Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Devlet Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

10.05.2023
1.846
A+
A-
Devlet Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Devlet Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Çocuk yardım parasından kimler faydalanabilir gelin birlikte bakalım. Her yıl düzenli bir şekilde güncellenerek çocuklu ailelere verilen çocuk yardım parası ile muhtaç ailelerin çocuklarına daha iyi bir şekilde bakabilmeleri hedefleniyor. Birden çok çocuk için başvurulabilen devlet çocuk yardım parasına yalnızca kendisi ya da eşi TC vatandaşı ya da mavi kartlı olan anneler başvurabiliyorlar.

Tek seferli olarak verilen yani aylık düzenli bir şekilde ödenmeyen çocuk yardım parasına çalışmayan yani ev hanımı annelerin yanı sıra çalışan, düzenli bir gelire sahip olan kadınlar da başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca devlet çocuk yardım parasına nasıl başvurulur? Çocuk parasına kimler başvurabilir? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuya dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, çocuk yardım parasına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Çocuk Yardım Parasına Kimler Başvurabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni doğum yapan kadınlara verilen bu yardıma kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Anne ya da babanın TC vatandaşı ya da mavi kartlı olması
 • Doğumun canlı bir şekilde gerçekleşmesi(ölü doğum olmaması)
 • Doğumun 15.05.2015 tarihi ve sonrasında gerçekleşmiş olması

Yukarıdaki üç şartın gerçekleşmesi halinde anneler, çocuk yardım parasına başvurabiliyorlar.

Annenin vefat etmesi halinde ise baba, doğum yardımından yararlanabiliyor.

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar 2023?

İlk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk ise 600 TL yardım parası ödemesi yapılıyor.

İkiz bebek dünyaya getiren annelere ise 700 TL ödeme yapılıyor.

Çocuk Yardım Parasına Nasıl Başvurulur?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerin kendi çalıştıkları kuruma başvurmaları gerekiyor.

Başvuruların yeni doğan bebeğin ‘Kimlik Paylaşım Sistemi’ne kaydedildikten sonra şahsen, posta ya da kargo yoluyla Aile, Çalışma, Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine veyahut sosyal hizmet merkezlerine yapılması gerekiyor.

Başvuru sonrasında kişinin başvurusu ayrıntılı bir şekilde incelenip, değerlendiriliyor. Başvurusu onaylanan kişilerin parası, PTT’ye isimlerine yatırılıyor.

Bu paranın PTT’ye yatırıldıktan sonra maksimum 2 ay içerisinde çekilmesi gerekiyor.

Doğumun gerçekleştiği tarihten sonraki 5 yıl içerisinde doğum yardımına başvurulmaması halinde ise kişinin yardım talep etme hakkı zaman aşımına uğruyor.

Çocuk Yardım Parası Sorgulama

Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini, yardım parasının hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla öğrenebilmeniz mümkün.

Bu noktada öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linkini tıklamalı, e-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapmalısınız.

Şartlı Çocuk Eğitim Yardımı Nedir?

Son dönemlerde uygulanmaya başlanan şartlı eğitim yardımı, ailelere çocuklarını okutmak ve çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilen yardımı ifade ediyor.

Okul çağında çocuğu olan, maddi yetersizlikler yüzünden çocuğu okulu aksatan, bakmakla yükümlü olduğu kişilere yani ailesine bakmakta zorlanan ailelere verilen bu yardım, ailenin maddi durumunun iyileşmesi ile sona eriyor.

Tamamen karşılıksız olarak yapılan bu yardım, her ay düzenli bir şekilde kaymakamlıklarda yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla muhtaç ailelere ulaştırılıyor.

Şartlı Çocuk Eğitim Yardımına Kimler Başvurabilir?

Bu yardıma kimlerin başvurabileceğini yani şartlı eğitim yardımına başvuru koşullarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibi ailenin sosyal güvencesinin olmaması(SSK, Bağkur, Emekli Sandığı)
 • Başvuru sahibi ailenin düzenli gelirinin olmaması
 • Eğitim masrafları karşılanacak çocuğun ilkokul ya da ortaokul çağında olması
 • Ailenin herhangi bir sosyal yardımdan yararlanmıyor olması
 • Ailenin genel sağlık sigortası girişinin olmaması
 • Başvuran ailenin muhtaç durumda olması
 • Eğitim gören çocuğun örgün öğretim görüyor olması

**Kendisine öksüz ve yetim aylığı bağlanan kişiler de şartlı eğitim yardımı alabiliyorlar.

Şartlı çocuk yardımı kapsamında ailelere yapılan ödemeler, hiçbir şekilde haczedilemiyor ya da başkasına devredilemiyor.

Ailenin maddi durumunun düzeldiğinin, anne ya da babanın düzgün ve sigortalı bir işe girdiğinin tespiti halinde her ay düzenli yapılan ödemeler, kesiliyor.

Eğitim yardımı yapılan çocuğun okuldan ayrılması, ailesi tarafından okuldan alınması ya da mezun olması durumunda da aileye yapılan şartlı eğitim yardımı kesiliyor.

Şartlı eğitim yardımı, çocuk lise eğitimini tamamlayana kadar devam ediyor. Yani çocuk, ilkokul, ortaokul, lise eğitim ihtiyaçlarını bu yardım sayesinde daha rahat bir şekilde karşılayabiliyor.

Şartlı Eğitim Yardımına Nasıl Başvurulur?

Şartlı eğitim yardımı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlar arasında bulunuyor.

Bu yüzden de öncelikle kaymakamlık binalarındaki sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına gidilerek, başvuru formunun alınması gerekiyor.

Başvuruların ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine yapılması gerekiyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Şartlı eğitim yardımı başvurunuzun kabul edilip edilmediğini, başvurunuzun hangi aşamada olduğunu yani başvuru sonucunuzu e-Devlet üzerinden hızlıca sorgulayabilirsiniz.

Bu aşamada https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamalı, TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız.

Şartlı eğitim yardımının yanı sıra başvurduğunuz tüm diğer sosyal yardımları da bu sayfa üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Başvuru Şartları, Kimlere Verilir?

2023 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

2023 yılı itibariyle şartlı eğitim yardımı miktarı, öğrencinin yaşına, öğrenim durumuna ve cinsiyetine göre değişiklik gösteriyor.

 • İlköğretimine devam eden erkek öğrencilere 90, kız öğrencilere 100;
 • Ortaöğretimine devam eden erkek öğrencilere 130, kız öğrencilere 150

TL ödeme yapılıyor.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir?

Yoksul ailelere yapılan yardımlardan bir diğeri olan şartlı sağlık yardımı, 0-6 yaş aralığındaki çocuklarını düzenli bir şekilde sağlık muayenesine götürmek koşuluyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Yardım kapsamında ailelerin PTT hesabına her ay düzenli olarak sağlık yardım parası yatırılıyor.

Bu yardım, kız ya da erkek çocuğu fark etmeksizin muhtaç anne ve babalara maksimum 72 ay yani 6 yıl boyunca yapılıyor.

Yardım kapsamında ailenin Sağlık Bakanlığı tarafından her ay belirlenen tarihlerde çocuğunu sağlık kontrolüne götürmesi gerekiyor.

72 ayın dolması halinde aileye yapılan yardım, otomatik bir şekilde kesiliyor.

Şartlı Sağlık Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Düzenli geliri olmayan, üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkulu bulunmayan, ciddi anlamda muhtaç ve yoksul kişilere bu yardım yapılıyor.

SGK kapsamında düzenli bir işte çalışan ya da genel sağlık sigortasından yararlanan anne ya da babaların başvurusu kabul edilmiyor.

Yardımdan yararlanacak çocuğun 0-6 yaş aralığında olması da talep ediliyor.

**Öksüz ve yetim aylığı alan ya da muhtaç asker çocuğu yardımından yararlanan 0-6 yaş aralığındaki çocuklara da bakanlık tarafından bu yardım yapılıyor.

**Ailenin haber vermeden ikametgah adresini değiştirmesi, muhtaçlık halinin sona ermesi, çocuğun 6 yaşını doldurması, yardım başvurusu yapan anne ya da babanın vefat etmesi, çocuğun vefat etmesi halinde yapılan aylık yardımlar kesiliyor.

İkametgah değişikliği ya da başvuru sahibinin vefatı halinde kesilen yardımın tekrar bağlanması için kişinin tekrar başvurması gerekiyor.

2023 Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar?

Kız ya da erkek çocuğu fark etmeksizin 2023 yılı itibariyle başvuru sahibinin PTT adresine 100-500 TL arasında ücret yatırılıyor.

Şartlı Sağlık Yardımına Nasıl Başvurulur?

Şartlı sağlık yardımına başvurmak için öncelikle yaşadığınız yerdeki kaymakamlık binasında yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeli ve başvuru formunu temin etmelisiniz.

Sonrasında ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne şahsen ya da posta yolu ile başvurmalısınız.

e-Devlet üzerinden başvurunuza dair son durumu takip edebilir, başvurunuzun kabul edilip edilmediğini hızlıca öğrenebilirsiniz.

Doğum Yardımı Nereden Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=ob551ckYdQY

SED Yardımı Aynı Aileden Kaç Kişiye Verilir?

2 çocuğa verilir.

Yükseköğretim SED Yardım Parası Kaç TL?

3.708,00 TL.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Remziye aka dedi ki:

  Matı durum iyi değil çocuklarm okul okuyor ama evde ne internet nede tablet Yok lütfen bizide görün

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık