Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:23
1.140
A+
A-

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır gelin birlikte bakalım. Güneydoğu Anadolu bölgemizin en güzel şehirlerinden biri olan, tarihi yapıları ile her yıl turist akınına uğrayan Adıyaman’da yardıma muhtaç ve yoksul vatandaşlar; belediye tarafından sunulan sosyal yardımlar sayesinde yaşama tutunma şansını elde ediyorlar.

Adıyaman belediyesi; ülkemizin diğer belediyeleri gibi sokakta yaşayan, kimsesiz, yaşlı, engelli ve kendi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlarımıza yardım etmekten geri kalmıyor.

Bu zorlu pandemi günlerinde Adıyaman’da ikamet eden yoksul vatandaşlarımızın yanı sıra işyerlerini kapatmak zorunda kalan ya da işten çıkarılan personellerimiz de Adıyaman Belediyesi tarafından yapılan yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Bu yazımızda Adıyaman belediyesi tarafından yapılan yardımlarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, sosyal yardımlara nasıl başvurabileceğinize değinmeye çalışacağız.

Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Adıyaman belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Sürekli ya da yılda birkaç seferli yapılan nakdi yardımlar (para yardımı)
 • Gıda yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Eğitim ve öğretim çağındaki çocuklar için kırtasiye yardımı
 • Yoksul ailelerin çocukları için oyuncak yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Kira yardımı
 • Evde bakım yardımı
 • Bebek maması ve bebek bezi yardımları
 • Eşinden ayrılmış ya da eşini kaybetmiş kadınlara yapılan ayni ve nakdi yardımlar
 • Evde bakım yardımı
 • Engellilere yapılan yardımlar
 • Gazi ve şehit yakınlarına yapılan yardımlar

Adıyaman Belediyesi de ülkemizdeki diğer belediyeler gibi yardım yaparken önceliği gerçek anlamda muhtaç olan ve dar gelirli ailelere veriyor.

Yani aylık hane kişi başına düşen ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişilerin başvurularını kabul ediliyor.

Yaşlılar, kendi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan engelliler, eğitim ve öğretim çağında olmasına rağmen eğitim ve kırtasiye ihtiyaçları ailesi tarafından karşılanamayan çocuklar; belediyenin öncelikli olarak yardım ettiği kişiler arasında bulunuyor.

Vatandaşlar; SYD Vakfı Aşevine giderek, günlük çıkan sıcak ev yemekleri yiyebiliyorlar ve gıda ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Adıyaman Belediyesinin yanı sıra kaymakamlık binasında hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı da yoksul ve gariban vatandaşlara bütçesi doğrultusunda yardımcı oluyor.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Korona virüs sürecinin başladığı günden bu yana yardıma muhtaç, işini kaybetmiş ya da işyerini kapatmak zorunda kalmış kişileri tespit eden belediye; Adıyaman sınırlarında ikamet eden vatandaşlarına ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Bu yardımlara başvurmak isteyen kişilerin bizzat Adıyaman belediyesine gitmeleri ve burada başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Sosyal yardım başvuruları belediyenin resmi sitesi üzerinden de kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Adıyaman Belediyesi sosyal yardımlarına hemen başvurmak için http://sosyal.adiyaman.bel.tr/ linkini tıklayabilirsiniz.

Alternatif olarak Adıyaman Belediyesi Çağrı Merkezi olarak hizmet veren ALO 153 Beyaz Masa’yı arayabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediyeye giderek, daha önce gerçekleştirdiğiniz başvurunun kabul edilip edilmediğini öğrenebileceğiniz gibi online olarak yani belediye internet sitesinden gerçekleştirdiğiniz başvuru sonuçlarını da yine site üzerinden öğrenebilirsiniz.

Başvurunuzun son durumuna dair ayrıntılı bilgi için ALO 153 Çağrı Merkezini de arayabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Gerek internet üzerinden gerekse belediyeye giderek yapacağınız başvurularınızda öncelikle sizden başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız talep ediliyor.

Başvuru formunda beyan ettiğiniz tüm bilgiler, daha sonra belediye yetkilileri tarafından inceleniyor.

Formda mesleğinizin olup olmadığına, aylık gelirinize, maddi durumunuza ve ailenizdeki diğer kişilerin çalışıp çalışmadıklarına, hane kişi sayısına dair sizlerle birtakım sorular yöneltiliyor.

Başvuru formunda yanlış bilgiler vermeniz; sizin aleyhinize olacağından bilgileri kesinlikle doğru doldurmanızı öneriyoruz.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

İçinde bulunduğunuz zor durumla ilgili olarak belediyeyi bilgilendirmek ve yardımlara başvurmak için 0416 216 17 20 şeklinde olan belediye telefon numarasını arayabilirsiniz.

Ya da ALO 153 Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Covid-19 süreci başladığından bu yana birçok ailenin eğitim çağındaki çocuklarına tablet dağıtan Adıyaman belediyesi tarafından tabletler, 2023 yılında da dağıtılmaya devam ediyor.

Tabletler; muhtaç kişilere dağıtıldığından bu kişilerin öncelikle Adıyaman kaymakamlık binasındaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları ve burada vakıf başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Tabletler; vakıf kaydı bulunan kişiler arasından gerçekten yardıma muhtaç olan ailelerin çocuklarına bizzat belediye tarafından yapılıyor.

Şu ana kadar toplam 2 BİN 300 aileye tablet yardımı yapılmış olmakla birlikte yardımların devam etmesi planlanıyor.

