Kars Belediyesi Yardım Başvurusu ( Gıda ve Para Yardımı)

Kars Belediyesi Yardım Başvurusu ( Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:31
918
A+
A-

Kars Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Yardıma muhtaç vatandaşlar ihtiyaçları için Kars Belediyesine başvuruda bulunabilir. İhtiyaç sahibi ailelere 2023 yılında da gıda ve erzak yardımları sunan ve Kars sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile iş birliği içerisinde dar gelirli vatandaşları için ayni ve nakdi yardımlarda bulunan Kars Belediyesi sosyal yardımlarına vatandaşlar; belediyenin yanı sıra e-Devlet üzerinden de başvurabiliyorlar.

Covid-19 dolayısıyla dar gelirli ve muhtaç kişilere yardım kolileri dağıtan Kars Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda yoksul kesime gıda yardımının yanı sıra kıyafet yardımı, yakacak yardımı gibi birçok yardımda da bulunuyor.

Bu yazımızda Kars Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız.

Kars Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Kars Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Erzak ve gıda yardımları
 • Kömür ve odun yardımları
 • Giysi yardımları
 • Eşya ve mobilya yardımları
 • Kira desteği
 • Yaşlılar için evde kişisel bakım hizmeti
 • Engellilere yapılan yardımlar
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Yoksul çocuklar için kırtasiye ve giysi yardımları
 • Öğrenciler için belediye burs yardımları

Her ay yüzlerce aileye gıda yardım kolileri dağıtarak, yoksul vatandaşlarının da temiz ve sağlıklı gıdaya erişebilmelerine olanak tanıyan Kars Belediyesi; yoksul çocuklara, öğrencilere, muhtaç dul kadınlara, şehit ve gazi yakınlarına, öksüzlere ve kimsesiz kişilere her daim destek oluyor.

Kars sınırlarında ikamet eden yoksullara hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan koltuk, battaniye, yastık gibi eşyaları, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaları ve kıyafetleri de teslim eden Kars Belediyesi; yakacak yardımı kapsamında dağıttığı kömür, odun, kabuk vb. malzemeler ile yoksul ailelerin kış soğuklarına karşı korunabilmelerine öncülük ediyor.

Yalnızca dar gelirli ve maddi sıkıntıda olan kişilere yardım eli uzatan belediye; başvuru şartlarını taşıyan ve başvuru için talep edilen belgeleri zamanında teslim eden kişilere yardımlarda bulunuyor.

İşsiz kişilere iş bulabilmeleri noktasında destek olan ve işsiz vatandaşlarına ayni ve nakdi yardımlar sunan belediye; işi olsa da ailesini geçindirmekte yeterli olmayan dar gelirli ve yoksulları yani hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan aileleri de yalnız bırakmıyor.

Afetzedeler, sel, yangın gibi kazalar yüzünden evini, işini ya da sağlığını kaybedenlere de gerekli belgeleri teslim etmeleri yani doğal afetlere veya kazalara maruz kaldıklarını kanıtlamaları şartıyla gıda, giysi, ev eşyası vb. yardımlar sunuyor.

Kimsesi olmayan, kendi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yalnız yaşayan yaşlılar için evde kişisel bakım hizmeti veriyor. Bu hizmeti doğrultusunda yaşlı vatandaşların evlerine belirli aralıklarla onların sağlıklarını kontrol etmek ve rutin muayenelerini gerçekleştirmek üzere sağlık personelleri yolluyor. Evde kişisel bakım hizmetinden yaşlıların yanı sıra Kars il sınırlarında yaşayan engelliler, yatağa mahkum bir şekilde yaşayanlar ve kronik hastalarda faydalanabiliyorlar.

Covid-19 salgınının en çok zarara uğrattığı esnaf kesimi de unutmayan Kars Belediyesi, esnafların sorunlarını ve yardım başvurularını da göz önünde bulundurarak, pandemi sürecinde onlara da para yardımı ya da ayni yardımlar yapabiliyor. İşini kaybeden, işleri kötüleşen esnaflar ve pandemi yüzünden işten çıkarılanlar, belediye gıda yardımı, para yardımı vb. yardımlarına başvurabiliyorlar.

Yoksul çocukların yüzlerini güldürmek adına onlara okula giderken kullanabilecekleri defter, kalem, kitap vb. malzemelerle kaban, mont, ayakkabı ve okul çantası dağıtan Kars Belediyesi, aynı hassasiyeti muhtaç dul kadınların çocukları için de gösteriyor.

Eşi cezaevinde olan, eşinden ayrılan, eşi vefat eden ya da eşi askerlik görevini yapmakta olan kadınlara ve onların çocuklarına giysi, gıda vb. yardımlar sunabiliyor.

Şehit yakınları için taziye çadırları hazırlayan ve şehitlerimiz adına yemekler düzenleyen Kars Belediyesi, engelli kardeşlerimize ise havalı yatak, akülü tekerlekli sandalye gibi onların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik olan medikal malzemeleri ve cihazları ücretsiz bir şekilde teslim ediyor.

Kars Belediyesi Yardım Başvurusundan Kimler Yararlanabilir?

Kars il sınırlarında ikametgahı bulunan kimsesiz yaşlılar, kimsesiz dul kadınlar, dar gelirli aileler, yetimler, engelliler, şehit ve gazi yakınları ile muhtaç asker aileleri gıda yardımı başta olmak üzere giysi yardımı, eşya yardımı gibi temel sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Belediye; bütçesi doğrultusunda yardımlar yaptığından önceliğini en muhtaç yani en yoksul kişi ve onların ailelerine veriyor.

Bu yüzden de gerçek anlamda yoksul olmayan kişilerin Kars Belediyesi tarafından sunulan yardımlara başvurmaktan kaçınmaları, diğer muhtaç kişilerin yardım alma şanslarını yükseltmeleri açısından önem arz ediyor.

Kars Belediyesine bizzat giderek veya e-Devlet üzerinden belediye yardım başvuru formunu doldurarak yardıma başvuran kişilerden aynı zamanda başvuru formunda bahsettiği bilgilerin doğruluğunu gösteren birtakım belgeler isteniyor.

Bu belgelerin teslim edilmesi, yardımlardan faydalanabilme noktasında önem taşıyor.

Örnek verecek olursak, engellilerin en az %40 engel oranına sahip olduklarını ve bu yüzden herhangi bir işte çalışamadıklarını gösteren sağlık kurulu raporunu tam teşekküllü bir hastaneden aldıktan sonra belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Bu raporu teslim etmedikleri taktirde yardım alamıyorlar.

Kars Belediyesi, tüm ihtiyaç sahiplerinin başvuru formlarını teker teker inceleyip, en yoksul kişi ve aileleri tespit ettikten sonra bu kişilerin yoksulluklarının tespiti noktasında onların evlerine bir komisyon yolluyor.

Bu komisyon, yoksul ailelerin yaşam şartlarına, aynı evde kaç kişi yaşadıklarına ve maddi durumlarına dair hazırladığı raporu belediyeye teslim ediyor.

Komisyonun hazırladığı ve teslim ettiği raporları incelemek amacıyla birkaç belediye görevlisinden oluşan belediye değerlendirme kurulu, bir araya gelerek, inceleme sonrası kimlere yardım etmeye başlayacaklarına karar veriyorlar.

Başvuru formunda yanlış bilgiler paylaşılmasını ve haksız yere belediye yardımlarından yararlanılmasını önlemek adına ülkemizde Kars Belediyesi dahil bütün belediyeler, başvuru formunda yanlış bilgi paylaştıktan sonra yardımlar aldığı fark edilen kişilerden ceza olarak, aldıkları tüm yardımların nakdi karşılığını faizleriyle ödemelerini talep ediyor.

SED Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Kars Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

İhtiyaç sahipleri; Kars Belediyesi yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, önceki başvurularının sonuçlarını öğrenmek, başvuru için teslim edilen belgeleri öğrenmek adına diledikleri zaman belediyeyi arayabiliyorlar.

Bu noktada vatandaşların yetkililerle iletişime geçebilmek adına belediyeye ait olan 0474 223 21 50 telefon numarasını aramaları gerekiyor.

Kars Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Kars Belediyesi yardım başvuru formunda başvuran kişinin mesleğine, aylık gelirine, medeni haline, ikametgahına dair birçok soru bulunuyor.

