Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Başvuru Şartları, Kimlere Verilir?

10.05.2023
1.904
A+
A-
Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Başvuru Şartları, Kimlere Verilir?

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Başvuru Şartları ve Kimlere Verilir? Doğum yardımı kimlere verilir ve başvuru şartları nelerdir gelin birlikte bakalım. 2018 yılından bu yana ikiz, üçüz bebek gibi çoklu doğum yapan annelere yapılan sosyal yardımlardan biri olan çoklu doğum yardımı ile ailelerin çocuklarının mama, bebek bezi vb. temel bakım ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılayabilmeleri hedefleniyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelere yönelik olarak yapılan bu maddi yardımların 2023 yılında ne kadar olacağı da aileler tarafından sıklıkla merak ediliyor.

0-2 yaş aralığındaki bebekler için her ay düzenli bir şekilde bakanlık tarafından yapılan bu yardımlar, PTT şubelerinden çekilebiliyor.

Bu yazımızda kısaca çoklu doğum yardımı nedir? Çoklu doğum yardımına kimler başvurabilir? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, annelerin yüzünü güldüren çoklu doğum yardımına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Anayasamız gereğince sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak 2018 yılında başlatılan çoklu doğum yardımı ile yardıma muhtaç ailelerin 0-2 yaş aralığındaki bebeklerinin başta beslenme olmak üzere en temel ihtiyaçlarını karşılamak amaç ediniyor.

Bu yardımdan kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydı bulunan, düzenli gelir sahibi olmayan, sigortası bulunmayan yani ciddi anlamda maddi yetersizlik ve yoksulluk çeken aileler yararlanabiliyorlar.

Yardıma başvuracak annenin mutlaka tek seferde birden çok çocuk dünyaya getirmesi yani çoklu doğum yapması da zorunluluk arz ediyor.

Doğum Yardımı Nedir? Başvuru ve Sorgulama

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çoklu doğum yardımı başvurusunun kişinin bağlı olduğu yani ikametgahının bulunduğu yerdeki kaymakamlık binalarında faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurması gerekiyor.

Başvuru esnasında kişiden TC kimlik kartı, muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi, başvuru formu vb. birtakım belgeler talep ediliyor.

Başvuru sonrasında yapılan başvurular, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfındaki yetkili kişiler tarafından ayrıntılı araştırma ve inceleme sonrasında değerlendiriliyor.

Başvurusu kabul edilen kişilerin ismine iki ayda bir çocuk başına 400 TL bir ödeme yatırılıyor.

Annenin bu parayı bizzat kendisi giderek, PTT şubesinden çekmesi gerekiyor.

Yapılan çoklu doğum yardımı, maksimum 24 ay yani 2 yıl yapılıyor. 2 yıl sonunda yapılan ödemeler, otomatik bir şekilde kesiliyor.

**Çoklu doğum yardımı, genellikle sigortasız işte çalışan, muhtaç ailelere yapılmakla birlikte ailede sigortalı çalışan kişinin olması, kişiye yardım yapılmayacağı anlamına da gelmiyor.

Yani muhtaç olduğu tespit edilen aileler, ailede sigortalı çalışan olsa dahi bu yardıma başvurup, yardım ödemesi alabiliyorlar.

Şartlı sağlık yardımı, şartlı eğitim yardımı vb. diğer sosyal yardımlardan yararlanan ailelere de bu yardım yapılabiliyor.

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılan çoklu doğum yardımı başvurularında talep edilen belgeleri ve gerekli şartları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • TC vatandaşı olmak
  • Annenin TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı
  • Doğum belgesi
  • Çocukların kimliği
  • Çoklu doğum yapmış olmak( en az ikiz bebek annesi olmak)
  • Başvuru formu

Çoklu Doğum Yardımı Ne Zaman Yatar?

Başvuru sonrasında kişinin teslim ettiği belgelerin doğruluğu, ailenin muhtaç olup olmadığı, vakıf tarafından yetkilendirilen kişiler tarafından araştırılıyor.

Başvurular, vakfın yoğunluğuna göre ortalama 15-30 gün içerisinde sonuçlanıyor.

Bu yardım, başvurunun kabul edildiği tarih sonrasında ayın 15’i ile 30’u arasında, iki ayda bir olacak şekilde başvuru sahibinin ismine PTT’ye yatırılıyor.

Anne, isim ve soyisim bilgisi yani TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı ile PTT şubelerinden bu yardım ödemesini çekebiliyor.

Çoklu Doğum Yardımı Ne Kadar?

Daha önce de belirttiğimiz gibi iki ayda bir bebek başına 400 TL ödeme yapılıyor.

Çoklu Doğum Yardımı Sorgulama

e-Devlet üzerinden çoklu doğum yardımı, doğum yardımı, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı vb. tüm başvurularınızın sonuçlarını öğrenebilir, başvurularınıza dair son durumu yakından takip edebilirsiniz.

Sorgulama işlemi için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/acshb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linkini tıklamalı, e-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapmalısınız.

e-Devlet şifreniz yoksa şifrenizi size en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz.

SSK Doğum Parası Başvuru, Hesaplama ve Nasıl Alınır?

Süt Parası Kaç Ay Verilir?

Tek seferliktir.

Süt Parası Kaç TL?

316 TL.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık