Yeni Kimlik Seri No ve Cilt No Nerede Yazar?

Yeni Kimlik Seri No ve Cilt No Nerede Yazar?

Yeni Kimlik Seri No ve Cilt No Nerede Yazar? Son yıllarda ülkemizde her Türk vatandaşının yeni çipli kimlik kartına geçmesi gerekiyor. Yeni çipli kimlik kartları eski kimlik kartlarından farklıdır. Yeni kimlik kartını kullanmaya başlayan vatandaşlar, bu farklılıklara nerden ulaşacağını da merak ediyor. Ön ve arka yüzleri farklı olan yeni kimliklerde bazı bilgilere yer verilirken, bazı bilgilere yer verilmediği görülüyor. Peki, yeni kimliklerde hangi bilgiler yer almıyor?

Yeni çipli kimliklerde eski kimliklerden farklı olarak cilt no, medeni hal, nüfus cüzdanının veriliş nedeni / tarihi / verildiği yer, aile numarası gibi bazı bilgiler yer almamaktadır. Bu noktada vatandaş, özellikle banka veya E-Devlet gibi işlemlerini gerçekleştirirken kimlikte yer alan bazı bilgilere ihtiyaç duyabilir. Eğer bu işlemleri yaparken ihtiyacınız olan yeni kimlik kartınızdaki seri numarası ise kimliğinize bakmanız yeterli olacaktır.

Yeni Kimlik Seri No Nerede Yazar?

Yeni çipli kimlik kartlarında seri numarasını arıyor olabilirsiniz. Eski kimlik kartınız ile karıştırıp, fotoğrafınızın altına bakarsanız seri numarasını bulamayacaksınız. Peki, seri no yeni kimlikte nerede yazar? Yeni çipli kimlik kartında da eski kimlik kartında olduğu gibi seri no kimlik kartınızın ön kısmındadır.

Yeni çipli kimlik kartlarınızın seri numarası fotoğrafınızın solunda yer almaktadır. Soyadınız, isim ve doğum tarihinizi yazılı olduğu yerden sonra Seri No yazan bir kısım yeni kimlik kartlarınuzda bulunmaktadır. Burada göreceğiniz harf ve rakamlardan oluşan yazı, sizin seri numaranızdır.

Yeni Kimlik Cilt No Nerede Yazar?

Yeni çipli kimlik kartlarınızda eski kimlik kartlarınızda bulunduğu gibi cilt no bilgisi bulunmuyor. Ancak günlük hayatta birçok alanda insanlardan bu bilgi istenebiliyor. Bir banka işleminde ya da E-Devlet işlemlerinizde şifrenizi unuttuğunuz takdirde sizden istenen bilgiler arasında cilt numarası da istenebiliyor. Eğer size de günlük yaşamınızda gerekli olan bir bilgi ise Nüfus Müdürlüğüne gitmeden cilt numaranızı öğrenebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden cilt numaranızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Öncelikle turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptığınız takdirde sağ üst bölümde bulunan “Kimlik Bilgilerim” kısmına tıklayınız. Kimlik Bilgilerim kısmında cilt numaranıza ve kimliğinizde bulunmayan birçok bilginize buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.