faaliyetleri elektronik ortama taşınıyor.
 • Vatandaşlar, UYAP üzerinden mahkeme sürecine dair bilgileri, mahkeme sonuçlarını, mahkeme tarihlerini kolaylıkla adliyeye gitmek zorunda kalmadan internete bağlı oldukları her yerden hızlı bir şekilde öğrenebiliyorlar.
 • Vatandaşlar, UYAP üzerinden UYAP ile bağlantılı diğer sistemlerde kayıtlı bilgilerine de ulaşıp, sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.
 • Vatandaşlar, sistem sayesinde Adli Sicil Sistemi’nden sabıka kayıtlarına, Mernis’ten nüfus kayıtlarına, POLNET’ten ehliyet kayıtlarına, Adres Kayıt Sistemi’nden adres kayıtlarına, Merkez Bankası’ndan döviz kurlarına, TAKBİS’den tapu ve kadastro kayıtlarına ulaşabiliyorlar.
 • UYAP üzerinden PTT tebligatları takip edilebiliyor.

Kısacası UYAP; Mersnis, Polnet, Merkez Bankası ve Takbis ile entegre bir şekilde hizmet veriyor.

UYAP Sisteminin Avantajları

UYAP sisteminin getirdiği yenilikleri ve bu sistemin avantajlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Yargı ile Bakanlık birimleri arasındaki yargısal ve idari faaliyetlerin tümü, bilgisayar ortamında hızlı bir şekilde yürütülebiliyor.
 • Yargı ve Bakanlık birimlerinde personellere, davalı ve davacılara yani vatandaşlara dair tüm bilgiler tek bir elektronik ortamda saklandığından bilgilerin doğruluk ve tutarlılık oranlarının yüksek olması sağlanıyor.
 • Yargı sistemi içerisindeki tüm merkezi ve taşra teşkilatı arasında yazışmalar; elektronik ortamda gerçekleştiğinden işlemler, daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanıyor. Yani UYAP; adli ve idari yargının iş yükünü hafifletiyor.
 • Yargı sistemine dair bilgiler; UYAP sistemine tek bir sefer girildiğinden bu bilgilere ihtiyacı olan herkes, yani hakim, savcı, avukatlar ve diğer yetkili kişiler, sistem üzerinden vakit kaybetmeksizin ulaşabiliyor.
 • Talimat ve tebligat işlemleri de elektronik ortamda gerçekleştiğinden vatandaşlar; tebligatlara kısa sürede ulaşabiliyor. Bu durum; davaların aylarca sürmesini engellemiş ve davaların daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlamış oluyor.
 • İcra daireleri ile yargı arasındaki dosya gönderimi vb. işlemler de UYAP üzerinden yapılabiliyor. Böylelikle dosyaların kaybolması vb. dava sürecini uzatan riskler, ortadan kalkmış oluyor.
 • Dosyalara yönelik temyiz ve itiraz işlemleri de günümüzde UYAP üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.
 • Davacı ve davalılara dair tüm bilgilere hakim, savcı ve avukatlar; diledikleri zaman ulaşabildiklerinden bu durum; onların daha doğru ve hızlı karar verebilmelerine yardımcı oluyor.
 • Yargı birimlerine dair kasa hesap işlemleri de sistem tarafından otomatik bir şekilde kontrol ediliyor. Böylelikle yargı birimlerinde herhangi bir yolsuzluk ve usulsüzlük ihtimali de ortadan kalkıyor.
 • Mahkeme devir işlemleri oldukça kısa bir sürede UYAP sayesinde gerçekleştirilebiliyor.
 • Soruşturma ve dava sürecinde deliller daha güvenilir ve hızlı bir şekilde toplanıp, elektronik ortamda saklanıyor.
 • Yakalama ve gözaltı süreci UYAP üzerinden kolaylıkla takip edilebiliyor.
 • Sistem; tüm ülke genelini kapsadığından sisteme kayıtlı belgeler, bilgiler arasında tutarlılık elde edilmiş oluyor.
 • Soruşturma ve davalara dair karar, tebligat, duruşma zaptı vb. tüm süreç; hızlı bir şekilde sistemdeki standart şablonlar sayesinde hazırlanabiliyor. Bu durum hakim, savcı ve avukatlara zaman tasarrufu sunarak, onların işlerini rahat bir şekilde yürütebilmelerini sağlıyor.
 • Sistem sayesinde kişiye infaz edilecek ceza miktarı, borç hesapları, borçlara dair faiz hesapları, tahsilat vb. işlemler; hızlıca tamamlanabiliyor. Böylelikle işlemlerdeki hata oranı en aza indirgenmiş oluyor.
 • UYAP; Merkez Bankası, POLNET, Adli Sicil, TAKBİS, MERNİS sistemi ile entegre bir şekilde çalışıyor. Diğer sistemlerinin veritabanları ile olan bu bütünleşme; kişilerin sabıka kayıtlarına, tapu kayıtlarına, ehliyet kayıtlarına, nüfus kayıtlarına ve döviz kurlarına saniyeler içerisinde ulaşılabilmesini mümkünleştiriyor.
 • Sistem sayesinde yetkili kişiler tarafından teftiş ve denetimler de daha kolay ve hızlı yapılıyor. Bu durum; müfettişlerin zamandan tasarruf edebilmelerine olanak tanıyor.
 • Sistem üzerinden ceza infaz kurumlarında kaç mahkum ve tutuklu yer aldığı, mahkum ve tutuklardan kaçının kadın veya çocuk olduğu, suçluların suçlarının ne olduğu hızlıca takip ediliyor. Yani sistem; ceza infaz kurumları ile de entegre olarak hizmet veriyor.
 • Avukatlar; bu sistem sayesinde bürolarından işlerini kolaylıkla ve hızlıca yönetebiliyorlar.
 • Hakim, savcı, avukat ve diğer tüm yargı personelleri, mevzuata sistem üzerinden internete bağlı oldukları her yerden erişebiliyor, güncel mevzuatları davada bile sistem sayesinde kontrol edebiliyorlar.
 • Sistem üzerinden hakim ve savcıların izin, rapor, yetki vb. özlük işlemleri pratik bir şekilde takip edilebiliyor.
 • Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı arasındaki duyurular, genelgeler, tebligatlar vb. bütün işlemler, elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor.

