Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?
10.05.2023 17:40
7.216
A+
A-

Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Sosyal yardımlar olarak sunulan ayni yardımlardan biri de kömür yardımıdır… Yardıma muhtaç, düzenli geliri olmayan kişilere yapılan devlet yardımlarından biri olan kömür yardımı ile yoksul aileler, kış aylarında ısınma problemlerini çözüme kavuşturuyorlar.

Özellikle karlı ve soğuk kış günlerinde fakir ailelerin en büyük sorunları arasında yer alan kömür, odun vb. yakacak temini; devlet tarafından her yıl düzenli bir şekilde karşılanıyor.

Maddi durumu yetersiz olan, temel ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorlanan kişilere ya da hanelere yapılan kömür yardımı miktarı; muhtaç ailenin durumuna yani muhtaçlık seviyesine göre değişebiliyor.

Her yıl il ya da ilçelerde dağıtılacak kömür miktarı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirleniyor.

Bu noktada il ya da ilçedeki muhtaç aile sayısı, yaşanılan yerin iklim koşulları ve geçmiş yıllardaki dağıtım oranı vb. koşullar dikkate alınıyor.

Bu yazımızda kısaca kömür yardımı kimlere yapılır? Kömür yardımı başvuru koşulları nelerdir? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Kömür Yardımı Nereden ve Nasıl Alınır?

Kömür yardımı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak, kaymakamlık binalarında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılıyor.

Yani bu yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin dayanışma vakıflarına başvurmaları gerekiyor.

Genellikle sigortasız çalışan, ihtiyaç sahibi kişilere yapılan bu yardım, kimi zaman da ailesini geçindirmekte zorlanan sigortalı kişilere de yapılabiliyor.

İhtiyaç sahibi yani aylık geliri asgari ücretin üçte birinin de altında olan aileler bu yardımdan yararlanabiliyorlar.

Her yıl il bazında ne kadar bir kömür dağıtılacağına Maliye Bakanlığı karar veriyor.

Yardım amacıyla fakir aileler tarafından alınan kömürlerin satışının yasak olduğu da ilgili kanun maddelerinde açıkça belirtiliyor.

Bu bağlamda ihtiyacı olmayıp, aldığı kömürleri satan kişiler, suç işlemiş oluyorlar.

Bakanlık tarafından vakıflara gönderilecek olan kömürlerin sevkiyatı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca kararlaştırılan birtakım kriterler doğrultusunda yapılıyor.

Sevkiyat, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taş Kurumu yani TKİ ve TTK genel müdürlüklerince belirlenen kömür sevkiyat programı dahilinde gerçekleşiyor.

TKİ, öncelikli olarak kendi işletmelerinde çıkardığı kömürlerin dağıtımını yapıyor.

Kendi çıkardığı kömürleri de kendi sorumluluğu altında vakıfların adreslerine teslim ediyor.

Kömür sevkiyat işlemini TC Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü ortağı olan TCDD Taşımacılık A.Ş tamamlıyor. TCDD Taşımacılık A.Ş, sevkiyat esnasında TKİ ve TTK ile protokol yapıyor.

TCDD Taşımacılık A.Ş, bu kömürleri zamanında ve eksiksiz gerçekleştireceğine dair protokole, TKİ ve TTK kriterlerine de bağlı kalıyor.

Ne Kadarlık Kömür Yardımı Yapılır?

Muhtaç ailelere dağıtılan kömür miktarı, ailenin muhtaçlık yani fakirlik seviyesine göre değişmekle birlikte her yıl hane başına ortalama 30 torba kömür dağıtılıyor.

Yani hanelere ortalama 750 kilo kömür dağıtılıyor.

Kömür Yardımı Almak İçin Gerekli Şartlar

Yardım başvurusunda bulunacak kişilerin birtakım kriterleri karşılıyor olmaları gerekiyor.

Gerekli koşulları taşımayan vatandaşlara hiçbir şekilde yardım yapılmıyor.

Başvuru koşullarını kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Vakıfta ailenin yardım dosyasının bulunması gerekiyor. Yani kişinin öncelikle muhtaç olduğunu belirtmesi ve vakıf kaydını tamamlaması gerekiyor. Bu noktada kişiden fakirlik belgesi, gelir belgesi vb. belgeler talep ediliyor.
  • Vakıf kaydının tamamlanmasından sonra kişinin Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesini de doldurması gerekiyor.
  • Vakıf kaydı olan kişiler yalnızca TC kimlik kartları ile yardım başvurusunda bulunabiliyorlar.
  • SSK-Bağkur kaydı olan kişilere genellikle yardım yapılmamakla birlikte istisnai olarak geçinmekte zorlanan ve çok çocuklu ailelere yardım yapılabiliyor.

**Başvuruda talep edilen diğer şartlar; başvurduğunuz vakfa göre değişebiliyor. Örneğin, bazı vakıflar kişinin üstüne herhangi bir gayrimenkul hatta otomobil vb. menkul kayıtlı olmamasını şart koşabiliyorlar.

**Son 1 yıl içerisinde kendisine başka yardımlar yapılan muhtaç kişiler, başvurmasalar dahi yardım, bu kişilere vakıf tarafından kendiliğinden yapılıyor.

Başvuru sonrası, kişinin başvurusu yani muhtaç olup olmadığı araştırılıyor. Gerekli hallerde muhtaçlığın tespiti için vakıf tarafından başvuran kişinin evine keşfe çıkması için personel gönderiliyor. Bu personellerin raporu, başvuran kişinin ciddi anlamda fakir olduğunu gösteriyorsa başvuran kişiye kömür yardımı yapılıyor.

Muhtaç olduğu tespit edilen kişilerin evlerine kadar vakıf personelleri tarafından kömürler götürülüyor. Böylelikle vatandaşlar, aldıkları kömürleri nasıl taşıyabileceklerini düşünme derdinden de kurtulmuş oluyorlar.

İnternetten Kömür Yardımı Başvurusu Yapılabilir mi?

İnternet üzerinden kömür yardımı başvurusu yapma şansınız bulunmuyor. Başvurunun bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına gidilerek yapılması gerekiyor.

İnternet üzerinden yardım başvurusu yapılamasa da e-Devlet üzerinden kömür yardımı sorgulama işlemi yapılabiliyor.

Kömür Yardımı Nasıl Sorgulanır?

İlk kez kömür yardımı başvurusunda bulunuyorsanız yani bu yardımdan daha önceki yıllarda yararlanmadıysanız, başvurunuzun olumlu ya da olumsuz yani nasıl sonuçlandığını, başvurunuzun hangi aşamada olduğunu e-Devlet üzerinden kolaylıkla takip edebilirsiniz.

e-Devlet sosyal yardım bilgileri sorgulama sayfası üzerinden kömür yardımının yanı sıra başvurduğunuz tüm diğer yardımların son durumlarına dair bilgi edinebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayarak, e-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile sisteme girerek,  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sunulan yardımları takip edebilirsiniz.

Hala e-Devlet şifreniz yoksa bir PTT şubesinden size özel şifrenizi alabilirsiniz.

Sigortalılara Kömür Yardımı Yapılıyor mu?

Her yıl il ve ilçe bazında ne kadarlık bir kömür dağıtıldığına Maliye Bakanlığı’nın karar verdiğini daha önce söylemiştik.

Bu kömürler, önce muhtaç ailelere dağıtılıyor. Dağıtım sonrası vakıfların elinde kalan kömürler ise vakıflara başvuran, hanesi kalabalık olan ve geçinmekte zorlanan hanelere dağıtılıyor.

Yani öncelik sırası her daim muhtaç ve yoksul ailelere veriliyor.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak 2023

Ekonomik durumu kötü olan dar gelirli vatandaşlara yönelik yapılan kömür yardımı her sene olduğu gibi bu senede Haziran ayında dağıtılmaya başlanacak. Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi kişilere başvuruları halinde verilmektedir.

kömür yardımı

Kömür Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek

Kömür yardımı yada para yardımı başvurusunda e-Devlet üzerinden yapılan sorgulamada karşımıza çıkan kömür yardımı kapsam dışını çıktı ibaresi artık yapılacak kömür yardımının onaylandığını değerlenmenin tamamlandığı anlamına gelmektedir. Kömür yardımı kapsam dışını çıktı yazısı olumsuz bir durumu işaret etmektedir.

Kömür Yardımı Reddedildi Feshedildi  Ne Demek

Kömür yardımı reddedildi feshedildi söz bir çok kişi kişi tarafından merak edilen sorulardan biridir. Kömür yardımı başvurusunda kişinin ssk’lı, her hangi bir yerden yardım olması yardımın reddedilmesine neden olabilir.

Kömür Yardımı Yapan Belediyeler

Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından kömür yardımı yapıldığı gibi bir çok belediye tarafından ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımı yapılmaktadır. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Erzurum, Sivas Bursa, Gaziantep başta olmak tüm belediyelerin yardım masalarını başvurabilirsiniz. Ayrıca İlçe belediyelerinde kömür yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kömür Yardımı Kaç Torba 2023

Hane haklına verilen kömür yardımı genelde torba olarak değil ton olarak verilmektedir. Kaç torba kömür yardımı yapılacağı bölgeye göre değişiklik göstermesine karşın genelde hane başına 1000 KG ile 1150 KG arasında değişmektedir. Bir torba kömür 25 KG olduğuna göre hane başına ortala  40 ile 50 torba arasında kömür yardımı yapılmaktadır.

Belediye Kömür Yardımı Yapabilir Mi?

Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Kaymakamlık tarafından kömür yardımı yapıldığı belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi ailelere talep etmeleri durumunda kömür yardımı yapılmaktadır. Bulunduğunuz il ve ilçedeki belediyelere bizzat başvurarak kömür yardımı alabilirsiniz.

Kömür Alanlara Para Yardımı Yapılıyor Mu?

Kömür yardımı alan kişiler genelde ihtiyaç sahibi kişiler olduğu için devlette tarafından yapılan maddi yardımlardan öncelikli olarak yararlanmaktadır. Devlet tarafından dağıtılan 1100 TL yardım kömür yardımı alan kişilere verilecektir.

Kömür Yardımı Çıktı mı?

Kömür yardımı başvurusunda bulduktan sonra sizin banka hesaplarını, ihtiyaç durumunuz ve maddi geliriniz olup olmadığı kontrol edilmektedir. Eşi hapiste olan, ihtiyaç sahibi, maddi durumu kötü olan, eşi çalışmayan, işsiz olan ve maddi yardım alan kişilere verilen kömür yardımı alabilir. Her hangi bir ek geliri, evi ve arabası bulunan kişilere kömür yardımı çıkmaz.

Sizlere bu yazımızda kömür yardımı nasıl alınır? Kömür yardımı kimlere yapılır? sorularına cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılmaya Başlanır?

Kömür yardımı Haziran ayında dağıtılmaya başlanmaktadır.

Sosyal Yardım Hattı Numarası Nedir?

ALO 144 dür.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.