Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama
10.05.2023 17:32
1.196
A+
A-

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama;  Gıda yardımına başvurmak isteyen vatandaşlar başvuru için neler yapmalı gelin birlikte bakalım. Maddi durumu kötü olan ihtiyaç sahibi ailelere yapılan Gıda yardımı hem belediye hem de devlet tarafından yapılmaktadır.

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs yüzünden bir çok iş yeri kapandığı gibi bir çok kişide maddi olarak etkilenmiştir. Devletimiz ve Belediyeler ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve erzak yardımı yaparken bir çok özel kurum ve kuruluşta ailelere gıda kolisi dağıtarak destek olmaktadır.

Gıda yardımı almak isteyenler mutlaka gıda yardım başvurusunda bulunmaları ve gelir durumları kötü olması gerekmektedir. Belediye yada e-Devlet üzerinden talep edilmesi halinde yapılan gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır? Gıda yardım başvuru formu ve gıda yardımı nasıl alınır sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Gıda yardımı nasıl alınır? Gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce sizlere gıda yardımı yapan kuruluşlar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Gıda Yardımı Yapan Yerler

Gıda yardımı yapan vakıf, dernek ve belediyeler nelerdir bunlar hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Özellikle bir çok belediye para yardımı ve gıda yardımı yapmaktadır. Ayrıca gıda yardımı yapan diğer yerler ise;

 • Kızılay Gıda Yardımı
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı
 • Belediye Gıda Yardımı
 • Kaymakamlık Gıda Yardımı
 • e-Devlet Pandemi Gıda Yardımı

Yukarıda verdiği kurum ve kuruluşlar devamlı gıda yardımı ve erzak yardımı yapmaktadır. Ayrıca bazı iş adamları ve vakıflar gıda yardımı yapmaktadır. Bazı belediyeler ise hem gıda yardımı hem de gıda yardım parası vermektedir.

Son günlerde bazı büyükşehir belediyeleri yardım kampanyaları başlatarak maddi durumu kötü olan ailelere gıda yardım kolisi vermektedir. İzmir ve Ankara başlattığı yardımı kampanyasında gıda yardım kolisi verirken İstanbul ise İBB yardım kartına para yüklemesi yaparak gıda ihtiyacınızı dilediğiniz marketten yapma imkanı sunmaktadır.

Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Gıda yardımı almak ve gıda yardımı başvurusunda bulunmak için bir çok yöntem bulunmaktadır. Bizzat belediye, kaymakamlık, Sosyal hizmetler ve muhtarlıklara başvuruda bulunabileceğiniz gibi internet üzerinden bulunduğunuz İl ve İlçedeki belediye yardım formunu doldurarak gıda yardımı alabilirsiniz.

Ayrıca gıda yardımı almak için e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler başkanlığı sayfasında direk olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca İçişleri Bakanlığı tarafında hazırlanan e-devlet üzerinde bulunan e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama sayfasından direk belediye yardımı için başvurabilirsiniz.

Gıda Yardımı Almak İçin Gereken Şartlar

Gıda yardımı almak ve gıda yardımı başvurusunda bulunmak için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Özellikle maddi durumu kötü ailelere yapılan gıda yardımını almak için mutlaka her hangi bir geliri olmaması yada geliri asgari ücretten düşük olması gerekmektedir.  Ancak pandemiden dolayı çoğu işletmenin kapanmasından dolayı yardım başvurusunda bulunanlarda şimdilik bu şart aranmaktadır.

Gıda yardımı 3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler yapılmaktadır.

 • Sosyal yardımı olmayan yada asgari ücretin 1/3 kadar geliri olan
 • Her hangi bir sosyal güvencesi olmayan
 • İşsiz kalınması durumunda
 • Fakirlik belgesi sahipleri

Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı başvurusu yapmak için hangi devlet kurumundan yada belediyeden yardımı almak istediğiniz çok önemlidir. Bulunduğunuz İl ve İlçedeki belediyelerin resmi sitelerinden direk olarak başvuruda bulunabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden gıda yardımı başvuru formu doldurabilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kurulduğu yıl olan 1868’dan beri yoksul ve muhtaç insanlara gıda yardımı yapan Kızılay gıda yardımı başvurusunda bulunmak için gıda yardım başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Ramazan bayramı ve kurban bayramında gıda yardımı yapan Kızılay yardımı başvurusunda bulunmak için 168’i arayabilir resmi sitesinden bizzat başvuruda bulunabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı 81 ilde ihtiyaç sahibi kişilere kuru gıda ve erzak yardımı yapmaktadır. Gıda yardımı almak için “Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu” şahsen yada posta ile ulaştırılması gerekmektedir.

Yapılan değerlendirme ve inceleme sonrası düzenli olarak gıda yardımı yapılacaktır. Vakıflar genel müdürlüğü gıda yardımı kolisi başvuru formuna bu adresten ulaşabilirsiniz. Formu doldurup Milli Müdafaa Caddesi No:20
Kızılay Ankara Türkiye adresine gönderdikten sonra değerlendirme için beklemeniz gereklidir.

https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_224_260519/3-kuru-gida-basvuru-formu.pdf

Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda tardım kolisinde

Kuru gıda yardım paketi 15 kalem gıda ürününden bulunmaktadır.

3 adet kuru gıda koli tipi bulunmaktadır: A tipi (14 kg) 1-2 kişilik aileler, B tipi (21,5 kg) 3-4 kişilik aileler ve C tipi (28,5 kg) 5 ve üzeri kişilik aileler için hazırlanmaktadır. Yurt geneline 81 il merkezinde her ay 20.315 aile adrese teslim şeklinde bu yardımdan yararlanmaktadır

Belediye Gıda Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Yaptıkları bir çok kampanya etkinlik ile gıda yardımı yapan belediyeler gıda yardımı kolisi, gıda yardım parası ve erzak yardımı yapmaktadır. Askıda uygulaması ile Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımlarına devam etmektedir.

Belediyelerin resmi sitesinden Belediye gıda yardımı başvurusu formu doldurularak yardım talebinde bulunulur. Tamamen gönüllü insanların yardımı oluşan belediye gıda yardımı kimi belediyeler tarafından karta nakip olarak yükleme yapılırken kimi belediyeler tarafından direk erzak kolisi olarak verilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB Yardım kartı, Bursa Büyükşehir Belediye Kart16 Yardım kartı verirken Ankara ve İzmir direk yardım kolisini belirlenen adreslere teslim etmektedir.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

İBB Yardım Kartı Limiti Ne Kadar 

İBB Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek

İBB Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kaymakamlık Gıda Yardımı Başvurusu

Kaymakamlık gıda yardımı Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü aracılığı ile yapılmaktadır. Gıda ve erzak yardımı almak isteyen kişilere bulunduğu ilçedeki Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğüne bizzat başvuruda bulunmaları halinde gerekli inceleme sonrası yapılmaktadır.

Gıda Yardım Başvurusu e-Devlet

Gıda yardımı başvurusu yapmak için e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Başkanlığı tarafından hazırlanan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu talep formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz Sed yardımı kapsamında yapılan yardımdan yararlanmak için başvuru e-devlet üzerinden bu linke https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıklayarak yeni başvuru yapabilirsiniz.

Cimer Gıda Yardım Başvurusu Yapma

Gıda yardımı kolisi ve erzak yardımı başvurusu yapmak için dilerseniz cimer üzerinden talepte bulunabilirsiniz. Eğer belediye yada diğer kurumlardan gıda yardımı alamadıysanız ve ihtiyacınız varsa cimer üzerinden gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Cimer üzerinden gıda yardımı başvuruları sistem yoğunluğuna bağlı olarak biz geç yanıtlanabilir.

Gıda Yardım Başvurusu Numarası

Gıda yardımı başvurusu ve Gıda yardımı başvuru sorgulaması için bulunduğunuz ildeki belediyelerin iletişim kanallarını kullanabilirsiniz. Ayrıca Alo 144 Sosyal Yardım Hattı arayarak gıda yardımı başvurusunda bulunabilir yada başvuru sonucunu sorgulayabilirsiniz.

Dilerseniz e-Devlet üzerinden yardım başvurusunu sonucunu takip edebilirsiniz.

gıda yardımı başvurusu

Gıda Yardım Başvuru Formu

Gıda yardımı almak için başvuruda bulunmak isteyenler aşağıda bulunan formu tıklayarak indirip doldurabilirler.

Gıda Yardımı Başvuru Formu İndirmek İçin Tıkla

Gıda Yardımı Almak İstiyorum

Gıda yardımı almak istiyorum ve gıda yardımı başvurusunda bulunmak istiyorum diyorsanız mutlaka ilk başvuruda bulunacağınız kurum İl ve İlçe Belediyeleri olmalıdır. Belediye Para yardımı ve erzak yardımı yaparak vatandaşlara destek olmaktadır.

Zor günler yaşadığımız bu günlerde bir çok kişi ekonomik zorluklar çektiğinden gıda yardımı almak için mutlaka belediye ve e-Devlet üzerinden yardım başvurusunda bulunmaları yeterlidir.

Gıda Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Gıda yardımları genelde yılda 2 defa olmak üzeri Ramazan ve Kurban bayramından 1 hafta önce yapılmaktadır. Düzenli olarak gıda yardımı alanlar ise yardım yapan kurum tarafından size özel olarak belirlenen tarihte verilmektedir.

Gıda Yardımı Ne Kadar?

Gıda yardımı bu sene Kızılay tarafından gıda desteği olarak 500 TL olarak belirlenmesine karşın bazı belediyeler 200 ile 400 TL arasında gıda yardımı desteği ödemektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan gıda desteği ise 700 TL’dir. Gıda yardımı desteği sene sene yükseltilmektedir.

Gıda Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Gıda yardımı başvurusu genelde 7 ile 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.  Ancak çok fazla başvuru talebinin olmasından dolayı gıda yardımı başvurusu 1 aya kadar sonuçlanabilir.

Gıda Yardımı Ayni Ne Demek?

Gıda yardımı ayni yardımlardan biridir. Para harici yapılan tüm yardımlara ayni ardım denir. Ayni yardım hakkında daha fazla bilgi almak için Ayni ve Nakdi Yardım Nedir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gıda Yardım Kolisinde Neler Var?

Her yardım yapan kurum ve kuruluş yardı kolisine mümkün mertebe kuru gıda ve temel ihtiyaçları koymaya çalışmaktadır. Gıda yardım kolileri bazen ailelere 1 koli olarak verilirken bazen ise 5 koli kadar yardım kolisi verilmektedir.

 • 1 litrelik ayçiçek yağı
 • 3 paket makarna
 • 1 kg bulgur
 • 1 kilo un
 • 1 kg nohut
 • 1 kg mercimek
 • 48’lik demlik poşet çay
 • bisküvi
 • helva
 • gofret
 • 1 kavanoz salça
 • 500 gram zeytin
 • 1 kilo un
 • tuz ve şekerin

Gıda Yardım Başvuru Kaç Ayda Bir Yapılır?

Bazı gıda yardımları tek seferlik iken bazı gıda yardımları ise sürekli olarak yapılmaktadır. Sürekli olarak yapılan gıda kolisi yardım için tek sefer başvuru yapmak yeterliyken bazı gıda yardımlarına ihtiyaç halinde başvuruda bulunmanız gerekebilir.

Gıda Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Gıda yardımı başvurusu yapan bir çok kişi gıda yardımı kapsam dışına çıktı ne demek cevabı ile karşılaşmaktadır. Gıda yardımı başvurusu değerlendirdikten sonra kapsam dışına çıktı demek gıda yardımının onaylandığını ve ödeme aşamasına gelindiğini belirtmektedir.

Elektrik Faturası Yardımı Devlet Desteği

Gıda Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

Gıda yardımı reddedildi feshedildi demek gıda yardımı başvurusunda bulunan kişinin gıda yardım başvurusunun onaylanmadığı anlamı çıkmaktadır. Yanlış başvuruda bulunmak yada gerekli bilgileri eksik doldurmak gıda yardımı almamanıza neden olabilir.

Sizlere bu yazımızda Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama 2023 hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Aile Destek Ödemelerini Kimden Alabilirim?

 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alabilirsiniz.

Aile Destek Ödemeleri Hangi Bankaya Yatmaktadır?

Ziraat Bankasına yatmaktadır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. EMİNE dedi ki:

  Lütfen yardım eder misiniz?

 2. Orhan dedi ki:

  Çok zor durumdayım abi borçum var ödeyemiyorum çok zor durumdayım bana yardım edin lütfen otüzbin borç um var ödeyemiyorum çok zor durumdayım buradan size sesleniyorum lütfen bana yardımcı olun

 3. Özlem dedi ki:

  Selam üç tane çocuğum vardır kirada oturuyorum eşim doğru dürüst bir işte çalışmıyor maddi durumumuz yok hiç bir şey alınmıyor çok zordurumdayim gerçekten yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardım ediniz Allah rızası için