Böylelikle eğitimin uzaktan eğitim ile devam ettiği pandemi günlerinde öğrencilerin derslerini aksatmamaları hedefleniyor. Muhtaç aile çocukları, ücretsiz temin edebilecekleri tabletler ile EBA sitesindeki video ders içeriklerini izleyebiliyor ve derslerini kaçırmamış olabiliyorlar.

adıyaman belediyesi yardım başvurusu

Adıyaman Belediyesi Yardım Kampanyası 2023

Adıyaman Belediyesi, Muhtaç Kişilere Sosyal Destek Kartı Dağıtıyor; Korona virüs sürecinde maddi durumu daha da kötüleşen, günübirlik iş bulmakta zorlanan yoksul kesime destek olmak amacıyla Adıyaman Belediyesi sosyal destek kartı dağıtıyor.

Adıyaman’da bulunan ve muhtaçlara yardımcı olan TOGEM aracılığıyla il merkezindeki yoksul vatandaşlara dağıtılan sosyal destek kartları sayesinde vatandaşlar, gıda ve temizlik malzemesi vb. temel malzemeleri alabiliyorlar.

Sosyal yardım kartları, eşi vefat etmiş kadınlara, engelli ya da yaşlı yardımı alan kişilere, şehit ve gazi yakınlarına, eşi asker olan kadınlara, eşinden boşanmış olan ve geçinmekte zorlanan kadınlara, evde bakım aylığı alan muhtaç kişilere de dağıtılıyor.

Yani bu kartlardan yaşlı ya da engelli yardımı gibi diğer yardımlardan faydalanan kişiler de yararlanabiliyorlar.

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Başvuru Şartları, Kimlere Verilir?

Adıyaman Belediyesi Gıda Yardımı

Adıyaman Belediyesi koronavirüs sebebi ile işini kaybeden maddi olarak etkilenen ailelere gıda yardımı yapmaktadır. Adıyaman Belediyesi gıda yardımı ihtiyaç sahibi ailelerin muhtarlık ve ilçe belediyesi tarafından belirlenmesi sonu erzak kolisi ve yardım kartı olarak verilmektedir.

Adıyaman belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak için belediye sosyal hizmetler birimine bizzat başvurabilir yada muhtarlıklarla başvuruda bulunabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi Maddi Yardım

Adıyaman Belediyesi ve Vakıfbank ortaklığı ile hayata geçirilen Adıyaman Belediyesi yardım kartları ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmaya başlandı. Her ay düzenli olarak para yüklemesi yapılacak olan bu kartları Vakıfbank pos cihazı olan tüm marketlerde kullanabilirsiniz.

Adıyaman belediyesi maddi yardım başvurusu onaylanan kişilere gönderilecek kartlara yüklenecek para her ay yüklenecek ve ihtiyaç durumuna göre yüklenen para 100 ile 300 TL aralığında olacaktır.

Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Sosyal destek kartına başvurmayı düşünen veya diğer ayni ya da nakdi yardımları başvurmayı planlayan kişilerden birtakım belgeler talep ediliyor.

Aynı zamanda başvuru sahibinin gerçekten yoksul olup olmadığı da yardımlar yapılırken dikkate alınıyor.

Sosyal yardımlara başvuru şartlarını yani bu yardımlardan kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Evde yaşayan tüm bireyler için kimlik fotokopisi ve aile tablosu
 • 16 yaş ve üstü hane bireyleri için SGK hizmet dökümü veya provizyon sorgulaması
 • Başvuru dilekçesi
 • 1 adet fotoğraf

Hanede SGK kaydı bulunan yani sigortalı bir işte çalışan kişilerin mevcut olması halinde hane halkı kişi başına düşen gelirin muhtaçlık sınırının altında olup olmadığına bakılıyor.

Belediye, yardım yaparken önceliğini sigortasız çalışan yani düzenli bir geliri olmayan kişilere veriyor.

Gerek Adıyaman belediyesine ait resmi internet sitesi gerekse belediyelerden bizzat yapılan başvurular sonrasında yardım yapılmaya uygun görülen kişiler, öncelikle görüşmeye çağrılıyorlar.

Ardından bu kişilerin yaşadıkları eve yani ikametgah adreslerine belediyeye rapor sunmak üzere yetkili kişiler gönderiliyor.

Belediye kurulu tarafından bu rapor ve başvuru sahibinin teslim ettiği diğer belgelerin doğruluğu araştırılıyor.

Yardım yapılması uygun görülen kişilere ise ayni ya da nakdi yardımlar yapılıyor.

Yardım yapılan kişiler, düzenli olarak belediye tarafından inceleme altında tutuluyor. Bu kişilerin muhtaçlıklarının ortadan kalkması halinde ise belediye tarafından yapılan yardımlar da kesiliyor.

Böylelikle sosyal yardımların gerçekten muhtaç olan kişilere iletilmesi sağlanmış oluyor.

Bu yazımızda Adıyaman Belediyesi Yardım Kartı nasıl alınır? Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu nasıl yapılır? vb. en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Belediye Para Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Elektrik Tüketim Desteği Kaç TL Sonrası Verilir?

130 TL ve üzeri olması durumunda verilir.

Elektrik Tüketim Desteğinden Yararlanmak İçin Nereye Gitmeliyiz?

PTT’ye kimliğiniz ve faturanız ile gitmeniz yeterli olacaktır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Ali GEÇER dedi ki:

  Bana da yardımcı olur musunuz?

 2. Ali GEÇER dedi ki:

  1000tl yardim istiyorum

 3. İsa ucar dedi ki:

  Yardıma ihtiyacımız var