MEB Bedava Tablet Başvurusu

MEB Bedava Tablet Başvurusu
10.05.2023 23:05
7
A+
A-

MEB Bedava Tablet Başvurusu; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. MEB Bedava Tablet Dağıtımı Ne Zaman Yapılacak? MEB Bedava Tablet Dağıtım Süreci ve Dağıtılan Tablet Sayısı, MEB Bedava Tablet Dağıtımı Hangi Sınıfları Kapsıyor? MEB Bedava Tablet İnterneti Ne Kadar gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

MEB Bedava Tablet Başvurusu

Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan tablet kampanyası ile eğitime destek vermek verilmektedir. Her yıl daha fazla kişiye ulaşmak için çalışan Bakanlık, internet paketleri ile de eğitime katkıda bulunmaktadır.

Özellikle pandemi sürecinin olumsuz etkilerinden biri olarak okula gidemeyen öğrenciler için tabletten eğitime devam etmek en büyük katkı olmuştur. Eğitimde fırsat eşitliği ilkesi ile hareket eden ve çalışmalarını bu yönde ilerleten MEB, 2021 yılının Nisan ayı itibariyle tablet dağıtımına ara vermiştir.

Tablet dağıtımında öncelik, kişilerin ihtiyaç durumları göz önüne alınarak yapılmıştır. 500 bin tablet ile başlatılan kampanya ile yoksul ya da imkanı olmayan birçok ailenin evine tablet girmiş, eğitim süreci desteklenmiştir.

Devlet tablet yardımıyla kalmayıp internet desteği de sunarak eğitime tam destek vermiştir. Peki tablet dağıtımı ne zaman yapılacak, tablet dağıtımı yapılıyor mu gibi sorularınızın cevabına, gelin birlikte bakalım…

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

MEB Bedava Tablet Dağıtımı Ne Zaman Yapılacak?

Ailelerin gelir durumları, okuyan öğrenci sayısı gibi faktörler gözetilerek yapılan tablet dağıtımı yardımı ülkemizde oldukça talep gören yardımlardan biridir.

Eğitimi desteklemek adına yapılan çalışmalardan biri olan tablet dağıtımı için 2022 yılında henüz net bir tarih belirtilmemiştir. Bakanlık eğitim ile ilgili projelerini her yıl güncellemekle beraber harmanlanmış eğitim yöntemini de destekleyen çalışmalarda bulunmaktadır.

Böylece uzaktan eğitim sistemi araçları sağlanarak eğitime ara verilmeden devam edilmesi planlanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı harmanlanmış eğitim sistemi ya da diğer bir adı ile hibrit eğitim modeli ile hem örgün hem de uzaktan eğitimin olduğu bir öğrenim sürecini uygulamaktadır.

Pandemi ile birlikte bu sistemin önemi daha da artmış, Bakanlık da bedava tablet dağıtımı ve internet paketleri ile bu süreçte öğrencilere destek olmuşlardır.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Ne Kadar?

MEB Bedava Tablet Dağıtım Süreci ve Dağıtılan Tablet Sayısı

Ülkemizde her geçen gün eğitim politikaları iyileştirilerek güncellenmektedir. Özellikle pandemi sürecinde olumsuz koşullardan öğrenciler etkilenmesin diye eğitim uzaktan devam ettirilmiştir. Bu süreçte bilgisayarlar, tabletler adeta zorunlu birer araç haline gelmiştir.

MEB bu süreci en doğru şekilde yönetebilmek adına 2021 Aralık ayı itibariyle tablet dağıtımı projesini devreye sokmuştur. 2022 yılı için net bir tarih belirtilmemekle birlikte tablet dağıtımı için talep oldukça fazladır.

Eğitimde fırsat adaleti ilkesi ile harekete geçen MEB, Aralık-Ocak ayı içerisinde 500 bin tablet projesi ile yola çıkmış yaklaşık 700 bin tableti ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırmıştır.

Şubat ayı içerisinde de çalışmalarına devam eden Bakanlık 100 bin tablet dağıtımı daha yaparak eğitime olan katkısını sürdürmüştür. Mart ayında ise 68 bin 241 tablet dağıtımı ile adeta hedeflediği rakamı aşmış ve binlerce öğrenciye destek olmuştur.

Nisan ayı itibariyle eğitimde fırsat eşitliği parolasıyla projeye devam eden Bakanlık, 27 bin 445 tablet dağıtımı yapmıştır. Ayrıca 25 GB internet paketli 34 bin 445 tablet daha ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılmıştır.

MEB Bedava Tablet Dağıtımı Hangi Sınıfları Kapsıyor?

Belirli bir sınırlamaya tabi tutulmayan tablet dağıtımı, ilkokul birinci sınıftan lise son sınıfa kadar olan tüm öğrencileri kapsamaktadır.

MEB bedava tablet dağıtımdaki amaç, eğitimde fırsat eşitliği sunarak öğrencilerin geri kalmasını engellemek ve eğitimlerine destek olmaktır.

MEB Bedava Tablet Dağıtımı Başvurusu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan tablet dağıtımı için MEB in resmi sayfasını takip edebilirsiniz. MEB bedava tablet dağıtımını, uzaktan eğitim süreci içerisinde derslerini takip etmekte zorlanan ya da maddi olarak durumu buna el vermeyen öğrencilere yapmaktadır.

Ad ve soyad ile adres bilgilerinin yer aldığı başvuruda, ayrıca veli bilgileri, okul-sınıf bilgileri de bulunmaktadır. MEB bedava tablet dağıtımı için herhangi bir başvuru talebi bulunmamakla beraber çalışmalar il müdürlükleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Ayrıca ülkemizde farklı şirketler ve hayırseverler de tablet dağıtımı için bağışta bulunarak MEB e destek vermektedir.

MEB Bedava Tablet İnterneti Ne Kadar?

Öğrencilerin derslerinden geri kalmamaları ve uzaktan eğitimle sunulan canlı derslerini sürdürebilmeleri için 25 GB internet hizmeti sunulmaktadır.

Böylece eğitimlerine uzaktan da olsa ara vermeden tablet ile devam edebilecek olan öğrenciler için internet de sorun olmaktan çıkacaktır.

MEB Bedava Tablet İçin İletişim Numarası

Milli Eğitim Bakanlığının sunmuş olduğu tablet projesi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz, Milli Eğitim Bakanlığı iletişim merkezine ulaşabilirsiniz. Bunun için 444 0 632 numaralı hattı kullanabilirsiniz.

Ayrıca MEB resmi internet sayfasını da takip ederek güncel tablet dağıtımından haberdar olabilirsiniz.

 

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.