Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Yoksullara Kira Yardımı

03.05.2023
2.457
A+
A-
Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Yoksullara Kira Yardımı

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Yoksullara Kira Yardımı Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak, devletimiz tarafından muhtaç kişilere para yardımı, kira yardımı, şehit ve gazi yakınlarına yardım, engelli yardımı, yaşlılara bakım hizmeti, çocuklara eğitim ve kırtasiye yardımı vb. pek çok yardım yapılıyor.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Yoksullara Kira Yardımı
Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır Yoksullara Kira Yardımı

Yapılan tüm bu yardımlar ile yoksul vatandaşların yükünü az da olsa hafifletebilmek, onlara geleceğe dair umut aşılayabilmek, onlara yalnız olmadıklarını hissettirebilmek, yoksul çocukların ailelerine daha iyi bir gelecek sunabilmek hedefleniyor.

Devlet tarafından yapılan kira yardımı ise kirasını bile ödemekte zorlanan, maddi gücü yetersiz kişilerin ve ailelerin yüzünü güldürerek, onların özellikle zorlu kış günlerinde sokakta ve evsiz kalmalarını önlüyor.

Yoksun ve gerçek anlamda muhtaç vatandaşların ve ailelerinin barınma ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak yapılan ‘kira yardımı’; yalnızca yoksul vatandaşlara yapıldığından herkes, bu yardımdan yararlanamıyor.

Bu yazımızda kısaca devletten kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımı kimlere yapılır? Kira yardımına nasıl başvurulur? Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?  vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, binlerce kişiye umut olan devletten kira desteğine dair bilmeniz gereken o detaylar:

Kimler Kira Yardımı Alabilir?

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında ev ya da iş adreslerini değiştirmek zorunda kalan yani eski ev ya da iş yerlerini artık kullanamayan, yeni ev veya iş yerlerinin kirasını ödemekte zorluk çeken kişilere kira yardımı yapılıyor.

Aynı zamanda evleri ya da işyerleri kentsel dönüşüm dışında herhangi bir nedenle kamulaştırılan, bu yüzden de göç eden kişilere de kira yardımı veriliyor.

Son olarak, barınma ihtiyacını karşılayacak maddi gücü bulunmayan, SGK sigortası olmayan, düzenli geliri ve sabit bir işe sahip olmayan, üzerine kayıtlı gayrimenkulü de mevcut olmayan fakir kişilere ve ailelerine de kira yardımı yapılabiliyor.

Kira Yardımı Nereden Alınır?

Kira yardımı başvurusunda bulunmak isteyen zor durumdaki vatandaşlar; pek çok kamu kurum ve kuruluşuna başvurabiliyorlar.

Yoksullara kira yardımında bulunan bu kamu kurum ve kuruluşlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kaymakamlıklar ve Valiliklere bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Belediye Başkanlıkları
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Müdürlükleri
 • Özel Vakıflar ve Dernekler
 • Sivil Toplum Kuruluşları

Kısacası kira yardımı talebinizi dile getirebileceğiniz, birden çok kamu kurumu bulunuyor.

Bununla birlikte her kurum, öncelikli olarak kira yardımı yapacağı kişinin ya da ailenin maddi durumunu göz önünde bulunduruyor.

Yani sabit bir işi olan, sigortalı ailelere genellikle kira yardımı yapılmıyor.

**Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; kentsel dönüşüm ya da kamulaştırma kapsamında ev ya da iş yeri yıkılan kiracılara ya da tapu sahiplerine 750-1500 TL arasında aylık kira yardımında bulunuyor.

**Kaymakamlıklar, belediyeler ve valilikler ise daha çok yardıma muhtaç, yoksul kişilere kira yardımı yapıyor.

Bu bağlamda kentsel dönüşüm ya da kamulaştırma doğrultusunda göç etmek zorunda kalan kişilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yardımlarına başvurmaları gerekiyor.

Kira Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kaymakamlıktan ya da valilikten alınacak kira yardımı başvurularının kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürlüklerine yapılması gerekirken, belediyeden talep edilecek yardımların bizzat belediyelere yapılması gerekiyor.

Kira yardımı başvurusunda bulunan kişilerden başvuru esnasında pek çok belge talep edilebiliyor.

Talep edilen bu belgeler; kişinin hangi kuruma başvurduğuna, başvuru nedenine göre de değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin; kamulaştırma ve kentsel dönüşüm yüzünden evsiz kalan kişilerle yoksul olduğu için kirasını ödeyemeyen kişilerden farklı belgeler talep edilebiliyor.

Yoksul kişilerden genellikle yoksulluğunu kanıtlar nitelikte olan muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, muhtarlıktan alınan ikametgah, SGK’dan alınan ve kişinin çalışmadığını gösteren belge vb. belgeler isteniyor.

Kişinin yoksulluğunu gösteren belgeleri toparladıktan sonra bu belgeleri başvurduğu kuruma teslim etmesi gerekiyor.

Belge teslimi sonrasında bu belgeler; ilgili kurum tarafından incelenip, belgelerin doğruluğu araştırılmaya başlanıyor.

Gerçekten muhtaç olduğu tespit edilen kişilere başvurulan kurum, kira yardımında bulunuyor.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan kira yardımlarına e-Devlet üzerinden kolaylıkla başvurulabiliyor.

Yani başvuru yapmak için bakanlığa bağlı müdürlüklere gitmenize gerek kalmadan, işleminizi internet üzerinden tamamlayabiliyorsunuz.

Bakanlık tarafından yapılan kira yardımı, 6306 sayılı kanun çerçevesinde gerçekleştiğinden ‘ev ya da işyeri riskli yapı’ kapsamında olan yani yalnızca kentsel dönüşüm ya da kamulaştırma kapsamında yıkılması kararlaştırılan yerlerde ikamet eden kişiler bu yardıma başvurabiliyorlar.

e-Devlet üzerinden başvuruda bulunmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/csb-kentsel-donusum-kira-yardimi-basvurusu-4621 linkini tıklamalısınız.

Ardından TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Dilerseniz mobil imza, elektronik imza vb. diğer yöntemlerden birini kullanarak da sisteme girebilirsiniz.

Sonrasında size yöneltilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlamalısınız.

Girdiğiniz bilgiler, daha sonra İl müdürlükleri tarafından bizzat kontrol edildiğinden yanlış bilgi girmemeye de özen göstermelisiniz.

e-Devlet üzerinden yardım başvurunuz; kısa bir süre içerisinde değerlendirmeye alınıyor.

İl müdürlükleri belirttiğiniz yani yıkımı gerçekleşecek ya da gerçekleşmiş olan adreste ikamet edip etmediğinizi kontrol ediyor.

Kira yardımı yapılması kararlaştırılan kişilerden daha sonra kiralanan yeni konuta dair elektrik, su, doğalgaz faturası vb. belgeler talep ediliyor.

Bununla birlikte yeni bir ev kiralamamış olan, akrabalarının ya da arkadaşlarının yanında kalan kişilere kira yardımı yapılmıyor.

Yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira yardımından yararlanmak istiyorsanız; yeni bir ev kiralamış olmanız gerektiğini ifade edebiliriz.

Kira Yardımı Kaç Ay

Devlet kira yardımı Resmi Gazetede yapılan düzenleme ile belirlenmiştir. Kira yardımının kaç ay ödeneceği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenir. Daha önceleri yapılan kira yardımı 36 ay olmasına karşın yapına düzenleme sonrası 48 ay olarak belirleniştir.

Devletten Kira Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler

Kira yardımı almak için hazırlamanız gereken belgeler ise;

 • Başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi ve aslı
 • Konut yada iş yerine ait tapu aslı ve fotokopisi
 • Taşınmaza ait güncel tapu kaydı
 • Adrese dayalı nüfus kaydı
 • Kamu bankalarına ait hesap cüzdanı fotokopisi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kira Yardımı Ne Kadar?

6306 sayılı Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanuna göre ‘riskli yapıların yıkılmasında malikler ile anlaşmaya gidilmesi’ esas alınıyor.

Riskli yapılarda ikamet eden maliklerin yanı sıra kiracılara ya da sınırlı ayni hak sahiplerine de kanun kapsamında kira yardımında bulunulacağı açıkça ifade ediliyor.

2023 yılı itibariyle en düşük kira yardımı 750 TL olmakla birlikte bu miktar, söz konusu Ankara, İzmir ve İstanbul olduğunda 1.500 TL’ye yükseliyor.

Yani ‘yardım miktarı’, yaşanılan şehre göre 750-1500 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Sizler de devletten kira yardımı alıyorsanız ya da daha önce aldıysanız; konuya dair deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, öneri ve görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Esnafa Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar?

Kira yardımı için nasıl başvuru yapabilirim?

Kira yardımı için başvurular, ilgili yerel yönetimlerin (belediyelerin) sosyal yardım birimleri veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri aracılığıyla yapılır. Başvuru yapmak için nüfus cüzdanı, gelir belgesi, kira sözleşmesi ve fatura gibi belgeler gerekebilir. Başvuru koşulları ve gereklilikleri ilgili yerel yönetimler tarafından belirlenebilir, bu nedenle detaylı bilgi için yerel yönetimlerle iletişime geçmek en doğru yoldur.

Kira yardımı kimler alabilir?

Kira yardımı genellikle dar gelirli aileler ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar için sunulan bir sosyal yardım programıdır. Türkiye’de kira yardımından yararlanmak için genellikle belirli kriterleri karşılamak gerekiyor. Bu kriterler genellikle gelir durumu, aile birey sayısı ve diğer sosyal koşullar gibi faktörlere göre değişebilir. Kira yardımı hakkında daha fazla bilgi almak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il veya ilçe müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ayfer dedi ki:

  Beni kira yardimi istiyorum

  1. Hatice şahin dedi ki:

   Kömür odun yardımı istiyorum

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık