Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Vize ve Final Nedir? (Detaylı Anlatım)

10.05.2023
1.612
A+
A-
Vize ve Final Nedir? (Detaylı Anlatım)

Vize ve Final Nedir? Eğitim konuları hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler vermeye devam ettiğimiz yazılarımızda bugün vize ve final nedir konusu ele aldık… Üniversite sınavını kazanmış ve üniversitede eğitim hayatına başlamış gençler; tıpkı daha önceki eğitim ve öğretim hayatlarında olduğu gibi üniversite eğitimlerini de tamamlayabilmek adına eğitim süreleri boyunca vize ve final sınavlarına tabi tutuluyorlar.

Vize ve final notları yüksek olan öğrencilerin mezuniyet not ortalamaları yani diploma notları da yüksek oluyor. Diploma notunun yüksek olması ve öğrencilerin üniversiteyi derece ile bitirmeleri, akademik kariyer yapabilme şanslarını da yükseltiyor.

Bu yazımızda üniversite eğitim hayatına yeni başlamış ya da üniversite sınavlarına hazırlanan gençler için vize ve final nedir? Vize ve finaller ne zaman olur? sorularını yanıtlamaya, üniversitelerdeki sınav sistemine ve sınavlara dair öğrencileri bilgilendirmeye çalışacağız.

KPSS Sınav Sonuç Belgesi Nereden Nasıl Alınır? Nasıl Çıkarılır?

Vize Nedir?

Öğrencilerin akademik takvim yani dönem boyunca derslerine dair girdikleri ilk sınava vize ismi veriliyor. Üniversitelerde genellikle bir vize ve bir final sınavı yapılsa da bazı üniversitelerde ve sınıflarda iki adet vize ve bir adet final sınavı yapılabiliyor.

Vize sınavından alınan puan, öğrencinin dönem sonu puanının %40 gibi büyük bir bölümünü etkiliyor. Bu yüzde, üniversitelere göre değişebiliyor. Bazı üniversitelerde vize notu, ortalama notun %30-%20 gibi daha düşük bir kısmını etkileyebiliyor.

Vize sınavlarının tarihi ise üniversitede uygulanan ‘dönem tablosuna’ göre değişiklik gösteriyor. Üniversitelerin büyük çoğunluğunda bir yıllık eğitim süresi, toplam 2 dönemden oluşuyor. Yani öğrencilerin bir üst sınıfa geçebilmeleri için 2 dönemi de başarı ile geçmeleri gerekiyor.

Bir yıllık eğitim süresi 2 dönemden oluşan üniversitelerde her dönemde ilk uygulanan sınava vize sınavı ismi veriliyor.

Vize sınavları ise genellikle Kasım ayında başlıyor.

Vizeler; her ders için ayrı ayrı yapılıyor ve vize tarihi olarak genellikle dönem ortası belirleniyor.

Yani öğrenciler; 2-3 ay boyunca öğrendikleri ders içeriklerinden sorumlu oluyorlar.

Bu yüzden de vize sınavları, final sınavlarına göre daha kolay oluyor.

Vize notu düşük olan bir öğrencinin daha sonra final notunu yükseltmesi ve dersten geçmesi, oldukça zorlayıcı olabildiğinden öğrencinin vize sınavlarına iyi hazırlanması gerekiyor.

Vize Haftası Nedir?

1.dönem ortasında yapılan vize haftası; genellikle Kasım ayının başlarında başlıyor ve birkaç hafta boyunca devam ediyor. Öğrenciler; birkaç haftalık vize haftasında tüm derslerin vize sınavlarına giriyorlar.

Yani aynı gün içerisinde birden çok derse dair vize sınavına girebiliyorlar. 2. dönem vize haftası ise çoğunlukla Nisan ayında başlıyor.

Vize haftasının ne zaman başlayacağı o döneme dair akademik takvimde belirleniyor ve vize tarihlerinin yer aldığı ilan üniversite panolarına asılıyor.

