Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Devlet Yardımları Nelerdir? Devlet Yardımları Nasıl Alınır? Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak, yardıma muhtaç kişilere pek çok ayni ve nakdi yardımlarda bulunan devletimiz; gerek kira yardımı gerekse kömür, yakıt yardımı vb. yardımları ile vatandaşlarımızın daha rahat bir yaşam sürmelerine yardımcı olarak, onlara en zor günlerinde yardım eli uzatıyor.

Devletimiz tarafından gerçek anlamda maddi sıkıntı çeken kişilere sunulan bu yardımlar; kişinin ailesini de kapsıyor. Bu bağlamda muhtaç kişilerin çocuklarına ise eğitim yardımı, kırtasiye yardımı vb. yardımların yanı sıra burs yardımı da yapılıyor.

Bu yazımızda kısaca devlet yardımları nelerdir? Devlet yardımları nasıl alınır? sorularını yanıtlamaya, devlet yardımlarına nasıl başvurabileceğinize değinmeye çalışacağız.

Devlet Yardımları Neler 2020

İşte, devletimiz tarafından muhtaç kişilere yapılan yardımlar listemiz:

Koronavirüs Yardımları

Son zamanlarda dünyanın gündemine oturmayı başaran, dünya genelinde yüz binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan korona virüs yüzünden ülkemizde de binlerce kişi hayatını kaybetti.

Üstelik virüs tehlikesi; pek çok kişinin mağazasını, dükkanını kapatmasına, aylık gelirlerinin neredeyse sıfıra yaklaşmasına yol açtı.

Bu zor günlerde vatandaşlarının yardım çığlını duyan devletimiz; 1000 TL pandemi yardımı adı altında gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerini unutmadı.

Pandemi yardımlarına sizler de başvurabilir; 1000 TL karşılıksız ödemeden yararlanabilirsiniz.

Koronavirüs yardımları, sadece 1000 TL pandemi yardımı ile de sınırlı değil.

Vatandaşların sağlığını gözeten devletimiz; belediyeler aracılığıyla halka kolonya ve maske dağıtmaya devam ediyor.

Kepenk indirmek zorunda kalan esnafa ise gıda yardımında bulunarak, onlara temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gıda kolileri dağıtıyor.

Üstelik ihtiyacı olan herkes; aile geliri aylık 5000 TL’nin altında olmak kaydıyla HalkBank, Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi kamu bankalarından 10.000 TL’ye kadar uzanan kredileri çekebiliyorlar.

6 ay geri ödemesiz olan bu krediler; düşük faiz oranları ile ön plana çıkıyorlar. Yani 6 ay sonrasında kredi çeken kişiler; aylık cüzzi bir ödeme ile bu kredileri kolaylıkla ödeyebiliyorlar.

Koronavirüs Yardımlarına Nasıl Başvurulur?

Pandemi yardımı kapsamında 1000 TL karşılıksız ödemeden yararlanmak isteyen kişiler; yardım başvurularını e-devlet üzerinden kolaylıkla tamamlayabiliyorlar.

TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile e-devlete giriş yaptıktan sonra hızlı bir şekilde korona virüs pandemi yardımına başvurabilmeniz mümkün!

Başvurular; maksimum 1 ay içerisinde sonuçlanıyor. Memur olmayan, aylık geliri asgari düzeyde olan kişiler, bu ödemeyi alabiliyorlar.

Pandemi yardım başvuru sorgulama işlemi de e-devlet üzerinden yapılıyor.

1000 TL alma hakkını elde eden kişiler, ücret hesaplarına yattıklarında bu ücreti kendilerine en yakın PTT şubelerinden çekebiliyorlar.

https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini tıklayarak, pandemi başvurusunda bulunabilmeniz mümkün.

E-devlet şifreniz yoksa ve bu yüzden sisteme girerek, yardım başvurusunda bulunamıyorsanız; size en yakın PTT şubesine giderek, e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

***Kamu bankaları tarafından aylık 5000 TL altı hane geliri olan kişilere sunulan pandemi kredilerine başvurmak için bankaların internet sitesini tıklayabilir, başvurunuzu internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Devlet Nakdi Yardımları

Sabit bir işi, SGK güvencesi olmayan kişilere devlet; nakdi yardımlarda bulunarak, onların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Bu noktada devletimiz; gerek valilik, gerek kaymakamlık gerekse belediyeler aracılığıyla zor durumda kalan vatandaşlara nakdi yardımlardan yararlanma hakkı tanıyor.

Örneğin, belediyeler ‘kira yardımı’ adı altında kirasını ödemekte zorlanan kişilerin kirasını ödeyerek, onların temel barınma ihtiyaçlarını karşılıyor.

Dul kadınlara, şehit ve gazi ailelerine, engelli vatandaşlara bağlanan aylık ödemeleri, devlet nakdi yardımlarına örnek olarak gösterebilmemiz mümkün!

Kaymakamlıklar, valilikler ya da belediyeler; nakdi yardımlarda bulunurken yardım edecekleri kişinin ciddi anlamda yoksul olup olmadığını kontrol ettiğinden bu yardımlara düzenli geliri olmayan, kendisini ya da ailesini geçindirmekte zorlanan kişilerin başvurmaları gerekiyor.

Devlet Nakit Yardımlarına Nasıl Başvurulur?

Kaymakamlık nakdi yardımlarından yararlanmak için kaymakamlık binalarındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurabilirsiniz.

Belediye nakdi yardımları içinse direk yaşadığınız yerdeki yani ikametgahınızın bağlı olduğu yerdeki belediyelere başvurmalısınız.

Valilikten kira yardımı almak için valiliklere başvurabilirsiniz.