UYAP’ı Kimler Kullanabilir?

UYAP sistemini adli ve idari yargı personellerinin yanı sıra davalı, davacı vb. vatandaşlar da kullanabiliyor.

UYAP sistemini kimlerin kullanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Avukatlar
 • Hakimler
 • Savcılar
 • Diğer Adalet Bakanlığı personelleri
 • Davacılar
 • Davalılar
 • Tanıklar
 • Vatandaşlar

Kısacası UYAP; adli ve idari yargı personelleri ve vatandaşlar tarafından kullanılabiliyor.

Ülkenin tamamında hizmet verdiği için büyük şehirdeki yargı personellerinin dışında ilçelerde ve taşra teşkilatında yaşayan vatandaşlar, idari ve adli yargı personelleri de sisteme kolaylıkla giriş yapabiliyor.

UYAP Nasıl Kullanılır?

UYAP; elektronik imza altyapısı ile hizmet veriyor. Yani kişiler; elektronik imza ile sisteme giriş yapabiliyorlar.

e-Devlet ile entegre bir şekilde çalıştığından vatandaşlar; e-Devlet bilgileri ile sisteme girebiliyorlar.

Yani TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabiliyorsunuz.

e-Devlet bilgileriniz ile UYAP sistemine hemen giriş yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/uyap-portali-vatandas-girisi linkini tıklayabilirsiniz.

UYAP sistemini nasıl kullanabileceğinize bilgi edinmek adına https://vatandas.uyap.gov.tr/main/vatandas/index.jsp?v=1916 linkini tıklayabilir; detaylı bir şekilde sistemi nasıl kullanabileceğinizi inceleyebilirsiniz.

UYAP sistemine dair görüş ve önerilerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, deneyimlerinizi sizler de takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

T.C. Kimlik Numarası ile İcra Dosyası Sorgulama

UYAP Ne Zamandan Beri Kullanılmaktadır?

2001 yılından itibaren aktif olarak kullanılmaktadır.

UYAP Açılımı Nedir?

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi anlamına gelmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.