Öğrenciler; bu takvime bakarak, vize günlerini ve saatlerini öğrenebiliyorlar.

Final Nedir?

Dönem sonunda her ders için ayrı ayrı yapılan sınavlara ise final deniliyor.

Final sınavı sonrasında öğrencinin aldığı not; dönem sonu ortalamasının %60 gibi büyük bir bölümünü etkiliyor. Bazı üniversitelerde ise bu ortalama %70-80’e kadar çıkabiliyor.

Final notunun ortalamaya etkisi oldukça yüksek olduğundan öğrencilerin mutlaka bu sınava iyi hazırlanmaları gerekiyor.

Üniversitelerde genellikle çan eğrisi uygulaması yapılsa da bazı üniversitelerde ise hala baraj sistemi uygulanıyor.

Örneğin, final notu 50 altında olan bir öğrenci, baraj sistemine takıldığı için finalden direk başarısız olmuş olarak kabul ediliyor.

Çan eğrisinin uygulandığı üniversitelerde ise öğrencinin dersten geçebilmesi için sınıf not ortalamasını geçmesi gerekiyor.

Yani sınıf not ortalaması 40 olan bir öğrencinin not ortalaması 42 olduğunda öğrenci, dersten geçmiş oluyor.

Final tarihi, dönem sonuna yakın olduğundan finalde öğrencilere bir dönem boyunca işlenilen tüm ders içeriklerine dair sorular yöneltiliyor.

Yani öğrenciler, hem vize konularından hem de vize sonrasında derste işledikleri konulardan sorumlu oluyorlar.

Bu yüzden de final sınavları, vize sınavlarına nazaran daha zorlayıcı olabiliyor.

Finalden yüksek not almayı planlayan öğrencilerin mutlaka dönem boyunca derslerine düzenli olarak katılmaları, derslerini dinlemeleri ve ders tekrarı yapmaları gerekiyor.

Bununla birlikte devamsızlık yüzünden sınıfta kalan öğrencilerin final sınavlarına katılma şansları da bulunmuyor.

Devamsızlık, ders çapında değerlendirildiği için aynı derse uzun süre katılmayan öğrenciler, o dersin final sınavına giremiyorlar.

Örneğin, Tarih dersine düzenli olarak katılmayan bir öğrenci; devamsızlık yüzünden Tarih dersinden kalmış oluyor.

Final Haftası Nedir?

Birinci ve ikinci dönem sonlarına doğru final haftası başlıyor. Final haftası, öğrencilerin derslerine dair final sınavlarına tabi tutuldukları haftaya deniliyor.

Final haftası, birkaç hafta sürebiliyor ve tıpkı vize haftasında olduğu gibi sınav tarihleri ve saatlerinin yer aldığı takvim; sınavlara 2-3 hafta kala üniversitelerde panoya asılıyor.

Birinci dönem final haftası, genellikle Ocak ayının başlarında başlarken; ikinci dönem final haftası ise Haziran ayında başlıyor.

Vize Sınavına Girmeyen Finale Girebilir mi?

Vize sınavına girmeyen öğrencilerin final sınavına girmelerinde herhangi bir engel olmamasına rağmen final sınavına girmek, çoğu zaman öğrencinin dersten geçebilmesi noktasında yeterli olmuyor.

Vize sınav notu; öğrencinin dönem sonu puanının %40 gibi büyük bir oranını belirlediğinden öğrenci, finalden oldukça yüksek bir puan almış olsa dahi o dersten geçemiyor.

Öğrencinin yalnızca final notu ile sınavdan geçebilmesi için hem notunun çok yüksek olması hem de sınıf ortalamasının oldukça düşük olması gerekiyor. Sınıf ortalamasının düşük olması dahi, çoğu zaman yeterli olmuyor diyebiliriz.

Vize ve Final Sonucu Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Öğrencilerinin vize ve final notları, derslerden geçip geçmedikleri öğrenci otomasyon sisteminde açık bir şekilde belirtiliyor.