Nakdi yardımlara başvurduğunuzda başvurduğunuz kurum; sizden bazı belgeleri toparlamanızı talep ediyor.

Bu belgeleri topladığınız ve eksiksiz bir şekilde teslim ettiğiniz takdirde devlet yardımlarından yararlanabilmeniz mümkün!

Devlet Ayni Yardımları

Devlet tarafından ayni yardım kapsamında yoksul kişilere ya da ailelere kış aylarında kömür ve yakacak yardımı, gıda yardımı, giyecek yardımı, bebek bezi ve maması yardımı vb. pek çok yardım yapılıyor.

Devlet ayni yardımları ile kişilerin daha sağlıklı ve insancıl bir yaşam sürmeleri amaçlanıyor.

Özellikle engelli vatandaşlara, şehit ve gazi yakınlarına, 65 yaş üstü kimsesiz yaşlılara  ve fakir ailelerin çocuklarına bu kapsamda ciddi yardımlar yapılıyor.

Daha iyi bir eğitim alabilmeleri, eğitimlerine devam edebilmeleri için fakir ailelerin çocuklarına ise kırtasiye ve okul yardımı yapılıyor.

Geliri olmayan kişilere yapılan eğitim, sağlık harcamaları, ilaç temini ayni yardımlar sınıfında bulunuyorlar.

Belediyeler tarafından 65 yaş üstü hasta ve bakıma muhtaç kişilere sunulan yaşlı bakım hizmetini devlet ayni yardımlarına örnek olarak gösterebiliriz.

Devlet Ayni Yardımlarına Nasıl Başvurulur?

Devlet ayni yardımlarına başvururken de tıpkı nakdi yardım başvurusunda olduğu gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, belediyelere ya da valiliklere başvurabilmeniz mümkün.

Ayni yardım başvurusunda da sizden fakirlik belgesi, çalışmadığınızı gösteren bölge, üzerinize herhangi bir gayrimenkul ya da menkul kayıtlı olmadığını gösteren belge vb. pek çok belge talep ediliyor.

Bu belgeler; değerlendirildikten sonra ayni yardım alıp alamayacağınıza karar veriliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımları

Maddi açıdan sıkıntı çeken, temel ihtiyaçlarını temin etmekte zorlanan kişilere yardım eli uzatan devlet kurumlarından bir diğeri olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özellikle kadınlara sunduğu yardımlar ile kadınlara yol göstermeye, onların daha iyi bir yaşam sürebilmelerine yardımcı oluyor.

Bakanlık tarafından özellikle yeni doğum yapan annelere, şehit yakınları ve gazilerine, evde bakılması gereken yaşlı hastalara, koruyucu ailelere pek çok yardım yapılıyor.

Üstelik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulan süt ve emzirme ödeneği, bakıcı parası, iş görmezlik ödeneği, yarım gün çalışma desteği vb. destekler ile çalışan kadınlar da rahat bir nefes alabilme şansını elde edebiliyorlar.

Kısacası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; hem çalışan annelere hem de yardıma muhtaç kişilere ciddi yardımlarda bulunuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımlarına Nasıl Başvurulur?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yardımlara başvurmak istiyorsanız; il ya da ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına danışmalısınız.

Yardım başvuru dilekçesi ve sizden talep edilen belgeleri teslim etmeniz halinde şayet gerekli koşulları da taşıyorsanız;  yardımları kolaylıkla alabilirsiniz.

Devlet Yardımları Kimlere Veriliyor

Devletin ihtiyaç sahibi fakir kişilere verdiği yardımlar belirlenmiş ihtiyaç sahibi kişilere verilmektedir. İhtiyaç sahibi kişinin kendisinin yada muhtarlığın başvurusu üzerine yapılır. Gıda, kömür, süt ve nakit yardımı olarak yapılan bu yardımlar gerekli inceleme sonucu ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır.

Devlet Yardımına Haciz Konur Mu

Uzun yıllardır tartışılan konuşulan konulardan biride Devlet yardımlarına haciz konulur mu sorudur. Özellikle muhtaç ailelere yapılan nakit yardımlar banka hesabına yattığı için otomatik olarak haciz konulur. Daha önceleri bu yönde açılmış bir çok dava olmasına karşın devletin yaptığı nakit yardımlarına haciz konulmaktadır.

KOSGEB Yardımları

Devlet; KOSGEB aracılığıyla kendi işini kurmak istemesine rağmen buna maddi gücü yetmeyen kişilere sunduğu hibe ve kredileri ile girişimcilere kendi işini kısa sürede kurma şansı tanıyor.

KOSGEB yardımlarından yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle KOSGEB tarafından yılın belirli tarihlerinde düzenlenen eğitimlere katılmaları ve bu eğitimleri başarı ile tamamlamaları gerekiyor.

Eğitimi tamamlayan kişiler, eğitim sonrası teslim ettikleri projelerinin kabulü halinde hibe de desteklerden yararlanabiliyorlar.

KOSGEB destekleri ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/6527/basvuru-formlari linkini tıklayabilirsiniz.

KOSGEB Yardımlarına Nasıl Başvurulur?

KOSGEB destek ve hibelerine başvurmak için öncelikle https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/180/nereden-baslamaliyim linkini tıklamanız gerekiyor.

Ön başvuru sürecini tamamladıktan sonra eğitime çağrılıyorsunuz.

Bu yazımızda kısaca devlet yardımları nelerdir? Devlet yardımları nasıl alınır? sorularını yanıtlamaya, en temel devlet yardımlarıyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Daha önce devlet yardımlarından yararlandıysanız, konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, deneyim ve önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.