Gerek belediyeden alınan başvuru formu doldurulurken gerekse e-Devlet üzerinden başvuru yapılırken formun doğru bir şekilde ve eksiksiz olarak doldurulması, zorunluluk arz ediyor.

Başvuru formunda kişinin başvurabileceği sosyal yardım türleri de açık bir şekilde belirtiliyor.

Gıda yardımı, yakacak yardımı, sosyal destek kartı yardımı, kira desteği vb. birçok yardım arasından başvuru sahipleri diledikleri yardımları seçebiliyorlar.

Kars Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kars Belediyesi yardım başvuruları belediyeden veya e-Devletten yapılabiliyor.

Yardım başvurusunu e-Devletten yapmak isteyen Karslı vatandaşların ilk olarak başvuru formunun yer aldığı https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları, formu inceleyip, eksiksiz bir şekilde doldurmaları, son olarak da onaylayarak, gönder tuşuna basmaları gerekiyor.

Formun hemen alt kısmında yer alan ‘sosyal yardım türleri’ başlığı tıklanarak, başvurulabilecek sosyal yardımlar görülebiliyor. Üstelik, ihtiyaç sahipleri aynı başvuru formu ile birden çok sosyal yardıma başvurabiliyorlar.

Kars Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediye yardımlarını sorgulamak yani başvurularını takip ederek, sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek isteyenler; 3 farklı şekilde sorgulama yapabiliyorlar.

Sorgulama işlemi belediyeden, e-Devlet üzerinden ya da belediye aranarak yapılabiliyor.

Başvuru sahiplerinin başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmeleri için en az birkaç hafta beklemeleri gerekiyor.

Bazen de bu süre başvuruların yoğunluğuna göre daha da uzun olabiliyor.

Kars Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Kars Vefa Sosyal Destek Grubu, Vatandaşların Yüzünü Güldürüyor! Yalnızca merkez ve ilçelerde değil köylerde yaşayan ihtiyaç sahibi kişilere de ulaşan Kars Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri, yaptıkları gıda yardımları ile vatandaşların yüzünü güldürüyor.

Pandemi döneminde ülke genelinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek grubu yardımlarına başvurmak için 112, 155 ya da 156 telefon numaralarını aramak yeterli oluyor.

Vatandaşlar, bu numaralar aracılığıyla gönüllülerle iletişime geçebiliyorlar.

Merkezde, ilçelerde hatta köyde yaşayan 65 yaş üstü yaşlılar veya kronik hastalar; gönüllü kişilere ilaçlarını aldırabiliyor, market ihtiyaçlarını gördürebiliyorlar.

Hatta bankadan maaşlarını bile gönüllülere çektirebiliyorlar.

Polis, jandarma, bekçi vb. güvenilir meslek gruplarına mensup olan gönüllüler; yaşlıların ve hastaların ihtiyacı olan malzemeleri aldıktan sonra onlara evlerinin kapısında, tamamen hijyen kuralları çerçevesinde teslim ediyorlar.

Teslimat sırasında ise alışveriş ücretini talep ediyorlar. Yoksul ve dar gelirli kişilerin ihtiyaçlarını ise ücretsiz bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Vatandaşlar, seyahat izin belgesi almak istediklerinde ise ALO 199 Vefa İletişim Sistemini arayabiliyorlar.

Kars Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar, gıda yardımı dahil belediyeler tarafından yapılan tüm ayni ya da nakdi yardım başvurularını belediye binasına giderek ya da e-Devlet üzerinden yapabiliyorlar.

e-Devlet üzerinden gıda ve erzak yardımına başvurmak isteyenlerin başvuru formunun alt kısmındaki Sosyal Yardım Türleri başlığının altındaki Erzak ve Gıda yardımı seçeneğine tick işareti koymaları gerekiyor.

Bu yazımızda Kars Belediyesi sosyal yardımlarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de Kars il sınırlarında yaşıyorsanız; Kars Belediyesi sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Nakdi Yardım Nedir? Başvuru, Nereden ve Nasıl Alınır? Ne Zaman Ödenir?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Yoksullara Kira Yardımı

500 TL Yardım Başvurusuna Nasıl Başvurabilirim?

e-Devletten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına girmeniz yeterlidir.

Ev Hanımlarına Destek Başvurusu Nereden Yapılır?

e-Devletten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu kısmına tıklayabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.