Vize ve final notlarını öğrenmek isteyen tüm öğrencilerin kendi üniversitelerinin öğrenci otomasyon sistemine girmeleri gerekiyor.

Üniversite tarafından belirlenen ve size bildirilen numaranız ve şifreniz ile otomasyon sistemine hızlıca giriş yapabiliyorsunuz.

Numaranızı ya da şifrenizi unuttuysanız; öğrenci işlerine giderek, hem numara ve şifre bilgilerinizi hem de sınav sonucunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Nadir de olsa bazı üniversitelerde sınav sonuçlarını içeren belgenin öğrenci panolarına asıldığını da söyleyebiliriz.

Bütünleme Sınavı Nedir?

Final sınavından başarısız olan, dönem sonu not ortalaması düşük olduğu için o dersten kalan öğrencilerin son kez şanslarını denemek için girebilecekleri sınava bütünleme sınavı ismi veriliyor.

Bütünleme sınavlarına dersten başarısız olan yani o dersten kalan öğrencilerin yanı sıra final sınavına farklı sebeplerden ötürü giremeyen yani mazereti olan ancak bu mazeretini kanıtlayamayan yani elinde raporu olmayan öğrenciler de girebiliyor.

Normal şartlarda final sınavına belirli bir mazereti yüzünden katılamayan öğrenciler, bu mazeretlerini belgelendirdikleri takdirde farklı bir tarihte final sınavına girebiliyorlar.

Raporsuz öğrencilerin böyle bir şansları olmadığı için öğrencilerin bütünleme sınavlarına girmeleri gerekiyor.

Bazı üniversitelerde bütünleme sınavları yapılırken bazı üniversitelerde ise bu sınavlar ne yazık ki yapılmıyor.

Öğrencilerin kaldıkları derslerden geçebilmeleri için yaz okuluna kalmaları gerekiyor.

Bütünleme sınavına katılmayan öğrenciler, raporları olsa dahi daha sonra mazeret sınavlarına giremiyorlar. Yani öğrenicilere mazeret sınavına girme hakkı ne yazık ki verilmiyor.

Yaz Okulu Nedir?

Üniversitelerde yaz aylarında da devam eden eğitim-öğretim faaliyetlerine yaz okulu deniliyor.

Öğrenciler, yaz okulu ücretlerini yatırdıkları takdirde yaz okulunda eğitim alabiliyorlar, eğitim sonrasında ise sınavlara girerek, kaldıkları derslerden geçme şansına kavuşabiliyorlar.

Örneğin; Sosyoloji dersinden kalan bir öğrenci, yaz okuluna giderek, sınavları geçtiği takdirde bu dersinden geçmiş yani dersini vermiş oluyor.

Yaz okulu; genellikle 7-8 hafta sürüyor.

Yaz okulunda öğrenciler; geçemedikleri derslere tekrar girip, sınavlarda başarılı oldukları takdirde dersleri geçebilecekleri gibi üst sınıflardan da ders alabiliyorlar.

Yani 3. sınıf öğrencisi, yaz okuluna kalarak, 4. sınıftan birkaç ders alabiliyor ve böylelikle yaz aylarını da eğitim alarak, en verimli şekilde değerlendirmiş oluyor.

Yaz okulunda da dönem içindeki not sistemi geçerli oluyor. Yani öğrenciler, çoğunlukla 2 ay süren yoğunlaştırılmış eğitim programı esnasında bir adet vize ve bir adet final sınavına giriyorlar.

Yine vize sınavları, çoğunlukla not ortalamasının %40’ını, final sınavları ise %60’ını etkiliyor.

Bu yüzdeler, üniversiteler arasında farklılık gösterebiliyor.

Mazeret Sınavı Nedir?

Hastalık, yakın birinin vefatı vb. sebeplerden ötürü vize ya da final sınavlarına katılamayan öğrencilerin tekrar vize ya da final sınavına girmelerine olanak tanıyan sınava mazeret sınavı ismi veriliyor.

Yani mazeret sınavı, kimi zaman vize, kimi zaman final kimi zaman da bütünleme sınavı olabiliyor.

Ancak öğrencilerin bu sınava girebilmeleri için mutlaka raporlarının olması gerekiyor.

Bununla birlikte bazı üniversitelerde mazeret sınavları öğrenci, rapora sahip olsa dahi yapılmayabiliyor.

Mazeret sınavına girmek isteyen öğrencilerin öncelikle mazeret sınavı dilekçesi yazmaları, yazdıkları bu dilekçeyi de ilgili birime teslim etmeleri gerekiyor.

Sağlık sorunu yüzünden vize ya da final sınavını kaçıran öğrencilerin mutlaka sağlık raporlarını da ilgili birime götürmeleri, sınava girebilmeleri noktasında önem arz ediyor.

Öğrenciler; sağlık problemlerinin yanı sıra kaza geçirmiş olma, yakınlarının vefat etmesi vb. ciddi mazeretlerden ötürü mazeret sınavına girebiliyorlar.

Hafif mazeretler çoğunlukla mazeret sınavına girmek için yeterli olmuyor. Aynı zamanda öğrencilerin bu sınava girebilmeleri için üniversite tarafından mazeret sınavlarının düzenleniyor olması da gerekiyor.

Quiz Nedir?

Üniversitede bazı eğitimciler; vize ya da final sınavları öncesinde quiz yaparak, öğrencileri sınavlara hazırlayabiliyorlar.

Öğrencilerin sınavlara ne kadar hazır olduğunu gösteren quiz sınavları, genellikle İngilizce eğitimin alındığı Hazırlık sınıflarında yapılıyor.

Quiz sınavları ile eğitimciler; öğrencilere ödev notu, sözlü not vb. bazı notlar verebiliyorlar. Yani quiz notları; vize ve final notları kadar yüksek olmasa da öğrencilerin not ortalamasını etkileyebiliyor.

Dersten derse ve üniversiteden üniversiteye göre quiz notları; %10-15 gibi farklı oranlarda öğrenci dönem sonu not ortalamasını etkileyebiliyor.

Üniversitelerde bazı eğitimciler ise vize sınavlarında quiz yapabiliyorlar. Bu durumda quiz; öğrencinin not ortalamasının ciddi bir kısmını etkilemiş oluyor.

Tek Ders Sınavı Nedir?

Üniversiteden mezun olabilmesi için tek bir dersten kalan öğrencilerin tek dersi verebilmelerini ve dolayısıyla mezun olabilmelerini sağlayan sınava tek ders sınavı ismi veriliyor.

Tek ders sınavına daha önceden o dersi almış, ancak dönem sonu not ortalaması düşük olduğu için dersten geçememiş yani o dersten kalmış, bu yüzden de mezun olamayan 4. sınıf öğrencileri girebiliyorlar.

Aynı zamanda tüm dersleri geçmiş olmalarına rağmen mezuniyet not ortalaması olan 2.00 notu geçemeyen kişiler de bu sınava girip, yüksek not aldıkları takdirde mezun olabiliyorlar.

Tek ders sınavından alınması gereken puan, üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebiliyor.

Yani geçer not; üniversiteye hatta derse bağlı olarak değişebiliyor.

Bu yazımızda kısaca vize ve final nedir? Vize sınavına girmeyen finale girebilir mi? vb. en çok merak edilen sorularla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bursluluk Sınavı Taban Puanları Nedir?

KPSS ÖABT Nedir? Alanı Nedir? Kimler Bu Alanda Sınava Girer?

Vizenin Yüzde Kaçı Alınarak Puan Belirlenmektedir?

Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte genelde %40 vize, %60 final notu alınarak puanınız belirlenmektedir.

Bütünleme Sınavında Puan Nasıl Hesaplanmaktadır?

Vize ve bütünleme sınavlarının yüzdeleri alınarak bütünleme puanınız hesaplanmaktadır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık